• Spektakularny sukces młodych historyków
          • Spektakularny sukces młodych historyków

          • Od pięciu lat działa w szkole Historyczny Klub Debat Oksfordzkich. Młodzi humaniści rozwijają w nim swoje pasje, ćwiczą się w sztuce retoryki, zgłębiają wiedzę historyczną ale przede wszystkim debatują o historii prezentując różne punkty widzenia. Startując w różnorodnych konkursach debatanckich osiągali mniejsze lub większe sukcesy ale nigdy tak spektakularne. Zespół w składzie Zofia Jasik II cp, Julia Kubiak IIcg, Wiktor Olczyk II cp, Borys Sobczak IIcg zdobyli pierwsze miejsce w regionalnym etapie konkursu Debat Historycznych organizowanym przez IPN w Łodzi. Teraz grupę czeka ogólnopolski finał, w którym zmierzą się w Warszawie z innymi zwycięzcami etapów regionalnych. Naszym kolegom w tegorocznym turnieju nie straszna była ani epoka Gomułki, ani powojenna zmiana granic Polski, czy rola kobiet w PRL-u, bo z takich tematów składały się tezy ostatniego turnieju. Sukces koła debat jest tym większy, że w tym samym czasie odbył się kolejny już turniej organizowany przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Fundacji Polska Debatuje. Również w tym turnieju grupy złożone głównie z uczniów klas pierwszych dostały się do finału, który odbędzie się w najbliższą sobotę. Jest to turniej, w którym nasi koledzy odnosili już sukcesy. Borys Sobczak  zdobył puchar dla najlepszego mówcy, a  zespół  turniej wygrał. Liczymy na to, że młodsi koledzy, idąc za przykładem bardziej doświadczonej grupy, dadzą z siebie wszystko podczas finału. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy.

        • Klasa wstępna w Ósemce!
          • Klasa wstępna w Ósemce!

          • Zapraszamy Ósmoklasistów znających język niemiecki w niewielkim stopniu
            oraz tych, którzy nigdy nie uczyli się języka niemieckiego
            do elitarnej klasy wstępnej, jedynej w województwie łódzkim,
            przygotowującej do klasy dwujęzycznej z językiem niemieckim.

            Czym jest klasa wstępna?
            -Jest to rok przygotowujący do czteroletniej nauki w klasie dwujęzycznej, kończącej się polskimi egzaminami maturalnymi oraz egzaminami maturalnymi pisanymi po niemiecku z przedmiotów nauczanych w języku niemieckim (np. matematyka, historia, geografia).
            -Tygodniowa liczba godzin lekcyjnych w klasie wstępnej rozkłada się następująco: język niemiecki - 18 godzin w podziale na grupy, język polski - 2 godziny, matematyka - 2 godziny, wychowanie fizyczne - 3 godziny
            , zajęcia z wychowawcą - 1 godzina.

            Dlaczego warto wybrać naukę w klasie wstępnej i kontynuować ją w klasie dwujęzycznej?
            III LO to jedyna szkoła w województwie łódzkim, w której,  oprócz polskiego świadectwa maturalnego, otrzymać można certyfikat matury dwujęzycznej oraz przystąpić do bezpłatnego egzaminu państwowego z języka niemieckiego DSD II (Deutsches Sprachdiplom II) i uzyskać certyfikat poświadczający znajomość języka niemieckiego na poziomie B2/C1.

            Posiadanie wymienionych wyżej dokumentów daje absolwentom klasy dwujęzycznej dodatkowe punkty w naborze na polskie uczelnie wyższe, umożliwia im podjęcie studiów w Niemczech lub innym kraju niemieckojęzycznym bez zdawania egzaminów wstępnych z języka niemieckiego oraz podnosi ich atrakcyjność na rynku pracy.

            Intensywna nauka języka niemieckiego (18! godzin w tygodniu) pozwoli Ci w ciągu jednego roku szkolnego nabyć umiejętności sprawnego mówienia, rozumienia tekstu słuchanego i czytanego oraz pisania tekstów na  poziomie A2/B1.

            Czy to możliwe?
            Ależ tak! Będziesz uczyć się języka niemieckiego w wymiarze 18 godzin tygodniowo korzystając z przyjaznych podręczników, tablic multimedialnych, atrakcyjnych programów do nauki języka.
            Dodatkowymi sprzymierzeńcami w nabywaniu umiejętności językowych będą lekcje z native speakerem,  konkursy, wydarzenia kulturalne, dostęp do medioteki, atrakcyjne metody pracy, wymiany ze szkołami w Niemczech, warsztaty językowe.

            Czy to opłacalne?
            Jeszcze jak! W Polsce tylko nieliczni mogą poszczycić się bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego. Na przykład w Łodzi przedsiębiorcy nieprzerwanie poszukują pracowników znających  ten język. Język niemiecki jest jednym z głównych języków Unii Europejskiej. Praca w Brukseli czy Strasburgu będzie na wyciągnięcie ręki.

