Wyjazdowe szkolenie Klubu Debat Oksfordzkich. Pięciodniową podróż po Pomorskich miejscowościach odbyli członkowie klubu w ramach projektu Historia w Trasie zorganizowanego przez Fundację Projekty Edukacyjne. Podczas wyjazdu uczniowie bardzo intensywnie szkolili się z zasad debatowania, odbywali szereg debat sparingowych ze szkołami z całej Polski oraz zwiedzali miejsca historyczne min. opactwo cystersów w Pelplinie, zamek w Gniewie, Kwidzyń, Gdańsk. Projekt był niezwykłą okazja do sprawdzenia i szlifowania swoich debatanckich umiejętności a przede wszystkim nawiązania nowych znajomości z ludźmi, którzy sztukę retoryki traktują niezwykle poważnie.
Wiadomości
Klub Debat Oksfordzkich
Dzień patrona oraz ślubowanie klas pierwszych
Więcej dymu! Więcej dymu? Za dużo dymu!
Tym razem nasi aktorzy byli wyjątkowo niezdecydowani. Teatr szkolny o wdzięcznej nazwie WIĘCEJ DYMU wystawił dziś kolejne przedstawienie poświęcone patronowi VIII LO Adamowi Asnykowi i jego twórczości. Opiekun i reżyser spektaklu pan prof. Piotr Szwed oraz jego zespół aktorski z roku na rok są coraz bardziej zachwycają zarówno profesjonalizmem jak i coraz wspanialszymi pomysłami na scenariusz. Jest coraz więcej dymu, a my chcemy go jeszcze więcej!34
Konferencja psychologiczna
Uczniowie klasy 3a2 oraz członkowie koła psychologicznego wzięli udział w konferencji "Jak być (u)ważnym dla siebie nawzajem, czyli sztuka kreowania relacji". Gospodarzami byli uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego PŁ". Wysłychaliśmy wystąpienia pani Agaty Kobylińskiej - pełnomocnika prezydenta Łodzi ds. dzieci i młodzieży. Kolejni prelegenci zagłębiali się w tematykę relacji, dobrej komunikacji oraz zaburzeń odżywiania powstających wskutek stresu.
Powrót po latach - 13. wymiana młodzieży z Hansa Gymnasium z Kolonii
W dniach: 22-29.09.2023 odbyła się reaktywowana po kilku latach przerwy wymiana młodzieży z zaprzyjaźnioną szkołą w Kolonii. Wzięli w niej udział uczniowie klasy 2b i 1a, a całe przedsięwzięcie przygotowała pani profesor Katarzyna Szelągowska.
Program spotkania był bardzo bogaty w różnorakie atrakcje: począwszy od integracji podczas wspólnej zabawy na kręgielni, poprzez wycieczki: po Łodzi, do Żelazowej Woli, Ogrodzieńca i Krakowa, zakończywszy na wspólnej pracy nad projektem: Młodzi Europejczycy- co nas łączy? Okazało się, że łączy nas naprawdę wiele- z pewnością więcej, niż dzieli... Trzynastka okazała się dla naszej wymiany bardzo szczęśliwa. Wspólne działania, rozmowy, podróże zbliżyły nas bardzo do siebie. Partnerzy polscy i niemieccy bardzo się wzajemnie polubili, a podczas pożegnania na dworcu Łódź Kaliska popłynęło wiele łez. Na szczęście były to łzy szczęścia, gdyż nasza wspólna przygoda dopiero się zaczęła. W czerwcu powtórzymy spotkanie z naszymi partnerami z wymiany - tym razem na niemieckiej ziemi... A co się wówczas wydarzy? Tego na razie nie wiemy, ale obiecujemy o wszystkim napisać, gdy tylko przyjdzie na to czas...
11
Różowy październik
Różowy październik to miesiąc świadomości profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Maturzystki wzięły udział w XIII Meetingu zorganizowanym przez fundację Carpe die'm i panią wiceprezydent Joannę Skrzydlewską. Wśród prelegentów lekarze onkolodzy, Amazonki oraz aktorka Katarzyna Grabowska.
