Trzeci finał ogólnopolskiego konkursu Akademia Segro juz za nami. W tym roku czwórka naszych finalistek z klasy językowej 2b (P. Wardyńska, K. Przybysz, W. Patera i N. Sujecka) pod opieką p. prof. A. Kuny zmagała się z zadaniem finałowym - grą negocjacyjną w języku angielskim. Dodatkową atrakcją od firmy Segro była mozliwość zwiedzania łódzkiego Orientarium oraz podziwianie kąpiących się słoni.
IV edycja konkursu "Książka mówi"
Troje uczniów VIII LO wzięło udział w eliminacjach szkolnych konkursu organizowanego przez Centrum Rozwoju Edukacji w Łodzi „Książka mówi”. Do etapu regionalnego zakwalifikowali się Amelia Łędzewicz i Jakub Pietrzak, który następnie został laureatem w zawodach łódzkich i wziął udział w ostatnim wojewódzkim etapie. Kuba zaprezentował się znakomicie. Gratulujemy i życzymy rozwijania talentu!
Dzień Licealisty
W listopadzie społeczność VIII LO świętowała Dzień Licealisty. Poświęciliśmy go w całości tematyce ekologii.
Zdjęcia: Olaf Ostrowski11
Gratulacje dla Klubu Debat Oksfordzkich i pani prof. I. Witkowskiej
Przedstawiciele naszego Klubu Debat Oksfordzkich odnieśli sukces wygrywając kolejny Turniej Debat. Tym razem 23 XI 2023 w Instytucie Filozofii UŁ, gdzie w składach sędziowskich znaleźli się pracownicy naukowi Wydziału Filozoficzno-Historycznego oraz Młodzieżowej Rady Miasta. Gratulujemy i wierzymy w kolejne sukcesy!
Projekt językowy Erasmus+
W ubiegłym tygodniu gościliśmy w VIII LO uczniów i nauczycieli z Liceum w Oggiono we Włoszech. Pobyt naszych włoskich kolegów w Łodzi był związany z realizacją projektu językowego w ramach Erasmus+. Oprócz udziału w zajęciach szkolnych, mieliśmy szansę pokazać uczniom z Włoch, Warszawę oraz Łódź. Mimo mało sprzyjającej aury, obydwa miasta bardzo się podobały. Była to doskonała okazja na zawarcie przyjaźni oraz rozwój umiejętności językowych. Czekamy teraz na wizytę w szkole w Oggiono.
Patronat Wydziału Filologicznego UŁ
10 listopada uczniowie klasy wstępnej z językiem niemieckim pod opieką p. Macieja Binkowskiego brali udział w warsztatach fonetycznych w Instytucie Filologii Germańskiej UŁ. Zajęcia prowadzone przez panią profesor Beatę Grzeszczakowską-Pawlikowską mogły zostać zrealizowane dzięki patronatowi, jakim Wydział Filologiczny objął naszą szkołę.
Podczas treningu uczniowie w formie zabawy uczyli się m. in., jak wymawiać samogłoski długie i krótkie, w jaki sposób należy poprawnie produkować poszczególne Umlauty oraz na czym polega melodia zdania. Rymowanki, wierszyki, ale i także trochę teorii z pewnością przyniosło naszym młodym germanistom korzyści, które wykorzystają przez kolejne lata swojej nauki w VIII LO.
Literacki Kraków 2023
Festiwal Conrada, Targi Książki, wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego oraz Lekcja Czytania poprowadzona przez Marcina Wilka. W dniach 26-28 października uczniowie klasy 2c wraz z nauczycielami (Agnieszką Borecką i Piotrem Szwedem) wybrali się do Krakowa, by wziąć udział w intensywnym programie wydarzeń kulturalnych i przywieźć ze sobą wiele spostrzeżeń, refleksji oraz oczywiście zakupionych książek.
