• Sławosz Uznański

• Jest nam bardzo miło, że odwiedzający Łódź Slawosz Uznanski - ceniony inżynier oraz członek elitarnego Europejskiego Korpusu Astronautów pojawil się w Ósemce, by spotkać się ze społecznością naszej szkoły. Uczniowie klas 1c, 2b, 2c, 3d i 4d skorzystali z okazji, by zadać wiele pytań o licealne wspomnienia, młodzieńcze zainteresowania, źrodła pewności siebie oraz realia pracy naukowca. Rozmowa ze Sławoszem Uznańskim zakończyła się przekazaniem mu przez panią dyrektor Annę Panek pamiątkowych prezentów (m.in. oficjalnej koszulki z logo VIII Liceum). Mamy nadzieję, że już niedługo nasz dzisiejszy wyjątkowy gość zostanie pierwszym absolwentem Ósemki w kosmosie.

Zdj. Amelia Dubla

• Podsumowanie akcji świątecznych

• Kartki świąteczne dla najmłodszych pacjentów Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki;
            • Kiermasz ciast uzbierano 1110 zł;
            • Licytacja świąteczna 1550zł (pieniądze przekazane na szlachetną paczkę);
            • Dzięki naszej pomocy pan Jarosław (podopieczny Szlachetnej Paczki) dostał, aż 23 paczki z przedmiotami pierwszej potrzeby, dywan, odkurzacz oraz radio.
        • Konkurs poetycki rozstrzygnięty!

• Tegoroczny ogólnoszkolny konkurs poetycki o Wielki Laur Adama Asnyka został rozstrzygnięty. Zwyciężczynią tej edycji konkursu jest uczennica klasy I d Magda Hayek.

Szacowne jury (panie profesor Małgorzata Sarnecka - Papis oraz Anna Rakowska) doceniło świeżość metafor oraz plastyczność obrazowania poetyckiego. Uhonorowany pierwszą nagrodą w konkursie (innych nie przyznano-oj! Euterpe nie spisała się w tej edycji) został wiersz pt. Babcia. A oto i on.

Babcia

Siedząc na progu podupadłej chaty

Której dach omszały wnet się spotka z ziemią

Oddychając wilgotną zielonością sadu

W spranej chustce co kiedyś błyszczała czerwienią

Lekko tkając z pajęczyn suknie elfim wróżkom

Na których rosa co rano tworzy srebrny spektakl

Tańczą krople muskane powiewami wiatru

A żuk przysiadł z zachwytu

Jak pół wieku wcześniej

Ten obraz z dzieciństwa

Wsi nagrzanej słońcem

I matki babuleńki co przekrawa pajdę

Ręką drżącą jak trawa

Co na wietrze klęka

Ugnie się złamie lecz wstanie silniejsza

Oddałabym wszystkie zachody natchnione

I niebo po burzy tęczą przedzielone

By miłości babci doświadczyć raz jeszcze

I na nowo się poczuć zwykłym małym dzieckiem

Magdzie Hayek serdecznie gratulujemy wygranej i życzymy, aby wena twórcza jej nie opuszczała!

• Podsumowanie współpracy klas przyrodniczych z łódzkimi uczelniami

• 1. zajęcia dla uczniów klasy 1a i 1d w Katedrze Cytofizjologii Roślin- uczniowie samodzielnie wykonywali preparaty tkanek roślinnych, barwili je i obserwowali pod mikroskopem świetlnym oraz fluorescencyjnym.

2. warsztaty z szycia chirurgicznego dla uczniów klasy 4e w UMedzie połączone z prelekcją dotyczącą zasad rekrutacji na uczelnię.

3. zajęcia dla uczniów klasy 3d w Katedrze Neurobiologii UŁ dotyczące pobudzenia nerwowego mięśni.

4. super ciekawe zajęcia w Centrum Symulacji Medycznej UMedu dla uczniów klasy 3d:

uczniowie mieli okazję wejść do karetki pogotowia, uczestniczyć w porodzie, zobaczyć salę operacyjną i SOR

5. prelekcja dotyczącą zasad rekrutacji na UMed dla uczniów klasy 3d, która odbyła się w budynku naszej szkoły.

• Szkoły polonijne w Filadelfii i Nowym Jorku

• Szkoły polonijne w Filadelfii i Nowym Jorku stanowiły dużą grupę widzów dwóch z czterech spektakli jakie wystawili uczniowie VIII LO, podczas amerykańskiego tournee. Młodzież nie tylko reagowała żywiołowo nagradzając naszych aktorów brawami, ale chętnie po spektaklach uczestniczyła we wspólnej zabawie. W ramach podziękowania za występ otrzymaliśmy upominki. Na ręce nauczycieli zostało wystosowane podziękowanie dla dyrekcji VIII LO i prośba o nawiązanie współpracy, która miejmy nadzieje zaowocuje częstszymi wyjazdami i wymianami.