Ósemka w Centrum Edelmana
Klasy 1g i 4c uczestniczyły w zajęciach projektowych „Łódź w kinie” zorganizowanych przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Uczniowie nie tylko mogli obejrzeć film „Był Jazz” w reżyserii Feliksa Falka, ale również brać udział w spotkaniu, którego celem było omówienie miejsc w Łodzi „występujących” w filmie. Projekcja stała się punktem wyjścia do dyskusji na lekcji języka polskiego – „Miasto jako bohater w tekstach kultury”.
Klasy 1g oraz 2b pod opieka Ewy Gonatskiej - Pawluczyk uczestniczyły również w warsztatach pt. "Podobieństwa międzykulturowe" organizowanych przez Biuro Aktywności Miejskiej Oddział ds. Integracji Społecznej Cudzoziemców. Trzygodzinne zajęcia prowadzone były przez Adama Gogacza, łódzkiego działacza na rzecz edukacji – https://www.facebook.com/adam.gogacz. Uczniowie naszej szkoły zagłębili pojęcia związane z kulturą, innością, odrębnością i tolerancją. Aktywne warsztaty zaangażowały do krytycznej oceny Polaków jako narodu na tle innych w Europie i na świecie. Czekamy na następne spotkania:)
Sprachcamp - obóz językowy w Nieporęcie pod Warszawą
W dniach 11.09 - 15.09.2023 48 uczniów z różnych szkół przygotowujących uczniów do egzaminu DSD II z krajów nadbałtyckich: Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Szwecji spotkało się w Nieporęcie koło Warszawy. Był tam również nasz uczeń z klasy IVB Kajetan Madej. Wszyscy uczestnicy przez pięć dni przygotowywali się do państwowego egzaminu z języka niemieckiego DSD II przy wsparciu uczniów z Lubeki. Obóz był możliwością nawiązania nowych przyjaźni i szlifowania języka niemieckiego, dzięki intensywnej nauce praktycznej. Młodzież uczestniczyła również w wycieczce po Warszawie, co dało wszystkim możliwość poznania historii miasta. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że obóz języka niemieckiego był bardzo pouczającym i przyjemnym doświadczeniem.
Wymiana z Gymnasium Carolinum z Ansbach
W dniach 15.09. - 22.09.2023 mieliśmy przyjemność gościć uczniów z Gymnasium Carolinum z Ansbach. Była to rewizyta w ramach wspólnego projektu "Poznaj kraj naszych sąsiadów". Naszą przygodę rozpoczęliśmy w Łodzi od zwiedzania Pałacu Herbsta, który częściowo ilustruje łódzką historię. Następnie pokazywaliśmy naszym gościom architekturę i symbole Łodzi. Łódź to także miasto, gdzie tragiczny los Żydów odcisnął swoje piętno. Stacja Radegast czy obszar byłego Getta Lizmannstadt stały się celem niejednego spaceru. Dlatego nie mogło zabraknąć w naszym programie wyjazdu do byłego obozu zagłady Auschwitz- Birkenau, w którym tragizm historii Polski przeplata się z historią Niemiec. Dwie wycieczki do Torunia i Krakowa umożliwiły nam poznanie zupełnie innych regionów Polski. Te dwa średniowieczne miasta wywarły spore wrażenie na naszych niemieckich przyjaciołach.
Podczas wymiany miała miejsce integracja młodzieży w czasie wspólnych zabaw. Tłem do tego były wizyty w Orientarium Łódzkim oraz w ZOO Safari w Borysewie. W Borysewie rozpieszczała nas cudowna pogoda, a świetna pani przewodnik Magdalena Sosnowska opowiadała ciekawie o zwierzętach i ich przyzwyczajeniach. Największy zachwyt wzbudziły wśród uczniów pokazy karmienia zwierząt czy kąpiel tygrysów. Składamy szczególne podziękowania za gościnę panu Andrzejowi Pabichowi, prezesowi ZOO Borysew.
Wspólne wieczory i goszczenie uczniów z Niemiec w polskich domach umożliwiło nie tylko integrację młodzieży polskiej i niemieckiej, ale też efektywnie poprawiło porozumiewanie się w języku obcym i przede wszystkim zacieśniło nasze przyjaźnie.
Nasza wizyta w Pałacu Herbsta odbyła się dzięki uprzejmości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Departament Nauki i Kultury.
29
Archiwum Aktualności