Zajęcia w Żydowskim Muzeum Galicja
Zaraz po ulokowaniu naszych bagaży w hotelu udaliśmy się do Muzeum Żydowskiego Galicja, w którym mogliśmy obejrzeć nie tylko zdjęcia z ważnych wydarzeń historycznych, ale także komicznie narysowane, żydowskie blaty do desek skateboardowych. Następnie podzieliliśmy się na grupy i robiliśmy mini-projekt, w którym mieliśmy wykorzystać i jednocześnie utrwalić naszą wiedzę o historii ludności żydowskiej. Polegał on na stworzeniu konspektu muzealnej wystawy. Cała wyprawa trzeba przyznać była ciekawa i pomimo zmęczenia po podróży nie było kiedy zmrużyć oka ze względu na poziom naszego zaangażowania w projekt. (fk)
Lekcja czytania z Marcinem Wilkiem poświęcona książce Eliasa Canettiego O zwierzętach
Zmęczeni acz żądni wiedzy wyruszyliśmy na zorganizowane w Pałacu Potockich na Rynku Głównym spotkanie z polskim dziennikarzem Marcinem Wilkiem. Na Lekcji Czytania zastaliśmy także uczniów szkoły muzycznej, ich obecność zdecydowanie wzbogaciła naszą konwersację. Dokładne zagłębianie się w temat stosunku ludzi do zwierząt na przestrzeni lat i dyskusja na temat książki, która poruszała problem braku wolności zwierząt i ich bezsilności wobec ludzi mogłaby trwać w nieskończoność. Chociaż nie wszystkich w równym stopniu zaintrygowała tematyka wydarzenia, to i tak część z uczestników, jeszcze po wyjściu z budynku, dyskutowała na poruszane podczas spotkania tematy. Cytat, który najbardziej zapadł nam w pamięć i skłonił do rozważań to: “Sam Bóg nasłał na Adama i Ewę węża, i wszystko zależało od tego, czy wąż go nie zdradzi. To jadowite zwierzę do dziś dochowało wierności Bogu”. Długo zastanawialiśmy się na tym, jak można go rozumieć. Miło było zobaczyć, że prawie każdy zdołał się wypowiedzieć i włączyć do ciekawych rozważań. (ad)
Nie można wrócić do własnego domu. Spotkanie z Eduardem Halfonem
Po porannych zajęciach w Żydowskim Muzeum Galicja i skłaniającej do refleksji lekcji czytania z Marcinem Wilkiem łódzka młodzież ruszyła na dalszy podbój Festiwalu Conrada. Choć każdemu z nas marzyła się wieczorna drzemka, najlepiej pod kocykiem, jeszcze z maseczką do spania na oczach, to jedynymi maskami, o jakich była mowa, były te metaforyczne, które wkładał na siebie główny bohater autobiograficznych powieści gwatemalskiego pisarza - Eduardo Halfona. Motyw masek, co przyznał sam Halfon, miał być alegorią kryzysu tożsamości, jakiego doświadczył, wynikającego z jego wielokulturowego pochodzenia; maski miały symbolizować różne wersje tego samego człowieka, które zmieniał w zależności od sytuacji. Podczas spotkania pisarz opowiedział więcej o swojej historii, w której niemałą rolę odegrała Łódź (z której pochodził jego dziadek), o genezie powstania powieści i przeplatających się ze sobą, pełnych niedomówień wątkach fabularnych. Tym, co na długo zostanie w naszej pamięci, był niewątpliwie styl, w którym wywiad mistrzowsko przeprowadził dziennikarz i tłumacz Tomasz Pindel - oczywiście w języku hiszpańskim. (jp)
Wszystkie moje narodziny. Spotkanie z Maryam Madjidi
Mimo, że prowadząca rozmowę Karolina Rakowiecka-Asgari często w swoich pytaniach odbiegała od osoby i twórczości autorki, Maryam Madjidi pokazała nam, że nasza kultura i pochodzenie to nie jest coś, co możemy zmienić razem z obywatelstwem czy językiem. Autorka opowiedziała również o swojej powieści pod tytułem ,,Lalka i Marks" w której skupia się na ucieczce z jej ojczyzny - Iranu, w którym jej rodzice, przywiązani do poglądów komunistycznych, byli prześladowani. Gdy Maryam została zapytana o to, czy w swojej książce zawarła akcent feministyczny, odpowiedziała, że nie lubi -izmów, dystansuje się do feminizmu, chciała jedynie opowiedzieć swoje wygnanie, a nie napisać powieść z ideami. Pomimo swoich jakże trudnych doświadczeń Maryam sprawiała wrażenie radosnej i otwartej kobiety. Niestety z przyczyn organizacyjnych musieliśmy opuścić spotkanie przed jego zakończeniem, lecz i tak zapamiętamy je na długo. (fj)
