semka przywitała wiosnę galantym sprzątaniem parku Staszica. Uczniowie wzięli udział w akcji koordynowanej przez Urząd Miasta Łodzi i oczyścili teren rekreacyjny między ulicami Wierzbową, Narutowicza, Uniwersytecka i Jaracza.
Ogólnopolski finał Akademii Segro
16 marca 2023 w sali balowej hotelu Andel's w Łodzi odbył się ogólnopolski finał Akademii Segro. W drugiej edycji konkursu wzięło udział ponad 750 młodych ludzi, ze szkół średnich z 5 regionów. VIII LO reprezentowali Wiktoria Najmrodzka, Zuzanna Kopka i Antek Witkowski. Wszyscy uczestnicy konkursu musieli wykorzystać język angielski w kontekście biznesowych i zmierzyli się z grą optymalizacyjną.
Udział w finale był nas nas ciekawym doświadczeniem oraz urozmaiceniem procesu edukacyjnego.
Wymiana ze szkołą w Lachendorf
W dniach 5-10 lutego uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Łodzi wzięli udział w wymianie polsko-niemieckiej z zaprzyjaźnioną placówką w Lachendorf. Podczas pierwszych kilku dni mieliśmy okazję odwiedzić Lipsk, gdzie głównymi punktami programu była wizyta w muzeum Stasi, zwiedzanie gmachu opery oraz muzeum historii współczesnej. Następnie, udaliśmy się do Lachendorf. Uczniowie mieli sporo pracy, gdyż ich zadaniem było przygotowanie projektów wraz ze swoimi niemieckimi rówieśnikami. W tej edycji mieli oni stworzyć materiały dydaktyczne dla swoich kolegów i koleżanek z klasy w dwóch językach. Nie zabrakło jednak innych atrakcji. W ramach spotkania z historią, odbyła się wycieczka na dawną granicę między NRD a RFN. Wysłuchaliśmy interesującego wykładu na temat minionych, choć nie tak bardzo odległych czasów. Nie ulega wątpliwości, że była to bardzo wartościowa lekcja.
W maju, w ramach drugiej części wymiany, to niemieccy uczniowie odwiedzą Łódź, na co z niecierpliwością czekamy. Krótki wywiad z opiekunami projektu ukazał się w radiu Flora Hannover.
Przedsięwzięcie było częściowo sponsorowane przez Deutsch-Polnisches Jugendwerk.
Konkurs ostatkowy
21 lutego jak przystało na porządną szkołę z porządną młodzieżą i porządną Radą Rodziców rozkręciliśmy imprezę ostatkową. Były tańce, parady przebierańców, wybory najpiękniejszych i najbardziej pomysłowych. Jury miało spory kłopot, bo wyjątkowe były damy i wieśniaczki, smerfy, marynarze, klauny... Zwycięzca mógł byc tylko jeden! Zwyziężyła klasa 2d: Shrek! Wybraliśmy też najlepiej przebraną nauczycielkę: panią Aleksandrę Moritz i najlepiej przebranych uczniów. Przyznaliśmy:
3 miejsce: Gabrysia Krzciuk
2. miejsce: Bartek Ignaczak
1. miejsce: Franciszek Mroczkowski
EUROPE DIRECT
W dniu 06.02.2023 gościliśmy w naszym liceum panią Agatę Rokselę przedstawiciela organizacji Europe Direct w Polsce, która jest częścią ogólnoeuropejskiej grupy ośrodków. Ośrodki te przybliżają europejskie zagadnienia mieszkańcom danego regionu i zachęcają ich do udziału w debatach na temat przyszłości UE. Siecią punktów EUROPE DIRECT zarządza Komisja Europejska.
Podczas spotkania zostały przybliżone klasie 2b zostały zagadnienia dotyczące Unii Europejskiej- historia, „ojcowie” założyciele, cele polityki, ciekawostki i problemy dotyczące krajów członkowskich.
Wielbiciele chemii w Toruniu
Pierwszoklasiści i drugoklasiści realizujący rozszerzenie w chemii wybrali się w styczniu do Torunia, gdzie obok zwiedzania starówki główną atrakcja były zajęcia w Centrum Chemii w Małej Skali . Prowadzone z humorem i niezwykle profesionalnie umożliwiły zobaczenie i doświadczenie tego, co uczniowie znają z zajęć szkolnych i podręczników.
2
Sukcesy naszych uczniów w XX Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego Deutschfreund
Uczniowie naszej szkoły zostali docenieni przez jury XX Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego Deutschfreund Jersz Łowcy Talentów.
