• Tegoroczna edycja projektu Łódź – miasto wielokulturowe

          odbyła się tak samo jak w roku poprzednim w Centrum Dialogu

          im. Marka Edelmana.

           

           

          Wśród zaproszonych gości nie zabrakło wielu osobistości ze sceny politycznej, oświatowej

          i medialnej. Przybyli także uczniowie naszego liceum oraz ich rodzice, a także gimnazjaliści. Przywitani zostali przez Panią dyrektor Annę Panek oraz uczniów –

          Julię Moczak i Marcina Skorupkę.

           

          Wszystkim bardzo dziękujemy za przybycie, a także za łzy radości i wzruszenia,

          ciepłe słowa oraz owacje na stojąco.

           

          Gośćmi specjalnymi i bohaterami naszego spektaklu byli wyjątkowi ludzie,

          którzy tworzyli historię.

           

          Janina Rożecka „Dora” bohaterka Powstania Warszawskiego oraz Sprawiedliwa wśród Narodów Świata. Dzięki niej ocaleli łodzianin Henryk Teicher (jako Piotruś Chrzanowski) oraz warszawianka Irenka Palenker (jako Teodozja Guzy).

          Ojciec Pani Rożeckiej, oficer, zginął zamordowany pod Starobielskiem.

           

           

          Janina Dróżdż została wywieziona wraz z matką i bratem na Wschód w kwietniu 1940 roku.

          Miała wówczas 13 lat. Rodzina powróciła do Brzezin po 1945 roku. Ojciec przyjechał do Polski dopiero w 1952 roku. W czasie wojny walczył jako żołnierz w armii generała Andersa.

           

           

          Ojciec i Syn – Marian Papis i Jarosław Papis

          Marian Papis, dziennikarz i działacz samorządowy, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Internowany 13 grudnia 1981 roku po ogłoszeniu stanu wojennego. W tym dniu został także zatrzymany jego syn Jarosław, działacz Niezależnego Ruchu Uczniów Szkół Średnich, a następnie Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

          Z uczestnikami historii wywiady przeprowadziły uczennice

          Agata Golińska i Monika Brożyna.

           

           

           

           

           

             

           

           

           

               

           

             

           

             

           

           

           

             

           

             

           

               

           

             

           

           

           

           

           

           

           

           

           

             

           

             

           

             

           

              

           

             

           

            

           

             

           

             

           

           

          Tegorocznym tematem konkursu dla gimnazjalistów

          na prezentację PowerPoint były

          Miejsca zagłady i pamięci ofiar II wojny światowej oraz czasów powojennych.

           

          I nagrodę otrzymał

          uczeń Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Koluszkach – Hubert Rudnicki

          II nagroda skierowana była do Wiktorii Guzek i Aleksandry Juszkiewicz,

          uczennic 1 Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Koluszkach

          III nagrodę zdobyli uczniowie –

          Jakub Kopeliński oraz Damian Pazdro z Gimnazjum nr 44 w Łodzi

           

           

          Konkurs fotograficzny, skierowany do uczniów

          VIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, także dotyczył

          Miejsc zagłady i pamięci ofiar II wojny światowej oraz czasów powojennych.

           

          I miejsce zajęła Wiktoria Stępniak

           

          II miejsce zajęła Agata Golińska


           

          III miejsce zajęła Klaudia Skonieczna

           

          Szczególne uznanie i podziękowanie dla osób tworzących

          projekt Łódź – miasto wielokulturowe

           

          Aranżacja muzyczna, fortepian:  Marcin Werner

          Teksty: Marcin Werner, Agata Golińska, Monika Brożyna, Patryk Rochowczyk,

          Sebastian Urbaniak, Wojciech Sieczkowski, Karolina Rylska

           

          Konferansjerzy: Julia Moczak, Marcin Skorupka

          Wokaliści: Agata Golińska, Oliwia Bujanowska, Natalia Rybińska, Paulina Królikowska, Michalina Wojciechowska, Szymon Cichucki

          Tancerze: Konstancja Tosik, Franek Łączak, Julita Mirys, Weronika Pasik,

          Klaudia Frączkowska, Aleksandra Piątek

          Choreografia: Konstancja Tosik, Franek Łączak

          Aktorzy: Agata Golińska, Sebastian Urbaniak, Tomasz Kuczka, Szymon Cichucki,

          Tomasz Białobrzeski, Kamila Wolańczyk, Konstancja Tosik, Franek Łączak, Olaf Stasiak, Oliwia Bujanowska, Marta Wróblewska, Karolina Wasilewska, Paulina Królikowska,