Targi Książki
Był to jeden z ostatnich punktów naszej wędrówki. Targi spodobały się naszej klasie najbardziej z całej wycieczki. Każdy z nas wyszedł z nich z kilkoma książkami. Świadczą o tym ciężkie plecaki oraz ledwo domknięte walizki. Stanowiska z książkami były bardzo różnorodne, można było na nich kupić fantasy, literaturę piękną czy Konstytucję RP. Na targach znajdowały się również miejsca, gdzie mieliśmy możliwość pogrania w gry planszowe czy zakupienia świeczek. Szybko odnaleźliśmy się w tym gąszczu literatury, a z każdym krokiem nasze humanistyczne serca rosły, patrząc na wszystko wokół. Mimo ogólnego, pozytywnego wrażenia, wiele osób narzekało na nadmiar ludzi w halach. Jak pisze Instytut Książki, na targach było łącznie 52 tysiące fanatyków książek. Co ciekawe wśród tych tysięcy osób znalazł się również Rafał Masny, który jest znany z działalności na kanale Abstrachuje. Mieliśmy szczęście go spotkać i zrobić sobie z nim zdjęcie. (oo, zp)
Oprowadzenie kuratorskie po wystawie malarstwa Zdzisława Beksińskiego
Ostatnim punktem porannej części zwiedzania była wystawa Zdzisława Beksińskiego. Przed wejściem do Nowohuckiego Centrum Kultury dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawych informacji na temat malarza. Gdy weszliśmy, zobaczyliśmy wiele dzieł sztuki, wisiały one na lewitujących ścianach, co pomagało odnieść jeszcze silniejsze wrażenia. Odczuwało się mrok oraz pesymizm obrazów. Wspólnie zastanawialiśmy się, czy Beksiński był inspiracją dla twórców serialu „Stranger Things”. Kurator Joanna Gościej-Lewińska odpowiadała na wszystkie pytania, które nas nurtowały. Osobiście wizytę w NCK uważam za najciekawszy etap naszej wycieczki. (kp)
Wystawa World Press Photo
Tuż po obejrzeniu wystawy malarstwa Zdzisława Beksińskiego, udało nam się nadprogramowo odwiedzić drugą wystawę, tym razem złożoną ze zdjęć laureatów konkursu World Press Photo. Oszałamiające zdjęcia fotografów z całego świata, którzy swoim obiektywem uchwycili niesamowite i ciekawe, ale jednocześnie przerażające obrazy. Wiele historii, żyć ujętych na poszczególnych kadrach z opisanym obok krótkim wyjaśnieniem danej sytuacji zdecydowanie poszerzyło nasze horyzonty. (mp)
Uciekające opowieści. Spotkanie z Borą Chung
Możliwość posłuchania autorki groteskowych, często fantastycznych, czyli opowiadań Bory Chung podczas Festiwalu Conrada w Krakowie było jednym z ciekawszych punktów programu. Pisarka pochodzi z Korei Południowej a mimo to bardzo dobrze rozumie i mówi po polsku. Bora opowiadała o swoich poprzednich pobytach w Polsce, o tym jak nauczyła się naszego języka i jak wiele on dla niej znaczy. Dowiedzieliśmy się, co myśli, pisząc książki i jak stała się pisarką. Opowiedziała o tym, że zaczęła pisać dzięki konkursowi, w którym główną nagrodą za napisanie opowiadania były pieniądze. Do tej pory pisze krótkie nowele, często zaraz po napisaniu, zapominając o treści zawartej w książce. Zazwyczaj kończy ją bez jasnego zakończenia, aby zostawić czytelnikom pole do własnej interpretacji. Mówiła również o tym, że często pomysły na książkę przychodzą jej nagle, a także, że zaczyna pisać w momencie kiedy ma ochotę kogoś zabić, jest to forma mechanizmu obronnego. Jej utwory zawierają masę zwrotów akcji, ponieważ autorka uważa, że bez tego byłyby nudne. Ciekawym momentem spotkania z Borą Chung było to, jak otwarcie opowiadała o sytuacji politycznej w Korei Południowej oraz o tym, co myśli o kapitalizmie. Tą częścią spotkania zaszokowała niektórych ludzi, przez to jak otwarcie mówiła o problemie gospodarki rynkowej w swoim kraju. (kr, mp)
