• Dwujęzyczni na Uniwersytecie Viadrina i w Berlinie
          • Dwujęzyczni na Uniwersytecie Viadrina i w Berlinie

          • Pod koniec października uczniowie z klas dwujęzycznych 2a1 i 2a2  uczestniczyli w Drzwiach Otwartych Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Młodzież dowiedziała się o zasadach studiowania i rekrutacji. Uczniowie mogli również na chwile poczuć smak życia studenckiego jedząc obiad w uniwersyteckiej stołówce oraz nocując w akademikach w Słubicach, które razem z Frankfurtem tworzą swoiste „dwumiasto”. W drodze powrotnej zwiedziliśmy tętniący życiem, wielokulturowy i tolerancyjny Berlin. Dzięki świetnemu przewodnikowi nabraliśmy ochoty na dłuższy pobyt w stolicy Niemiec.  

            Viadrina prowadzi studia prawnicze, ekonomiczne i z zakresu kulturoznawstwa. Jest najbardziej wielonarodowościowym uniwersytetem w Niemczech. Oryginalność tej placówki polega nie tylko na tym,że położona jest na granicy polsko-niemieckiej, wykładowym językiem jest niemiecki, a na niektórych kierunkach angielski, ale również na tym, że osoby kończące np. polsko-niemieckie studia prawnicze otrzymują dwa dyplomy polski i niemiecki, co poszerza możliwości na międzynarodowym rynku pracy.

        • Zdolny uczeń świetny student
          • Zdolny uczeń świetny student

          • Dnia 25 października odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie programu Zdolny Uczeń Świetny Student. W roku szkolnym 2021/2022 w projekcie wzięli udział uczniowie klasy 3d. Gościem na uroczystości była pani dr hab. Agnieszka Rybarczyk-Pirek prof. Uniwersytetu Łódzkiego, która jest koordynatorem programu na Wydziale Chemii. Uczniowie przestawili prezentacje z realizacji swoich prac a pani profesor wręczyła im certyfikaty uczestnictwa w projekcie.

        • Molowi geniusze
          • Molowi geniusze

          • W dniach 24-28 w naszej szkole uczniowie z klas biologiczno-chemicznych wraz z nauczycielkami chemii obchodzili Dzień Mola. Jest to nieoficjalne święto obchodzone przez chemików 23 października (w amerykańskim systemie pisania dat zapisuje się 10/23) pomiędzy godzinami 6:02 rano i 6:02 wieczorem. Data i godzina odnoszą się do stałej Avogadra, której wartość wynosi w przybliżeniu 6,02×1023 i jest związana z definicją jednostki liczności materii – mola.

            Przez cały tydzień mogliśmy oglądać sesję plakatową, którą przygotowali uczniowie z klas 1a, 1d, 2a1, 2a2, 2d oraz 3d. We wtorek na długiej przerwie odbył się pokaz efektowych doświadczeń chemicznych a w piątek przeprowadzony został konkurs szkolny o tytuł „molowego geniusza”.

          • Światowy Dzień FAS

          • 9 września obchodzony jest Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy). Z inicjatywy naszego ucznia przeprowadziliśmy w szkole konkurs na plakat poświęcony temu problemowi. Komisja konkursowa w składzie pani A. Drogosz, pani M. Szymanek, Laura Grzebińska z klasy 1b i inicjator konkursu  Marcin Godecki  z klasy 2c nagrodziła następujące plakaty uwrażliwiające na problem picia alkoholu przez kobiety w ciąży:
            miejsce 3: Antonina Sosnova kl. 2a1,
            miejsce 2: Anna Reszetarska kl. 3d,
            miejsce 1: Amelia Dubla kl. 1c

          • Euroweek

          • We wrześniu uczniowie klas lingwistycznych oraz humanistycznych wzięli udział w projekcie Euroweek, którego głównym założeniem jest nie tylko rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim, ale przede wszystkim zdobywanie takich kompetencji jak autoprezentacja, praca w grupie czy budowanie poczucia własnej wartości. W malowniczych Dusznikach Zdroju, młodzież miała okazję odkrywać własną tożsamość w trakcie niezwykle inspirujących zajęć, prowadzonych przez wolontariuszy pochodzących z różnych,często odległych zakątków świata: Polinezja Francuska, Chiny, Turcja i Armenia.

