Nawigacja

 • Dlaczego Śmiełów i Rogalin?

  Dlaczego Śmiełów i Rogalin?

  Te dwie miejscowości położone niedaleko Poznania były celem wycieczki (29.11.2018) uczniów klasy II b, I a i I d. Zasłynęły one z dworu i pałacu, które były ośrodkami dawnej kultury polskiej. Dwór śmiełowski gościł przez 3 tygodnie Adama Mickiewicza, kiedy ten próbował (bezskutecznie) przedostać się do powstania listopadowego. Pozostały po nim liczne pamiątki. Uczestnicy tej wycieczki polonistycznej wiedzą, dlaczego nasz wieszcz narodowy nosił małą portmonetkę, jakiej łyżki stołowej używał oraz co zabierał ze sobą w podróż. Dwór w Śmiełowie stał się dla niego źródłem inspiracji do napisania Pana Tadeusza (każda postać ma swój autentyczny pierwowzór). To tam Mickiewicz spędził wigilię 1831r. z bratem Franciszkiem, jak również koił stany depresyjne w ramionach pięknej Konstancji Łubieńskiej. Gościnne progi dworu Śmiełowskiego odwiedzili też I. J. Paderewski oraz Henryk Sienkiewicz (aż trudno uwierzyć, z jakim meblem wielofunkcyjnym podróżował nasz noblista). Pałac w Rogalinie zaś to siedziba arystokratycznej rodziny Raczyńskich, która przez 250 lat zarządzała majątkiem. Oglądając wnętrza pałacu, można śledzić różne mody wnętrzarskie oraz podziwiać patriotyzm właścicieli, którzy salę balową zamienili na… zbrojownię. Godna podziwu jest wyjątkowa biblioteka Raczyńskich (przypominająca tę z Pięknej i bestii  W. Disneya,ale o wiele piękniejsza!) oraz gabinet owalny (jak w Białym Domu) czy galeria malarstwa z największym obrazem Jana Matejki, licznymi dziełami J. Malczewskiego (w tym z portretem Adama Asnyka z Muzą i Melancholią) oraz pastelami S. Wyspiańskiego.

   

  Dlaczego Śmiełów i Rogalin? - Obrazek 1     Dlaczego Śmiełów i Rogalin? - Obrazek 2   Dlaczego Śmiełów i Rogalin? - Obrazek 3

  Dzień pełen wrażeń zakończył spacer  po parku rogalińskim, w którym rosną najstarsze w Polsce dęby bezszypułkowe liczące sobie ponad 600 lat. Noszą one imiona legendarnych protoplastów: Lecha, Czecha i Rusa. Czech jest już martwym drzewem, Lech w 2014 stracił potężny konar, ale nadal żyje, choć wspierają go liczne „protezy”(liczy sobie 630 lat i ma 649cm obwodu). Natomiast Rus trzyma się najlepiej (czy to przypadek?) i choć ma miejscami ażurowy pień nadal jest świadkiem historii Polski. Rogaliński pałac pożegnaliśmy w blasku zachodzącego słońca, które zaróżowiło jego ściany, pozostając na długo w pamięci.

                                                                                Anna Rakowska

 • Dobry żart może posprzątać duszę!

  Dobry żart może posprzątać duszę!

  Humaniści z klasy 1c1 wraz z polonistką Izabelą Stasiak polecają wszystkim obejrzenie spektaklu Posprzątane w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi. Znakomite widowisko łączy umiejętnie głęboką refleksję o nieuchronności przemijania z wyrafinowanym komizmem. Interpretując przedstawienie, o którym mowa, uczniowie zgłębiali tajniki środków wyrazu artystycznego sztuki teatralnej, kontynuując jesienią 2018 roku cykliczny projekt Język teatru realizowany od wielu lat w klasach patronackich Katedry Filologii Klasycznej UŁ. Przedsięwzięcie pozwala młodzieży swobodnie poruszać się po wielopoziomowym labiryncie, jakim jest tekst kultury łączący różne konwencje z niebanalnym metaforycznym przesłaniem.

