• Sprachcamp - obóz językowy w Nieporęcie pod Warszawą
     • Sprachcamp - obóz językowy w Nieporęcie pod Warszawą

     • W dniach 11.09 - 15.09.2023 48 uczniów z różnych szkół przygotowujących uczniów do egzaminu DSD II z krajów nadbałtyckich: Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Szwecji spotkało się w Nieporęcie koło Warszawy. Był tam również nasz uczeń z klasy IVB Kajetan Madej. Wszyscy uczestnicy przez pięć dni przygotowywali się do państwowego egzaminu z języka niemieckiego DSD II przy wsparciu uczniów z Lubeki. Obóz był możliwością nawiązania nowych przyjaźni i szlifowania języka niemieckiego, dzięki intensywnej nauce praktycznej. Młodzież uczestniczyła również w wycieczce po Warszawie, co dało wszystkim możliwość poznania historii miasta. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że obóz języka niemieckiego był bardzo pouczającym i przyjemnym doświadczeniem.

    • Wymiana z Gymnasium Carolinum z Ansbach
     • Wymiana z Gymnasium Carolinum z Ansbach

     • W dniach 15.09. - 22.09.2023 mieliśmy przyjemność gościć uczniów  z Gymnasium Carolinum z Ansbach. Była to rewizyta w ramach wspólnego projektu "Poznaj kraj naszych sąsiadów". Naszą przygodę rozpoczęliśmy w Łodzi od zwiedzania Pałacu Herbsta, który częściowo ilustruje łódzką historię. Następnie pokazywaliśmy naszym gościom architekturę i symbole Łodzi.  Łódź to także miasto, gdzie tragiczny los Żydów odcisnął swoje piętno. Stacja Radegast czy obszar byłego Getta Lizmannstadt stały się celem niejednego spaceru. Dlatego nie mogło zabraknąć w naszym programie  wyjazdu do byłego obozu zagłady Auschwitz- Birkenau, w którym tragizm historii Polski przeplata się z historią Niemiec. Dwie wycieczki do Torunia i Krakowa umożliwiły nam poznanie zupełnie innych regionów Polski. Te dwa średniowieczne miasta wywarły spore wrażenie na naszych niemieckich przyjaciołach.

      Podczas wymiany miała miejsce integracja młodzieży w czasie wspólnych zabaw. Tłem do tego były wizyty w Orientarium Łódzkim oraz w ZOO Safari w Borysewie. W Borysewie rozpieszczała nas cudowna pogoda, a świetna pani przewodnik Magdalena Sosnowska opowiadała ciekawie o zwierzętach i ich przyzwyczajeniach. Największy zachwyt wzbudziły wśród uczniów pokazy karmienia zwierząt czy kąpiel tygrysów. Składamy szczególne podziękowania za gościnę panu Andrzejowi Pabichowi, prezesowi ZOO Borysew.

      Wspólne wieczory i goszczenie uczniów z Niemiec w polskich domach umożliwiło nie tylko integrację młodzieży polskiej i niemieckiej, ale też efektywnie poprawiło porozumiewanie się w języku obcym i  przede wszystkim zacieśniło nasze przyjaźnie. 

      Nasza wizyta w Pałacu Herbsta odbyła się dzięki uprzejmości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Departament Nauki i Kultury.

       

       

       

       

    • Młodzież z prawem na cz@sie
     • Młodzież z prawem na cz@sie

     • 18 września w VIII LO odbyły się zajęcia realizowane w ramach projektu Fundacji LexCultura pt. "Młodzież z prawem na cz@sie” finansowanego ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Gościliśmy specjalistów, którzy przedstawili uczniom aż 10 klas mało znane tajniki sprzedaży internetowej. Było to bardzo wartościowe szkolenie nie tylko ze względu na poszerzenie wiedzy o prawach konsumenta ale również na rozwijający się dropshipping. Młodzież miała okazję otrzymać odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące zakupów internetowych i płatnych subskrypcji.

