• Mikrobiologia od kuchni
     • Mikrobiologia od kuchni

     • 28 listopada uczniowie klasy 2d i 2a (o profilu biologiczno-chemicznym) uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych pt.: „Mikrobiologia od kuchni nie tylko dla profesjonalistów” na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej.
      Podczas warsztatów mieli okazję zobaczyć jakie mikroorganizmy są odpowiedzialne za kiszenie kapusty i ogórków, smak jogurtu, kefiru i różnych serów. Wyizolowali również DNA z owoców kiwi. Zajęcia były wspaniałą okazją aby  przekonać  się, jak wygląda praca profesjonalnego mikrobiologa.

    • XIX edycja interdyscyplinarnego projektu edukacyjno – artystycznego z antykiem w tle
     • XIX edycja interdyscyplinarnego projektu edukacyjno – artystycznego z antykiem w tle

     • O tempora, o mores! 
      czyli: Dziwny jest ten świat…
      Ruszyła XIX edycja interdyscyplinarnego projektu edukacyjno–artystycznego z antykiem w tle pod patronatem Katedry Filologii Klasycznej UŁ!
      W przygotowaniu widowisko multimedialne w humorystyczny sposób opisujące świat, który wydaje się dobrze znany, a jednak wciąż zaskakuje.
      Premiera w marcu 2020 roku. Już dziś zapraszamy na spektakl w imieniu zespołu uczniów z klas: Icg, IIc1, IIIc, IIIa, Idp oraz absolwentów VIII LO.

    • Warsztaty z sędzią Sądu Rejonowego
     • Warsztaty z sędzią Sądu Rejonowego

     • W połowie listopada gościliśmy w szkole sędziego Andrzeja Klimiuka z Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia. Dzięki fundacji ProPublika, która w szkołach organizuje spotkania pod hasłem „Teraz ty bądź sędzią", mogliśmy porozmawiać z zawodowcem i uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania prawne. Pierwsze, miejmy nadzieję, z kilku spotkań dotyczyło prawnej odpowiedzialności za sprzedaż i spożycie narkotyków. Podczas rozmowy mogliśmy korzystać z filmów zaprezentowanych na stronie fundacji, które miały nam pomóc zrozumieć jak pracuje sędzia i jak niezwykle trudne jest wydawanie wyroków. W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele klas humanistycznych oraz dwujęzycznej.

    • Sukces naszych siatkarek
     • Sukces naszych siatkarek

     • 13.11.2019r. odbyła się kolejna faza rozgrywek piłki siatkowej dziewcząt. W 1/8 finału  nasze uczennice rozegrały trzy spotkania z XIII LO, II LO, XXXI LO. Wszystkie mecze wygraliśmy tracąc tylko jednego seta z XIII LO. Po fantastycznej grze nasze uczennice w tie-break zdeklasowały przeciwniczki, pokazując charakter i dojrzałość sportową. Brawa dla naszych dziewcząt i czekamy na dalsze sukcesy. Nasze reprezentantki:

      1. Nadia Chmielecka 2a

      2.Zuzanna Fisiak 3c

      3.Anita Krasińska 2d

      4.Laura Rowińska 2d

      5.Monika Szumigaj 2c1

      6.Wiktoria Sardygiewicz 1dg

      7.Ania Walczak 1cg

      8.Aleksandra Baraniecka 1ag

      9.Oliwia Kolasa 3a

    • 11 listopada
     • 11 listopada

     • Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości cała społeczność VIII LO uroczyście odśpiewała polski hymn narodowy. Na przerwach towarzyszyły nam pieśni legionowe.

    • 55 1240 3028 1111 0010 9373 6230
     • 55 1240 3028 1111 0010 9373 6230

     • Informujemy, że wpłat na Radę Rodziców będzie można dokonywać przelewem bezpośrednio na konto Rady Rodziców w tytule podając imię i nazwisko ucznia, wraz z numerem klasy, do której uczęszcza.

      radarodzicow.8lo@wp.pl to adres do kontaktów z Radą Rodziców.