  Dobry żart może posprzątać duszę! - Obrazek 1    Dobry żart może posprzątać duszę! - Obrazek 2

  Dobry żart może posprzątać duszę! - Obrazek 3    Dobry żart może posprzątać duszę! - Obrazek 4    Dobry żart może posprzątać duszę! - Obrazek 5   Dobry żart może posprzątać duszę! - Obrazek 6         Dobry żart może posprzątać duszę! - Obrazek 7

 • Amerykańskie tournee VIII LO

  Grupa Inicjatyw Artystycznych przy VIIILO przygotowała i przedstawiła spektakl teatralny poświecony historii Polski. Po ogromnym sukcesie  "Marca 69" fundacja Trzeci Wymiar Kultury po raz kolejny zaprosiła nas do współpracy. Z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości wystawiliśmy dnia 7.11.2018 sztukę "Pamiętnik Żyda legionisty" oparta na wspomnieniach Władysława Steinhausa. Przedstawienie honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

  Po premierze rozpoczęliśmy zagraniczne tournee. Na trasie koncertowej znalazły się sceny największych amerykańskich metropolii. Po udanej premierze w Copernicus Center w Chicago czeka nas jeszcze Nowy York. Entuzjastyczne przyjecie przez chicagowską widownię potwierdziło profesjonalizm naszej młodzieży. Podczas eventu poświeconego sprawom wolności i niepodległości gwiazda amerykańskiej telewizji Rita Cosby wystąpiła wspólnie z młodzieżą naszej szkoły.

   

 • Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

  Szkolny Turniej Tenisa Stołowego
  W IV edycji Turnieju Tenisa Stołowego, który odbył się w VIII Liceum Ogólnokształcącym w dniu 29.11.2018r. wzięło udział 12 zawodników.
  Zwycięzcami tegorocznego turnieju zostali:
  I miejsce Igor Podlasiak 2D,
  II miejsce Alicja Grudzińska 1B,
  III miejsce Amelia Bogdanowicz 2 D

  Szkolny Turniej Tenisa Stołowego - Obrazek 1

 • EUROWEEK w Asnyku!!!

  Po raz pierwszy uczniowie naszego liceum wzięli udział w międzynarodowym programie Euroweek, którego misją jest rozwój zdolności intelektualnych, przywództwa, kreatywności, komunikacji oraz umiejętności interpersonalnych u uczestników poprzez stosowanie różnorodnych technik, podejście formalne, nieformalne i ponadkulturowe, a przede wszystkim komunikacji w języku angielskim.

  Grupa 26 uczniów z klas 2b i 3b po opieką p. Iwony Kościelskiej-Suruło oraz p. Pawła Pachnowskiego miała możliwość podnieść kompetencje językowe w zakresie komunikacji w języku angielskim, własną integracje globalną poprzez przyjaźnie z wolontariuszami z Filipin, Urugwaju, Kolumbii, Niemiec oraz Indonezji. Uczniowie  kultywowali swoje zdolności interpersonalne, intelektualne i kreatywność; wszystko to w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej. Kolejne warsztaty odbędą się w marcu 2019 dla klas pierwszych.

 • Humaniści książki piszą…

  Humaniści książki piszą…

  Z przyjemnością informujemy, że zespół realizujący w ubiegłym roku szkolnym projekt
  z antykiem w tle Antologia. Nie pisz do szuflady wydał książkę ze swoimi tekstami inspirowanymi sentencją Seneki
   Quis sibi verum dicere ausus est? (Któż ma odwagę powiedzieć prawdę samemu sobie?). Podarowany szkole egzemplarz jest już dostępny
  w bibliotece. Młodzi poeci i prozaicy z klas c objętych patronatem Katedry Filologii Klasycznej UŁ kontynuują udane przedsięwzięcie i obiecują, że przed końcem bieżącego roku szkolnego będzie można przeczytać ich kolejną publikację, tym razem poświęconą refleksji
  Liberae sunt nostrae cogitationes (Wolne są nasze myśli). Projekt wymaga od młodzieży nie tylko talentu literackiego, lecz również zdolności w zakresie reklamy
  i marketingu. Uczniowie pozyskują środki na publikowanie swoich książek, prezentując autorskie widowiska poetycko-muzyczne w Teatrze DOM w Łodzi. Humaniści pracują pod kierunkiem nauczycielek: Izabeli Stasiak i Alicji Petrykiewicz

   

 • Dominik z IIIc znów nagrodzony!