     • Wyjazd integracyjny

     • We wrześniu odbyła się wycieczka integracyjna klas pierwszych i klasy wstępnej „0” do Międzynarodowego Ośrodka Integracji  Młodzieży „Pilica” Polska YMCA Kurnędz. 

     • Lekcja geografii na Księżym Młynie

     • Uczniowie rozszerzeń geograficznych nie tylko pilnie studiują mapy i analizują dane statystyczne ale również odbywają zajęcia w terenie. Tym razem korzystając z pięknej wyżowej pogody wyruszyli na Księży Młyn, aby w cieniu drzew najstarszego w mieście  Parku Źródliska przeanalizować rozwój przestrzenny i przemysłowy Łodzi oraz poznać historię fabrykantów. Wyjątkowe „miasto w mieście” stworzone przez króla bawełny Karola Scheiblera zachwyciło nas spokojem, ciszą, urokliwymi podwórkami i rewitalizowanymi famułami. Niebawem ósemkowych geografów czekają warsztaty terenowe w lasach nad Pilicą .

    • Stypendium Deutschland Plus
     • Stypendium Deutschland Plus

     • Uczennica klasy 3a2 Maja Urbańska została absolwentką stypendium Deutschland Plus, organizowanego przez Pädagogischer Austauschdienst Konferencji Ministrów Kultury i Oświaty Republiki Federalnej Niemiec, w ramach którego w dniach 13.08. - 01.09.2023 r. miała przyjemność rozwijać swoją znajomość języka niemieckiego, uczęszczając do Marie-Kahle-Gesamtschule w Bonn oraz w podczas pobytu w Berlinie. 

    • Inauguracja roku szkolnego 2023/2024
     • Inauguracja roku szkolnego 2023/2024

     • Uczniowie klas pierwszych rozpoczęli rok szkolny podczas krótkiej uroczystości w sali gimnastycznej. następnie podobnie jak starsi koledzy spotkali się z wychowawcami w salach lekcyjnych.

    • Do zobaczenia 4 września!
     • Do zobaczenia 4 września!

     • Rozdanie świadectw, dyplomy i nagrody dla najlepszych uczniów, życzenia oraz podziękowania od Pani Dyrektor Anny Panek, podsumowanie sukcesów olimpijczyków, członków Koła Debat, Koła Wolontariuszy, Koła Armii Krajowej, koncert zespołu The Seasons oraz pożegnanie odchodzącego ze szkoły, uwielbianego wuefisty - Marka Tosika. Zakończenie roku szkolnego w naszym liceum przynioslo za sobą bardzo wiele różnorodnych emocji.

    • Dlaczego warto jeździć na „polskie wycieczki”?
     • Dlaczego warto jeździć na „polskie wycieczki”?

     • Może dlatego, żeby zobaczyć miejsca dalekie od uczęszczanych szlaków, takie jak Gołotczyzna i Opinogóra, które 15 czerwca br. odwiedziła klasa II c.

      Może po to, aby się przekonać, że przeszłość zapisana w literaturze i podręcznikach szkolnych do historii jest na wyciągnięcie ręki, że można jej „dotknąć”, chodząc po siedzibach dawnych Polaków: dworach Krzewina Aleksandra Świętochowskiego czy emancypantki Aleksandry Bąkowskiej, zwiedzając neogotycki zameczek Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze i oficynę dworską upamiętniającą szwoleżerów napoleońskich.

      A może, aby porównać styl życia drobnej szlachty i arystokracji, poznać zwyczaje i sekrety rodzinne; podziwiać obrazy wsi Aleksandra Gierymskiego i galerie portretów szlacheckich, schronić się w cieniu drzew pamiętających dziewiętnastowiecznych mieszkańców północnego Mazowsza, oglądać pola maków, kwitnące róże, założenia parkowe czy krzyczące pawie.

      Warto, bo … „to Polska właśnie”.

      Nasi humaniści to wiedzą , a Ty?