Nie dla świata. Spotkanie z Linn Strømsborg
Drugiego dnia mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniu z norweską pisarką - Linn Strømbsorg. Jest ona autorką dwóch tekstów,, Nigdy, nigdy, nigdy" oraz drugiej książki, której tytuł jest bardziej kontrowersyjny: "Kur*a, kur*a, kur*a". W głównej mierze skupiliśmy się na na tej pierwszej powieści. Opowiadała ona o wybraniu przez główną bohaterkę (która nie ma imienia) innego życia niż większość społeczeństwa, nie chce ona zostać matką. Narratorka swoje przemyślenia opowiada, opierając się głównie na swoich relacjach z rodziną. Sama autorka powiedziała, że książkę tę napisała dla siebie, by znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Linn podczas wywiadu wspomniała, że książki mogą zmieniać świat, jednak nie sądzi, by były to jej opowiadania. Osobiście uważam, że autorka nie ma racji a jej książki wpłynęły na wielu ludzi. Mimo że "Nigdy, nigdy, nigdy" opowiada raczej o niechęci bohaterki do zostania matką, to powieść jest napisana w bardzo obiektywny sposób, dzięki czemu żaden czytelnik nie zostanie urażony. Jedna z kobiet z publiczności zwierzyła się, że ta książka zachęciła ją do macierzyństwa i pokazała jego walory, co również uświadamia nam, że literatura jest podatna na bardzo różne interpretacje. Podsumowując, myślę że to spotkanie otworzyło mi oczy na wiele spraw. Uświadomiło, jak małą wiedzę miałam na te poważniejsze, "dorosłe" tematy. (km)
Autorzy: Amelia Dubla, Franciszek Koronkiewicz, Kinga Matusiak, Jakub Pietrzak, Kuba Piotrowski, Maria Piotrowska, Maria Pomianowska, Kamila Rudzińska, Zofia Pudłowska, Olga Olczyk
Zdjęcia: Piotr Szwed, Julia Gębka, Ewa Gryszkalis
6
Klub Debat Oksfordzkich
Wyjazdowe szkolenie Klubu Debat Oksfordzkich. Pięciodniową podróż po Pomorskich miejscowościach odbyli członkowie klubu w ramach projektu Historia w Trasie zorganizowanego przez Fundację Projekty Edukacyjne. Podczas wyjazdu uczniowie bardzo intensywnie szkolili się z zasad debatowania, odbywali szereg debat sparingowych ze szkołami z całej Polski oraz zwiedzali miejsca historyczne min. opactwo cystersów w Pelplinie, zamek w Gniewie, Kwidzyń, Gdańsk. Projekt był niezwykłą okazja do sprawdzenia i szlifowania swoich debatanckich umiejętności a przede wszystkim nawiązania nowych znajomości z ludźmi, którzy sztukę retoryki traktują niezwykle poważnie.
Dzień patrona oraz ślubowanie klas pierwszych
Więcej dymu! Więcej dymu? Za dużo dymu!
Tym razem nasi aktorzy byli wyjątkowo niezdecydowani. Teatr szkolny o wdzięcznej nazwie WIĘCEJ DYMU wystawił dziś kolejne przedstawienie poświęcone patronowi VIII LO Adamowi Asnykowi i jego twórczości. Opiekun i reżyser spektaklu pan prof. Piotr Szwed oraz jego zespół aktorski z roku na rok są coraz bardziej zachwycają zarówno profesjonalizmem jak i coraz wspanialszymi pomysłami na scenariusz. Jest coraz więcej dymu, a my chcemy go jeszcze więcej!34
Konferencja psychologiczna
Uczniowie klasy 3a2 oraz członkowie koła psychologicznego wzięli udział w konferencji "Jak być (u)ważnym dla siebie nawzajem, czyli sztuka kreowania relacji". Gospodarzami byli uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego PŁ". Wysłychaliśmy wystąpienia pani Agaty Kobylińskiej - pełnomocnika prezydenta Łodzi ds. dzieci i młodzieży. Kolejni prelegenci zagłębiali się w tematykę relacji, dobrej komunikacji oraz zaburzeń odżywiania powstających wskutek stresu.
