semka przywitała wiosnę galantym sprzątaniem parku Staszica. Uczniowie wzięli udział w akcji koordynowanej przez Urząd Miasta Łodzi i oczyścili teren rekreacyjny między ulicami Wierzbową, Narutowicza, Uniwersytecka i Jaracza.
Zapraszamy Ósmoklasistów na warsztaty chemiczne
25.03.2023 zapraszamy na godzinę 10.30 Uczniów zainteresowanych podjęciem nauki w VIII LO w klasie biologiczno-chemicznej i biologiczno-chemiczno-matematycznej na warsztaty, podczas których będzie możliwość samodzielnego wykonania doświadczeń. Bedzie kolorowo i wybuchowo! Ilość miejsc ograniczona. Zapisy pod adresem smulikm@lo8.elodz.edu.pl
Tego samego dnia od godziny 12.00 zaczynamy warsztaty mydlarskie dla Ósmoklasistów. Do dyspozycji będą olejki eteryczne oraz kolorowe barwniki. Otrzymane kompozycje zapachowe zostaną wykorzystane do stworzenia spersonalizowanych mydełek, które uczestnicy warsztatów zabiorą do domu.
Ósmoklasisto!
W roku 2023/2024 otwieramy klasę wstępną z językiem niemieckim
Ogólnopolski finał Akademii Segro
16 marca 2023 w sali balowej hotelu Andel's w Łodzi odbył się ogólnopolski finał Akademii Segro. W drugiej edycji konkursu wzięło udział ponad 750 młodych ludzi, ze szkół średnich z 5 regionów. VIII LO reprezentowali Wiktoria Najmrodzka, Zuzanna Kopka i Antek Witkowski. Wszyscy uczestnicy konkursu musieli wykorzystać język angielski w kontekście biznesowych i zmierzyli się z grą optymalizacyjną.
Udział w finale był nas nas ciekawym doświadczeniem oraz urozmaiceniem procesu edukacyjnego.
Wymiana ze szkołą w Lachendorf
W dniach 5-10 lutego uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Łodzi wzięli udział w wymianie polsko-niemieckiej z zaprzyjaźnioną placówką w Lachendorf. Podczas pierwszych kilku dni mieliśmy okazję odwiedzić Lipsk, gdzie głównymi punktami programu była wizyta w muzeum Stasi, zwiedzanie gmachu opery oraz muzeum historii współczesnej. Następnie, udaliśmy się do Lachendorf. Uczniowie mieli sporo pracy, gdyż ich zadaniem było przygotowanie projektów wraz ze swoimi niemieckimi rówieśnikami. W tej edycji mieli oni stworzyć materiały dydaktyczne dla swoich kolegów i koleżanek z klasy w dwóch językach. Nie zabrakło jednak innych atrakcji. W ramach spotkania z historią, odbyła się wycieczka na dawną granicę między NRD a RFN. Wysłuchaliśmy interesującego wykładu na temat minionych, choć nie tak bardzo odległych czasów. Nie ulega wątpliwości, że była to bardzo wartościowa lekcja.
W maju, w ramach drugiej części wymiany, to niemieccy uczniowie odwiedzą Łódź, na co z niecierpliwością czekamy. Krótki wywiad z opiekunami projektu ukazał się w radiu Flora Hannover.
Przedsięwzięcie było częściowo sponsorowane przez Deutsch-Polnisches Jugendwerk.
Konkurs ostatkowy
21 lutego jak przystało na porządną szkołę z porządną młodzieżą i porządną Radą Rodziców rozkręciliśmy imprezę ostatkową. Były tańce, parady przebierańców, wybory najpiękniejszych i najbardziej pomysłowych. Jury miało spory kłopot, bo wyjątkowe były damy i wieśniaczki, smerfy, marynarze, klauny... Zwycięzca mógł byc tylko jeden! Zwyziężyła klasa 2d: Shrek! Wybraliśmy też najlepiej przebraną nauczycielkę: panią Aleksandrę Moritz i najlepiej przebranych uczniów. Przyznaliśmy:
3 miejsce: Gabrysia Krzciuk
2. miejsce: Bartek Ignaczak
1. miejsce: Franciszek Mroczkowski
EUROPE DIRECT
W dniu 06.02.2023 gościliśmy w naszym liceum panią Agatę Rokselę przedstawiciela organizacji Europe Direct w Polsce, która jest częścią ogólnoeuropejskiej grupy ośrodków. Ośrodki te przybliżają europejskie zagadnienia mieszkańcom danego regionu i zachęcają ich do udziału w debatach na temat przyszłości UE. Siecią punktów EUROPE DIRECT zarządza Komisja Europejska.