            Doskonała znajomość języka niemieckiego jest kluczem do sukcesu.

            W Łodzi tylko Ósemka umożliwia naukę w klasach wstępnej z językiem niemieckim!

             

        • Uroczyste zakończenie roku klas maturalnych
          • Uroczyste zakończenie roku klas maturalnych

          • 30 kwietnia 2021 r. z żalem żegnamy się z naszymi trzecioklasistami. Wychowawcy wręczają absolwentom świadectwa ukończenia szkoły oraz nagrody książkowe wyróżniającym się w nauce i pracującym na rzecz środowiska szkolnego. Absolwentka z najwyższą średnią ocen Małgorzata Wójcik z klasy lingwistycznej została uhonorowana medalem dla najlepszego absolwenta 2021 – ZŁOTĄ ÓSEMKĄ.
            Statuetki za pracę w Samorządzie Uczniowskim i podejmowanie cennych inicjatyw otrzymali Julia Śliwińska i Jacek Zalewski. Za życzliwość i zaangażowanie w realizację zadań szkoły podziękowaliśmy również niezastąpionym członkom Rady Rodziców: pani Anie Szadkowskiej, pani Annie Gronowskiej i panu Tomaszowi Zalewskiemu.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspólne lata w VIII LO!

          • Stypendia Prezesa Rady Ministrów

          • Z radością informujemy o stypendiach przyznanych naszym uczennicom za wybitne osiągnięcia w nauce. Nagrodzone zostały: 
            Marta Pierzchała - uczennica klasy IId (klasa przyrodnicza)

            Małgorzata Wójcik - uczennica IIIb (klasa lingwistyczna)

        • Ósemka coraz wyżej w rankingu liceów
          • Ósemka coraz wyżej w rankingu liceów

          • Z wielka radością informujemy, że 27 stycznia 2021 roku Fundacja Edukacyjna Perspektywy ogłosiła tegoroczny ranking szkół.
            Ponownie przyznano nam Srebrną Tarczę! Jesteśmy dumni, ponieważ w rankingu ogólnopolskim przesunęliśmy się aż o 117 miejsc w górę, a w samej Łodzi o 2 miejsca.
            Cieszymy się, że nasze starania przekładaja się na sukcesy i czujemy się zmotywowani do dalszej pracy.

        • Wspaniałe możliwości dla absolwentów klas dwujęzycznych
          • Wspaniałe możliwości dla absolwentów klas dwujęzycznych

          • Pandemia nie przerwała kontaktu z naszymi partnerami z Uniwersytetu Viadrina w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą - potocznie zwanego Subfortem. 31.03.2021 uczniowie klas dwujęzycznych 2ag i 3a wraz z nauczycielką języka niemieckiego panią profesor Katarzyną Szelągowską, wzięli udział w indywidualnym spotkaniu online z przedstawicielem uczelni, naszym absolwentem, a dziś wykładowcą na Viadrinie - panem Bartoszem Jagurą. Sympatycy języka niemieckiego VIII LO mieli nieocenioną okazję zapoznania się z bogatą ofertą Viadriny. Pan Jagura przedstawił możliwości jakie stoją przed posiadaczami międzynarodowego certyfikatu z języka niemieckiego DSD II, którzy często decydują się na podjęcie studiów na różnych kierunkach za granicą. Wspólna rozmowa odbywała się w języku polskim i niemieckim. Uczniowie nie byli jedynie biernymi słuchaczami, ale czynnie uczestniczyli w spotkaniu, rozwiązując ćwiczenie z rozumienia ze słuchu oraz w treningu leksykalnym.Spotkanie z panem Bartoszem Jagurą pokazało, jak wiele możliwości dalszego kształcenia mają ci, którzy płynnie posługują się językiem niemieckim, dało motywację do dalszej pracy i konsekwencji w dążeniu do celów. Liczymy na wizytę na Viadrinie nie tylko online, gdy tylko skończy się pandemia.

        • Julia Wolska laureatką konkursu Festiwalu Bibliotek Szkolnych
          • Julia Wolska laureatką konkursu Festiwalu Bibliotek Szkolnych

          • Z ogromną radością informujemy o sukcesie uczennicy klasy 1b Julii Wolskiej. Julia przygotowała wyjątkowo ciekawą prezentację multimedialną w ramach konkursu "Spacer tematyczny szlakiem..." poświęconą miejscom przypominającym o tragedii II wojny światowej na terenie Łodzi, co dało jej III miejsce wśród uczestników szkół ponadpodstawowych w finałowym etapie ogólnołódzkim.
            Gratulujemy!

          • OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA METEOROLOGII NA WYDZIALE NAUK GEOGRAFICZNYCH UŁ 26 MARCA 2021

          • Uczniowie grupy rozszerzenia geograficznego klasy lingwistycznej /1b/ wzięli udział w OBCHODACH ŚWIATOWEGO DNIA METEOROLOGII. Wysłuchali wykładu dr Piotra Piotrowskiego pt.: "Jak prognozować pogodę na podstawie obserwacji przyrody" oraz „Geograficznych opowieści prosto z Marsa”, a także uczestniczyli w Wielkim Finale Konkursu Fotograficznego. Brali udział również w konkursie wiedzy meteorologicznej. Martyna Stańczyk zajęła II miejsce, a Lena Wnuk zajęła III miejsce w konkursie wiedzy "Jak prognozować pogodę na podstawie obserwacji przyrody". W konkursie brało udział 280 uczestników.

            Natalia Strzelecka, uczennica klasy 3b, zwyciężyła w VII edycji konkursu Geofoto "Krajobrazy Ziemi".  W jury konkursu byli przedstawiciele Związku Polskich Fotografów Przyrody - Okręg Łódzki.

        • Sukces Julki Kubiak
          • Sukces Julki Kubiak

          • Julia Kubiak z klasy IICG  przeszła do kolejnego ostatniego etapu olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii. 

        • W szczepionkę nie boli!
          • W szczepionkę nie boli!

          • Uczniowie klas biologiczno- chemicznych naszej szkoły wzięli udział w akcji ''W szczepionkę nie boli'' organizowanej przez Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji. Dzięki nim mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o budowaniu odporności i roli szczepień, a w szczególności dowiedzieć się więcej o szczepionkach przeciwko covid. Spotkania ze studentami Wydziału Farmacji UMED odbyły się zdalnie na platformie MS TEAMS.

        • Diana Lelonek w Ósemce
          • Diana Lelonek w Ósemce

          • 25 lutego podczas zajęć j. polskiego klasa biologiczno-chemiczna 2dg spotkała się ze współczesną artystką, której prace są próbą przedefiniowania relacji między człowiekiem a naturą, przyjrzenia się temu, jak nieodwracalne piętno pozostawiła na niej rozwijająca się cywilizacja. Nagrodzona w 2018 roku Paszportem „Polityki” Diana Lelonek łączy fotografię z innymi formami sztuki, jej prace mają formę instalacji, w galeriach prezentowała m.in. śmieciorośliny – obiekty znalezione np. na dzikich wysypiskach. Jedno z jej najciekawszych dzieł „Zoe-terapia (w procesie)” ukazuje portrety filozofów pokryte różnymi rodzajami pleśni, stawiając pytanie o hierarchiczność tradycyjnej, antropocentrycznej kultury. Spotkanie znakomicie poprowadzone przez trójkę uczniów (Zuzannę Józwik, Kingę Rąkiewicz, Mateusza Szabelę) dotyczyło działalności artystycznej, a jednocześnie ekologicznego aktywizmu.

        • Współpraca biologów z uczelniami
          • Współpraca biologów z uczelniami

          • W dniach 26 - 28 października 2020 roku uczniowie klas biologiczno-chemicznych wzięli udział w zajęciach otwartych w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Wykłady na temat lipidów, ich roli w budowie błon komórkowych oraz ich znaczenia dla naszego zdrowia wygłosiła dr Carla Ferreri, która jest pracownikiem National Research Council (CNR) w Bolonii oraz kierownikiem grupy badawczej zajmującej się molekularnymi mechanizmami związanymi ze stresem komórkowym, wolnymi rodnikami oraz starzeniem się, jak również wystąpieniem chorób zwyrodnieniowych oraz nowotworów, otyłości czy autyzmu.

            8 stycznia 2021 roku uczniowie klas biologiczno-chemicznych wzięli udział w Nocy Biologów organizowanej przez Uniwersytet Łódzki. Odbyły się między innymi warsztaty z mikroskopowania W poszukiwaniu pożytecznych mikroorganizmów, w czasie których uczniowie mogli poznać sposób barwienia preparatów mikroskopowych metodą Grama.

            12 lutego 2021 roku uczniowie klas biologiczno-chemicznych mieli okazję uczestniczyć w wykładzie online Jak biologia ewolucyjna pomaga nam walczyć z zarazkami? zorganizowanym z okazji Dnia Darwina przez Wydział Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykład wygłosił dr Rafał Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w przystępny sposób wytłumaczył, jak biologia ewolucyjna pomaga nam walczyć z zarazkami.

            Uczniowie Ósemki korzystają ponadto w oferty UMEDu, który udostępnia filmy w ramach projektu "Nauka, to lubię". Opowiadają one tym jak jest zbudowane i jak działa ciało człowieka. Cykl wideo "Jak działa człowiek" jest materiałem edukacyjnym, uzupełnieniem lekcji biologii.