Powrót po latach - 13. wymiana młodzieży z Hansa Gymnasium z Kolonii
W dniach: 22-29.09.2023 odbyła się reaktywowana po kilku latach przerwy wymiana młodzieży z zaprzyjaźnioną szkołą w Kolonii. Wzięli w niej udział uczniowie klasy 2b i 1a, a całe przedsięwzięcie przygotowała pani profesor Katarzyna Szelągowska.
Program spotkania był bardzo bogaty w różnorakie atrakcje: począwszy od integracji podczas wspólnej zabawy na kręgielni, poprzez wycieczki: po Łodzi, do Żelazowej Woli, Ogrodzieńca i Krakowa, zakończywszy na wspólnej pracy nad projektem: Młodzi Europejczycy- co nas łączy? Okazało się, że łączy nas naprawdę wiele- z pewnością więcej, niż dzieli... Trzynastka okazała się dla naszej wymiany bardzo szczęśliwa. Wspólne działania, rozmowy, podróże zbliżyły nas bardzo do siebie. Partnerzy polscy i niemieccy bardzo się wzajemnie polubili, a podczas pożegnania na dworcu Łódź Kaliska popłynęło wiele łez. Na szczęście były to łzy szczęścia, gdyż nasza wspólna przygoda dopiero się zaczęła. W czerwcu powtórzymy spotkanie z naszymi partnerami z wymiany - tym razem na niemieckiej ziemi... A co się wówczas wydarzy? Tego na razie nie wiemy, ale obiecujemy o wszystkim napisać, gdy tylko przyjdzie na to czas...
11
Różowy październik
Różowy październik to miesiąc świadomości profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Maturzystki wzięły udział w XIII Meetingu zorganizowanym przez fundację Carpe die'm i panią wiceprezydent Joannę Skrzydlewską. Wśród prelegentów lekarze onkolodzy, Amazonki oraz aktorka Katarzyna Grabowska.
Ósemka w Centrum Edelmana
Klasy 1g i 4c uczestniczyły w zajęciach projektowych „Łódź w kinie” zorganizowanych przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Uczniowie nie tylko mogli obejrzeć film „Był Jazz” w reżyserii Feliksa Falka, ale również brać udział w spotkaniu, którego celem było omówienie miejsc w Łodzi „występujących” w filmie. Projekcja stała się punktem wyjścia do dyskusji na lekcji języka polskiego – „Miasto jako bohater w tekstach kultury”.
Klasy 1g oraz 2b pod opieka Ewy Gonatskiej - Pawluczyk uczestniczyły również w warsztatach pt. "Podobieństwa międzykulturowe" organizowanych przez Biuro Aktywności Miejskiej Oddział ds. Integracji Społecznej Cudzoziemców. Trzygodzinne zajęcia prowadzone były przez Adama Gogacza, łódzkiego działacza na rzecz edukacji – https://www.facebook.com/adam.gogacz. Uczniowie naszej szkoły zagłębili pojęcia związane z kulturą, innością, odrębnością i tolerancją. Aktywne warsztaty zaangażowały do krytycznej oceny Polaków jako narodu na tle innych w Europie i na świecie. Czekamy na następne spotkania:)
Sprachcamp - obóz językowy w Nieporęcie pod Warszawą
W dniach 11.09 - 15.09.2023 48 uczniów z różnych szkół przygotowujących uczniów do egzaminu DSD II z krajów nadbałtyckich: Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Szwecji spotkało się w Nieporęcie koło Warszawy. Był tam również nasz uczeń z klasy IVB Kajetan Madej. Wszyscy uczestnicy przez pięć dni przygotowywali się do państwowego egzaminu z języka niemieckiego DSD II przy wsparciu uczniów z Lubeki. Obóz był możliwością nawiązania nowych przyjaźni i szlifowania języka niemieckiego, dzięki intensywnej nauce praktycznej. Młodzież uczestniczyła również w wycieczce po Warszawie, co dało wszystkim możliwość poznania historii miasta. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że obóz języka niemieckiego był bardzo pouczającym i przyjemnym doświadczeniem.
