• 2013/2014

    • 2013/2014

     XII Festiwal Kultury Antycznej w VIII LO

     Alea iacta est!
     (Kości zostały rzucone!)

      

     19 i 20 lutego 2014 r. w VIII LO władzę objęła antyczna bogini sprawiedliwości.

      Pierwszego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w studio kanału tematycznego Temida TV,
     w którym wyemitowano widowisko „Arcana Themidis. Kryminalne zagadki antyku”.
     Drugiego dnia motyw Temidy inspirował w sali 9 uczniów uczestniczących w lekcjach historii prowadzonych przez kolegów. Obyło się bez rozlewu krwi. Nie popełniono też zbrodni niezaspokojenia artystycznych potrzeb wymagającej publiczności.
     Nad przedsięwzięciem czuwali nauczyciele: Izabela Stasiak, Alicja Petrykiewicz,
     Małgorzata Kozieł, Barbara Madanowska, Małgorzata Michalak i Artur Rosiak.
     Ars alit artificem. (Dzieło wychwala twórcę.) Przekonać się o tym mogli wszyscy uczestnicy festiwalowego widowiska, a przede wszystkim uczniowie klas humanistycznych. Nie ma dla nich przeszkód nie do pokonania. Trudno ich też zatrzymać w drodze do perfekcji.
     Pani dyrektor Anna Panek oficjalnie otworzyła XII Festiwal Kultury Antycznej.

      

     Witamy serdecznie w Temida TV! Dziś inspirować nas będą kryminalne zagadki antyku
     –  Kamil Pusz (Ic) i Ola Biczkowska (IIIc) witają zaproszonych do studia gości.

      

     Czym byłby program telewizyjny bez bloków informacyjnych? Temida TV proponuje „Wiadomości ze świata”, czyli międzykontynentalne relacje z najciekawszych wydarzeń naszych czasów (i nie tylko naszych).

     W „Wiadomościach ze świata”  zobaczyliśmy materiał o makabrycznych upodobaniach Hannibala z Kartaginy, a także o przypadku odnalezienia na Sycylii bezpańskiej… głowy (w puszce na pieczywo!). Widzowie, przed wyemitowaniem materiału, zostali lojalnie ostrzeżeni, że program może „szokować i przerażać”.


     Przemek Strzelecki (IIIc)

      

     Temida TV szczyci się przekazywaniem informacji bez względu na ich poprawność polityczną. Zostaliśmy zatem zaznajomieni ze związkiem między dystrybucją filtrów do wody a ciotkami topionymi w studniach.
     Nasi dziennikarze nie boją się  rozterek moralnych, które nawiedzić mogą każdego z nas. Obejrzeliśmy poruszającą relację z Grenlandii o losach Józia. Ten, nawet po swej tragicznej śmierci w kominku,  potrafił rozgrzać przyjaciół, którym „żal było chwytać za pogrzebacz”.


     Ola Biczkowska (IIIc) i Zuzia Pisera (Ic)

      

     W odpowiedzi na rosnącą popularność programów kulinarnych, zrelacjonowano dramat, który rozegrał się w  kuchni hotelu Hilton w Gdańsku. Spłonęły grzanki wraz z … kuchcikiem. Społeczeństwo powinno pamiętać, że nie należy lekceważyć zwykłych tostów.

     Film "Kuchcik"


      Nasz blok informacyjny „przeznaczony jest wyłącznie dla widzów dorosłych”, co potwierdziła gorsząca relacja z sali sądowej w Szkocji. Patrząc na oskarżonego o ekshibicjonizm mężczyznę, zrozumieliśmy, jaki użytek zrobić można z kiltu…
      

     Księstwo Pronto ma nie lada problem –głowę znalezioną przez Księcia w pojemniku na pieczywo. W tym wypadku nie sprawdza się zasada, że co dwie głowy, to nie jedna.

     W popularnym cyklu „Filmowy głos rozsądku”, w ramach kampanii edukacyjnej „Do refleksji”, przedstawiliśmy filmy inspirowane łacińskimi sentencjami.
      