          Ania Ratajczyk, Wojtek Sieczkowski, Patryk Rochowczyk, Wiktoria Modrzejewska,

          Karolina Świerczyńska, Katarzyna Szczerkowska, Klaudia Błaszczyk, Weronika Ciejka, Weronika Pasik, Paulina Staszewska,  Aleksandra Piątek, Klaudia Frączkowska,

          Damian Drzewiecki, Michalina Wojciechowska, Adam Kawka, Victoria Wilson,

          Bogumiła Lewińska, Mateusz Jachowicz, Jakub Bednarz, Marcin Matuszewski,

          Ada Jarzyna, Marta Kania, Aleksandra Kotarska, Zofia Olejniczak

           

          Prezentacje multimedialne: Daniel Bysiec

          Obsługa multimedialna: Monika Bożyna, Daniel Bysiec, Maciej Karasiński, Jakub Janas

          Wywiady: Agata Golińska, Monika Brożyna oraz Tomasz Białobrzeski (montaż)

          Projekt plakatu: Wiktoria Stępniak

          Grafika: Nadia Jodełło

           

          Kulinaria: Aleksandra Roguś, Hanna Borsiak, Wiktoria Radomska, Monika Ciniecka,

          Maria Lubarska, Joanna Arabska, Maja Ciesielska, Konstancja Tosik, Magdalena Krawczyk, Ada Filipiak, Agata Aleksandrowicz, Marta Sakowska, Karolina Mirowska, Emilia Antosiak, Kinga Brzozowska, Wiktoria Stępniak, Agata Pietrzak, Katarzyna Szczerkowska,

          Klaudia Błaszczyk, Wojciech Traczykowski

           

          Rekwizyty, stroje, fryzury: Aleksandra Paczkowska, Agata Golińska, Wojciech Sieczkowski, Karolina Rylska, Franek Łączak, Małgorzata Klocek, Justyna Pawlak, Sara Mikołajewska

          Warsztaty dla gimnazjalistów: Hanna Borsiak, Monika Ciniecka, Monika Krawczyk, Aleksandra Roguś, Marysia Lubarska, Marta Jóźwiak, Agnieszka Kwiatkowska

          Inspicjentka: Karolina Rylska

          Organizacja: klasa 1D oraz Karolina Rylska, Adam Kucharski, Maja Ciesielska

           

          Fotoreportaż:  Wiktoria Stępniak, Aleksandra Antosiak, Pan Piotr Goliński

           

          Koordynatorki projektu: Małgorzata Sarnecka-Papis, Małgorzata Ułamek

          Nauczyciele współpracujący: Iwona Witkowska, Anna Rakowska,

          Monika Szymanek, Andrzej Czuba

           

           

          Serdeczne podziękowania za współpracę i wsparcie dla:

          Pana Ryszarda Bonisławskiego, senatora RP

          Narodowego Centrum Kultury

          Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

          Instytutu Pamięci Narodowej

          Pana Marka Cichuckiego, aktora teatralnego i filmowego

          Piekarni, cukierni Józef Kuczka

          Rady Rodziców VIII LO w Łodzi

          Stowarzyszenia Wychowanków VIII LO w Łodzi

          Pani Danuty Klocek

          Pana Pawła Dzierana

          Pana Sławomira Urbaniaka z firmy FHU „UR-BUD”

          Państwa Doroty i Piotra Ciesielskich z firmy PP Plus sp. z o.o.

          Pana  Zbigniewa Rumińskiego

          Pana Piotra Malca

          Teatru Nowego w Łodzi

          Aresztu Śledczego w Łodzi

           

    • Kontakty

      • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka
      • osemka@8lolodz.eu
      • (+42) 678-65-22
      • 90-225 Łódź ul. Pomorska 105
      • biblioteka@8lolodz.eu
      • iod@8lolodz.eu
  • Galeria zdjęć

    • 20-lecie dwujęzyczności w VIII LO
    • Konferencja CLIL 20-lecie dwujęzyczności
    • USA
    • Pamietnik Żyda legionisty
    • Państwo podziemne 2018
    • Katalonia
    • Lachendorf
    • warsztaty chemiczne
    • warsztaty laboratoryjne PŁ (2)
    • Amerykańskie tourney VIII LO
    • Euroweek
    • otrzęsiny