  Dominik z IIIc znów nagrodzony!

  Łowca nagród w konkursach literackich wzbogacił się o kolejne trofeum. Dominik Prądzyński, uczeń polonistki Izabeli Stasiak, zachwycił jurorów konkursu na wiersz inspirowany twórczością Zbigniewa Herberta, zorganizowany dla licealistów przez XXI LO w Łodzi. Tekst naszego humanisty, nawiązujący do słynnego Powrotu prokonsula, zdobył II nagrodę. Laureat odebrał dyplom na uroczystym podsumowaniu konkursu w październiku 2018 r. Gratulujemy!

 • DWUJĘZYCZNI Z ÓSEMKI ZNÓW NA PODIUM

  Z ogromną radością pragniemy poinformować o sukcesach zdobytych przez naszych uczniów  w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego „Verstehen” 2018/2019.

   

  Uczennica klasy 2A- Zuzanna Baćkowska uzyskała tytuł laureata zdobywając I miejsce w Polsce;

  Uczennica klasy 3A- Wiktoria Śniadek uzyskała I miejsce w województwie łódzkim i V miejsce w Polsce;

  Uczennica klasy 1A- Julia Śliwińska I miejsce w woj.łódzkim

  Uczennica klasy 1A - Anna Mieczyńska II miejsce w woj.łódzkim

  Uczeń klasy 3A- Damian Klimczak II miejsce w woj.łódzkim;

  Uczennica klasy 2A- Weronika Kornata II miejsce w woj.łódzkim;

  Uczennica klasy 3A- Karolina Miller III miejsce w woj.łódzkim;

  Uczniowie klasy 2A:
  Jakub Bartczak III miejsce w woj.łódzkim,

  Aleksandra Nocuń IV miejsce w woj.łódzkim,

  Mateusz Kalinka V miejsce w woj.łódzkim,

  Patrycja Lisowska VI miejsce w woj.łódzkim,

  Zofia Kubisz VII miejsce w woj.łódzkim,

  Justyna Jabłońska  VIII miejsce w woj.łódzkim,

  Wojciech Czernik IX miejsce w woj.łódzkim,

  Sebastian Gosławski X miejsce w woj.łódzkim.
  Gratulacje dla wszystkich! „Ósemka” jest z Was dumna!

 • 1d w Muzeum Farmacji

  21 listopada klasa 1d odwiedziła Muzeum Farmacji im. prof. J. Muszyńskiego. Młodzież zwiedziła wnętrze apteki z  przełomu XIX i XX w., officinę sanitatis,  recepturę, zielarnię, bibliotekę i salonik. Podczas zwiedzania odbyły się również warsztaty, w trakcie których uczniowie mogli poznać techniki pracy aptekarzy w dawnych czasach.

 • Finał projektu edukacji patriotycznej

  17 października br. w siedzibie WODN nastąpiło uroczyste zakończenie i podsumowanie wojewódzkiego projektu edukacji patriotycznej „Regionalna edukacja historyczna i wychowanie patriotyczno-obronne młodzieży szkolnej, oparte na miejscowych tradycjach walk o niepodległość”.

  Realizowany przez ponad rok projekt obejmował liczne i różnorodne formy przybliżania i pogłębiania wiedzy historycznej młodzieży szkół ponadgimnazjalnych regionu łódzkiego. Obchodzona w tym roku 100 rocznica odzyskania niepodległości Polski skupiła uwagę uczestników na wydarzeniach, często niezwykle dramatycznych, których istotą były zmagania o odzyskanie niepodległości oraz jej utrzymanie. Nauczyciele i młodzież szkół uczestniczących w projekcie odwiedzali miejsca w Łodzi i w regionie bezpośrednio związane z  walkami Powstania Styczniowego, rewolucji 1905 roku, starciami I wojny światowej, walkami obronnymi w 1939 r. a także z walką o niepodległość w okresie dominacji sowieckiej po zakończeniu II wojny światowej. Uczczono też pamięć o bohaterach tamtych wydarzeń wspominając ich i odwiedzając ich groby.
  Koordynatorem projektu w VIII LO był prof. Piotr Jaworski, liderami uczniowskimi byli Wiktoria Sobierańska  i Szymon Kurzawa z obecnej III D. Prezentację multimedialną będącą formą podsumowania rocznych przedsięwzięć edukacyjnych przygotowały Sandra Otocka i Karolina Wołczyńska z obecnej II D.
   Systematyczny udział Ósemki w działaniach projektowych  oraz prezentacja podsumowująca znalazły uznanie organizatorów. W trakcie wojewódzkiej międzyszkolnej konferencji nt. wyzwolenia regionu łódzkiego w 1918 r. nasza Szkoła uzyskała wyróżnienie potwierdzone dyplomem Łódzkiego Kuratora Oświaty oraz cenne nagrody książkowe przyznane przez WODN i Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

 • 100-lecie Niepodległości Polski

  Ósemka uczciła obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości uroczystościami szkolnymi. Zaczęliśmy od wieloboju historycznego dla wszystkich klas pierwszych. Uczniowie wzięli udział w zawodach, w których mogli wykazać się znajomością historii Polski z okresu odzyskania niepodległości. O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zaśpiewała hymn państwowy. Uroczystości zakończył występ artystyczny młodzieży składający się z pieśni i piosenek patriotycznych.

 • Zapraszamy na spektakl "Pamiętnik Żyda Legionisty" 7 listopada 2018 r. o godzinie 19.00 do Akademii Sztuk Pięknych, ul. Wojska Polskiego 121.
  W przedstawieniu wystąpią uczniowie i absolwenci VIII Liceum Ogolnokształcącego w Łodzi oraz gościnnie Urszula Makosz. Producentem spektaklu jest Fundacja Trzeci Wymiar Kultury.

 • Dwujęzyczni na Uniwersytecie Europejskim Viadrina

  Dwujęzyczni na Uniwersytecie Europejskim Viadrina

  W październiku uczniowie z klas dwujęzycznych zainteresowani studiowaniem na „unikatowym” Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą uczestniczyli wraz z nauczycielami w drzwiach otwartych uczelni. Viadrina prowadzi studia prawnicze, ekonomiczne i z zakresu kulturoznawstwa. Jest najbardziej wielonarodowościowym uniwersytetem w Niemczech. Oryginalność tej placówki polega nie tylko na tym,że położona jest na granicy polsko-niemieckiej i że wykładowym językiem jest niemiecki, ale również na tym, że osoby kończące np. studia prawnicze otrzymują dyplom polski i niemiecki, co poszerza możliwości na międzynarodowym rynku pracy.

  Uczniowie dowiedzieli się o zasadach studiowania i rekrutacji, spotkali się z absolwentami Ósemki studiującymi na Viadrinie, którzy oprowadzili po campusie uniwersyteckim oraz odpowiadali na liczne pytania dotyczące nie tylko studiów ale również codziennego życia poza uczelnią. Młodzież mogła na chwile poczuć smak życia studenckiego jedząc obiad w uniwersyteckiej stołówce oraz nocując w akademikach w Słubicach, które razem z Frankfurtem tworzą swoiste „dwumiasto”.

  Dwujęzyczni na Uniwersytecie Europejskim Viadrina - Obrazek 1  Dwujęzyczni na Uniwersytecie Europejskim Viadrina - Obrazek 2  Dwujęzyczni na Uniwersytecie Europejskim Viadrina - Obrazek 3  Dwujęzyczni na Uniwersytecie Europejskim Viadrina - Obrazek 4  Dwujęzyczni na Uniwersytecie Europejskim Viadrina - Obrazek 5

   

   

   

   

 • Awans w Mistrzostwach Szkół Ponadgimnazjalnych w piłce siatkowej

  Awans w Mistrzostwach Szkół Ponadgimnazjalnych w piłce siatkowej

  25.10.2018 roku rozpoczęła się rywalizacja w ramach Mistrzostw Szkół Ponadgimnazjalnych w piłce siatkowej dziewcząt.  VIII LO reprezentowały: Matyja, Bogdanowicz, Fisiak, Urbańska, Szumigaj, Rowińska, Krasińska, Sobczak, Piestrzeniewicz. Pierwszy etap rozgrywek zakończył się sukcesem, dziewczyny awansowały do 1/8 finału.

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Światowy Dzień Żywności

  Światowy Dzień Żywności

  16 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Żywności, którego celem jest pogłębianie świadomości społecznej na temat globalnych problemów żywnościowych.

  W ramach obchodów tego święta odbył się w naszej szkole konkurs na plakat, którego tematami przewodnimi były: „Jak nie marnować jedzenia” oraz „Zdrowe systemy żywności”. Zwyciężczynią konkursu została Natalia Igras z klasy 3d.

   W tym dniu uczniowie klasy 2 d przygotowali własnoręcznie zdrowe i pyszne koktajle owocowo-warzywne.

  Światowy Dzień Żywności - Obrazek 1

 • Uroczyste ślubowanie klas pierwszych

  12 października odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych. W części uroczystości poświęconej patronowi szkoły uczniowie zaprezentowali postać Adama Asnyka w formie krótkiego przedstawienia.
  Po oficjalnej uroczystości klasa 2c zorganizowała dla pierwszaków otrzęsiny.

  Uroczyste ślubowanie klas pierwszych - Obrazek 1   Uroczyste ślubowanie klas pierwszych - Obrazek 2

 • "Z pamiętnika Żyda legionisty"

  "Z pamiętnika Żyda legionisty"

  Grupa Inicjatyw Artystycznych przy VIII LO w ramach projektu „Obrazy pamięci” przygotowuje spektakl poświęcony odzyskaniu niepodległości.  Setna rocznica tego wydarzenia jest dla nas okazją, aby przypomnieć o wielonarodowym charakterze II Rzeczpospolitej, o roli jaką w tworzeniu suwerennego państwa odgrywały mniejszości. Spektakl, który premierę będzie miał  07. 11. 2018 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, uświetni swoim udziałem Urszula Makosz.  Muzykę do przedsięwzięcia, które nabrało niebywałego wręcz rozmachu, napisał kompozytor Marcin Werner, a za reżyserię odpowiada wieloletni dyrektor Teatru Nowego w Łodzi i Teatru Małego w Tychach Andrzej Maria Marczewski. Po ubiegłorocznym sukcesie przedstawienia „Przerwana lekcja” przygotowanego w ramach uroczystości 50. rocznicy  Marca 68 fundacja Trzeci Wymiar Kultury, producent i organizator wydarzenia zaprosiła nas do dalszej współpracy, z czego niezmiernie się cieszymy.

     "Z pamiętnika Żyda legionisty" - Obrazek 1   "Z pamiętnika Żyda legionisty" - Obrazek 2

 • Reprezentacja VIII LO w ćwierćfinale

  Reprezentacja VIII LO w ćwierćfinale

  8 października 2018 r. rozpoczęły się rozgrywki piłki nożnej chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych. Reprezentacja VIII LO (Krysztofowicz, Lewandowski, Mazurek, Poreda, Rudnik, Walczak, Więcek, Zalewski) w eliminacjach pokonała zdecydowanie wszystkich przeciwników i awansowała do ćwierćfinałów.

 • Turniej Piłki Nożnej

  25 września 2018 r. odbył się w VIII LO kolejna edycja Jesiennego Turnieju Piłki Nożnej chłopców. W rywalizacji wzięło udział 8 drużyn. Zwycięzcą turnieju został zespół klasy 3D w składzie - Walczak, Rudnik, Lewandowski, Kurzawa
  II miejsce wywalczyła klasa 2A - Pietrzykowski, Gosławski, Kruś, Kalinka, Czernik, Bartczak. 
  III miejsce zajęła klasa 2C - Grelewski, Florczak, Holtz, Zalewski, Grązik, Cholweiński.
  Gratulujemy !!!

strona:

Aktualności

Kontakt

 • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka
  90-225 Łódź
  ul. Pomorska 105
 • (+42) 678-65-22

Galeria zdjęć