• 14 marca 2019 roku rozpoczęliśmy świętowanie 20. jubileuszu dwujęzyczności. Uroczystości uświetniły swoją obecnością pani Anna Garmulewicz-Polińska i pani Jolanta Woźniakowska - byłe dyrektorki VIII LO, nauczycielki języka niemieckiego. Pani Anna Garmulewicz-Polińska opowiedziała o tym, jak 20 lat temu zrodziła się myśl o klasach dwujęzycznych w Ósemce i  jak wdrażano tę ideę.
        Było wiele wzruszeń, wspomnień, śmiechu i wspaniałej zabawy. Zaśpiewaliśmy naszej dwujęzyczności tradycyjne "Sto lat", a gości częstowaliśmy tortem i smakołykami typowymi dla niemieckiej kuchni.

Zdjęcia z uroczystości szkolnych

15 marca 2019 roku w Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Łódzkiej odbyła się konferencja poświęcona kształceniu przedmiotowo-językowemu (CLIL). Konferencja ta wpisana była w obchody 20-lecia kształcenia dwujęzycznego w łódzkich liceach: VIII, XIII, XXXII i IV. Gościliśmy przedstawicielki Wydziału Edukacji - panią Dorotę Grytę i Łódzkiego Kuratorium Oświaty - panią Violettę Krawczyk oraz przedstawicieli instytucji związanych z poszczególnymi liceami dwujęzycznymi. Nas zaszczycił swoją obecnością pan Karl Martin Everding - reprezentujący Centralę Nauki Języka Niemieckiego za Granicą RFN.
        Wpanelu dyskusyjnym na temat funkcji kształcenia dwujęzycznego we współczesnym świecie reprezentował nas pan dr Bartosz Jagura - absolwent klasy dwujęzycznej w VIII LO, pracownik naukowy na wydziale prawa Uniwersytetu Viadrina. Młodzież mogła wysłuchać ciekawych historii z czasów, kiedy w łódzkich szkołach dwujęzycznych powstawały pierwsze klasy wstępne oraz dowiedzieć się, jakie korzyści daje dwujęzyczność w życiu zawodowym i prywatnym.
        W trakcie konferencji dr Sebastian Mrożek wygłosił wykład i przeprowadził warsztaty dla zaproszonych nauczycieli.

Nauczycielki przedmiotów realizowanych dwujęzycznie VIII LO przeprowadziły ciekawe zajęcia dla zaprodzonej młodzieży ze szkół podstawych.

Zdjęcia z konferencji CLIL