• Uroczyste zakończenie roku szkolnego
     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego

     • 25 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. Jak co roku nagrodziliśmy uczniów wyróżniających się w nauce, podejmujących wyzwania rozmaitych konkursów oraz działających na rzecz swoich klas i szkoły. Wszyscy wiemy, jak wyjątkowy i trudny był ostatni rok, dlatego dziękujemy całej społeczności szkolnej za wytrwałość.
      Życzymy Wam udanych wakacji i szczęśliwego powrotu do szkoły we wrześniu. Do zobaczenia!

     • Wymiana online z Instytutem Sa Palomera w Blanes

     • Tegoroczna wymiana online z Instytutem Sa Palomera w Blanes dobiegła końca. Ostatecznym produktem współpracy asnykowiczów z katalońską młodzieżą są BookTuber'y zachęcające odbiorców do przeczytania 5 książek: romansów obyczajowych Before and After the December Joany Marcus, The Selection autorstwa Kiery Cass, After, everything starting here Anny Todd, powieści przygodowej Rebeldes Susany E. Hinton oraz biografię słynnego hiszpańskiego piłkarza Pepa Guardioli Another Way of Winning autorstwa Guillema Balaguer.
      Zapraszamy do obejrzenia filmików i wysłuchania recenzji najbardziej ulubionych książek katalońskich partnerów. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się z nimi w Blanes.

    • VIII LO w pierwszej dziesiątce łódzkich liceów
     • VIII LO w pierwszej dziesiątce łódzkich liceów

     • W Dzienniku Łódzkim ukazał się artykuł na podstawie rankingu Perspektywy 2021, w którym VIII LO znalazło się w pierwszej dziesiątce najlepszych liceów ogólnokształcących w Łodzi  pod względem wyników matury. 
      Wierzymy, że i w tym roku nasi Maturzyści odniosą sukces na egzaminie maturalnym, czego życzymy Im z całego serca! 

    • Spektakularny sukces młodych historyków
     • Spektakularny sukces młodych historyków

     • Od pięciu lat działa w szkole Historyczny Klub Debat Oksfordzkich. Młodzi humaniści rozwijają w nim swoje pasje, ćwiczą się w sztuce retoryki, zgłębiają wiedzę historyczną ale przede wszystkim debatują o historii prezentując różne punkty widzenia. Startując w różnorodnych konkursach debatanckich osiągali mniejsze lub większe sukcesy ale nigdy tak spektakularne. Zespół w składzie Zofia Jasik II cp, Julia Kubiak IIcg, Wiktor Olczyk II cp, Borys Sobczak IIcg zdobyli pierwsze miejsce w regionalnym etapie konkursu Debat Historycznych organizowanym przez IPN w Łodzi. Teraz grupę czeka ogólnopolski finał, w którym zmierzą się w Warszawie z innymi zwycięzcami etapów regionalnych. Naszym kolegom w tegorocznym turnieju nie straszna była ani epoka Gomułki, ani powojenna zmiana granic Polski, czy rola kobiet w PRL-u, bo z takich tematów składały się tezy ostatniego turnieju. Sukces koła debat jest tym większy, że w tym samym czasie odbył się kolejny już turniej organizowany przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Fundacji Polska Debatuje. Również w tym turnieju grupy złożone głównie z uczniów klas pierwszych dostały się do finału, który odbędzie się w najbliższą sobotę. Jest to turniej, w którym nasi koledzy odnosili już sukcesy. Borys Sobczak  zdobył puchar dla najlepszego mówcy, a  zespół  turniej wygrał. Liczymy na to, że młodsi koledzy, idąc za przykładem bardziej doświadczonej grupy, dadzą z siebie wszystko podczas finału. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy.

    • Klasa wstępna w Ósemce!
     • Klasa wstępna w Ósemce!

     • Zapraszamy Ósmoklasistów znających język niemiecki w niewielkim stopniu
      oraz tych, którzy nigdy nie uczyli się języka niemieckiego
      do elitarnej klasy wstępnej, jedynej w województwie łódzkim,
      przygotowującej do klasy dwujęzycznej z językiem niemieckim.

