• Do zobaczenia 4 września!
     • Do zobaczenia 4 września!

     • Rozdanie świadectw, dyplomy i nagrody dla najlepszych uczniów, życzenia oraz podziękowania od Pani Dyrektor Anny Panek, podsumowanie sukcesów olimpijczyków, członków Koła Debat, Koła Wolontariuszy, Koła Armii Krajowej, koncert zespołu The Seasons oraz pożegnanie odchodzącego ze szkoły, uwielbianego wuefisty - Marka Tosika. Zakończenie roku szkolnego w naszym liceum przynioslo za sobą bardzo wiele różnorodnych emocji.

    • Dlaczego warto jeździć na „polskie wycieczki”?
     • Dlaczego warto jeździć na „polskie wycieczki”?

     • Może dlatego, żeby zobaczyć miejsca dalekie od uczęszczanych szlaków, takie jak Gołotczyzna i Opinogóra, które 15 czerwca br. odwiedziła klasa II c.

      Może po to, aby się przekonać, że przeszłość zapisana w literaturze i podręcznikach szkolnych do historii jest na wyciągnięcie ręki, że można jej „dotknąć”, chodząc po siedzibach dawnych Polaków: dworach Krzewina Aleksandra Świętochowskiego czy emancypantki Aleksandry Bąkowskiej, zwiedzając neogotycki zameczek Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze i oficynę dworską upamiętniającą szwoleżerów napoleońskich.

      A może, aby porównać styl życia drobnej szlachty i arystokracji, poznać zwyczaje i sekrety rodzinne; podziwiać obrazy wsi Aleksandra Gierymskiego i galerie portretów szlacheckich, schronić się w cieniu drzew pamiętających dziewiętnastowiecznych mieszkańców północnego Mazowsza, oglądać pola maków, kwitnące róże, założenia parkowe czy krzyczące pawie.

      Warto, bo … „to Polska właśnie”.

      Nasi humaniści to wiedzą , a Ty?

    • Zdolni Ósemkowicze
     • Zdolni Ósemkowicze

     • W dniach 15-16 czerwca absolwenci programu ZDOLNY UCZEŃ – ŚWIETNY STUDENT gościli w Sali Senatu Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu. Wśród tego grona znaleźli się uczniowie prezentujący tematu opracowywane pod okiem pracowników naukowych UŁ. Ósemka była bardzo licznie reprezentowana. Cieszymy się, że nasi uczniowie realizują w ten sposób swoje pasje.  Zgromadzeni na uroczystości  mogli poznać efekty pracy następujących uczniów VIII LO:
      -Maja Urbańska – Współczesne podziały w społeczeństwie, opiekun merytoryczny UŁ: dr Marcin Kotras
      -Paweł Dębski - Stres okołomaturalny - źródła napięcia maturzystów, opiekun merytoryczny: mgr Olga Zwardoń-Kuchciak
      -Marcin Godecki - Dobrostan zawodowy nauczycieli i nauczycielek, opiekun merytoryczny: mgr Olga Zwardoń-Kuchciak
      -Amelia Malinowska - Sprawiedliwość okresu przejściowego – wyzwania społeczeństw post-konfliktowych po zakończonej wojnie, opiekun merytoryczny UŁ: dr Tomasz Lachowski
      -Adam Bogdański - Doktryna polityczno-prawna Johna Locke’a jako fundament liberalizmu, opiekun merytoryczny: dr Olgierd Górecki
      -Matylda Mikołajczyk - Czy przyszłość jest kobietą?, opiekun merytoryczny UŁ: dr Jolanta Bieńkowska
      -Aleksandra Węclewska - Otrzymywanie smarów plastycznych, opiekun merytoryczny: dr Renata Stanecka-Badura
      −Michalina Walczak - Analiza składu dymu tytoniowego, opiekun merytoryczny: dr Renata Stanecka-Badura
      -Karolina Kłąb i Julia Zygmanowska - Synteza fotokatalizatorów półprzewodnikowych do rozkładu zanieczyszczeń wody, opiekun merytoryczny: dr Aneta Kisielewska
      -Jakub Nowak - Motyle Brodnickiego Parku Krajobrazowego, opiekun merytoryczny: dr Mateusz Płóciennik
      -Julia Sujka i Natalia Warawąsowska - Od mikstury w probówce do leku w strzykawce - jak wygląda ocena właściwości toksycznych substancji o potencjalnym działaniu przeciwnowotworowym w warunkach in vitro?, opiekun merytoryczny: dr Marzena Szwed

    • Spektakularny sukces Koła Debat Oksfordzkich
     • Spektakularny sukces Koła Debat Oksfordzkich