            Mamy nadzieję kontynuować tę niezwykłą przygodę, biorąc udział w kolejnych edycjach tego przedsięwzięcia.

        • Październikowa uroczystość
          • Październikowa uroczystość

          • 14 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej i Dnia Patrona odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych. Towarzyszyła jej premiera spektaklu „Wielka Improwizacja” (powstałego na motywach słynnej sceny z III części „Dziadów”). Przedstawienie przygotowane przez Więcej Dymu - Teatr VIII Liceum im. Adama Asnyka w Łodzi wyreżyserował Piotr Szwed, a wystąpili w nim Jakub Pietrzak (Konrad), Amelia Dubla, Franciszek Koronkiewicz, Kamila Rudzińska, Zofia Pudłowska, Natalia Szczepaniak (emocje Konrada). Za warstwę muzyczną przedsięwzięcia odpowiadali: Zosia Kustosz (gitara elektryczna), Zofia Pudłowska (cajon).

        • Dzień Języków Obcych
          • Dzień Języków Obcych

          • Dzień Języków Obcych to w Ósemce ważna sprawa. Towarzyszyła mu wystawa plakatów poświęconych językom. Młodzież głosowała na najlepszy / najładniejszy / najtrafniejszy plakat. Znamy już zwycięzców i publikujemy ich dzieła kolejności 1 miejsce (98 głosów), 2 miejsce (89 głosów) i 3 miejsce (79 głosów).

        • Uczniowie VIII LO szlifują język niemiecki w Austrii
          • Uczniowie VIII LO szlifują język niemiecki w Austrii

          • We wrześniu 43-osobowa grupa uczniów klas dwujęzycznych i lingwistycznych wzięła udział w tygodniowym wyjeździe edukacyjnym do Austrii. Młodzież mieszkała w malowniczo położonym schronisku w Alpach i korzystała z możliwości, jakie daje to położenie. Oprócz podziwiania lodowca, skoczni narciarskiej, tras widokowych, kopalni soli uczniowie zwiedzili Wiedeń, Salzburg, Innsbuck i pobliski zamek króla Ludwika Bawarskiego na Herrenchiemsee.

            Wyjazd miał charakter edukacyjny. Nasi dwujęzyczni szlifowali język niemiecki podczas spotkania z native speakerami podczas wizyty w Bundesrealgymnasium i zajęć językowych przygotowanych przez organizatora – Unię Europejskich Federalistów

        • Wyjazd integracyjny
          • Wyjazd integracyjny

          • 8 i 9 września klasy pierwsze oraz klasa wstępna wzięły udział w wyjeździe integracyjnym. Czas spędzony w urokliwym Ośrodku Integracji Młodzieży „Pilica” w Kurnędzu wypełniły zajęcia twórcze, które pozwoliły uczniom poznać sie nawzajem, spędzić czas z nowymi wychowawcami oraz po prostu nacieszyć się słońcem, lasem i świeżym powietrzem.

        • Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego
          • Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego

          • 1 września tradycyjnie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Podczas uroczystości prowadzonej przez wiceprzewodniczącą Samorządu Uczniowskiego – Natalię Wojdalę, uczniowie klas pierwszych i klasy wstępnej poznali swoich wychowawców. Wszystkich licealistów, nauczycieli i pracowników szkoły oficjalnie powitała dyrektor VIII Liceum – Anna Panek

          • Ekopracownia

          • Utworzenie ekopracowni w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. A. Asnyka w Łodzi przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu pn. „Nasze ekologiczne pracownie”. 
            Koszt całkowity zadania : 56 304,00 zł.
            Dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi : 50 000,00 zł.

