• Klub Debat Oksfordzkich
     • Klub Debat Oksfordzkich

     • Wyjazdowe szkolenie Klubu Debat Oksfordzkich. Pięciodniową podróż po Pomorskich miejscowościach odbyli członkowie klubu w ramach projektu Historia w Trasie zorganizowanego przez Fundację Projekty Edukacyjne. Podczas wyjazdu uczniowie bardzo intensywnie szkolili się z zasad debatowania, odbywali szereg debat sparingowych ze szkołami z całej Polski oraz zwiedzali miejsca historyczne min. opactwo cystersów w Pelplinie, zamek w Gniewie, Kwidzyń, Gdańsk. Projekt był niezwykłą okazja do sprawdzenia i szlifowania swoich debatanckich umiejętności a przede wszystkim nawiązania nowych znajomości z ludźmi, którzy sztukę retoryki traktują niezwykle poważnie. 

    • Dzień patrona oraz ślubowanie klas pierwszych
     • Dzień patrona oraz ślubowanie klas pierwszych

     • Więcej dymu! Więcej dymu? Za dużo dymu!
      Tym razem nasi aktorzy byli wyjątkowo niezdecydowani. Teatr szkolny o wdzięcznej nazwie WIĘCEJ DYMU wystawił dziś kolejne przedstawienie poświęcone patronowi VIII LO Adamowi Asnykowi i jego twórczości. Opiekun i reżyser spektaklu pan prof. Piotr Szwed oraz jego zespół aktorski z roku na rok są coraz bardziej zachwycają zarówno profesjonalizmem jak i coraz wspanialszymi pomysłami na scenariusz. Jest coraz więcej dymu, a my chcemy go jeszcze więcej!

    • Konferencja psychologiczna
     • Konferencja psychologiczna

     • Uczniowie klasy 3a2 oraz członkowie koła psychologicznego wzięli udział w konferencji "Jak być (u)ważnym dla siebie nawzajem, czyli sztuka kreowania relacji". Gospodarzami byli uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego PŁ". Wysłychaliśmy wystąpienia pani Agaty Kobylińskiej - pełnomocnika prezydenta Łodzi ds. dzieci i młodzieży. Kolejni prelegenci zagłębiali się w tematykę relacji, dobrej komunikacji oraz zaburzeń odżywiania powstających wskutek stresu. 

    • Powrót po latach - 13. wymiana młodzieży z Hansa Gymnasium z Kolonii 
     • Powrót po latach - 13. wymiana młodzieży z Hansa Gymnasium z Kolonii 

     • W dniach: 22-29.09.2023 odbyła się reaktywowana po kilku latach przerwy wymiana młodzieży z zaprzyjaźnioną szkołą w Kolonii. Wzięli w niej udział uczniowie klasy 2b i 1a, a całe przedsięwzięcie przygotowała pani profesor Katarzyna Szelągowska.  

      Program spotkania był bardzo bogaty w różnorakie atrakcje: począwszy od integracji podczas wspólnej zabawy na kręgielni, poprzez wycieczki: po Łodzi, do Żelazowej Woli, Ogrodzieńca i Krakowa, zakończywszy na wspólnej pracy nad projektem: Młodzi Europejczycy- co nas łączy? Okazało się, że łączy nas naprawdę wiele- z pewnością więcej, niż dzieli... Trzynastka okazała się dla naszej wymiany bardzo szczęśliwa. Wspólne działania, rozmowy, podróże zbliżyły nas bardzo do siebie. Partnerzy polscy i niemieccy bardzo się wzajemnie polubili, a podczas pożegnania na dworcu Łódź Kaliska popłynęło wiele łez. Na szczęście były to łzy szczęścia, gdyż nasza wspólna przygoda dopiero się zaczęła. W czerwcu powtórzymy spotkanie z naszymi partnerami z wymiany - tym razem na niemieckiej ziemi... A co się wówczas wydarzy? Tego na razie nie wiemy, ale obiecujemy o wszystkim napisać, gdy tylko przyjdzie na to czas... 

     • Różowy październik

     • Różowy październik to miesiąc świadomości profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Maturzystki wzięły udział w XIII Meetingu zorganizowanym przez fundację Carpe die'm i panią wiceprezydent Joannę Skrzydlewską. Wśród prelegentów lekarze onkolodzy, Amazonki oraz aktorka Katarzyna Grabowska. 

