• Niezwykłe spotkanie
          • Niezwykłe spotkanie

          • Mimo, że dzisiaj patriotyzm to  słowo zawłaszczane przez różne grupy, niepopularne i niemodne,  ma dla nas społeczności VIII LO szczególny wymiar. Jest to między innymi szacunek dla przeszłości, naszych przodków, dla tych wszystkich dzięki którym możemy czytać, pisać, mówić a nawet toczyć spory w języku polskim. To pamięć o czasach minionych jednak nie bezkrytyczna i bezrefleksyjna.  

            Pod koniec września w związku z osiemdziesiątą drugą rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego gościliśmy niezwykłą osobę, panią Gryzeldę Studzińska, harcerkę Szarych Szeregów, sanitariuszkę Powstania Warszawskiego. Spotkanie z tak niezwykle mądrą i otwartą na ludzi i świat postacią, było nie tylko przyjemnością ale również okazją do refleksji nad współczesnym pojęciem patriotyzmu. Tolerancja, szacunek, pomoc bliźniemu w potrzebie, prawo do przeciwstawienia się przemocy i uciskowi, tak dzisiaj powinniśmy rozumieć to pojęcie. Pani Gryzelda pokazała nam nie tylko pełny strachu, śmierci i niesprawiedliwości obraz II wojny światowej, ale także wizję nadziei, poczucia wspólnoty i jedności, która przyświecała naszym przodkom. Liczymy na to, że działający  w naszej szkole klub Armii Krajowej, którego celem jest zachowanie pamięci o tych niezwykłych ludziach podwoi swoje szeregi, do czego serdecznie zachęcamy. 

        • Wycieczka naukowa do Torunia
          • Wycieczka naukowa do Torunia

          • Klasy trzecie (biol-chem-mat) uczestniczyły w dwudniowej wycieczce do Torunia, której głównym celem były warsztaty chemiczne w Centrum Chemii w Małej Skali. W ramach powtórzenia przed egzaminem maturalnym uczniowie przeprowadzili doświadczenia zachodzące z wymianą elektronów, utleniania i redukcji związków manganu, chromu, żelaza i miedzi. Wykonali również efektowne doświadczenia oraz wzięli udział w zajęciach z kuchni molekularnej. W drugim dniu wycieczki uczniowie zwiedzili Ogród Zoobotaniczny. Nie obyło się również bez typowych atrakcji Torunia. Po wyczerpującej ale fascynującej lekcji chemii młodzież uczestniczyła w warsztatach wypieku piernika oraz w bardzo interesującej wycieczce po Starym Mieście z przewodnikiem.

        • Obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych 26.09.2021
          • Obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych 26.09.2021

          • Zgodnie z tradycją naszej szkoły i w tym roku świętowaliśmy Europejski Dzień Języków Obcych.
            Konieczność utrzymania dystansu społecznego, z racji pandemii, nie pozwoliła nam spotkać się większą grupą, więc tym razem obchody tego święta miały nieco inny charakter. Uczniowie klasy wstępnej oraz pierwszo- i drugoklasiści z klas dwujęzycznych i lingwistycznych przygotowali plakaty związane tematycznie z hasłami o nauce języków obcych. Podczas przygotowania prac był też czas na rozmowę o tym, w jaki sposób Ósemkowicze zamierzają wykorzystać znajomość języków angielskiego i niemieckiego w przyszłości.

            Przyznajemy, że plany wielu naszych uczniów są imponujące i nikomu nie brak motywacji. Trzymamy kciuki za realizację wszystkich zamierzeń i......uczymy się języków obcych dalej.
            WIĘCEJ

        • Wyjazdowa sesja naukowa klas biologiczno- chemiczno-matematycznych
          • Wyjazdowa sesja naukowa klas biologiczno- chemiczno-matematycznych

          • Sesja naukowa w Piaskach na Mierzei Wiślanej. Podczas trzydniowych zajęć z biologii, chemii, matematyki i języka angielskiego ćwiczyliśmy umiejętności maturalne: planowanie doświadczeń i obserwacji, pobieranie próbek z różnych miejsc Mierzei Wiślanej, analiza chemiczna pobranych próbek, pisanie równań reakcji, analizowanie wyników pod kątem biologicznym, chemicznym, statystycznym oraz komunikowanie się w języku angielskim. Uczniowie także rozpoznawali gatunki roślin, grzybów, porostów podczas spaceru w Parku Krajobrazowym Mierzei Wiślanej i w Oceanarium. A wieczorem było trochę sportu i wspólna zabawa przy ognisku. 

        • Wycieczka klasy 2b
          • Wycieczka klasy 2b

          • Trzydniowa lekcja geografii z elementami biologii, chemii, historii: Kraków, ścieżka przyrodnicza Na Rakowsku, a tam mofety, porosty, piękne widoki, mżawka, deszczyk i ulewa...... Następnie badanie stanu czystości wód i jakości powietrza. Wszystko to z udziałem uczniów klasy 2b. Po nauce przyszedł czas na integrację przy ognisku i wspólną zabawę.