        • Szkolne Koło Debat Oksfordzkich gościło na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ
          • Szkolne Koło Debat Oksfordzkich gościło na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ

          • We wtorek 7 czerwca 2022 r Szkolne Koło Debat Oksfordzkich gościło na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas debaty, której teza brzmiała: „Miasto Łódź powinno zakazać umieszczania reklam w przestrzeni publicznej” zaprezentowali się przede wszystkim uczniowie klas pierwszych, a towarzyszyli im starsi koledzy z koła debat. Przeciwnikami byli studenci, zaś sędziowali pracownicy naukowi UŁ, wśród których zasiadł nauczyciel j. polskiego w VIII LO p. Piotr Szwed. Debata przebiegła w dość zabawnej atmosferze, choć nie obyło się bez drobnych złośliwości z każdej ze stron. Z satysfakcją możemy stwierdzić, że chociaż retorycznie studenci byli górą to jednak uczniom naszej szkoły udało się wygrać debatę.

        • Klasy dwujęzyczne w Niemczech, Szwajcarii i Francji
          • Klasy dwujęzyczne w Niemczech, Szwajcarii i Francji

          • 24 czerwca 50-osobowa grupa uczniów klas dwujęzycznych wróciła z tygodniowego wyjazdu edukacyjnego. Młodzież mieszkała w malowniczej Badenii Wirtembergii i korzystała z możliwości, jakie daje to położenie. Uczniowie zwiedzili Strasburg, siedzibę Rady Europy, Triberg i Konstancję. Podziwiali największy w Europie wodospad na terenie Szwajcarii. Relaksowali się z ogrodzie botanicznym na wyspie Mainau, a atrakcje turystyczne zwieńczyło zwiedzanie niepowtarzalnego zamku Neuschwanstein.

            Wyjazd miał również charakter edukacyjny. Nasi dwujęzyczni szlifowali język podczas spotkania z native speakerem, podczas wizyty w Schwarzwald-Gymnasium i rywalizując o zwycięstwo w konkursie wiedzy podsumowującym każdy dzień wycieczki.

        • Wymiana Morawa 13-17.06.2022
          • Wymiana Morawa 13-17.06.2022

          • Uczniowie dwujęzycznej klasy 1a2 uczestniczą w tygodniowej wymianie z Gimnazjum Immanuela Kanta w Lachendorf. Neutralnym miejscem spotkania jest pałac Fundacji Św. Jadwigi Śląskiej w Morawie. Przyjęci po królewsku w murach XIX wiecznej rezydencji realizujemy program poświęcony pamięci o wydarzeniach II wojny światowej. Podczas wyjazdu zwiedziliśmy były niemiecki Obóz Koncentracyjny Gross Rosen, poznaliśmy tajemnice sztolni pod zamkiem Książ. W programie znajduje się jeszcze wycieczka do kompleksu Gross Riese, gdzie zwiedzimy podziemny bunkier Hitlera. Wszyscy mamy nadzieję na odnalezienie legendarnego Złotego Pociągu pełnego zrabowanych skarbów z okupowanej Europy. Nie tylko nauką, szczególnie pod koniec roku szkolnego, żyją uczniowie, dlatego animatorzy zapewniają nam dużo rozrywki, integracji i zajęć językowych. W tematykę spotkania wpisuję się także idealnie rozmowa z jedną z ostatnich właścicielek pałacu panią Melitą Sallai, która opowie o życiu przedwojennej niemieckiej arystokracji. Wymiana została w dużej części dofinansowana prze Jugendwerk.

