Julia Kubiak z klasy IICG przeszła do kolejnego ostatniego etapu olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii.
W szczepionkę nie boli!
Uczniowie klas biologiczno- chemicznych naszej szkoły wzięli udział w akcji ''W szczepionkę nie boli'' organizowanej przez Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji. Dzięki nim mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o budowaniu odporności i roli szczepień, a w szczególności dowiedzieć się więcej o szczepionkach przeciwko covid. Spotkania ze studentami Wydziału Farmacji UMED odbyły się zdalnie na platformie MS TEAMS.
Diana Lelonek w Ósemce
25 lutego podczas zajęć j. polskiego klasa biologiczno-chemiczna 2dg spotkała się ze współczesną artystką, której prace są próbą przedefiniowania relacji między człowiekiem a naturą, przyjrzenia się temu, jak nieodwracalne piętno pozostawiła na niej rozwijająca się cywilizacja. Nagrodzona w 2018 roku Paszportem „Polityki” Diana Lelonek łączy fotografię z innymi formami sztuki, jej prace mają formę instalacji, w galeriach prezentowała m.in. śmieciorośliny – obiekty znalezione np. na dzikich wysypiskach. Jedno z jej najciekawszych dzieł „Zoe-terapia (w procesie)” ukazuje portrety filozofów pokryte różnymi rodzajami pleśni, stawiając pytanie o hierarchiczność tradycyjnej, antropocentrycznej kultury. Spotkanie znakomicie poprowadzone przez trójkę uczniów (Zuzannę Józwik, Kingę Rąkiewicz, Mateusza Szabelę) dotyczyło działalności artystycznej, a jednocześnie ekologicznego aktywizmu.
Współpraca biologów z uczelniami
W dniach 26 - 28 października 2020 roku uczniowie klas biologiczno-chemicznych wzięli udział w zajęciach otwartych w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Wykłady na temat lipidów, ich roli w budowie błon komórkowych oraz ich znaczenia dla naszego zdrowia wygłosiła dr Carla Ferreri, która jest pracownikiem National Research Council (CNR) w Bolonii oraz kierownikiem grupy badawczej zajmującej się molekularnymi mechanizmami związanymi ze stresem komórkowym, wolnymi rodnikami oraz starzeniem się, jak również wystąpieniem chorób zwyrodnieniowych oraz nowotworów, otyłości czy autyzmu.
8 stycznia 2021 roku uczniowie klas biologiczno-chemicznych wzięli udział w Nocy Biologów organizowanej przez Uniwersytet Łódzki. Odbyły się między innymi warsztaty z mikroskopowania W poszukiwaniu pożytecznych mikroorganizmów, w czasie których uczniowie mogli poznać sposób barwienia preparatów mikroskopowych metodą Grama.
12 lutego 2021 roku uczniowie klas biologiczno-chemicznych mieli okazję uczestniczyć w wykładzie online Jak biologia ewolucyjna pomaga nam walczyć z zarazkami? zorganizowanym z okazji Dnia Darwina przez Wydział Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykład wygłosił dr Rafał Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w przystępny sposób wytłumaczył, jak biologia ewolucyjna pomaga nam walczyć z zarazkami.
Uczniowie Ósemki korzystają ponadto w oferty UMEDu, który udostępnia filmy w ramach projektu "Nauka, to lubię". Opowiadają one tym jak jest zbudowane i jak działa ciało człowieka. Cykl wideo "Jak działa człowiek" jest materiałem edukacyjnym, uzupełnieniem lekcji biologii.
MIĘDZYNARODOWY TYDZIEŃ GEOMORFOLOGII W POLSCE 1-7 MARCA 2021
Uczniowie grupy rozszerzenia geograficznego klasy lingwistycznej /2bg/ biorą udział w MIĘDZYNARODOWYM TYGODNIU GEOMORFOLOGII W POLSCE promującym geomorfologię w społeczeństwie, w przystępnej popularnonaukowej formie /w języku polskim i angielskim/. W Polsce obchody MTG odbędą się po raz drugi. Program obchodów obejmuje prelekcje, wykłady, prezentacje, quizy i warsztaty kierowane głównie do młodzieży licealnej, studenckiej i wszystkich sympatyków geomorfologii. Ze względu na panującą sytuację, w bieżącym roku są to wydarzenia dostępne tylko w formie zdalnej. Swoje prace przedstawiają naukowcy z różnych Katedr Geomorfologii w Polsce, są to Uniwersytety: Warszawski, Poznański, Wrocławski, Lubelski itd
Odeszła Pani Aleksandra Gołembowska
Z głębokim żalem i smutkiem informuję, że w wieku 80 lat odeszła Aleksandra Gołembowska. Przez ponad trzy dekady wychowywała młodzież z VIII Liceum im. Adama Asnyka w Łodzi, przekazując im najlepsze wartości, kształtując miłość do literatury i poezji. Wspaniała przyjaciółka, niezwykle ciepła i serdeczna osoba. Pogrzeb odbędzie się w Łodzi we wtorek, 23 lutego 2021 roku o godzinie 11.50 na Zarzewskim cmentarzu katolickim w kaplicy od ulicy Lodowej 78.