Podczas spotkania zostały przybliżone klasie 2b zostały zagadnienia dotyczące Unii Europejskiej- historia, „ojcowie” założyciele, cele polityki, ciekawostki i problemy dotyczące krajów członkowskich.
Wielbiciele chemii w Toruniu
Pierwszoklasiści i drugoklasiści realizujący rozszerzenie w chemii wybrali się w styczniu do Torunia, gdzie obok zwiedzania starówki główną atrakcja były zajęcia w Centrum Chemii w Małej Skali . Prowadzone z humorem i niezwykle profesionalnie umożliwiły zobaczenie i doświadczenie tego, co uczniowie znają z zajęć szkolnych i podręczników.
2
Sukcesy naszych uczniów w XX Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego Deutschfreund
Uczniowie naszej szkoły zostali docenieni przez jury XX Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego Deutschfreund Jersz Łowcy Talentów.
Dyplomy laureata za znakomity wynik w swojej kategorii oraz nagrody rzeczowe otrzymali następujący uczniowie:
- Lars Labuk (kl. 2a2) - 1 miejsce w województwie łódzkim, 3 miejsce w Polsce,
- Jan Cywiński (kl. 2a2) – 2 miejsce w województwie łódzkim, 4 miejsce w Polsce.
Dyplomy uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku otrzymali następujący uczniowie:
- Wiktoria Klimczak (kl. 1a) – 1 miejsce w województwie łódzkim,
- Kacper Sworczuk (kl. 1a) – 2 miejsce w województwie łódzkim,
- Maja Urbańska (kl. 2a2) – 3 miejsce w województwie łódzkim,
- Michalina Dekiert (kl. 2a1) – 4 miejsce w województwie łódzkim,
- Wiktoria Tokarska (kl. 4a) – 5 miejsce w województwie łódzkim.
Dyplomy uznania za uzyskanie dobrego wyniku otrzymali następujący uczniowie:
- Tobiasz Żebiałowicz (kl. 1a) – 3 miejsce w województwie łódzkim,
- Kacper Pawłowski (kl. 4a) – 4 miejsce w województwie łódzkim,
- Nikola Badek (kl. 4a) – 6 miejsce w województwie łódzkim,
- Jakub Gumułka (kl. 2a1) – 6 miejsce w województwie łódzkim,
- Amelia Styś (kl. 4a) – 6 miejsce w województwie łódzkim,
- Piotr Nowański (kl. 2a2) – 7 miejsce w województwie łódzkim,
- Daria Zajdel (kl. 2a1) – 8 miejsce w województwie łódzkim.
Sławosz Uznański
Jest nam bardzo miło, że odwiedzający Łódź Slawosz Uznanski - ceniony inżynier oraz członek elitarnego Europejskiego Korpusu Astronautów pojawil się w Ósemce, by spotkać się ze społecznością naszej szkoły. Uczniowie klas 1c, 2b, 2c, 3d i 4d skorzystali z okazji, by zadać wiele pytań o licealne wspomnienia, młodzieńcze zainteresowania, źrodła pewności siebie oraz realia pracy naukowca. Rozmowa ze Sławoszem Uznańskim zakończyła się przekazaniem mu przez panią dyrektor Annę Panek pamiątkowych prezentów (m.in. oficjalnej koszulki z logo VIII Liceum). Mamy nadzieję, że już niedługo nasz dzisiejszy wyjątkowy gość zostanie pierwszym absolwentem Ósemki w kosmosie.
Zdj. Amelia Dubla
Podsumowanie akcji świątecznych
- Kartki świąteczne dla najmłodszych pacjentów Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki;
- Kiermasz ciast uzbierano 1110 zł;
- Licytacja świąteczna 1550zł (pieniądze przekazane na szlachetną paczkę);
- Dzięki naszej pomocy pan Jarosław (podopieczny Szlachetnej Paczki) dostał, aż 23 paczki z przedmiotami pierwszej potrzeby, dywan, odkurzacz oraz radio.
Konkurs poetycki rozstrzygnięty!
Tegoroczny ogólnoszkolny konkurs poetycki o Wielki Laur Adama Asnyka został rozstrzygnięty. Zwyciężczynią tej edycji konkursu jest uczennica klasy I d Magda Hayek.
Szacowne jury (panie profesor Małgorzata Sarnecka - Papis oraz Anna Rakowska) doceniło świeżość metafor oraz plastyczność obrazowania poetyckiego. Uhonorowany pierwszą nagrodą w konkursie (innych nie przyznano-oj! Euterpe nie spisała się w tej edycji) został wiersz pt. Babcia. A oto i on.