     Zobacz film

      

     Czasem trzeba oddać głos tym, którzy, opowiadając, kradną ludzkie serca - muzycy z  grupy Sound Killers zabrali nas w podróż wśród mroku ludzkiej natury i jej słabości. Bezpośrednie relacje z Placu Sprawiedliwości w Łodzi, gdzie zespół koncertował w proteście przeciw wszelkiemu złu tego świata, elektryzowały widownię w studiu.
                

     Magda Kiełbasa (IIIc),  Aleksandra Głowacka (IIc), Ola Biczkowska (IIIc), Konrad Hanczyc (Id), Natalia Kaczmarek (IIb), Monika Późniak (IId), Kinga Witczak (Ic).

      

                 Piosenka „Knockin' on Heaven's Door”, napisana przez Boba Dylana, była później nagrywana przez wiele zespołów.
     Zespół Sound Killers wykonał utwór w aranżacji Guns n' Roses..

     Ola Biczkowska (IIIc), Natalia Kaczmarek (IIb), Monika Późniak (IId)

                  Piosenka „Bang Bang” w wykonaniu Oli Biczkowskiej sprawiła, że niektórzy, mając
     w pamięci „Kill Bill” Quentina Tarantino, drżeli z obawy, czy na Festiwal nie zawita
     Pluton Śmiercionośnych Żmij.

     Przemek Witkowski (IIb)
      

                 Po utworze „Poison” Alice'a Coopera przyszedł czas na elektryzujące widowisko muzyczne „Perfect Crime”. Wybranym kawałkom muzycznym, takim jak: „Psychokiller”, „Tommy Gun”
     czy „Man Down”, towarzyszyły autorskie teledyski z udziałem uczniów.

      


     Konrad Hanczyc (Id), Monika Późniak (IId), Adrian Wiśniewski (IIc)

      

                 Na początku i na końcu widowiska zabrzmiała piosenka „Radioactive” formacji Imagine Dragons. Publiczność napromieniowana została dawką fenomenalnego wokalu i porywającego brzmienia instrumentów. W finale jej część przyłączyła się do muzyków na scenie.


      

     Dzięki emitowanym w naszej telewizji filmom dokumentalnym widzowie łagodniej zaczynają patrzeć na naszych polityków. Owszem, doprowadzają obywateli do rozpaczy,
     ale są zaskakująco mało kreatywni pod tym względem w porównaniu
     ze swymi antycznymi poprzednikami.

      

     Władza uzależnia, a człowiek uzależniony jest w stanie zrobić wszystko, by zdobyć narkotyk.
     Jak z problemami radzili sobie rządzący? Trucizną, nożem, siekierą. Perfidnym podstępem. Wyrafinowaną zdradą.     Małgorzata Motylewska (IIc)

     Potrzebowaliśmy wyjaśnień o prawach fundamentalnych... i Seneka nas oświecił.     Wojtek Pietrzak (IIIc), Przemek Strzelecki (IIIc) i Gaja Staroń (Ia)

     Zapowiadając dokument „Czym truto w starożytności?”, prezenterka ostrzegała, by nie traktować materiału jako poradnika. W tym czasie wielu widzów w panice poszukiwało czegoś do notowania.


     Ola Biczkowska (IIIc) i Zuzia Pisera (Ic)


      

     Dobro zawsze zwycięża! Dlaczego? Bo kobiety i taniec stoją w jego szeregach – policjantki
     z sekcji The Evil Busters na zajęciach terapeutycznych przekonują tzw. trudną młodzież do powrotu na właściwą drogę życia.

      

     Powiadają, że czerń to maskujący kolor, ale nie można powiedzieć o naszych tancerkach: Ani Ziółkowskiej (Ic), Anicie Nowak (Ic), Natalii Bartczyk (IIc) i Sylwii Skrobiszewskiej (Ic), żeby zlały się z tłem. Na scenie wręcz promieniowały pozytywną energią; na oczach publiczności
     z delikatnych dziewczyn zmieniły się w drapieżne kobiety.

