• Klasa wstępna w Ósemce!
     • Klasa wstępna w Ósemce!

     • Zapraszamy Ósmoklasistów znających język niemiecki w niewielkim stopniu
      oraz tych, którzy nigdy nie uczyli się języka niemieckiego
      do elitarnej klasy wstępnej, jedynej w województwie łódzkim,
      przygotowującej do klasy dwujęzycznej z językiem niemieckim.

      Czym jest klasa wstępna?
      -Jest to rok przygotowujący do czteroletniej nauki w klasie dwujęzycznej, kończącej się polskimi egzaminami maturalnymi oraz egzaminami maturalnymi pisanymi po niemiecku z przedmiotów nauczanych w języku niemieckim (np. matematyka, historia, geografia).
      -Tygodniowa liczba godzin lekcyjnych w klasie wstępnej rozkłada się następująco: język niemiecki - 18 godzin w podziale na grupy, język polski - 2 godziny, matematyka - 2 godziny, wychowanie fizyczne - 3 godziny
      , zajęcia z wychowawcą - 1 godzina.

      Dlaczego warto wybrać naukę w klasie wstępnej i kontynuować ją w klasie dwujęzycznej?
      III LO to jedyna szkoła w województwie łódzkim, w której,  oprócz polskiego świadectwa maturalnego, otrzymać można certyfikat matury dwujęzycznej oraz przystąpić do bezpłatnego egzaminu państwowego z języka niemieckiego DSD II (Deutsches Sprachdiplom II) i uzyskać certyfikat poświadczający znajomość języka niemieckiego na poziomie B2/C1.

      Posiadanie wymienionych wyżej dokumentów daje absolwentom klasy dwujęzycznej dodatkowe punkty w naborze na polskie uczelnie wyższe, umożliwia im podjęcie studiów w Niemczech lub innym kraju niemieckojęzycznym bez zdawania egzaminów wstępnych z języka niemieckiego oraz podnosi ich atrakcyjność na rynku pracy.

      Intensywna nauka języka niemieckiego (18! godzin w tygodniu) pozwoli Ci w ciągu jednego roku szkolnego nabyć umiejętności sprawnego mówienia, rozumienia tekstu słuchanego i czytanego oraz pisania tekstów na  poziomie A2/B1.

      Czy to możliwe?
      Ależ tak! Będziesz uczyć się języka niemieckiego w wymiarze 18 godzin tygodniowo korzystając z przyjaznych podręczników, tablic multimedialnych, atrakcyjnych programów do nauki języka.
      Dodatkowymi sprzymierzeńcami w nabywaniu umiejętności językowych będą lekcje z native speakerem,  konkursy, wydarzenia kulturalne, dostęp do medioteki, atrakcyjne metody pracy, wymiany ze szkołami w Niemczech, warsztaty językowe.

      Czy to opłacalne?
      Jeszcze jak! W Polsce tylko nieliczni mogą poszczycić się bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego. Na przykład w Łodzi przedsiębiorcy nieprzerwanie poszukują pracowników znających  ten język. Język niemiecki jest jednym z głównych języków Unii Europejskiej. Praca w Brukseli czy Strasburgu będzie na wyciągnięcie ręki.

      Doskonała znajomość języka niemieckiego jest kluczem do sukcesu.

      W Łodzi tylko Ósemka umożliwia naukę w klasach wstępnej z językiem niemieckim!

       

    • Uroczyste zakończenie roku klas maturalnych
     • Uroczyste zakończenie roku klas maturalnych

     • 30 kwietnia 2021 r. z żalem żegnamy się z naszymi trzecioklasistami. Wychowawcy wręczają absolwentom świadectwa ukończenia szkoły oraz nagrody książkowe wyróżniającym się w nauce i pracującym na rzecz środowiska szkolnego. Absolwentka z najwyższą średnią ocen Małgorzata Wójcik z klasy lingwistycznej została uhonorowana medalem dla najlepszego absolwenta 2021 – ZŁOTĄ ÓSEMKĄ.
      Statuetki za pracę w Samorządzie Uczniowskim i podejmowanie cennych inicjatyw otrzymali Julia Śliwińska i Jacek Zalewski. Za życzliwość i zaangażowanie w realizację zadań szkoły podziękowaliśmy również niezastąpionym członkom Rady Rodziców: pani Anie Szadkowskiej, pani Annie Gronowskiej i panu Tomaszowi Zalewskiemu.

      Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspólne lata w VIII LO!

     • Stypendia Prezesa Rady Ministrów

     • Z radością informujemy o stypendiach przyznanych naszym uczennicom za wybitne osiągnięcia w nauce. Nagrodzone zostały: 
      Marta Pierzchała - uczennica klasy IId (klasa przyrodnicza)

      Małgorzata Wójcik - uczennica IIIb (klasa lingwistyczna)

    • Ósemka coraz wyżej w rankingu liceów
     • Ósemka coraz wyżej w rankingu liceów

     • Z wielka radością informujemy, że 27 stycznia 2021 roku Fundacja Edukacyjna Perspektywy ogłosiła tegoroczny ranking szkół.
      Ponownie przyznano nam Srebrną Tarczę! Jesteśmy dumni, ponieważ w rankingu ogólnopolskim przesunęliśmy się aż o 117 miejsc w górę, a w samej Łodzi o 2 miejsca.
      Cieszymy się, że nasze starania przekładaja się na sukcesy i czujemy się zmotywowani do dalszej pracy.

    • Wspaniałe możliwości dla absolwentów klas dwujęzycznych
     • Wspaniałe możliwości dla absolwentów klas dwujęzycznych

     • Pandemia nie przerwała kontaktu z naszymi partnerami z Uniwersytetu Viadrina w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą - potocznie zwanego Subfortem. 31.03.2021 uczniowie klas dwujęzycznych 2ag i 3a wraz z nauczycielką języka niemieckiego panią profesor Katarzyną Szelągowską, wzięli udział w indywidualnym spotkaniu online z przedstawicielem uczelni, naszym absolwentem, a dziś wykładowcą na Viadrinie - panem Bartoszem Jagurą. Sympatycy języka niemieckiego VIII LO mieli nieocenioną okazję zapoznania się z bogatą ofertą Viadriny. Pan Jagura przedstawił możliwości jakie stoją przed posiadaczami międzynarodowego certyfikatu z języka niemieckiego DSD II, którzy często decydują się na podjęcie studiów na różnych kierunkach za granicą. Wspólna rozmowa odbywała się w języku polskim i niemieckim. Uczniowie nie byli jedynie biernymi słuchaczami, ale czynnie uczestniczyli w spotkaniu, rozwiązując ćwiczenie z rozumienia ze słuchu oraz w treningu leksykalnym.Spotkanie z panem Bartoszem Jagurą pokazało, jak wiele możliwości dalszego kształcenia mają ci, którzy płynnie posługują się językiem niemieckim, dało motywację do dalszej pracy i konsekwencji w dążeniu do celów. Liczymy na wizytę na Viadrinie nie tylko online, gdy tylko skończy się pandemia.

    • Julia Wolska laureatką konkursu Festiwalu Bibliotek Szkolnych
     • Julia Wolska laureatką konkursu Festiwalu Bibliotek Szkolnych

     • Z ogromną radością informujemy o sukcesie uczennicy klasy 1b Julii Wolskiej. Julia przygotowała wyjątkowo ciekawą prezentację multimedialną w ramach konkursu "Spacer tematyczny szlakiem..." poświęconą miejscom przypominającym o tragedii II wojny światowej na terenie Łodzi, co dało jej III miejsce wśród uczestników szkół ponadpodstawowych w finałowym etapie ogólnołódzkim.
      Gratulujemy!

     • OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA METEOROLOGII NA WYDZIALE NAUK GEOGRAFICZNYCH UŁ 26 MARCA 2021

     • Uczniowie grupy rozszerzenia geograficznego klasy lingwistycznej /1b/ wzięli udział w OBCHODACH ŚWIATOWEGO DNIA METEOROLOGII. Wysłuchali wykładu dr Piotra Piotrowskiego pt.: "Jak prognozować pogodę na podstawie obserwacji przyrody" oraz „Geograficznych opowieści prosto z Marsa”, a także uczestniczyli w Wielkim Finale Konkursu Fotograficznego. Brali udział również w konkursie wiedzy meteorologicznej. Martyna Stańczyk zajęła II miejsce, a Lena Wnuk zajęła III miejsce w konkursie wiedzy "Jak prognozować pogodę na podstawie obserwacji przyrody". W konkursie brało udział 280 uczestników.

      Natalia Strzelecka, uczennica klasy 3b, zwyciężyła w VII edycji konkursu Geofoto "Krajobrazy Ziemi".  W jury konkursu byli przedstawiciele Związku Polskich Fotografów Przyrody - Okręg Łódzki.

    • Sukces Julki Kubiak
     • Sukces Julki Kubiak

     • Julia Kubiak z klasy IICG  przeszła do kolejnego ostatniego etapu olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii. 

    • W szczepionkę nie boli!
     • W szczepionkę nie boli!

     • Uczniowie klas biologiczno- chemicznych naszej szkoły wzięli udział w akcji ''W szczepionkę nie boli'' organizowanej przez Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji. Dzięki nim mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o budowaniu odporności i roli szczepień, a w szczególności dowiedzieć się więcej o szczepionkach przeciwko covid. Spotkania ze studentami Wydziału Farmacji UMED odbyły się zdalnie na platformie MS TEAMS.

    • Diana Lelonek w Ósemce
     • Diana Lelonek w Ósemce

     • 25 lutego podczas zajęć j. polskiego klasa biologiczno-chemiczna 2dg spotkała się ze współczesną artystką, której prace są próbą przedefiniowania relacji między człowiekiem a naturą, przyjrzenia się temu, jak nieodwracalne piętno pozostawiła na niej rozwijająca się cywilizacja. Nagrodzona w 2018 roku Paszportem „Polityki” Diana Lelonek łączy fotografię z innymi formami sztuki, jej prace mają formę instalacji, w galeriach prezentowała m.in. śmieciorośliny – obiekty znalezione np. na dzikich wysypiskach. Jedno z jej najciekawszych dzieł „Zoe-terapia (w procesie)” ukazuje portrety filozofów pokryte różnymi rodzajami pleśni, stawiając pytanie o hierarchiczność tradycyjnej, antropocentrycznej kultury. Spotkanie znakomicie poprowadzone przez trójkę uczniów (Zuzannę Józwik, Kingę Rąkiewicz, Mateusza Szabelę) dotyczyło działalności artystycznej, a jednocześnie ekologicznego aktywizmu.

    • Współpraca biologów z uczelniami
     • Współpraca biologów z uczelniami

     • W dniach 26 - 28 października 2020 roku uczniowie klas biologiczno-chemicznych wzięli udział w zajęciach otwartych w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Wykłady na temat lipidów, ich roli w budowie błon komórkowych oraz ich znaczenia dla naszego zdrowia wygłosiła dr Carla Ferreri, która jest pracownikiem National Research Council (CNR) w Bolonii oraz kierownikiem grupy badawczej zajmującej się molekularnymi mechanizmami związanymi ze stresem komórkowym, wolnymi rodnikami oraz starzeniem się, jak również wystąpieniem chorób zwyrodnieniowych oraz nowotworów, otyłości czy autyzmu.

      8 stycznia 2021 roku uczniowie klas biologiczno-chemicznych wzięli udział w Nocy Biologów organizowanej przez Uniwersytet Łódzki. Odbyły się między innymi warsztaty z mikroskopowania W poszukiwaniu pożytecznych mikroorganizmów, w czasie których uczniowie mogli poznać sposób barwienia preparatów mikroskopowych metodą Grama.

      12 lutego 2021 roku uczniowie klas biologiczno-chemicznych mieli okazję uczestniczyć w wykładzie online Jak biologia ewolucyjna pomaga nam walczyć z zarazkami? zorganizowanym z okazji Dnia Darwina przez Wydział Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykład wygłosił dr Rafał Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w przystępny sposób wytłumaczył, jak biologia ewolucyjna pomaga nam walczyć z zarazkami.

      Uczniowie Ósemki korzystają ponadto w oferty UMEDu, który udostępnia filmy w ramach projektu "Nauka, to lubię". Opowiadają one tym jak jest zbudowane i jak działa ciało człowieka. Cykl wideo "Jak działa człowiek" jest materiałem edukacyjnym, uzupełnieniem lekcji biologii.

     • MIĘDZYNARODOWY TYDZIEŃ GEOMORFOLOGII W POLSCE 1-7 MARCA 2021

     • Uczniowie grupy rozszerzenia geograficznego klasy lingwistycznej /2bg/ biorą udział w MIĘDZYNARODOWYM TYGODNIU GEOMORFOLOGII W POLSCE promującym geomorfologię w społeczeństwie, w przystępnej popularnonaukowej formie /w języku polskim i angielskim/. W Polsce obchody MTG odbędą się po raz drugi. Program obchodów obejmuje prelekcje, wykłady, prezentacje, quizy i warsztaty kierowane głównie do młodzieży licealnej, studenckiej i wszystkich sympatyków geomorfologii. Ze względu na panującą sytuację, w bieżącym roku są to wydarzenia dostępne tylko w formie zdalnej. Swoje prace przedstawiają naukowcy z różnych Katedr Geomorfologii w Polsce, są to Uniwersytety: Warszawski, Poznański, Wrocławski, Lubelski itd

    • Żegnamy Dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
     • Żegnamy Dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

     • "Można odejść na zawsze, by stale być blisko"   ks. Jan Twardowski
      Głęboko zasmuceni żegnamy Pana Profesora Jerzego Limona
      Twórcę i Dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

      społeczność VIII Liceum Ogólnokształcącego im A. Asnyka w Łodzi

    • Odeszła Pani Aleksandra Gołembowska
     • Odeszła Pani Aleksandra Gołembowska

     • Z głębokim żalem i smutkiem informuję, że w wieku 80 lat odeszła Aleksandra Gołembowska. Przez ponad trzy dekady wychowywała młodzież z VIII Liceum im. Adama Asnyka w Łodzi, przekazując im najlepsze wartości, kształtując miłość do literatury i poezji. Wspaniała przyjaciółka, niezwykle ciepła i serdeczna osoba. Pogrzeb odbędzie się w Łodzi we wtorek, 23 lutego 2021 roku o godzinie 11.50 na Zarzewskim cmentarzu katolickim w kaplicy od ulicy Lodowej 78.

     • Klub Historycznych Debat Oksfordzkich

     • Klub Historycznych Debat Oksfordzkich mimo pandemii i wynikających z niej ograniczeń, rozwija się prężnie. Po ubiegłorocznych sukcesach, jakimi były: zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Fundację Polska Debatuje i Muzeum im. J. Piłsudskiego w Sulejówku oraz zajęcie drugiego miejsca w wojewódzkim konkursie IPN, mamy ochotę na kolejne triumfy. Nieustannie inwestujemy w intelektualny rozwój, jak sportowcy budujemy krasomówczą formę i kształtujemy masę swojej wiedzy historycznej. Przygotowując się do kolejnych zawodów, w ramach treningu zorganizowaliśmy na prośbę samorządu pokazową debatę. Tym razem jej tematyka nie jest sensu stricte historyczna, bo mierzymy się z  literaturą klasyczną i współczesnymi powieściami młodzieżowymi.  Która strona wygrała, propozycja, czy opozycja. Musicie ocenić sami. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania dysputy pomiędzy przedstawicielami I klasy humanistycznej, którzy w szranki stanęli ze swoimi o rok starszymi kolegami, również humanistami.