Babcia
Siedząc na progu podupadłej chaty
Której dach omszały wnet się spotka z ziemią
Oddychając wilgotną zielonością sadu
W spranej chustce co kiedyś błyszczała czerwienią
Lekko tkając z pajęczyn suknie elfim wróżkom
Na których rosa co rano tworzy srebrny spektakl
Tańczą krople muskane powiewami wiatru
A żuk przysiadł z zachwytu
Jak pół wieku wcześniej
Ten obraz z dzieciństwa
Wsi nagrzanej słońcem
I matki babuleńki co przekrawa pajdę
Ręką drżącą jak trawa
Co na wietrze klęka
Ugnie się złamie lecz wstanie silniejsza
Oddałabym wszystkie zachody natchnione
I niebo po burzy tęczą przedzielone
By miłości babci doświadczyć raz jeszcze
I na nowo się poczuć zwykłym małym dzieckiem
Magdzie Hayek serdecznie gratulujemy wygranej i życzymy, aby wena twórcza jej nie opuszczała!
Podsumowanie współpracy klas przyrodniczych z łódzkimi uczelniami
1. zajęcia dla uczniów klasy 1a i 1d w Katedrze Cytofizjologii Roślin- uczniowie samodzielnie wykonywali preparaty tkanek roślinnych, barwili je i obserwowali pod mikroskopem świetlnym oraz fluorescencyjnym.
2. warsztaty z szycia chirurgicznego dla uczniów klasy 4e w UMedzie połączone z prelekcją dotyczącą zasad rekrutacji na uczelnię.
3. zajęcia dla uczniów klasy 3d w Katedrze Neurobiologii UŁ dotyczące pobudzenia nerwowego mięśni.
4. super ciekawe zajęcia w Centrum Symulacji Medycznej UMedu dla uczniów klasy 3d:
uczniowie mieli okazję wejść do karetki pogotowia, uczestniczyć w porodzie, zobaczyć salę operacyjną i SOR
5. prelekcja dotyczącą zasad rekrutacji na UMed dla uczniów klasy 3d, która odbyła się w budynku naszej szkoły.
9
Szkoły polonijne w Filadelfii i Nowym Jorku
Szkoły polonijne w Filadelfii i Nowym Jorku stanowiły dużą grupę widzów dwóch z czterech spektakli jakie wystawili uczniowie VIII LO, podczas amerykańskiego tournee. Młodzież nie tylko reagowała żywiołowo nagradzając naszych aktorów brawami, ale chętnie po spektaklach uczestniczyła we wspólnej zabawie. W ramach podziękowania za występ otrzymaliśmy upominki. Na ręce nauczycieli zostało wystosowane podziękowanie dla dyrekcji VIII LO i prośba o nawiązanie współpracy, która miejmy nadzieje zaowocuje częstszymi wyjazdami i wymianami.
VIII LO w Nowym Jorku
Trwająca od wielu lat współpraca pomiędzy naszą szkołą a Fundacją Hatikva po raz kolejny zaowocowała niezwykłym projektem. Mieliśmy możliwość przygotować i wystawić spektakl pt. Paszporty życia, poświęcony tzw. Grupie Berneńskiej. Przedstawienie miało swoją premierę w Nowym Jorku w Museum of Jewish Heritage. Poza działalnością artystyczną, uczniowie mieli możliwość zwiedzić kilka amerykańskich miast z ich największymi atrakcjami. W Nowym Jorku zobaczyliśmy teren WTC, most Brookliński, w Central Park i oczywiście Statuę Wolności. Podziwialiśmy świąteczne dekoracje przy Rockefeller Plaza oraz panoramę Manhattanu z tramwaju wodnego. Mieliśmy także okazję zobaczyć kolebkę amerykańskiej demokracji czyli Filadelfię i budynki w których zebrał się wieki temu Pierwszy Kongres Kontynentalny. Poza metropoliami, czas spędzaliśmy w małych miasteczkach zlokalizowanych w pobliżu NY, gdzie przyglądaliśmy się życiu Polonii amerykańskiej. Nasi koledzy podbijali nie tylko sceny za oceanem ale błyszczeli talentem śpiewając i tańcząc w metrze czy na ulicach. W ten sposób stawali się częścią wielobarwnego tłumu tamtejszych artystów. Mnóstwo wrażeń zawdzięczamy Fundacji Hatikva, która wystarała się o granty finansujące projekt. Informacje o samym przedstawieniu, wrażeniach z podróży i współpracy ze szkołami polonijnymi podamy w kolejnych postach
21
Archiwum Aktualności