      

      

     W obronie sprawiedliwości zamaskowane superbohaterki – Natalia Bartczyk (IIc) i Anita Nowak (Ic) w rytmie muzyki walczyły ze złem, zachowując przy tym wdzięk i klasę, jak na Wybrańców Temidy przystało. Być schwytanym przez takie dziewczyny to dla przestępcy (Ania Ziółkowska, Ic) czysta przyjemność – myśleli zapewne liczni panowie na widowni.

      

      

      

      

     Różne osobowości, różne style, rożne inspiracje muzyczne.  Każda tancerka błysnęła przez chwilę jak jasna  samotna gwiazda  - w krótkim solowym występie.
     Sylwia Skrobiszewska (Ic), Natalia Bartczyk (IIc), Ania Ziółkowska (Ic) i Anita Nowak (Ic)
     w finale znów były razem..

      

      

     Sylwia Skrobiszewska (Ic) prezentuje swoja choreografię. Wykorzystuje krzesło jako rekwizyt. Męska publiczność szaleje.
      

      

      

     O podstępie i nienawiści donoszą nie tylko dziennikarze. Kanał Temida TV przedstawia ambitnym widzom zapierającą dech w piersiach sztukę „Tesmoforie” Arystofanesa. Prezenterzy ostrzegają przed „scenami i skojarzeniami o charakterze seksualnym”.

      

     Kobiety knują spisek przeciw mnie (…), o mojej zagładzie radzić będą. (…) Agatona namówić chcę, tragediopisa, by szedł na Tesmoforie – Kamil Pusz (Ic) jako Eurypides, pragnący bronić swojego dobrego imienia, prosi Agatona (Sebastian Fijałkowski Id),
     by mu pomógł, używając podstępu.
     Kobiety chcą go zgładzić, jako że szkaluje je w swych tragediach.

      

     Patrycja Pukacz (Ic) jako wierny sługa Agatona, niczym strażnik, jest gotowa bronić jego posiadłości przed podejrzanymi osobnikami.

      

     Jeślim rzekła, co słusznym zdało mi się rzec w obronie Eurypida, to za co mi się patrzy kaźń (…)? Eliasz Zawistowski (absolwent) jako przebrany za kobietę Mnesilochos broni honoru Eurypidesa na Tesmoforiach. Małgorzata Motylewska (IIc), Ola Biczkowska (IIIc), Zuzia Pisera (Ic),
     Ola Czarnecka (IId) oraz Ola Kubczak (Ic) –  oto kobiety żądne zemsty na Eurypidesie.

      

     Strażnik Scyta (Wojciech Pietrzak IIIc), przywołany do pilnowania Mnesilochosa, samym pojawieniem się na scenie wywołuje salwy śmiechu na widowni.

      

     Klejstenes przeprowadza dochodzenie mające na celu ustalenie płci osoby pod tym względem podejrzanej. W roli dociekliwego eksperta Adam Illukowicz (IIIc).

      

     Nasi aktorzy w wolnych chwilach oddali się pasji pozowania do zdjęć, wcielając się w role ulubionych detektywów – bohaterów znanych filmów kryminalnych.

            

      Kanał Temida TV nie żałuje cennych minut emisji dla uzdolnionych gimnazjalistów
     i relacjonuje
     podsumowanie międzyszkolnych konkursów

     - na prezentację multimedialną i literackiego (w języku angielskim).

     Do VIII LO licznie przybyła młodzież z gimnazjów wraz nauczycielami – opiekunami.

     Labores periunt honores! (Trudy przynoszą zaszczyty!)

     Witamy w gronie sympatyków kultury antycznej.

      

     Sympozjon, czyli biesiada dla gości. Miłośnicy ciast mieli okazję skosztować unikatowych wypieków z motywem Temidy oraz FKA i porozmawiać w sympatycznej atmosferze.
     Uczta dla ciała i ducha.

      

     Gdzie dziś szukać książki artystycznej? W VIII LO! Ekspozycja unikalnych prac wykonanych przez pierwszoklasistów przyciągała wzrok festiwalowych gości.

     Więcej info o książce artystycznej


      

     Plakaty filmowe naszego zespołu graficznego to połączenie pomysłowości autorów, ich artystycznego kunsztu i talentu. Sentencja łacińska jako komentarz do znanego filmu?
     Czemu nie! Otwiera nowe perspektywy interpretacyjne.