    • Ósemka w Centrum Edelmana
     • Ósemka w Centrum Edelmana

     • Klasy 1g i 4c  uczestniczyły w zajęciach projektowych „Łódź w kinie” zorganizowanych przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Uczniowie nie tylko mogli obejrzeć film „Był Jazz” w reżyserii Feliksa Falka, ale również brać udział w spotkaniu, którego celem było omówienie miejsc w Łodzi „występujących” w filmie. Projekcja stała się punktem wyjścia do dyskusji na lekcji języka polskiego – „Miasto jako bohater w tekstach kultury”.

      Klasy 1g oraz 2b pod opieka Ewy Gonatskiej - Pawluczyk uczestniczyły również w warsztatach pt. "Podobieństwa międzykulturowe" organizowanych przez Biuro Aktywności Miejskiej Oddział ds. Integracji Społecznej Cudzoziemców. Trzygodzinne zajęcia prowadzone były przez Adama Gogacza, łódzkiego działacza na rzecz edukacji – https://www.facebook.com/adam.gogacz. Uczniowie naszej szkoły zagłębili pojęcia związane z kulturą, innością, odrębnością i tolerancją. Aktywne warsztaty zaangażowały do krytycznej oceny Polaków jako narodu na tle innych w Europie i na świecie. Czekamy na następne spotkania:)

    • Sprachcamp - obóz językowy w Nieporęcie pod Warszawą
     • Sprachcamp - obóz językowy w Nieporęcie pod Warszawą

     • W dniach 11.09 - 15.09.2023 48 uczniów z różnych szkół przygotowujących uczniów do egzaminu DSD II z krajów nadbałtyckich: Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Szwecji spotkało się w Nieporęcie koło Warszawy. Był tam również nasz uczeń z klasy IVB Kajetan Madej. Wszyscy uczestnicy przez pięć dni przygotowywali się do państwowego egzaminu z języka niemieckiego DSD II przy wsparciu uczniów z Lubeki. Obóz był możliwością nawiązania nowych przyjaźni i szlifowania języka niemieckiego, dzięki intensywnej nauce praktycznej. Młodzież uczestniczyła również w wycieczce po Warszawie, co dało wszystkim możliwość poznania historii miasta. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że obóz języka niemieckiego był bardzo pouczającym i przyjemnym doświadczeniem.

    • Wymiana z Gymnasium Carolinum z Ansbach
     • Wymiana z Gymnasium Carolinum z Ansbach

     • W dniach 15.09. - 22.09.2023 mieliśmy przyjemność gościć uczniów  z Gymnasium Carolinum z Ansbach. Była to rewizyta w ramach wspólnego projektu "Poznaj kraj naszych sąsiadów". Naszą przygodę rozpoczęliśmy w Łodzi od zwiedzania Pałacu Herbsta, który częściowo ilustruje łódzką historię. Następnie pokazywaliśmy naszym gościom architekturę i symbole Łodzi.  Łódź to także miasto, gdzie tragiczny los Żydów odcisnął swoje piętno. Stacja Radegast czy obszar byłego Getta Lizmannstadt stały się celem niejednego spaceru. Dlatego nie mogło zabraknąć w naszym programie  wyjazdu do byłego obozu zagłady Auschwitz- Birkenau, w którym tragizm historii Polski przeplata się z historią Niemiec. Dwie wycieczki do Torunia i Krakowa umożliwiły nam poznanie zupełnie innych regionów Polski. Te dwa średniowieczne miasta wywarły spore wrażenie na naszych niemieckich przyjaciołach.

      Podczas wymiany miała miejsce integracja młodzieży w czasie wspólnych zabaw. Tłem do tego były wizyty w Orientarium Łódzkim oraz w ZOO Safari w Borysewie. W Borysewie rozpieszczała nas cudowna pogoda, a świetna pani przewodnik Magdalena Sosnowska opowiadała ciekawie o zwierzętach i ich przyzwyczajeniach. Największy zachwyt wzbudziły wśród uczniów pokazy karmienia zwierząt czy kąpiel tygrysów. Składamy szczególne podziękowania za gościnę panu Andrzejowi Pabichowi, prezesowi ZOO Borysew.

      Wspólne wieczory i goszczenie uczniów z Niemiec w polskich domach umożliwiło nie tylko integrację młodzieży polskiej i niemieckiej, ale też efektywnie poprawiło porozumiewanie się w języku obcym i  przede wszystkim zacieśniło nasze przyjaźnie. 

      Nasza wizyta w Pałacu Herbsta odbyła się dzięki uprzejmości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Departament Nauki i Kultury.