     • Humaniści ósemki udowadniają, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Nie dość, że po raz trzeci z rzędu wygrali wojewódzki etap Turnieju Debat Oksfordzkich Instytutu Pamięci Narodowej, to jeszcze w finale turnieju, który odbył się w Sejmie 5 i 6 czerwca, zajęli trzecie miejsce ustępując jedynie aktualnym mistrzom. Debatując o historii zaprezentowali nie tylko ogromną wiedzę ale również świetny warsztat debatancki. Drużyna w składzie Adam Bogdański, Wiktoria Sadowska, Jakub Pietrzak, Antonii Witkowski, Amelia Kwiatkowska, stoczyła pojedynki na słowa z wieloma bardziej doświadczonymi i utytułowanymi przeciwnikami, przegrywając dopiero w półfinale. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

    • Odnowienie umowy patronackiej z Wydziałem Chemii UŁ
     • Odnowienie umowy patronackiej z Wydziałem Chemii UŁ

     • 6 czerwca 2023 roku została uroczyście podpisana umowa pomiędzy Wydziałem Chemii UŁ a VIII Liceum Ogólnokształcącym o przedłużeniu umowy patronackiej.  Wydział Chemii reprezentowała pani dziekan prof. dr hab. Sławomira Skrzypek.

    • Kalejdoskop Biotechnologii
     • Kalejdoskop Biotechnologii

     • Uczniowie klasy Id biologiczno - chemicznej uczestniczyli w Konferencji Naukowej "Kalejdoskop Biotechnologii" w dniu 31.05.2023 zorganizowanej przez Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności. Podczas konferencji odbyły się bardzo ciekawe wykłady dotyczące najnowszych osiągnięć w biotechnologii, mikrobiologii, biochemii. Uczniowie brali również udział zajęciach laboratoryjnych. 

    • Terenowa sesja naukowa
     • Terenowa sesja naukowa

     • Klasy 1d i 2d uczestniczyła w terenowej sesji naukowej, która odbyła się w Ośrodku Ekologicznym "Nadwarciański Gród" w dniach 18-19 maja. 

      Uczniowie mogli w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę teoretyczną z biologii, chemii i matematyki na zajęciach terenowych. Przeprowadzili m.in. badania zanieczyszczenie powietrza za pomocą skali porostowej, czystości wody w rzece Warta oraz pomiary statystyczne i obliczeniowe uzyskanych wyników. Określali również gatunki zwierząt żyjących na terenie ośrodka. Uczniowie również samodzielnie upiekli chleb, którym później mogli się delektować. A wieczorem podziwiali przepiękny zachód słońca. 

    • Wymiana z Gymnasium Carolinum
     • Wymiana z Gymnasium Carolinum

     • Po dwóch latach przerwy w dniach 20.05. -27.05. odwiedziliśmy naszą partnerską szkołę w Ansbach w Niemczech. 22 uczniów z Polski i 21 uczniów z Niemiec wspólnie pracowało nad projektem "Land und Leute des Nachbarlandes kennen lernen" , który miał na celu przełamanie barier językowych, pokazanie podobieństw miedzy naszymi narodami, odrzucenie uprzedzeń i rozprawienie się ze stereotypami. Po pierwszym wspólnym śniadaniu zostaliśmy powitani w domach przez rodziny naszych niemieckich partnerów i tam przełamywaliśmy pierwsze bariery językowe i osłuchiwaliśmy się z dialektem frankońskim, którego zrozumienie dla niektórych było dużym wyzwaniem. Kolejne dwa dni spędziliśmy razem w Würzburgu. Tutaj angażowaliśmy się w rozmaite gry i zabawy spostrzegawcze, które miały na celu bliższe poznanie naszych partnerów. Wieczór gier integracyjnych pokazał nam, jak bardzo nasze narody są do siebie podobne. W kolejnych dniach odwiedziliśmy Rothenburg i przede wszystkim Norymbergę, która była tłem do przekazania zarysu historycznego i wymusiła na nas refleksję nad naszą wspólną historią. Ponadto prawie codzienne wizyty na lekcjach naszych partnerów niemieckich pozwoliły nam nie tylko na poznanie funkcjonowania niemieckiej szkoły, ale również na osłuchanie się z językiem niemieckim i językiem młodzieżowym. Cały pobyt obfitował w wiele atrakcji oraz niespodzianek, dzięki którym mieliśmy okazję do pogłębienia relacji polsko- niemieckich, zawiązania przyjaźni i poszerzenia horyzontów kulturowych oraz polepszeniu umiejętności językowych.

    • Dzień dziecka
     • Dzień dziecka

     • Dzień Dziecka świętowaliśmy zabawą i tańcem Ósemkowym Garden Party. Samorząd Szkolny i Klub Wolontariuszy zaprosili całą szkolną społeczność na szkolne boisko, gdzie delektowaliśmy się  lemoniadą z wyciskanych cytrusów, szaszłykami z czekoladowej fontanny i popcornem. Przeprowadziliśmy  konkursy, których niekwestionowanym zwycięzcą okazała się klasa 1c. Dochód z imprezy będzie przeznaczony na potrzeby ciężko chorych dzieci pozostających pod opieką Fundacji Gajusz.