      

     Zobacz plakaty filmowe

      

     Drugi dzień festiwalowy należał do uczniów, którzy chcą być nauczycielami
     albo przynajmniej marzą o wcieleniu się choć na chwilę w rolę belfra.

     Dali radę. Umieli stworzyć na lekcjach historii prowadzonych dla kolegów
     atmosferę pracy i zdrowej rywalizacji.

      

     Zdjęcia z lekcji

      

     Szkoda nam festiwalu, który minął, ale myślimy już o kolejnym. Do zobaczenia w 2015 roku!

      

     Valete!

      

     Feci, quod potui, faciant meliora potentes.

     (Zrobiłem, jak umiałem. Niech inni zrobią lepiej.)

      

      Teksty: Jarosław Grzelak, Maryna Łabęcka, Zuzia Pisera, Natalia Patorska, Anna Pietrzak,

     Zdjęcia: Kinga Lesiakowska, Agata Zamirska, Karolina Kornalska

     Opracowanie materiału i korekta: Izabela Stasiak, Alicja Petrykiewicz

      

      


      

     Wybrańcy Themidy

     Koordynatorki

     Aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra sunt.
     (CUDZE BŁĘDY MAMY NA OKU, NASZE POZA NAMI.)

     „Szare eminencje” Festiwalu Kultury Antycznej - zmieniają barwy,
     gdy okoliczności tego wymagają.     Od lewej: Małgorzata Motylewska, Angelika Chrzanowska

     Liderzy zespołów zadaniowych

     Imperium blandum imperiosissimum.
     (WŁADZA ŁAGODNA JEST NAJPOTĘŻNIEJSZA.)

      Ich codzienność to nieustanne balansowanie na krawędzi przepaści.  Ich styl życia to ryzyko. Poruszą niebo i ziemię, byle tylko osiągnąć perfekcję.     Od lewej: Dominika Olczak, Anna Ziółkowska, Natalia Bartczyk, Małgorzata Motylewska, Aleksandra Biczkowska, Magdalena Kiełbasa, Angelika Chrzanowska, Justyna Kowalczyk,
     Łukasz Ziułkiewicz, Julia Nowacka; z tyłu: Jarosław Grzelak, Sebastian Sawicki,
     Przemysław Strzelecki, Marcelina Krakowiak, Wojciech Sieczkowski.

      

      

     Grupa teatralna

     Nullum crimen sine lege.

     (NIE MA ZBRODNI BEZ PRAWA.)

     Miejmy nadzieję, że naszym aktorom uda się wyjść za kaucją do dnia występu.


     Grupa muzyczna

     Sic itur ad astra.

     (TAK SIĘ IDZIE DO GWIAZD.)

     Schodami z nut, pnąc się po kolejnych oktawach...     Od lewej: Przemysław Witkowski, Aleksandra Głowacka, Adrian Wiśniewski, Monika Poźniak, Łukasz Ziułkiewicz (lider), Magdalena Kiełbasa (liderka), Aleksandra Biczkowska, Kinga Witczak, Aleksander Wardziński, Konrad Hanczyc.


     Grupa promocyjna

     Per aspera ad astra.

     (PRZEZ TRUDY DO GWIAZD.)

     My,  spece od PR, sprawiamy, że gwiazdy świecą pełnym blaskiem.


     Od lewej: Kamil Pusz, Kuba Gradziński, Aleksandra Słodkiewicz, Julia Nowacka (liderka), Karolina Krzeszewska, Marcelina Krakowiak (liderka), Przemysław Strzelecki,
     Katarzyna Błaszczyk, od dołu: Martyna Filipiak, Klaudia Felińczak, Maria Michalczewska,
     Hanna Owczarek, Wojciech Sieczkowski


     Grupa konkursowa

     Bis vincit, qui se vincit in victoria.
     (DWUKROTNIE ZWYCIĘŻA, KTO W GODZINIE TRIUMFU SAM SIEBIE POKONA.)