Wymiana z Gymnasium Carolinum z Ansbach
W dniach 15.09. - 22.09.2023 mieliśmy przyjemność gościć uczniów z Gymnasium Carolinum z Ansbach. Była to rewizyta w ramach wspólnego projektu "Poznaj kraj naszych sąsiadów". Naszą przygodę rozpoczęliśmy w Łodzi od zwiedzania Pałacu Herbsta, który częściowo ilustruje łódzką historię. Następnie pokazywaliśmy naszym gościom architekturę i symbole Łodzi. Łódź to także miasto, gdzie tragiczny los Żydów odcisnął swoje piętno. Stacja Radegast czy obszar byłego Getta Lizmannstadt stały się celem niejednego spaceru. Dlatego nie mogło zabraknąć w naszym programie wyjazdu do byłego obozu zagłady Auschwitz- Birkenau, w którym tragizm historii Polski przeplata się z historią Niemiec. Dwie wycieczki do Torunia i Krakowa umożliwiły nam poznanie zupełnie innych regionów Polski. Te dwa średniowieczne miasta wywarły spore wrażenie na naszych niemieckich przyjaciołach.
Podczas wymiany miała miejsce integracja młodzieży w czasie wspólnych zabaw. Tłem do tego były wizyty w Orientarium Łódzkim oraz w ZOO Safari w Borysewie. W Borysewie rozpieszczała nas cudowna pogoda, a świetna pani przewodnik Magdalena Sosnowska opowiadała ciekawie o zwierzętach i ich przyzwyczajeniach. Największy zachwyt wzbudziły wśród uczniów pokazy karmienia zwierząt czy kąpiel tygrysów. Składamy szczególne podziękowania za gościnę panu Andrzejowi Pabichowi, prezesowi ZOO Borysew.
Wspólne wieczory i goszczenie uczniów z Niemiec w polskich domach umożliwiło nie tylko integrację młodzieży polskiej i niemieckiej, ale też efektywnie poprawiło porozumiewanie się w języku obcym i przede wszystkim zacieśniło nasze przyjaźnie.
Nasza wizyta w Pałacu Herbsta odbyła się dzięki uprzejmości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Departament Nauki i Kultury.
29
Młodzież z prawem na cz@sie
18 września w VIII LO odbyły się zajęcia realizowane w ramach projektu Fundacji LexCultura pt. "Młodzież z prawem na cz@sie” finansowanego ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Gościliśmy specjalistów, którzy przedstawili uczniom aż 10 klas mało znane tajniki sprzedaży internetowej. Było to bardzo wartościowe szkolenie nie tylko ze względu na poszerzenie wiedzy o prawach konsumenta ale również na rozwijający się dropshipping. Młodzież miała okazję otrzymać odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące zakupów internetowych i płatnych subskrypcji.
Wyjazd integracyjny
We wrześniu odbyła się wycieczka integracyjna klas pierwszych i klasy wstępnej „0” do Międzynarodowego Ośrodka Integracji Młodzieży „Pilica” Polska YMCA Kurnędz.
9
Lekcja geografii na Księżym Młynie
Uczniowie rozszerzeń geograficznych nie tylko pilnie studiują mapy i analizują dane statystyczne ale również odbywają zajęcia w terenie. Tym razem korzystając z pięknej wyżowej pogody wyruszyli na Księży Młyn, aby w cieniu drzew najstarszego w mieście Parku Źródliska przeanalizować rozwój przestrzenny i przemysłowy Łodzi oraz poznać historię fabrykantów. Wyjątkowe „miasto w mieście” stworzone przez króla bawełny Karola Scheiblera zachwyciło nas spokojem, ciszą, urokliwymi podwórkami i rewitalizowanymi famułami. Niebawem ósemkowych geografów czekają warsztaty terenowe w lasach nad Pilicą .
Archiwum Aktualności