      Czym jest klasa wstępna?
      -Jest to rok przygotowujący do czteroletniej nauki w klasie dwujęzycznej, kończącej się polskimi egzaminami maturalnymi oraz egzaminami maturalnymi pisanymi po niemiecku z przedmiotów nauczanych w języku niemieckim (np. matematyka, historia, geografia).
      -Tygodniowa liczba godzin lekcyjnych w klasie wstępnej rozkłada się następująco: język niemiecki - 18 godzin w podziale na grupy, język polski - 2 godziny, matematyka - 2 godziny, wychowanie fizyczne - 3 godziny
      , zajęcia z wychowawcą - 1 godzina.

      Dlaczego warto wybrać naukę w klasie wstępnej i kontynuować ją w klasie dwujęzycznej?
      III LO to jedyna szkoła w województwie łódzkim, w której,  oprócz polskiego świadectwa maturalnego, otrzymać można certyfikat matury dwujęzycznej oraz przystąpić do bezpłatnego egzaminu państwowego z języka niemieckiego DSD II (Deutsches Sprachdiplom II) i uzyskać certyfikat poświadczający znajomość języka niemieckiego na poziomie B2/C1.

      Posiadanie wymienionych wyżej dokumentów daje absolwentom klasy dwujęzycznej dodatkowe punkty w naborze na polskie uczelnie wyższe, umożliwia im podjęcie studiów w Niemczech lub innym kraju niemieckojęzycznym bez zdawania egzaminów wstępnych z języka niemieckiego oraz podnosi ich atrakcyjność na rynku pracy.

      Intensywna nauka języka niemieckiego (18! godzin w tygodniu) pozwoli Ci w ciągu jednego roku szkolnego nabyć umiejętności sprawnego mówienia, rozumienia tekstu słuchanego i czytanego oraz pisania tekstów na  poziomie A2/B1.

      Czy to możliwe?
      Ależ tak! Będziesz uczyć się języka niemieckiego w wymiarze 18 godzin tygodniowo korzystając z przyjaznych podręczników, tablic multimedialnych, atrakcyjnych programów do nauki języka.
      Dodatkowymi sprzymierzeńcami w nabywaniu umiejętności językowych będą lekcje z native speakerem,  konkursy, wydarzenia kulturalne, dostęp do medioteki, atrakcyjne metody pracy, wymiany ze szkołami w Niemczech, warsztaty językowe.

      Czy to opłacalne?
      Jeszcze jak! W Polsce tylko nieliczni mogą poszczycić się bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego. Na przykład w Łodzi przedsiębiorcy nieprzerwanie poszukują pracowników znających  ten język. Język niemiecki jest jednym z głównych języków Unii Europejskiej. Praca w Brukseli czy Strasburgu będzie na wyciągnięcie ręki.

      Doskonała znajomość języka niemieckiego jest kluczem do sukcesu.

      W Łodzi tylko Ósemka umożliwia naukę w klasach wstępnej z językiem niemieckim!

       

    • Uroczyste zakończenie roku klas maturalnych
     • Uroczyste zakończenie roku klas maturalnych

     • 30 kwietnia 2021 r. z żalem żegnamy się z naszymi trzecioklasistami. Wychowawcy wręczają absolwentom świadectwa ukończenia szkoły oraz nagrody książkowe wyróżniającym się w nauce i pracującym na rzecz środowiska szkolnego. Absolwentka z najwyższą średnią ocen Małgorzata Wójcik z klasy lingwistycznej została uhonorowana medalem dla najlepszego absolwenta 2021 – ZŁOTĄ ÓSEMKĄ.
      Statuetki za pracę w Samorządzie Uczniowskim i podejmowanie cennych inicjatyw otrzymali Julia Śliwińska i Jacek Zalewski. Za życzliwość i zaangażowanie w realizację zadań szkoły podziękowaliśmy również niezastąpionym członkom Rady Rodziców: pani Anie Szadkowskiej, pani Annie Gronowskiej i panu Tomaszowi Zalewskiemu.

      Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspólne lata w VIII LO!

