• Zapraszamy do wypożyczania nowości z biblioteki szkolnej:

• Trylogia Czarnego Maga. Księga 2. Nowicjuszka

Trylogia Czarnego Maga. Księga 3. Wielki Mistrz

Trylogia Czarnego Maga. Tom 1 Gildia magów

Cykl Szóstka wron. Tom 1. Szóstka wron

Cykl Szóstka wron. Tom 2. Królestwo kanciarzy

Silver

Silver. Druga księga snów

Silver. Trzecia księga snów

Okrutny książę

Zły król

Królowa niczego

Idiota

Biesy

Służące do wszystkiego

Bielmo. Niezwykły przypadek Edgara Allana Poe

Zagłada Domu Usherów

Opowiadania prawie wszystkie, Edgara Allana Poe

Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze, Edgara Allana Poe

Opowieści tajemnicze i szalone, Edgara Allana Poe

Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami

Kukułcze jajo

Cudowne lata

Życie Violette

Cormoran Strike T.2 Jedwabnik

Cormoran Strike T.3 Żniwa zła

Elfy ziemi i powietrza. Tom 1. Zła królowa

Elfy ziemi i powietrza. Tom 2. Serce Trolla

Biblioteka o Północy

Bezgłos

Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty

Esencjalista. Mniej, ale lepiej

• Rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

• Na zaproszenie pana Artura Napióry z warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej uczniowie klas humanistycznych mieli niezwykłą okazję uczestniczyć w żywych lekcjach historii. Doskonałą ku temu okazją była rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Tego dnia mogliśmy uczcić ofiary zbrodni komunistycznych w muzeum na Rakowieckiej, miejscu kaźni, pomniku poświęconym tym, którzy sprzeciwiali się władzy sowieckiej. W muzeum spotkaliśmy grupy rekonstrukcyjne, uczestniczyliśmy w grach terenowych o  stanie wojennym. Wisienką na torcie był udział w imersyjnej lekcji historii przygotowanej przez IPN pt. Lotnicy. W hangarze lotniska na Bemowie, w otoczeniu militariów  z czasów wojny, wykorzystując do tego nowoczesne technologie, wcielaliśmy się w role polskich pilotów, bohaterów II wojny światowej.

• Klub Debat Oksfordzkich

• 7 grudnia reprezentacja Klubu Debat Oksfordzkich (składająca się tym razem z uczniów klasy 2c) zmierzyła się z drużyną XXI Liceum im. Bolesława Prusa w Łodzi podczas wyjątkowej dyskusji zorganizowanej przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego z okazji 600-lecia naszego miasta. Zmagania dwóch zespołów były oceniane przez jury w składzie: dr Karolina Kołodziej i dr Katarzyna Badowska (Zakład Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski), dr Krzysztof Kędziora (Instytut Filozofii UŁ), popularyzator wiedzy o Łodzi, senator Ryszard Bonisławski oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, prof. Marcin Gołaszewski. Choć tym razem nie udało się odnieść zwycięstwa, nasza drużyna zdobyła bezdyskusyjnie bardzo cenne doświadczenie, które będzie procentować w przyszłości.

• Akademia Sergo

• Trzeci finał ogólnopolskiego konkursu Akademia Segro juz za nami. W tym roku czwórka naszych finalistek z klasy językowej 2b (P. Wardyńska, K. Przybysz, W. Patera i N. Sujecka) pod opieką p. prof. A. Kuny zmagała się z zadaniem finałowym - grą negocjacyjną w języku angielskim. Dodatkową atrakcją od firmy Segro była mozliwość zwiedzania łódzkiego Orientarium oraz podziwianie kąpiących się słoni.

• IV edycja konkursu "Książka mówi"

• Troje uczniów VIII LO wzięło udział w eliminacjach szkolnych konkursu organizowanego przez Centrum Rozwoju Edukacji w Łodzi „Książka mówi”. Do etapu regionalnego zakwalifikowali się Amelia Łędzewicz i Jakub Pietrzak, który następnie został laureatem w zawodach łódzkich i wziął udział w ostatnim wojewódzkim etapie. Kuba zaprezentował się znakomicie. Gratulujemy i życzymy rozwijania talentu!

• Dzień Licealisty

• W listopadzie społeczność VIII LO świętowała Dzień Licealisty. Poświęciliśmy go w całości tematyce ekologii.
            Zdjęcia: Olaf Ostrowski