        • Uroczyste podsumowanie V edycji programu "Zdolny uczeń -świetny student"
          • Uroczyste podsumowanie V edycji programu "Zdolny uczeń -świetny student"

          • 13 czerwca uczestnicy programu gościli w budynku Rektoratu Uniwersytetu Łódzkiego na gali, którą poprowadził prorektor dr hab. Robert Zakrzewski. Wśród grona prelegentów znaleźli się uczniowie VIII LO:
            - Minoo Bohatkiewicz: "Co młodemu człowiekowi może dać harcerstwo?", opiekun naukowy: prof. dr hab. Bogusław Śliwerski
            - Juliusz Ciepłota: "Echa sporów religijnych w twórczości niderlandzkiego malarza Pietera Bruegela Starszego", opiekun merytoryczny: dr Małgorzata Karkocha
            -Julia Chuchler: "Igłą malowane. Wielka rewolucja modowa 1900-1950", opiekun merytoryczny: dr Ewelina Kostrzewska.
            W projekcie brała również udział Amelia Malinowska opracowując pod opieką dr Małgorzaty Karkochy temat: "W cieniu gilotyny. Proces i egzekucja Marii Antoniny w świetle doniesień "Gazety Warszawskiej"

        • Zajęcia na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska
          • Zajęcia na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska

          • Klasa 2d (rozszerzenie biologiczne) gościła na trzeciej, po PŁ i UMedzie, uczelni wyższej w Łodzi. Zajęcia laboratoryjne przygotowane dla naszych uczniów dotyczyły cytologii roślin i pochłaniania światła przez różne barwniki.

          • Sukcesy naszych dwujęzycznych uczniów

          • Z ogromną przyjemnością informuję o kolejnym sukcesie ÓSEMKOWYCH SYMPATYKÓW JĘZYKA NIEMIECKIEGO w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego Sprachdoktor Jersz Łowcy Talentów.
            Dyplomy laureata za znakomity wynik w swojej kategorii oraz nagrody rzeczowe otrzymali następujący uczniowie:
            •Jan Cywiński (kl. 1a2) - 1 miejsce w województwie łódzkim, 4 miejsce w Polsce,
            •Lars Labuk (kl. 1a2) - 2 miejsce w województwie łódzkim, 6 miejsce w Polsce,
            •Michalina Dekiert - (kl. 1a1) - 2 miejsce w województwie łódzkim, 6 miejsce w Polsce,
            •Jakub Gumułka - (kl. 1a1) – 4 miejsce w województwie łódzkim, 9 miejsce w Polsce.


            Dyplomy uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku otrzymali następujący uczniowie:
            •Julia Chuchler (kl. 3ag) – 1 miejsce w województwie łódzkim,
            •Juliusz Ciepłota (kl. 3ag) – 2 miejsce w województwie łódzkim,
            •Jan Grabiński (kl. 3ag) – 4 miejsce w województwie łódzkim,
            •Barbara Kaftan (kl. 1a1) – 5 miejsce w województwie łódzkim,
            •Amelia Styś (kl. 3ap) – 5 miejsce w województwie łódzkim,
            •Zofia Kustosz (kl. 1a1) – 6 miejsce w województwie łódzkim,
            •Wiktoria Tokarska (kl. 3ap) – 6 miejsce w województwie łódzkim,
            •Julia Jóźwiak (kl. 3ag) – 7 miejsce w województwie łódzkim,
            •Daria Zajdel (kl. 1a1) – 7 miejsce w województwie łódzkim,
            •Pior Nowański (kl. 1a2) – 8 miejsce w województwie łódzkim,
            •Kacper Pawłowski (kl. 3ap) – 8 miejsce w województwie łódzkim.


            Dyplomy uznania za uzyskanie dobrego wyniku otrzymali następujący uczniowie:
            •Oliwia Cieślicka (kl. 2b) – 1 miejsce w województwie łódzkim,
            •Maja Urbańska (kl. 1a2) – 9 miejsce w województwie łódzkim,
            •Mateusz Trzeciecki (kl. 1a1) – 10 miejsce w województwie łódzkim,
            •Lena Terzyjska (kl. 3ap) – 10 miejsce w województwie łódzkim,
            •Tobiasz Żebiałowicz (kl. wstępna) – 11 miejsce w województwie łódzkim,
            •Antonina Sosnova (kl. 1a1) – 12 miejsce w województwie łódzkim.

            Liczba uczestników w kraju: 2169

            Liczba uczestników w województwie łódzkim: 197