        • Wyjazd integracyjny klasy wstępnej i klas pierwszych
          • Wyjazd integracyjny klasy wstępnej i klas pierwszych

          • ZAŁĘCZE  WIELKIE - RZECZYWIŚCIE WIELKIE….
            bo my, uczniowie klas pierwszych naszej szkoły, w trakcie wyjazdu integracyjnego w dniach 8-9 września mogliśmy zobaczyć, ilu nas jest,
            bo poznawaliśmy się w autokarze, w pokoju, na stołówce, ognisku i boisku,
            bo rozmawialiśmy ze sobą i opowiadaliśmy o sobie w trakcie zajęć  z wychowawcami i panią psycholog,
            bo wspólnie przygotowaliśmy  dla swojej klasy, hasło, okrzyk i baner,
            bo razem uczyliśmy się  śpiewać i tańczyć,
            bo mogliśmy zaprezentować swoje talenty przy ognisku,
            bo sprawdziliśmy swoją sprawność fizyczną oraz umiejętność współpracy w trakcie zawodów sportowych,
            bo zakończyliśmy pobyt tanecznym korowodem, wykonując na boisku skoczną belgijkę,
            bo obcowaliśmy z pięknem nadwarciańskiej przyrody i osobliwą fauną(!)i zabraliśmy stamtąd słońce, które szkolną codzienność na pewno uczyni weselszą.

        • Inauguracja roku szkolnego 2021/2022
          • Inauguracja roku szkolnego 2021/2022

          • 1 września 2021 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Klasy pierwsze poznały swoich wychowawców i kolegów, z którymi spędzą najbliższe cztery lata w VIII LO. 
            Życzymy wszystkim ciekawych wyzwań, rozwijających doświadczeń i sukcesów!

        • Współpraca z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Łódzkiego
          • Współpraca z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Łódzkiego

          • Uczniowie z klas o profilu biol-chem w roku szkolnym 2020/2021 wzięli udział w dwóch projektach organizowanych przez Uczelnię: Akademia Ciekawej Chemii oraz Zdolny uczeń – świetny student.

            Dzięki uczestnictwu w zajęciach uczniowie naszej szkoły mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań, kształtowania własnej osobowości a także przygotowania do podjęcia studiów na uczelniach wyższych

        • Warsztaty z chemii kosmetycznej
          • Warsztaty z chemii kosmetycznej

          • 16 czerwca uczniowie klasy 2dg oraz 2ag wzięli udział w organizowanych cyklicznie co roku warsztatach, podczas których zrobili naturalne kremy kosmetyczne a następnie dokonali ich analizy sensorycznej. Analizie poddano następujące cechy sensoryczne: jednolitości wyglądu, barwę i zapach kremu.

        • Uroczyste zakończenie roku szkolnego
          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego

          • 25 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. Jak co roku nagrodziliśmy uczniów wyróżniających się w nauce, podejmujących wyzwania rozmaitych konkursów oraz działających na rzecz swoich klas i szkoły. Wszyscy wiemy, jak wyjątkowy i trudny był ostatni rok, dlatego dziękujemy całej społeczności szkolnej za wytrwałość.
            Życzymy Wam udanych wakacji i szczęśliwego powrotu do szkoły we wrześniu. Do zobaczenia!

          • Wymiana online z Instytutem Sa Palomera w Blanes

          • Tegoroczna wymiana online z Instytutem Sa Palomera w Blanes dobiegła końca. Ostatecznym produktem współpracy asnykowiczów z katalońską młodzieżą są BookTuber'y zachęcające odbiorców do przeczytania 5 książek: romansów obyczajowych Before and After the December Joany Marcus, The Selection autorstwa Kiery Cass, After, everything starting here Anny Todd, powieści przygodowej Rebeldes Susany E. Hinton oraz biografię słynnego hiszpańskiego piłkarza Pepa Guardioli Another Way of Winning autorstwa Guillema Balaguer.
            Zapraszamy do obejrzenia filmików i wysłuchania recenzji najbardziej ulubionych książek katalońskich partnerów. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się z nimi w Blanes.

        • VIII LO w pierwszej dziesiątce łódzkich liceów
          • VIII LO w pierwszej dziesiątce łódzkich liceów

          • W Dzienniku Łódzkim ukazał się artykuł na podstawie rankingu Perspektywy 2021, w którym VIII LO znalazło się w pierwszej dziesiątce najlepszych liceów ogólnokształcących w Łodzi  pod względem wyników matury. 
            Wierzymy, że i w tym roku nasi Maturzyści odniosą sukces na egzaminie maturalnym, czego życzymy Im z całego serca! 

        • Spektakularny sukces młodych historyków
          • Spektakularny sukces młodych historyków

          • Od pięciu lat działa w szkole Historyczny Klub Debat Oksfordzkich. Młodzi humaniści rozwijają w nim swoje pasje, ćwiczą się w sztuce retoryki, zgłębiają wiedzę historyczną ale przede wszystkim debatują o historii prezentując różne punkty widzenia. Startując w różnorodnych konkursach debatanckich osiągali mniejsze lub większe sukcesy ale nigdy tak spektakularne. Zespół w składzie Zofia Jasik II cp, Julia Kubiak IIcg, Wiktor Olczyk II cp, Borys Sobczak IIcg zdobyli pierwsze miejsce w regionalnym etapie konkursu Debat Historycznych organizowanym przez IPN w Łodzi. Teraz grupę czeka ogólnopolski finał, w którym zmierzą się w Warszawie z innymi zwycięzcami etapów regionalnych. Naszym kolegom w tegorocznym turnieju nie straszna była ani epoka Gomułki, ani powojenna zmiana granic Polski, czy rola kobiet w PRL-u, bo z takich tematów składały się tezy ostatniego turnieju. Sukces koła debat jest tym większy, że w tym samym czasie odbył się kolejny już turniej organizowany przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Fundacji Polska Debatuje. Również w tym turnieju grupy złożone głównie z uczniów klas pierwszych dostały się do finału, który odbędzie się w najbliższą sobotę. Jest to turniej, w którym nasi koledzy odnosili już sukcesy. Borys Sobczak  zdobył puchar dla najlepszego mówcy, a  zespół  turniej wygrał. Liczymy na to, że młodsi koledzy, idąc za przykładem bardziej doświadczonej grupy, dadzą z siebie wszystko podczas finału. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy.