Nawigacja

 • Kompas to nie tylko przyrząd nawigacyjny …

  Kompas to Konferencja o Metodach Pamięciowych i Aspektach Samodoskonalenia, w której wzięli udział uczniowie klasy dwujęzycznej 1a. Młodzież została zaproszona na wykłady na Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ przez Studenckie Koło Naukowe Progress. Uczniowie mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat stresu oraz sposobów jego niwelowania oraz w jaki sposób projektować swój styl życia w oparciu o wewnętrzną motywację. Przedstawiony został również program Projektor czyli wolontariat studencki, który uczy m.in. zarządzać projektem.

  Największe wrażenie zrobiła na słuchaczach opowieść Wojtka Makowskiego – niewidomego paraolimpijczyka, srebrnego medalisty z Rio w pływaniu, który opowiedział o swoich doświadczeniach w walce ze stresem.

     

 • Światowy Dzień Cukrzycy

  Dnia 14 listopada społeczność VIII LO im. Adama Ansyka obchodziła Światowy Dzień Cukrzycy.

  Uczniowie klas 2d i 3d wraz z nauczycielkami chemii: Wężyk Luizą i Martą Smulik-Gruską przygotowali sesję plakatową dotyczącą choroby cywilizacyjnej XXI wieku – Cukrzycy. Uczniowie mogli dowiedzieć się jakie występują rodzaje cukrzycy, jak należy ją zdiagnozować i jak należy postępować w przypadku wystąpienia tej choroby. Plakaty znajdowały się na terenie szkoły, natomiast uczniowie rozdawali na przerwach ulotki dotyczącej tej choroby. Kilka dni później w ramach przyłączenia się uczniów do obchodów Dnia Cukrzycy został im zbadany wstępny pomiar cukru glukometrem.

   

     
     
   

 • Uwaga! Konkurs literacki!

  Patronat Katedry Filologii Klasycznej UŁ

  Nie pisz do szuflady. Antologia uczniowskich tekstów literackich w roku szkolnym 2017/2018
  Wiersze i opowiadania z motywem antycznym w tle inspirowane sentencją Seneki

  Seneka pyta: Któż ma odwagę powiedzieć prawdę samemu sobie? Jego słowa skłaniają do zajrzenia w głąb siebie i do refleksji nad światem. Człowiek lubi oszukiwać siebie i innych, gdyż boi się własnych niedoskonałości. Ucieka od rzeczywistości, tworząc świat, w którym czuje się bezpieczny. Woli tę własną strefę komfortu niż konfrontację z prawdą, bo brak mu odwagi.
  Zwracamy się do Was, młodych ludzi, naszych koleżanek i kolegów, zderzających się na co dzień z rzeczywistością odartą ze złudzeń, rozczarowanych, zbuntowanych, ale jednocześnie pełnych nadziei i wiary w sens podejmowanych działań. Podzielcie się z innymi swoimi emocjami, spostrzeżeniami, komentarzami. Przekażcie je w formie wiersza lub opowiadania. Niech czytelnicy Waszych tekstów odnajdą w nich siebie. Przy okazji dołączycie do grona sympatyków kultury antycznej.
  Antologia tekstów napisanych przez uczniów Ósemki ukaże się w wersji elektronicznej oraz drukiem. Na autorów najciekawszych prac czekają nagrody rzeczowe.
  Do współtworzenia antologii serdecznie zaprasza zespół redakcyjny w składzie: Dominik Prądzyński, Natalia Tengosz, Konrad Sęk, Julia Kosiedowska, Łukasz Czacharowski, Aleksandra Marciniak, Klaudia Mularczyk, Magdalena Płaczek
  (pracujący pod kierunkiem nauczycielek Izabeli Stasiak i Alicji Petrykiewicz)
  Prosimy o dostarczanie prac na adres: gruparedakcyjna@gmail.com
  Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w czerwcu 2018 r

 • Uczniowie VIII LO na wykładach w American Corner

  Spotkanie z Attache ds. Kultury z Ambasady USA: Młodzież z klas I a i I d odwiedziła American Corner aby spotkać się z panem Danielem Hastings, Attaché ds. Kultury z Ambasady Amerykańskiej. Pan Hastings opowiedział o swojej pracy i o swoim rodzinnym stanie - Kalifornii.
  Wykład  „ The Century in Perspective - A Hundred Years of US - Polish Relations”: Uczniowie klas II b I II c gościli w American Corner słuchając wykładu  profesora Neala Peace, kierownika Katedry Historii na Uniwersytecie Wisconsin-Milwaukee i cenionego badacza stosunków polsko-amerykańskich. Wykład dotyczył stulecia polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych.

   

 • Kreatywni w REALU

  Nasza placówka przystąpiła do projektu realizowanego przez Fundację Edukacyjną SIŁACZKA pod tytułem "Kreatywni w REALU" będącego programem profilaktycznym dla młodzieży. Działania jakie będą podjęte w projekcie to warsztaty i coachingi dla uczniów z klas 1a i 1c. Dla młodzieży będzie także zorganizowany seans filmowy, podczas którego obejrzymy film dotyczący znanej nastolatkom i zmarłej piosenkarki Amy Winehause.
  Dzięki obserwacji zajęć realizowanych przez edukatorów Fundacji nauczyciele naszej szkoły będą mogli w późniejszym czasie rozszerzyć pomysł projektowy na inne wybrane klasy.  "Kreatywni w REALU" jest laureatem konkursu ogłoszonego przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych realizowanego w  ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. Projekt dofinansowany  jest z środków Urzędu Miasta Łodzi. 
    
 • Awans VIII LO!

  W dniu 20 października reprezentacja chłopców VIII LO wywalczyła awans do 1/8 finału Mistrzostw Szkół Ponadgimnazjalnych Łodzi. Wyniki meczów w grupach eliminacyjnych:
  VIII LO - ZSP 15   4:1
  VIII LO - ZSP 5   1:3
  VIII LO - I LO   3:1
  Skład: Mazurek Daniel, Zalewski Paweł, Lewandowski Jakub, Czerwiński Paweł, Jurkowski Bartosz, Walczak Hubert, Rudnik Dawid, Kawka Adam, Drzewiecki Damian, Nowak Patryk

 • 20 października uczniowie klas 2d, 3a i 3d pod opieką pani Marty Smulik-Gruskiej wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.

  Zajęcia rozpoczęły się wykładem, który poprowadziła pani dr inż. Agnieszka Komisarczyk pt. „Polimery w służbie życia”. Podczas prezentacji został przedstawiony podział polimerów oraz ich charakterystyka ze względu na ułożenie poszczególnych merów w łańcuchu. Pani doktor omówiła m.in. budowę i zastosowanie kopolimerów trójwymiarowych, które są konstruowane w celu zmiany właściwości hydrofilowo-hydrofobowych kompleksów jakie mogą tworzyć z określonymi lekami. Uczniowie zostali zapoznani z metodami formowania przędzy, rodzajami dzianin oraz technikami zmian właściwości włóknin. Przedstawione zostały przykłady nowoczesnych modyfikacji tkanin takich jak: membrany porowate, stosowane w produkcji odzieży, zabezpieczające przez przenikaniem bakterii oraz membrany półprzepuszczalne stosowane w dializach. Omówione zostały kwestie związane z wytwarzaniem biomateriałów stosowanych do produkcji implantów, strzykawek, odzieży specjalnego zastosowania. Poruszone zostały zagadnienia wymagań bezpieczeństwa i metod oceny wyrobów.

  Wykład był bardzo interesujący i zakończył się prezentacją przykładowych materiałów takich jak: opatrunki  typu sztuczna skóra, protezy naczyniowe, implanty kostne implanty więzadeł.

  Po wykładzie uczniowie zwiedzili nowoczesne, akredytowane laboratorium, w którym znajduje się unikatowa, jedyna w Polsce aparatura pomiarowa.

 •  W piątek 13 października miała miejsce uroczystość ślubowania klas pierwszych. W podniosłej atmosferze uczniowie złożyli przyrzeczenie, po którym oficjalnie stali się ósemkowiczami  i jako pełnoprawni uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Łodzi dumnie zaśpiewali hymn naszej szkoły.
  W części uroczystości poświęconej Patronowi uczennice klasy I b Kinga Adamiak i Maria Pujan zaprezentowały mniej znaneoblicze Adama Asnyka na podstawie listów poety pisanych do Rodziców i przyjaciela.
  Po oficjalnej uroczystości klasa 2c zorganizowała dla pierwszaków otrzęsiny.

 • Konkurs Poetycki o Wielki Laur Adama Asnyka

  Czwarty rok z rzędu w dniu święta Patrona ogłoszony został Konkurs Poetycki o Wielki Laur Adama Asnyka. Mogą w nim wziąć udział wszyscy uczniowie naszej szkoły, którzy parają się twórczością poetycką. Wystarczy przynieść jeden lub dwa wiersze o dowolnej tematyce najpóźniej do 5 grudnia br. Teksty należy podpisać pseudonimem i dołączyć do nich zaklejoną kopertę, w której będzie informacja o autorze (imię i nazwisko oraz klasa). Wiersze zbierają panie prof. Małgorzata Sarnecka-Papis oraz Anna Rakowska. Rozstrzygnięcie konkursu oraz rozdanie nagród nastąpi w trakcie wigilii szkolnej.

  Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie. Nagrody czekają!

 • 12.10.2017r. w Lesie Łagiewnickim odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe chłopców szkół ponadgimnazjalnych na dystansie 1500 m. Nasza drużyna zajęła 10 miejsca na 21 strartujących szkół. W kolejności biegli: Lewandowski Jakub , Jurkowski Bartosz, Grelewski Wojciech, Drzewiecki Damian, Kawka Adam , Mazurek Daniel, Nowak Patryk , Zalewski Paweł. Rezerwowi zawodnicy: Czerwiński Paweł, Wolniak Łukasz.

 • W dniu 4 października 2017 roku wystartowaliśmy w Lidze Lekkoatletycznej. Zawody odbyły się na terenie AZS Łódź. Reprezentanci VIII LO wystartowali we wszystkich konkurencjach: sztafeta 4x 100m dziewcząt i chłopców, 100m, 400m, 800m dziewcząt, 1500m chłopców, skoku w dal i pchnięciu kulą. W rywalizacji indywidualnej Agata Batolik zajęła I miejsce w biegu na 400m, Jakub Lewandowski zajął II miejsce również w biegu na 400m. Aleksandra Piątek była IV w biegu na 800m dziewcząt. W rywalizacji zespołowej najlepiej zaprezentowała się sztafeta chłopców w biegu 4x100m zajmując IV miejsce. Klasyfikacja ogólna zakończyła się sukcesem chłopców VIII LO, którzy wywalczyli VI miejsce na 19 startujących szkół. Gratulujemy!

 • 27 września odbył się Jesienny Turniej Piłki Nożnej Chłopców w VIII LO. W zawodach udział wzięło 48 uczniów z wszystkich klas. Po grach eliminacyjnych, do najlepszej czwórki turnieju zakwalifikowały się drużyny: IId, I/II/IIIc, IIIb, II/IIIa. W tegorocznym turnieju 1 miejsce wywalczyła klasa IId.
  1 miejsce - klasa IId: Walczak Hubert, Rudnik Dawid, Lewandowski Jakub, Wolniak Łukasz, Kurzawa Szymon, Poreda Gabriel
  2 miejsce - klasa I/II/IIIc: Grelewski Wojciech, Grązik Kamil, Błażejewski Piotr, Jurkowski Bartosz, Czerwiński Paweł, Janaszewski Jan, Rogaliński Kacper
  3 miejsce - klasa IIIb:Kawka Adam, Drzewiecki Damian, Stasiak Olaf, Dynek Krystian, Kierubiński Dawid, Olszowski Karol, Zakolski Michał
  4 miejsce - klasa II/IIIa: Michalski Bartosz, Stańczyk Michał, Miller Wiktor, Malec Michał, Gadzina Michał, Cichucki Szymon

 • Tradycyjnie na początku września klasy pierwsze wraz z wychowawcami oraz pedagogiem szkolnym wzięły udział w wyjeździe integracyjnym. W tym roku integrowaliśmy się w Sportowej Osadzie w Burzeninie nad Wartą. Uczniowie poza zajęciami poświęconymi poznaniu zespołu klasowego, mieli również okazję do sprawdzenia się pokonując dość trudną trasę w parku linowym. Do dyspozycji był również sprzęt sportowy, boiska oraz sala gier z piłkarzykami, stołami do tenisa i stołami bilardowymi. Nie zabrakło czasu na dyskotekę, wieczorne długie rozmowy, grę na gitarze oraz  prezentacje muzyczne poszczególnych klas.
  Mimo niesprzyjającej pogody atmosfera wyjazdu była bardzo ciepła co pozwoliło na integrację nie tylko zespołów klasowych ale również integrację międzyklasową.

