• Wspaniałe możliwości dla absolwentów klas dwujęzycznych
     • Wspaniałe możliwości dla absolwentów klas dwujęzycznych

     • Pandemia nie przerwała kontaktu z naszymi partnerami z Uniwersytetu Viadrina w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą - potocznie zwanego Subfortem. 31.03.2021 uczniowie klas dwujęzycznych 2ag i 3a wraz z nauczycielką języka niemieckiego panią profesor Katarzyną Szelągowską, wzięli udział w indywidualnym spotkaniu online z przedstawicielem uczelni, naszym absolwentem, a dziś wykładowcą na Viadrinie - panem Bartoszem Jagurą. Sympatycy języka niemieckiego VIII LO mieli nieocenioną okazję zapoznania się z bogatą ofertą Viadriny. Pan Jagura przedstawił możliwości jakie stoją przed posiadaczami międzynarodowego certyfikatu z języka niemieckiego DSD II, którzy często decydują się na podjęcie studiów na różnych kierunkach za granicą. Wspólna rozmowa odbywała się w języku polskim i niemieckim. Uczniowie nie byli jedynie biernymi słuchaczami, ale czynnie uczestniczyli w spotkaniu, rozwiązując ćwiczenie z rozumienia ze słuchu oraz w treningu leksykalnym.Spotkanie z panem Bartoszem Jagurą pokazało, jak wiele możliwości dalszego kształcenia mają ci, którzy płynnie posługują się językiem niemieckim, dało motywację do dalszej pracy i konsekwencji w dążeniu do celów. Liczymy na wizytę na Viadrinie nie tylko online, gdy tylko skończy się pandemia.

    • Julia Wolska laureatką konkursu Festiwalu Bibliotek Szkolnych
     • Julia Wolska laureatką konkursu Festiwalu Bibliotek Szkolnych

     • Z ogromną radością informujemy o sukcesie uczennicy klasy 1b Julii Wolskiej. Julia przygotowała wyjątkowo ciekawą prezentację multimedialną w ramach konkursu "Spacer tematyczny szlakiem..." poświęconą miejscom przypominającym o tragedii II wojny światowej na terenie Łodzi, co dało jej III miejsce wśród uczestników szkół ponadpodstawowych w finałowym etapie ogólnołódzkim.
      Gratulujemy!

     • OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA METEOROLOGII NA WYDZIALE NAUK GEOGRAFICZNYCH UŁ 26 MARCA 2021

     • Uczniowie grupy rozszerzenia geograficznego klasy lingwistycznej /1b/ wzięli udział w OBCHODACH ŚWIATOWEGO DNIA METEOROLOGII. Wysłuchali wykładu dr Piotra Piotrowskiego pt.: "Jak prognozować pogodę na podstawie obserwacji przyrody" oraz „Geograficznych opowieści prosto z Marsa”, a także uczestniczyli w Wielkim Finale Konkursu Fotograficznego. Brali udział również w konkursie wiedzy meteorologicznej. Martyna Stańczyk zajęła II miejsce, a Lena Wnuk zajęła III miejsce w konkursie wiedzy "Jak prognozować pogodę na podstawie obserwacji przyrody". W konkursie brało udział 280 uczestników.

      Natalia Strzelecka, uczennica klasy 3b, zwyciężyła w VII edycji konkursu Geofoto "Krajobrazy Ziemi".  W jury konkursu byli przedstawiciele Związku Polskich Fotografów Przyrody - Okręg Łódzki.

    • Sukces Julki Kubiak
     • Sukces Julki Kubiak

     • Julia Kubiak z klasy IICG  przeszła do kolejnego ostatniego etapu olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii. 

    • W szczepionkę nie boli!
     • W szczepionkę nie boli!

     • Uczniowie klas biologiczno- chemicznych naszej szkoły wzięli udział w akcji ''W szczepionkę nie boli'' organizowanej przez Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji. Dzięki nim mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o budowaniu odporności i roli szczepień, a w szczególności dowiedzieć się więcej o szczepionkach przeciwko covid. Spotkania ze studentami Wydziału Farmacji UMED odbyły się zdalnie na platformie MS TEAMS.