    • Psycholog
     • Psycholog

     • Od 1.10.2019 w szkole zatrudniony jest psycholog. Pani Małgorzata Wasiak pełni dyżury w gabinecie nr 3 na parterze w następujących terminach:
      wtorki 8.15-12.00
      czwartki 12.30-17.00
      piątki 8.15-10.30

    • 23 października - Dzień Mola
     • 23 października - Dzień Mola

     • Klasy biologiczno-chemiczne razem z nauczycielkami tego dnia świętowały DZIEŃ MOLA, czyli DZIEŃ JEDNOSTKI LICZNOŚCI MATERII. Święto obchodzone jest  między 6:02 i 18:02 (6:02 AM i 6:02 PM na zegarze 12-godzinnym) 23 października każdego roku. 
      Uczniowie z klas 1a, 1d oraz 1e przygotowali wystawę plakatów, aby uczcić to święto i zapoznać innych uczniów szkoły z pojęciem mola i liczby Avogadra. Niektórzy napisali również wiersze oraz sporządzili portrety Amadeo Avogadra. Tego dnia odbył się również szkolny  konkurs pod nazwą MOLtest, w którym uczniowie klas pierwszych i drugich bilogiczno-chemicznych w trzyosobowych zespołach zmagali się z zadaniami rachunkowymi dotyczącymi tego zagadnienia.

       

       

    • Uczniowie klas dwujęzycznych na Uniwersytecie Europejskim Viadrina
     • Uczniowie klas dwujęzycznych na Uniwersytecie Europejskim Viadrina

     • W październiku uczniowie z klas dwujęzycznych zainteresowani studiowaniem na „unikatowym” Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą uczestniczyli w drzwiach otwartych uczelni. Uczniowie dowiedzieli się o zasadach studiowania i rekrutacji. Mogli również na chwile poczuć smak życia studenckiego jedząc obiad w uniwersyteckiej stołówce oraz nocując w akademikach w Słubicach, które razem z Frankfurtem tworzą swoiste „dwumiasto”.

      Viadrina prowadzi studia prawnicze, ekonomiczne i z zakresu kulturoznawstwa. Jest najbardziej wielonarodowościowym uniwersytetem w Niemczech. Oryginalność tej placówki polega nie tylko na tym,że położona jest na granicy polsko-niemieckiej i że wykładowym językiem jest niemiecki, ale również na tym, że osoby kończące np. studia prawnicze otrzymują dyplom polski i niemiecki, co poszerza możliwości na międzynarodowym rynku pracy.

    • Budżet Obywatelski
     • Budżet Obywatelski

     • Z ogromną radością informujemy, że nasz projekt Przywróćmy blask VIII LO im. Adama Asnyka w Łodzi - modernizacja budynku szkoły będzie realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019/2020! Projekt uzyskał najwięcej głosów ze wszystkich projektów osiedla Śródmieście - Wschód.
      Dziękuję za zaangażowanie i wsparcie!

    • Ślubowanie klas pierwszych i Dzień Patrona
     • Ślubowanie klas pierwszych i Dzień Patrona

     • 14 października świętowaliśmy w naszej szkole z aż trzech powodów. Po pierwsze, odbyło się ślubowanie klas pierwszych – najpierw dla uczniów po szkole podstawowej, a następnie po gimnazjum. Jednocześnie obchodziliśmy Dzień Edukcji Narodowej oraz Dzień Patrona VIII Liceum Ogólnokształcącego – Adama Asnyka. Z tej okazji grupa uczniów przygotowała spektakl zatytułowany „Skoszlawione pieśni czarnoksięstwo”. 

      Uroczystość ślubowania klas pierwszych prowadzone przez Julię Śliwińską – uczennicę klasy 2a rozpoczęło się od przemówienia Pani Dyrektor – Anny Panek, która zaapelowała do uczniów, by wykorzystywali możliwości, jakie stwarza im szkoła, nie patrzyli na nią jak na źródło stresu czy obowiązków, ale przede wszystkim szans, a poprzez koleżeńskość, zaagażowanie, szacunek dla obowiązujących zasad wykazywali się dojrzałością. Następnie przedstawiciele klas pierwszych, zgromadzeni wokół sztandaru szkoły, i ich koledzy oraz koleżanki ślubowali m.in. wytrwale zdobywać wiedzę i umiejętności, dbać o godność ucznia i dobre imię szkoły, krzewić ideały dobra, piękna, sprawiedliwości.

      Po ślubowaniu i życzeniach, które z okazji Dnia Edukacji Narodowej Julia Śliwińska złożyła społeczności szkolnej – uczniom, pracownikom i nauczycielom, przyszedł czas na część artystyczną, którą zapowiedział nauczyciel języka polskiego – Piotr Szwed. Zwrócił uwagę, że w twórczości patrona VIII LO Adama Asnyka – tak często wyznaczającej wzorce postępowania, można też odnaleźć pierwiastki zwątpienia a nawet rozpaczy. Do tych, mniej znanych aspektów poezji autora „Do młodych”, nawiązywał spektakl „Skoszlawione pieśni czarnoksięstwo” stanowiący inscenizację fragmentów wiersza „Poeci do publiczności”.

      Krótkie przedstawienie, które wspólnie z Piotrem Szwedem przygotowała grupa  uczniów: Zosia Jasik, Wiktor Łyszczyński, Jan Konstanty Matyjaszczyk, Elżbieta Szosland-Fałtyn oraz zapewniający oprawę muzyczną – Nikodem Kocemba, stanowiło opowieść o twórczej niemocy, frustracji i zagubieniu. Dzięki intensywnej aktorskiej ekspresji, dynamice scen, w których śmieszność mieszła się z dramatyzmem, postawiono pytania o rolę poezji w czasach niepoetyckich oraz o stosunek do twórczości dawnych wieszczów, która staje się coraz częściej „niezrozumiałym szumem”. Słowa z wiersza Adama Asnyka zabrzmiały bardzo naturalne w ustach młodych ludzi – rozdartych między zaangażowaniem a sceptycyzmem, między zawstydzeniem, niepewnością a śmiałym oskrażeniem skierowanym w stronę tłamszącej twórczy entuzjazm współczeności.

       

    • Zajęcia terenowe w Rogowie
     • Zajęcia terenowe w Rogowie

     • 10 października 2019 uczniowie klasy 3d i 3a (o profilu biol – chem) uczestniczyli w zajęciach terenowych przeprowadzonych  w Arboretum w Rogowie. Arboretum ma charakter parku leśnego, a na jego obszarze znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej i innych kontynentów. Jest jednostką dydaktyczną Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

      Podczas zajęć uczniowie nie tylko usystematyzowali wiedzę na temat roślin iglastych i liściastych, niezbędną do matury z biologii ale również  dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat substancji chemicznych znajdujących się w roślinach, które wykorzystywane są w medycynie, farmacji i chemii. Wykonane zostały zdjęcia i notatki potrzebne do wykonania prezentacji do projektu biologiczno – chemicznego pt. „ Rośliny znane i nieznane – wykorzystywane w medycynie i chemii” .

      Dopełnieniem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Lasu i Drewna, które  jest integralną częścią bazy naukowo-dydaktycznej Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie. Znajdują się tam  ciekawe zbiory reprezentujące różne  dyscypliny leśne, wiele eksponatów roślinnych i zwierzęcych a także wystawa zdjęć przedstawiających ciekawe gatunki zwierząt.  Organizatorkami wycieczki były panie Bożena Granatowska oraz Marta Smulik - Gruska.

    • JESIENNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW W VIII LO - 24 WRZEŚNIA 2019
     • JESIENNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW W VIII LO - 24 WRZEŚNIA 2019

     • Turniej po raz kolejny cieszył się olbrzymim zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, że do zawodów przystąpiło 75 uczniów z 14 klas. Po wielogodzinnej rywalizacji wyłoniono trzy najlepsze zespoły.
      I miejsce - klasa 3A (Pietrzykowski, Kalinka, Czernik, Kruś, Gosławski, Bartczak),
      II miejsce - klasa 3B (Potrzebowski, Kubiak, Kołomański, Domińczak),
      III miejsce - klasa 1Ap (Kościelecki, Szymański, Pawłowski, Czekalski, Gronowalski, Kowalski)
      Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję turnieju.

    • Wyjazd integracyjny klas pierwszych
     • Wyjazd integracyjny klas pierwszych

     • W dniach 16-17 września pierwszoklasiści rozpoczynający w tym roku swoją naukę w trybie trzyletnim udali się wraz z wychowacami i opiekunami na wycieczkę do urokliwego, znajdującego się wśród lasów spalskiego ośrodka Zacisze. Tam mieli okazję lepiej poznać siebie nazwajem, nauczycieli oraz zasady panujące w szkole. Przećwiczyli również, podczas zajęć zaproponowanych przez wuefistów, umiejętności współpracy w grupie. Następnie trenowali zdolności artystyczne, a może w jeszcze większym stopniu organizacyjne, przygotowując w ekspresowym tempie autoprezentacje klas, które doskonale sprawdziły się jako dodatkowo atrakcja podczas wieczornego ogniska, poprzedzającego dyskotekę. Zwieńczeniem wyjazdu był odbywający się kolejnego dnia przedpołudniowy spacer do zabytkowych bunkrów z okresu II wojny światowej znajdujących się w miejscowości Konewka. Tuż po nim zmęczeni, ale i zadowoleni uczestnicy wycieczki wrócili do Łodzi.

    • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

     • 2 września 2019 roku w VIII LO odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2019 / 2020. 
      Uroczystość uświetniła wizyta pana pułkownika Włodzimierza Pajdowskiego, który dla upamiętnienia 80 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, wygłosił krótką mowę na temat wydarzeń, których był świadkiem i uczestnikiem.