     Na mieście krążą słuchy, że Koło Fortuny ma powrócić na antenę.
     My nawet wiemy, czyja to zasługa.     Od lewej: Natalia Bartczyk, Aleksandra Biczkowska (liderka)

      

     Grupa multimedialna

     Nullum magnum ingenium sine mixtura dementiae fuit.
     (NIE BYŁO WIELKIEGO GENIUSZU BEZ DOMIESZKI SZALEŃSTWA.)

     W związku z niezadowoleniem agenta Jamesa Bonda z poczynań Q Branch, na usługach MI6 zaczęła pracować pewna pięcioosobowa grupa młodych specjalistów z Polski...     Od lewej: Adam Illukowicz, Agata Zamirska, Wirginia Wywiał, Przemysław Strzelecki (lider);
     z kamerą w dłoniach: Łukasz Rymer

     Grupa graficzna

     Ars est philosophia vitae.
     (SZTUKA JEST FILOZOFIĄ ŻYCIA.)

     Niczym Diogenes będziemy fascynować bezpośredniością i wnikliwością 
     znamienitych tego świata.     Od lewej: Dagmara Pietruszka, Ola Czarnecka, Ania Fortecka, Justyna Kowalczyk (liderka), Marcelina Krakowiak, Natalia Patorska, Ola Jędrzejak; na krzesłach: Angelika Pazdyk,
     Malwina Kucharska


     Grupa fotograficzna

     Ars alit artificem.
     (SZTUKA ŻYWI TWÓRCĘ.)

     Chwilowa zmiana ról.     Od lewej: Dagmara Pietruszka, Agata Zamirska, Dominika Olczak (liderka),
     Kinga Lesiakowska, Karolina Kornalska


     Grupa historyczna (A)

     Disce, sed a doctis, indoctos ipse doceto.
     (UCZ SIĘ, LECZ U UCZONYCH, NIEUCZONYCH SAM NAUCZAJ.)


     Nieprzebierający w środkach młody detektyw w asyście dwóch pięknych kobiet. 
     Wspólnie podążą tropem zbrodni.     Od lewej: Angelika Chrzanowska (liderka), Paweł Ziętkowski, Aleksandra Biczkowska

     Grupa historyczna (B)

     Docendo discimus.
     (UCZĄC INNYCH, SAMI SIĘ UCZYMY.)

     Specjaliści badają kolejny materiał dowodowy w sprawie nieszczęśliwego wypadku filozofa,
     który dostał czkawki w trakcie golenia.     Od lewej: Małgorzata Motylewska, Sebastian Sawicki (lider), Patrycja Pukach

     Grupa historyczna (C)

     Historia testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae.
     (HISTORIA JEST ŚWIADKIEM CZASÓW, ŚWIATŁEM PRAWDY,
     ŻYCIEM PAMIĘCI, NAUCZYCIELKĄ ŻYCIA.)

     Te uśmiechy to tylko przykrywka. Nasi eksperci pieczołowicie analizują tajne założenia polityki naftowej państw Bliskiego Wschodu.     Od lewej: Anna Czerwiec, Natalia Bartczyk (liderka), Jan Mielczarek

     Grupa taneczna

     Varium et mutabile semper femina.
     (CHWIEJNA I ZMIENNA  JEST ZAWSZE KOBIETA.)

      

      Niektórzy mówią, że częścią nowej choreografii ma być teleportacja
     na Broadway. Oby nasze tancerki nie zmieniły swych planów w ostatniej chwili...     Od lewej: Anita Nowak, Sylwia Skrobiszewska, Natalia Bartczyk; z przodu:
     Anna Ziółkowska (liderka)


     Grupa redakcyjna

     Saepe stilum vertas.
     (CZĘSTO ODWRACAJ RYLEC, JEŚLI CHCESZ PISAĆ RZECZY GODNE CZYTANIA.)

     IV władza w całej okazałości – jej reprezentanci właśnie usłyszeli od swojego informatora
     o kolejnych rewelacjach w sprawie afery taśmowej.
     Będą szukać powiązań, poczynając od starożytności!     Od lewej: Maryna Łabęcka, Zuzanna Pisera, Natalia Patorska, Aleksandra Sujczyńska, Sebastian Fijałkowski; z przodu: Jarosław Grzelak (lider), Anna Pietrzak