    • Zdolni Ósemkowicze
     • Zdolni Ósemkowicze

     • W dniach 15-16 czerwca absolwenci programu ZDOLNY UCZEŃ – ŚWIETNY STUDENT gościli w Sali Senatu Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu. Wśród tego grona znaleźli się uczniowie prezentujący tematu opracowywane pod okiem pracowników naukowych UŁ. Ósemka była bardzo licznie reprezentowana. Cieszymy się, że nasi uczniowie realizują w ten sposób swoje pasje.  Zgromadzeni na uroczystości  mogli poznać efekty pracy następujących uczniów VIII LO:
      -Maja Urbańska – Współczesne podziały w społeczeństwie, opiekun merytoryczny UŁ: dr Marcin Kotras
      -Paweł Dębski - Stres okołomaturalny - źródła napięcia maturzystów, opiekun merytoryczny: mgr Olga Zwardoń-Kuchciak
      -Marcin Godecki - Dobrostan zawodowy nauczycieli i nauczycielek, opiekun merytoryczny: mgr Olga Zwardoń-Kuchciak
      -Amelia Malinowska - Sprawiedliwość okresu przejściowego – wyzwania społeczeństw post-konfliktowych po zakończonej wojnie, opiekun merytoryczny UŁ: dr Tomasz Lachowski
      -Adam Bogdański - Doktryna polityczno-prawna Johna Locke’a jako fundament liberalizmu, opiekun merytoryczny: dr Olgierd Górecki
      -Matylda Mikołajczyk - Czy przyszłość jest kobietą?, opiekun merytoryczny UŁ: dr Jolanta Bieńkowska
      -Aleksandra Węclewska - Otrzymywanie smarów plastycznych, opiekun merytoryczny: dr Renata Stanecka-Badura
      −Michalina Walczak - Analiza składu dymu tytoniowego, opiekun merytoryczny: dr Renata Stanecka-Badura
      -Karolina Kłąb i Julia Zygmanowska - Synteza fotokatalizatorów półprzewodnikowych do rozkładu zanieczyszczeń wody, opiekun merytoryczny: dr Aneta Kisielewska
      -Jakub Nowak - Motyle Brodnickiego Parku Krajobrazowego, opiekun merytoryczny: dr Mateusz Płóciennik
      -Julia Sujka i Natalia Warawąsowska - Od mikstury w probówce do leku w strzykawce - jak wygląda ocena właściwości toksycznych substancji o potencjalnym działaniu przeciwnowotworowym w warunkach in vitro?, opiekun merytoryczny: dr Marzena Szwed

    • Spektakularny sukces Koła Debat Oksfordzkich
     • Spektakularny sukces Koła Debat Oksfordzkich

     • Humaniści ósemki udowadniają, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Nie dość, że po raz trzeci z rzędu wygrali wojewódzki etap Turnieju Debat Oksfordzkich Instytutu Pamięci Narodowej, to jeszcze w finale turnieju, który odbył się w Sejmie 5 i 6 czerwca, zajęli trzecie miejsce ustępując jedynie aktualnym mistrzom. Debatując o historii zaprezentowali nie tylko ogromną wiedzę ale również świetny warsztat debatancki. Drużyna w składzie Adam Bogdański, Wiktoria Sadowska, Jakub Pietrzak, Antonii Witkowski, Amelia Kwiatkowska, stoczyła pojedynki na słowa z wieloma bardziej doświadczonymi i utytułowanymi przeciwnikami, przegrywając dopiero w półfinale. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

    • Odnowienie umowy patronackiej z Wydziałem Chemii UŁ
     • Odnowienie umowy patronackiej z Wydziałem Chemii UŁ

     • 6 czerwca 2023 roku została uroczyście podpisana umowa pomiędzy Wydziałem Chemii UŁ a VIII Liceum Ogólnokształcącym o przedłużeniu umowy patronackiej.  Wydział Chemii reprezentowała pani dziekan prof. dr hab. Sławomira Skrzypek.

    • Kalejdoskop Biotechnologii
     • Kalejdoskop Biotechnologii

     • Uczniowie klasy Id biologiczno - chemicznej uczestniczyli w Konferencji Naukowej "Kalejdoskop Biotechnologii" w dniu 31.05.2023 zorganizowanej przez Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności. Podczas konferencji odbyły się bardzo ciekawe wykłady dotyczące najnowszych osiągnięć w biotechnologii, mikrobiologii, biochemii. Uczniowie brali również udział zajęciach laboratoryjnych. 