Klub Historycznych Debat Oksfordzkich
Klub Historycznych Debat Oksfordzkich mimo pandemii i wynikających z niej ograniczeń, rozwija się prężnie. Po ubiegłorocznych sukcesach, jakimi były: zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Fundację Polska Debatuje i Muzeum im. J. Piłsudskiego w Sulejówku oraz zajęcie drugiego miejsca w wojewódzkim konkursie IPN, mamy ochotę na kolejne triumfy. Nieustannie inwestujemy w intelektualny rozwój, jak sportowcy budujemy krasomówczą formę i kształtujemy masę swojej wiedzy historycznej. Przygotowując się do kolejnych zawodów, w ramach treningu zorganizowaliśmy na prośbę samorządu pokazową debatę. Tym razem jej tematyka nie jest sensu stricte historyczna, bo mierzymy się z literaturą klasyczną i współczesnymi powieściami młodzieżowymi. Która strona wygrała, propozycja, czy opozycja. Musicie ocenić sami. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania dysputy pomiędzy przedstawicielami I klasy humanistycznej, którzy w szranki stanęli ze swoimi o rok starszymi kolegami, również humanistami.
Asnykowicze w Blanes inaczej…
Mimo pandemii asnykowicze nie poddają się i zamiast tradycyjnej wymiany międzyszkolnej realizują wymianę w formie online z katalońskimi rówieśnikami w hiszpańskim Blanes. Do tej pory opracowali broszury informacyjne, eseje porównawcze oraz filmiki video prezentujące przygotowanie tradycyjnych potraw narodowych Polski i Hiszpanii. Możecie zobaczyć kilka slajdów z uczniowskich broszur informacyjnych o miastach i szkołach zaangażowanych w wymianę. Realizuje ją klasa lingwistyczna. Nie możemy doczekać się wizyty w Blanes w realu.
Dzięki wymianie online dowiedzieliśmy się, w jaki sposób katalońscy uczniowie przygotowują Empanadillas, Ganache oraz Galletas. Szkoda, że w tym roku nie mamy okazji spróbować tych potraw w Blanes, ale mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mieć taką możliwość. Smacznego oglądania!
Zdolna Julka
Miło nam poinformować, że Julia Różycka, uczennica klasy 2e zakwalifikowała się do programu Uniwersytetu Łódzkiego Zdolny uczeń - świetny student edycja 2020/2021, na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska. Julia, pod opieką dr Mateusza Płóciennika, będzie prowadziła badania naukowe na temat: Interakcje motyle-rośliny a wartość przyrodnicza biocenozy.
Dziewczyny z wyobraźnią
Nasze humanistki po raz kolejny święciły triumfy w wojewódzkim konkursie literacko - plastycznym „Jestem człowiekiem wolnym, nie poddam się uzależnieniom”. Oliwia Jagodzka z IIIc1 zdobyła I nagrodę, natomiast Marta Szakiel z IIIc1 i Zuzanna Rychter z IIcg drugą nagrodę ex aequo. Artystki w poruszający sposób komentują świat, w którym człowiek wybiera wolność, odrzucając złudną rozkosz nałogów.
Gratulujemy sukcesu, mając pewność, że wkrótce przyjdzie kolejny!
,,Po prostu żyj!''
Opowiadanie pod takim tytułem przyniosło humanistce Julii Fortunie z IIIc1 trzecią nagrodę w konkursie literacko - plastycznym „Jestem człowiekiem wolnym, nie poddam się uzależnieniom”.
Teksty Julii są błyskotliwe, z ironicznym dystansem komentują świat, zgrabnie łączą refleksyjność z poczuciem humoru.
Uzdolniona literacko Julia prowadzi zespół redakcyjny tegorocznej antologii „Odi et amo” z cyklu „Nie pisz do szuflady”. Jest także autorką opowiadań zamieszczanych co roku w kolejnych edycjach antologii.
Uczniu Ósemki! Nie pisz do szuflady!