    • Diana Lelonek w Ósemce
     • Diana Lelonek w Ósemce

     • 25 lutego podczas zajęć j. polskiego klasa biologiczno-chemiczna 2dg spotkała się ze współczesną artystką, której prace są próbą przedefiniowania relacji między człowiekiem a naturą, przyjrzenia się temu, jak nieodwracalne piętno pozostawiła na niej rozwijająca się cywilizacja. Nagrodzona w 2018 roku Paszportem „Polityki” Diana Lelonek łączy fotografię z innymi formami sztuki, jej prace mają formę instalacji, w galeriach prezentowała m.in. śmieciorośliny – obiekty znalezione np. na dzikich wysypiskach. Jedno z jej najciekawszych dzieł „Zoe-terapia (w procesie)” ukazuje portrety filozofów pokryte różnymi rodzajami pleśni, stawiając pytanie o hierarchiczność tradycyjnej, antropocentrycznej kultury. Spotkanie znakomicie poprowadzone przez trójkę uczniów (Zuzannę Józwik, Kingę Rąkiewicz, Mateusza Szabelę) dotyczyło działalności artystycznej, a jednocześnie ekologicznego aktywizmu.

    • Współpraca biologów z uczelniami
     • Współpraca biologów z uczelniami

     • W dniach 26 - 28 października 2020 roku uczniowie klas biologiczno-chemicznych wzięli udział w zajęciach otwartych w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Wykłady na temat lipidów, ich roli w budowie błon komórkowych oraz ich znaczenia dla naszego zdrowia wygłosiła dr Carla Ferreri, która jest pracownikiem National Research Council (CNR) w Bolonii oraz kierownikiem grupy badawczej zajmującej się molekularnymi mechanizmami związanymi ze stresem komórkowym, wolnymi rodnikami oraz starzeniem się, jak również wystąpieniem chorób zwyrodnieniowych oraz nowotworów, otyłości czy autyzmu.

      8 stycznia 2021 roku uczniowie klas biologiczno-chemicznych wzięli udział w Nocy Biologów organizowanej przez Uniwersytet Łódzki. Odbyły się między innymi warsztaty z mikroskopowania W poszukiwaniu pożytecznych mikroorganizmów, w czasie których uczniowie mogli poznać sposób barwienia preparatów mikroskopowych metodą Grama.

      12 lutego 2021 roku uczniowie klas biologiczno-chemicznych mieli okazję uczestniczyć w wykładzie online Jak biologia ewolucyjna pomaga nam walczyć z zarazkami? zorganizowanym z okazji Dnia Darwina przez Wydział Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykład wygłosił dr Rafał Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w przystępny sposób wytłumaczył, jak biologia ewolucyjna pomaga nam walczyć z zarazkami.

      Uczniowie Ósemki korzystają ponadto w oferty UMEDu, który udostępnia filmy w ramach projektu "Nauka, to lubię". Opowiadają one tym jak jest zbudowane i jak działa ciało człowieka. Cykl wideo "Jak działa człowiek" jest materiałem edukacyjnym, uzupełnieniem lekcji biologii.

     • MIĘDZYNARODOWY TYDZIEŃ GEOMORFOLOGII W POLSCE 1-7 MARCA 2021

     • Uczniowie grupy rozszerzenia geograficznego klasy lingwistycznej /2bg/ biorą udział w MIĘDZYNARODOWYM TYGODNIU GEOMORFOLOGII W POLSCE promującym geomorfologię w społeczeństwie, w przystępnej popularnonaukowej formie /w języku polskim i angielskim/. W Polsce obchody MTG odbędą się po raz drugi. Program obchodów obejmuje prelekcje, wykłady, prezentacje, quizy i warsztaty kierowane głównie do młodzieży licealnej, studenckiej i wszystkich sympatyków geomorfologii. Ze względu na panującą sytuację, w bieżącym roku są to wydarzenia dostępne tylko w formie zdalnej. Swoje prace przedstawiają naukowcy z różnych Katedr Geomorfologii w Polsce, są to Uniwersytety: Warszawski, Poznański, Wrocławski, Lubelski itd

    • Żegnamy Dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
     • Żegnamy Dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