    • Terenowa sesja naukowa
     • Terenowa sesja naukowa

     • Klasy 1d i 2d uczestniczyła w terenowej sesji naukowej, która odbyła się w Ośrodku Ekologicznym "Nadwarciański Gród" w dniach 18-19 maja. 

      Uczniowie mogli w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę teoretyczną z biologii, chemii i matematyki na zajęciach terenowych. Przeprowadzili m.in. badania zanieczyszczenie powietrza za pomocą skali porostowej, czystości wody w rzece Warta oraz pomiary statystyczne i obliczeniowe uzyskanych wyników. Określali również gatunki zwierząt żyjących na terenie ośrodka. Uczniowie również samodzielnie upiekli chleb, którym później mogli się delektować. A wieczorem podziwiali przepiękny zachód słońca. 

    • Wymiana z Gymnasium Carolinum
     • Wymiana z Gymnasium Carolinum

     • Po dwóch latach przerwy w dniach 20.05. -27.05. odwiedziliśmy naszą partnerską szkołę w Ansbach w Niemczech. 22 uczniów z Polski i 21 uczniów z Niemiec wspólnie pracowało nad projektem "Land und Leute des Nachbarlandes kennen lernen" , który miał na celu przełamanie barier językowych, pokazanie podobieństw miedzy naszymi narodami, odrzucenie uprzedzeń i rozprawienie się ze stereotypami. Po pierwszym wspólnym śniadaniu zostaliśmy powitani w domach przez rodziny naszych niemieckich partnerów i tam przełamywaliśmy pierwsze bariery językowe i osłuchiwaliśmy się z dialektem frankońskim, którego zrozumienie dla niektórych było dużym wyzwaniem. Kolejne dwa dni spędziliśmy razem w Würzburgu. Tutaj angażowaliśmy się w rozmaite gry i zabawy spostrzegawcze, które miały na celu bliższe poznanie naszych partnerów. Wieczór gier integracyjnych pokazał nam, jak bardzo nasze narody są do siebie podobne. W kolejnych dniach odwiedziliśmy Rothenburg i przede wszystkim Norymbergę, która była tłem do przekazania zarysu historycznego i wymusiła na nas refleksję nad naszą wspólną historią. Ponadto prawie codzienne wizyty na lekcjach naszych partnerów niemieckich pozwoliły nam nie tylko na poznanie funkcjonowania niemieckiej szkoły, ale również na osłuchanie się z językiem niemieckim i językiem młodzieżowym. Cały pobyt obfitował w wiele atrakcji oraz niespodzianek, dzięki którym mieliśmy okazję do pogłębienia relacji polsko- niemieckich, zawiązania przyjaźni i poszerzenia horyzontów kulturowych oraz polepszeniu umiejętności językowych.

    • Dzień dziecka
     • Dzień dziecka

     • Dzień Dziecka świętowaliśmy zabawą i tańcem Ósemkowym Garden Party. Samorząd Szkolny i Klub Wolontariuszy zaprosili całą szkolną społeczność na szkolne boisko, gdzie delektowaliśmy się  lemoniadą z wyciskanych cytrusów, szaszłykami z czekoladowej fontanny i popcornem. Przeprowadziliśmy  konkursy, których niekwestionowanym zwycięzcą okazała się klasa 1c. Dochód z imprezy będzie przeznaczony na potrzeby ciężko chorych dzieci pozostających pod opieką Fundacji Gajusz.

    • Kolejny sukces w konkursie fotograficznym
     • Kolejny sukces w konkursie fotograficznym

     • Z radością informujemy, że uczennice klasy 2a1 - Antonina Sosnova i Zuzanna Błaszczyk, zostały laureatkami wojewódzkiego konkursu fotograficznego, którego organizatorem był Ośrodek Kultury i Rekreacji Dom Kultury w Niesułkowie.