Czy swój wolny czas poświęcasz na pisanie lub rysowanie? Czy szuflady biurka w Twoim pokoju wypełnione są wierszami? Czy na każdym kroku w Twoim mieszkaniu można znaleźć rozrzucone kartki z opowiadaniami? Czy w każdym kącie Twojej sypialni tkwią szkice i rysunki? Czy lubisz zgłębiać tajniki duszy? Czy fascynuje Cię ambiwalencja ludzkich emocji?
Jeśli odpowiedziałaś/odpowiedziałeś twierdząco na te pytania, musisz przyłączyć się do nas. Opublikujemy Twoje wiersze, opowiadania, grafiki w najnowszej edycji antologii z cyklu „Nie pisz do szuflady”, którą tworzymy w ramach projektu z antykiem w tle „Odi et amo” („Nienawidzę i kocham”). Przyłącz się do uczniów z klas IIIc1 i IIcg, którzy z nauczycielkami Izabelą Stasiak i Alicją Petrykiewicz przygotowują antologię w wersjach elektronicznej i papierowej – przyślij swoje prace do publikacji (nasz adres: fortunaj@lo8.elodz.edu.pl).
Wyraź siebie! Zainspiruj innych!
Koło prawnicze Jurysta
Przewodniczącemu SU udało się zawrzeć kolejną współpracę dla naszego liceum. Od dziś wszyscy uczniowie 8 LO zainteresowani karierą prawniczą bądź po prostu samym prawem i jego historią mogą uczestniczyć w posiedzeniach online Koła Prawniczego XXI LO (najbliższe już w piątek 5.02.2021, godz. 18.00-19.00). Na zajęciach będą regularnie odbywać się symulacje rozpraw sądowych, dyskusje prawnicze czy wykłady na temat znanych spraw sądowych. Zapraszamy serdecznie na profil Koła Prawniczego Jurysta na Instagramie oraz na ich stronę na Facebooku. Link do wydarzenia udostępnimy na Facebooku oraz grupach klasowych przez Messengera.
Przedstawiciele naszego Samorządu Uczniowskiego działają
Borys Sobczak oraz Jakub Lizińczyk z klasy IICg wzięli udział w pierwszym posiedzeniu Łódzkiej Rady Samorządów Szkół Średnich zrzeszajacej 30 szkół z województwa łódzkiego. Podczas posiedzenia wybrano prezydium rady i powołano sekcje takie jak np. Zespół ds. Promocji i Mediów. Podjęto też decyzję o organizacji turnieju e-sportowego.
KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY!
W związku z epidemią COVID-19 szkoła przechodzi w tryb nauczania zdalnego w okresie od 19.10.2020 roku do odwołania. Prosimy o śledzenie komunikatów na stronie internetowej VIII LO w Łodzi i w dzienniku elektronicznym. Uczniowie pracują z nauczycielami na szkolnej platformie Teams.
Regulamin organizacji pracy szkoły w okresie pracy zdalnej w VIII LO od 19 października 2020 r.
Telefon Zaufania
Kuratorium Oświaty w Łodzi informuje, iż z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka, w odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży, został uruchomiony całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania 800 12 12 12 oraz dedykowany młodym ludziom czat internetowy https://brpd.gov.pl/sos-chat/. Oba kanały komunikacji udzielają młodym osobom w kryzysie wsparcia i pomocy psychologicznej.
Olimpiada Geograficzna
Z radością informujemy, że uczennica pani Aleksandy Moritz Patrycja Kucińska z klasy 3c2 została zakwalifikowana do drugiego etapu XLVII Olimpiady Geograficznej.
Trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów!
Zapraszamy na spektakl na youtube
Paszporty życia to spektakl wyprodukowany przez Fundację Hatikva, w którym występują uczniowie i absolwenci VIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Opowiada nieznaną historię z czasów II wojny światowej.
Nasi uczniowie zwolnieni z teorii
Jacek Zalewski i Patryk Więcek przeszli do kolejnego etapu olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii. Przed nimi jeszcze 3 etapy, a więc trzymamy mocno kciuki!
Cytując organizatorów Olimpiada Zwolnieni z Teorii jest pierwszą praktyczną olimpiadą w Polsce, dzięki której uczniowie mają szansę rozwijać kompetencje przydatne na rynku pracy, takie jak zarządzanie, kreatywność czy rozwiązywanie problemów, a także zdobywają międzynarodowe certyfikaty pomocne przy szukaniu pracy czy rekrutacji na studia.
Archiwum Aktualności