     • "Można odejść na zawsze, by stale być blisko"   ks. Jan Twardowski
      Głęboko zasmuceni żegnamy Pana Profesora Jerzego Limona
      Twórcę i Dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

      społeczność VIII Liceum Ogólnokształcącego im A. Asnyka w Łodzi

    • Odeszła Pani Aleksandra Gołembowska
     • Odeszła Pani Aleksandra Gołembowska

     • Z głębokim żalem i smutkiem informuję, że w wieku 80 lat odeszła Aleksandra Gołembowska. Przez ponad trzy dekady wychowywała młodzież z VIII Liceum im. Adama Asnyka w Łodzi, przekazując im najlepsze wartości, kształtując miłość do literatury i poezji. Wspaniała przyjaciółka, niezwykle ciepła i serdeczna osoba. Pogrzeb odbędzie się w Łodzi we wtorek, 23 lutego 2021 roku o godzinie 11.50 na Zarzewskim cmentarzu katolickim w kaplicy od ulicy Lodowej 78.

     • Klub Historycznych Debat Oksfordzkich

     • Klub Historycznych Debat Oksfordzkich mimo pandemii i wynikających z niej ograniczeń, rozwija się prężnie. Po ubiegłorocznych sukcesach, jakimi były: zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Fundację Polska Debatuje i Muzeum im. J. Piłsudskiego w Sulejówku oraz zajęcie drugiego miejsca w wojewódzkim konkursie IPN, mamy ochotę na kolejne triumfy. Nieustannie inwestujemy w intelektualny rozwój, jak sportowcy budujemy krasomówczą formę i kształtujemy masę swojej wiedzy historycznej. Przygotowując się do kolejnych zawodów, w ramach treningu zorganizowaliśmy na prośbę samorządu pokazową debatę. Tym razem jej tematyka nie jest sensu stricte historyczna, bo mierzymy się z  literaturą klasyczną i współczesnymi powieściami młodzieżowymi.  Która strona wygrała, propozycja, czy opozycja. Musicie ocenić sami. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania dysputy pomiędzy przedstawicielami I klasy humanistycznej, którzy w szranki stanęli ze swoimi o rok starszymi kolegami, również humanistami.   

    • Asnykowicze w Blanes inaczej…
     • Asnykowicze w Blanes inaczej…

     • Mimo pandemii asnykowicze nie poddają się i zamiast tradycyjnej wymiany międzyszkolnej realizują wymianę w formie online z katalońskimi rówieśnikami w hiszpańskim Blanes. Do tej pory opracowali broszury informacyjne, eseje porównawcze oraz filmiki video prezentujące przygotowanie tradycyjnych potraw narodowych Polski i Hiszpanii. Możecie zobaczyć kilka slajdów z uczniowskich broszur informacyjnych o miastach i szkołach zaangażowanych w wymianę. Realizuje ją klasa lingwistyczna. Nie możemy doczekać się wizyty w Blanes w realu.
      Dzięki wymianie online dowiedzieliśmy się, w jaki sposób katalońscy uczniowie przygotowują Empanadillas, Ganache oraz Galletas. Szkoda, że w tym roku nie mamy okazji spróbować tych potraw w Blanes, ale mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mieć taką możliwość. Smacznego oglądania!

     • Zdolna Julka

     • Miło nam poinformować, że Julia Różycka, uczennica klasy 2e zakwalifikowała się do programu Uniwersytetu Łódzkiego Zdolny uczeń - świetny student edycja 2020/2021, na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska. Julia, pod opieką dr Mateusza Płóciennika, będzie prowadziła badania naukowe na temat: Interakcje motyle-rośliny a wartość przyrodnicza biocenozy.

     • Dziewczyny z wyobraźnią

     • Nasze humanistki po raz kolejny święciły triumfy w wojewódzkim konkursie literacko - plastycznym „Jestem człowiekiem wolnym, nie poddam się uzależnieniom”. Oliwia Jagodzka z IIIc1 zdobyła I nagrodę, natomiast Marta Szakiel z IIIc1 i Zuzanna Rychter z IIcg drugą nagrodę ex aequo. Artystki w poruszający sposób komentują świat, w którym człowiek wybiera wolność, odrzucając złudną rozkosz nałogów.