     • Stypendia Prezesa Rady Ministrów

     • Z radością informujemy o stypendiach przyznanych naszym uczennicom za wybitne osiągnięcia w nauce. Nagrodzone zostały: 
      Marta Pierzchała - uczennica klasy IId (klasa przyrodnicza)

      Małgorzata Wójcik - uczennica IIIb (klasa lingwistyczna)

    • Ósemka coraz wyżej w rankingu liceów
     • Ósemka coraz wyżej w rankingu liceów

     • Z wielka radością informujemy, że 27 stycznia 2021 roku Fundacja Edukacyjna Perspektywy ogłosiła tegoroczny ranking szkół.
      Ponownie przyznano nam Srebrną Tarczę! Jesteśmy dumni, ponieważ w rankingu ogólnopolskim przesunęliśmy się aż o 117 miejsc w górę, a w samej Łodzi o 2 miejsca.
      Cieszymy się, że nasze starania przekładaja się na sukcesy i czujemy się zmotywowani do dalszej pracy.

    • Wspaniałe możliwości dla absolwentów klas dwujęzycznych
     • Wspaniałe możliwości dla absolwentów klas dwujęzycznych

     • Pandemia nie przerwała kontaktu z naszymi partnerami z Uniwersytetu Viadrina w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą - potocznie zwanego Subfortem. 31.03.2021 uczniowie klas dwujęzycznych 2ag i 3a wraz z nauczycielką języka niemieckiego panią profesor Katarzyną Szelągowską, wzięli udział w indywidualnym spotkaniu online z przedstawicielem uczelni, naszym absolwentem, a dziś wykładowcą na Viadrinie - panem Bartoszem Jagurą. Sympatycy języka niemieckiego VIII LO mieli nieocenioną okazję zapoznania się z bogatą ofertą Viadriny. Pan Jagura przedstawił możliwości jakie stoją przed posiadaczami międzynarodowego certyfikatu z języka niemieckiego DSD II, którzy często decydują się na podjęcie studiów na różnych kierunkach za granicą. Wspólna rozmowa odbywała się w języku polskim i niemieckim. Uczniowie nie byli jedynie biernymi słuchaczami, ale czynnie uczestniczyli w spotkaniu, rozwiązując ćwiczenie z rozumienia ze słuchu oraz w treningu leksykalnym.Spotkanie z panem Bartoszem Jagurą pokazało, jak wiele możliwości dalszego kształcenia mają ci, którzy płynnie posługują się językiem niemieckim, dało motywację do dalszej pracy i konsekwencji w dążeniu do celów. Liczymy na wizytę na Viadrinie nie tylko online, gdy tylko skończy się pandemia.

    • Julia Wolska laureatką konkursu Festiwalu Bibliotek Szkolnych
     • Julia Wolska laureatką konkursu Festiwalu Bibliotek Szkolnych

     • Z ogromną radością informujemy o sukcesie uczennicy klasy 1b Julii Wolskiej. Julia przygotowała wyjątkowo ciekawą prezentację multimedialną w ramach konkursu "Spacer tematyczny szlakiem..." poświęconą miejscom przypominającym o tragedii II wojny światowej na terenie Łodzi, co dało jej III miejsce wśród uczestników szkół ponadpodstawowych w finałowym etapie ogólnołódzkim.
      Gratulujemy!

     • OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA METEOROLOGII NA WYDZIALE NAUK GEOGRAFICZNYCH UŁ 26 MARCA 2021

     • Uczniowie grupy rozszerzenia geograficznego klasy lingwistycznej /1b/ wzięli udział w OBCHODACH ŚWIATOWEGO DNIA METEOROLOGII. Wysłuchali wykładu dr Piotra Piotrowskiego pt.: "Jak prognozować pogodę na podstawie obserwacji przyrody" oraz „Geograficznych opowieści prosto z Marsa”, a także uczestniczyli w Wielkim Finale Konkursu Fotograficznego. Brali udział również w konkursie wiedzy meteorologicznej. Martyna Stańczyk zajęła II miejsce, a Lena Wnuk zajęła III miejsce w konkursie wiedzy "Jak prognozować pogodę na podstawie obserwacji przyrody". W konkursie brało udział 280 uczestników.

      Natalia Strzelecka, uczennica klasy 3b, zwyciężyła w VII edycji konkursu Geofoto "Krajobrazy Ziemi".  W jury konkursu byli przedstawiciele Związku Polskich Fotografów Przyrody - Okręg Łódzki.

    • Sukces Julki Kubiak
     • Sukces Julki Kubiak

     • Julia Kubiak z klasy IICG  przeszła do kolejnego ostatniego etapu olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii.