• Klasa biol-chem

KLASA D – realizuje program nauczania przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia) na poziomie rozszerzonym oraz języków obcych (angielski, niemiecki, łacina) Doskonała oferta dla uczniów pragnących studiować w przyszłości takie kierunki studiów, jak: medycyna, stomatologia, farmacja, biologia, ochrona środowiska, mikrobiologia, biotechnologia i wiele interdyscyplinarnych kierunków.

28 listopada uczniowie klasy 2d i 2a (o profilu biologiczno-chemicznym) uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych pt.: „Mikrobiologia od kuchni nie tylko dla profesjonalistów” na  Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej.

Podczas warsztatów mieli okazję zobaczyć jakie mikroorganizmy są odpowiedzialne za kiszenie kapusty i ogórków, smak jogurtu, kefiru i różnych serów. Wyizolowali również DNA z owoców kiwi. Zajęcia były wspaniałą okazją aby  przekonać  się, jak wygląda praca profesjonalnego mikrobiologa.

ZAJĘCIA TERENOWE

10 października 2019 uczniowie klasy 3d i 3a (o profilu biol – chem) uczestniczyli w zajęciach terenowych przeprowadzonych  w Arboretum w Rogowie. Arboretum ma charakter parku leśnego a na jego obszarze znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej i innych kontynentów. Jest jednostką dydaktyczną Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Podczas zajęć uczniowie nie tylko usystematyzowali wiedzę na temat roślin iglastych i liściastych, niezbędną do matury z biologii ale również  dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat substancji chemicznych znajdujących się w roślinach, które wykorzystywane są w medycynie, farmacji i chemii. Wykonane zostały zdjęcia i notatki potrzebne do wykonania prezentacji do projektu biologiczno – chemicznego pt. „ Rośliny znane i nieznane – wykorzystywane w medycynie i chemii” .

Dopełnieniem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Lasu i Drewna, które  jest integralną częścią bazy naukowo-dydaktycznej Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie. Znajdują się tam  ciekawe zbiory reprezentujące różne  dyscypliny leśne, wiele eksponatów roślinnych i zwierzęcych a także wystawa zdjęć przedstawiających ciekawe gatunki zwierząt.  Organizatorkami wycieczki były panie Bożena Granatowska oraz Marta Smulik - Gruska.

WYJAZDOWE SESJE NAUKOWE

20.05.2019r.  odbyła się już druga trzydniowa wycieczka do Spały w ramach naukowej sesji wyjazdowej dla uczniów klas o profilu biol-chem-mat. Pierwszego dnia zwiedziliśmy  rezerwat Niebieskie źródła, który posiada wybitne walory krajobrazowe i położony jest  w dolinie Pilicy, na prawym brzegu rzeki. Następnego dnia odbyły się zajęcia terenowe w rezerwacie przyrody Spała, znajdującego się  na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat utworzony został ze  względów naukowo-dydaktycznych  i znajdują się tam  fragmenty lasu mieszanego głównie  z udziałem jodły. Las ten jest przykładem naturalnych zespołów roślinnych jakie występowały w dawnej Puszczy Pilickiej (zwanej też Lasami Spalskimi). Rośnie tu wielopiętrowy drzewostan złożony z dębu szypułkowego, sosny, klonu jawora, grabu, olchy, jodły i świerka.

Wyjazd obfitował również w zajęcia,  podczas których rozwiązywaliśmy testy maturalne z chemii, biologii i matematyki oraz przeprowadziliśmy badania wody z rzeki Gać przy użyciu teczki ekobadacza. Wieczorem zaś, w ramach integracji miedzyklasowej, odbyło się ognisko. W drodze powrotnej  zwiedzaliśmy ruiny zamku w Inowłodzu pod opieką przewodnika, który przekazał nam wiele ciekawych informacji na temat historii tego miejsca.

Program „ZDOLNY UCZEŃ - ŚWIETNY STUDENT”

W roku 2018/2019 wzorem ubiegłego roku nasza szkoła przystąpiła do programu Zdolny uczeń - świetny student”. Uczestnikami tegorocznej edycji są uczniowie klasy 2D: Justyna Bartczyk, Dymitr Sobiczewski, Klaudia Namiecińska, Dawid Bartosik, Julia Roszpara i Aleksandra Swadowska.

Celem programu jest poszerzanie pasji i zainteresowań uczniów poprzez ich indywidualne, cykliczne konsultacje z pracownikami Uniwersytetu Łódzkiego oraz udział w wybranych zajęciach i badaniach prowadzonych na Uczelni. Uczniowie będą realizować program na Wydziale Chemii UŁ pod kierunkiem nauczycieli akademickich. W tym roku szkolnym opiekunami naukowymi naszych uczniów  zostali: Pan dr Paweł Krzyczmonik, Pan dr Sławomir Domagała z Zakładu Elektroanalizy i Elektrochemii, Pani dr Renata Stanecka-Badura oraz Pan dr Maciej Psarski z Katedry Technologii i Chemii Materiałów.