      Gratulujemy sukcesu, mając pewność, że wkrótce przyjdzie kolejny!

    • ,,Po prostu żyj!''
     • ,,Po prostu żyj!''

     • Opowiadanie pod takim tytułem przyniosło humanistce Julii Fortunie z IIIc1 trzecią nagrodę w konkursie literacko - plastycznym „Jestem człowiekiem wolnym, nie poddam się uzależnieniom”.

      Teksty Julii są błyskotliwe, z ironicznym dystansem komentują świat, zgrabnie łączą refleksyjność z poczuciem humoru.

      Uzdolniona literacko Julia prowadzi zespół redakcyjny tegorocznej antologii „Odi et amo” z cyklu „Nie pisz do szuflady”. Jest także autorką opowiadań zamieszczanych co roku w kolejnych edycjach antologii.

     • Uczniu Ósemki! Nie pisz do szuflady!

     • Czy swój wolny czas poświęcasz na pisanie lub rysowanie? Czy szuflady biurka w Twoim pokoju wypełnione są wierszami? Czy na każdym kroku w Twoim mieszkaniu można znaleźć rozrzucone kartki z opowiadaniami? Czy w każdym kącie Twojej sypialni tkwią szkice i rysunki? Czy lubisz zgłębiać tajniki duszy? Czy fascynuje Cię ambiwalencja ludzkich emocji?

      Jeśli odpowiedziałaś/odpowiedziałeś twierdząco na te pytania, musisz przyłączyć się do nas. Opublikujemy Twoje wiersze, opowiadania, grafiki w najnowszej edycji antologii z cyklu „Nie pisz do szuflady”, którą tworzymy w ramach projektu z antykiem w tle „Odi et amo” („Nienawidzę i kocham”). Przyłącz się do uczniów z klas IIIc1 i IIcg, którzy z nauczycielkami Izabelą Stasiak i Alicją Petrykiewicz przygotowują antologię w wersjach elektronicznej i papierowej – przyślij swoje prace do publikacji (nasz adres: fortunaj@lo8.elodz.edu.pl).


      Wyraź siebie! Zainspiruj innych!

    • Koło prawnicze Jurysta
     • Koło prawnicze Jurysta

     • Przewodniczącemu SU udało się zawrzeć kolejną współpracę dla naszego liceum. Od dziś wszyscy uczniowie 8 LO zainteresowani karierą prawniczą bądź po prostu samym prawem i jego historią mogą uczestniczyć w posiedzeniach online Koła Prawniczego XXI LO (najbliższe już w piątek 5.02.2021, godz. 18.00-19.00). Na zajęciach będą regularnie odbywać się symulacje rozpraw sądowych, dyskusje prawnicze czy wykłady na temat znanych spraw sądowych. Zapraszamy serdecznie na profil Koła Prawniczego Jurysta na Instagramie oraz na ich stronę na Facebooku. Link do wydarzenia udostępnimy na Facebooku oraz grupach klasowych przez Messengera.

    • Przedstawiciele naszego Samorządu Uczniowskiego działają
     • Przedstawiciele naszego Samorządu Uczniowskiego działają

     • Borys Sobczak oraz Jakub Lizińczyk z klasy IICg wzięli udział w pierwszym posiedzeniu Łódzkiej Rady Samorządów Szkół Średnich zrzeszajacej 30 szkół z województwa łódzkiego. Podczas posiedzenia wybrano prezydium rady i powołano sekcje takie jak np. Zespół ds. Promocji i Mediów. Podjęto też decyzję o organizacji turnieju e-sportowego.

     • Telefon Zaufania

     • Kuratorium Oświaty w Łodzi informuje, iż z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka, w odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży, został uruchomiony całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania  800 12 12 12 oraz dedykowany młodym ludziom czat internetowy https://brpd.gov.pl/sos-chat/. Oba kanały komunikacji udzielają młodym osobom w kryzysie wsparcia i pomocy psychologicznej. 

  • Kontakty

   • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka
   • osemka@8lolodz.eu
   • (+42) 678-65-22
   • 90-225 Łódź ul. Pomorska 105 Poland
   • biblioteka@8lolodz.eu
   • iod.lo8@cuwo.lodz.pl