 • Tradycyjnie w ostatnim tygodniu nauki w VIII LO odbył się Dzień Sportu. Rywalizację rozpoczął towarzyski mecz siatkówki Nauczyciele - Uczniowie. Sportowe zmagania przebiegały w bardzo przyjaznej atmosferze, co nie oznacza, że w meczu brakowało emcji. Każda z drużyn wykazała się dużym zaangażowaniem i hartem ducha. Do rozstrzygnięcia pojedynku potrzebny był dodatkowy set. Wszystkim zawodnikom dziękujemy i gratulujemy!
  Zespół nauczycieli: Dyrektor Anna Panek, n-l matematyki Agnieszka Śmietańska. n-l historii Artur Rosiak, n-l fizyki Tomasz Kędrzyński, n-l informatyki Andrzej Czuba, n-le wychowania fizycznego Małgorzata Michalak i Daniel Figa. Zespół uczniów: Ewa Burzyńska, Aleksandra Zglińska, Paulina Staszewska, Dominika Górniewicz, Julia Śliwonik, Paweł Czerwiński, Hubert Walczak, Dawid Rudnik. Poza meczem siatkówki w programie Dnia Sportu znalazły się mecze piłki nożnej i koszykówki między klasami I i klasami II. W obu spotkaniach zwycięzcami były klasy II.

  Klasy I - Mazurek, Rudnik, Walczak, Michalak, Poreda, Michalski, Mikołajczyk, Błażejewski
  Klasy II - Kawka, Drzewiecki, Jurkowski, Zalewski, Malec, Pietrzykowski, Czerwiński, Stasiak, Dynek, Rumiński
  W turnieju siatkówki udział wzięły reprezentacje dwóch klasy 1C i 1D.
  IC - Bakalarz, Błażejewski, Purgal, Szubert, Skwarka, Kowalska, Mikołajczyk
  ID - Śliwonik, Górniewicz, Zglińska, Poreda, Rudnik, Walczak

  Dziękujemy wszystkim uczestnikom i kibicom.
  Zapraszamy za rok!

 • 13 czerwca odbyły się Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych w siatkówce plażowej chłopców.
  VIII LO reprezentowało dwóch zawodników: Paweł Czerwiński i Hubert Walczak.

 • Po zmaganiach w Mistrzostwach Szkół Ponadgimnazjalnych w siatkówce plażowej odbył się X Turniej Mikstów. Naszą szkołę reprezentowała para Ewa Burzyńska i Paweł Czerwiński, którzy ostatecznie zajęli V miejsce.

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • W dniach 28-31.05 klasa I i II biologiczno-chemiczno-matematyczna uczestniczyła w naukowej sesji wyjazdowej w Załęczu Wielkim nad Wartą. Uczniowie mieli okazję w miłej atmosferze rozwiązywać skomplikowane zadania matematyczne, chemiczne oraz biologiczne, a także zmierzyć się z arkuszami maturalnymi z poprzednich lat. Ciekawym doświadczeniem było badanie wody oraz żyjących w niej organizmów. Oprócz ciężkiej pracy umysłowej, uczniowie brali udział w zajęciach sportowych, a wieczorami spędzali wspólnie czas przy ognisku oraz na dyskotece.

  Planujemy coroczne wyjazdy naukowe i serdecznie na nie zapraszamy !

 • Brawa dla Sylwii Bińkowskiej! Nasza humanistka jako Bella w „Pięknej i Bestii” na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi!

  Sylwia Bińkowska z IIc wystąpiła 18 czerwca 2017 r. na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi jako Bella w spektaklu baletowym „Piękna i Bestia” przygotowanym przez Akademię Formy i Tańca Odoriko. Odniosła sukces. Na widowni oklaskiwali jej występ m.in. uczniowie z IIc oraz nauczycielki A. Petrykiewicz i I. Stasiak.


  Talent Sylwii dla nikogo w Ósemce nie jest tajemnicą, gdyż rewelacyjnie prowadziła w tym roku (wraz z Justyną Widulińską z IIIc) grupę taneczną w projekcie Tempus fugit… i wzbudzała zachwyt na XV Festiwalu Kultury Antycznej w Centrum Dialogu.
  Warto odnotować ostatni sukces zespołu, w którym tańczy Sylwia – pierwsze miejsce w kategorii taniec zespołowy na European Championship w Austrii w czerwcu 2017 r. 

strona:

Aktualności

Kontakt

 • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka
  90-225 Łódź
  ul. Pomorska 105
 • (+42) 678-65-22

Galeria zdjęć