Dyplomy laureata za znakomity wynik w swojej kategorii oraz nagrody rzeczowe otrzymali następujący uczniowie:
- Lars Labuk (kl. 2a2) - 1 miejsce w województwie łódzkim, 3 miejsce w Polsce,
- Jan Cywiński (kl. 2a2) – 2 miejsce w województwie łódzkim, 4 miejsce w Polsce.
Dyplomy uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku otrzymali następujący uczniowie:
- Wiktoria Klimczak (kl. 1a) – 1 miejsce w województwie łódzkim,
- Kacper Sworczuk (kl. 1a) – 2 miejsce w województwie łódzkim,
- Maja Urbańska (kl. 2a2) – 3 miejsce w województwie łódzkim,
- Michalina Dekiert (kl. 2a1) – 4 miejsce w województwie łódzkim,
- Wiktoria Tokarska (kl. 4a) – 5 miejsce w województwie łódzkim.
Dyplomy uznania za uzyskanie dobrego wyniku otrzymali następujący uczniowie:
- Tobiasz Żebiałowicz (kl. 1a) – 3 miejsce w województwie łódzkim,
- Kacper Pawłowski (kl. 4a) – 4 miejsce w województwie łódzkim,
- Nikola Badek (kl. 4a) – 6 miejsce w województwie łódzkim,
- Jakub Gumułka (kl. 2a1) – 6 miejsce w województwie łódzkim,
- Amelia Styś (kl. 4a) – 6 miejsce w województwie łódzkim,
- Piotr Nowański (kl. 2a2) – 7 miejsce w województwie łódzkim,
- Daria Zajdel (kl. 2a1) – 8 miejsce w województwie łódzkim.
Sławosz Uznański
Jest nam bardzo miło, że odwiedzający Łódź Slawosz Uznanski - ceniony inżynier oraz członek elitarnego Europejskiego Korpusu Astronautów pojawil się w Ósemce, by spotkać się ze społecznością naszej szkoły. Uczniowie klas 1c, 2b, 2c, 3d i 4d skorzystali z okazji, by zadać wiele pytań o licealne wspomnienia, młodzieńcze zainteresowania, źrodła pewności siebie oraz realia pracy naukowca. Rozmowa ze Sławoszem Uznańskim zakończyła się przekazaniem mu przez panią dyrektor Annę Panek pamiątkowych prezentów (m.in. oficjalnej koszulki z logo VIII Liceum). Mamy nadzieję, że już niedługo nasz dzisiejszy wyjątkowy gość zostanie pierwszym absolwentem Ósemki w kosmosie.
Zdj. Amelia Dubla
Podsumowanie akcji świątecznych
- Kartki świąteczne dla najmłodszych pacjentów Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki;
- Kiermasz ciast uzbierano 1110 zł;
- Licytacja świąteczna 1550zł (pieniądze przekazane na szlachetną paczkę);
- Dzięki naszej pomocy pan Jarosław (podopieczny Szlachetnej Paczki) dostał, aż 23 paczki z przedmiotami pierwszej potrzeby, dywan, odkurzacz oraz radio.
Konkurs poetycki rozstrzygnięty!
Tegoroczny ogólnoszkolny konkurs poetycki o Wielki Laur Adama Asnyka został rozstrzygnięty. Zwyciężczynią tej edycji konkursu jest uczennica klasy I d Magda Hayek.
Szacowne jury (panie profesor Małgorzata Sarnecka - Papis oraz Anna Rakowska) doceniło świeżość metafor oraz plastyczność obrazowania poetyckiego. Uhonorowany pierwszą nagrodą w konkursie (innych nie przyznano-oj! Euterpe nie spisała się w tej edycji) został wiersz pt. Babcia. A oto i on.
Babcia
Siedząc na progu podupadłej chaty
Której dach omszały wnet się spotka z ziemią
Oddychając wilgotną zielonością sadu
W spranej chustce co kiedyś błyszczała czerwienią
Lekko tkając z pajęczyn suknie elfim wróżkom
Na których rosa co rano tworzy srebrny spektakl
Tańczą krople muskane powiewami wiatru
A żuk przysiadł z zachwytu
Jak pół wieku wcześniej
Ten obraz z dzieciństwa
Wsi nagrzanej słońcem
I matki babuleńki co przekrawa pajdę
Ręką drżącą jak trawa
Co na wietrze klęka
Ugnie się złamie lecz wstanie silniejsza
Oddałabym wszystkie zachody natchnione
I niebo po burzy tęczą przedzielone
By miłości babci doświadczyć raz jeszcze
I na nowo się poczuć zwykłym małym dzieckiem
Magdzie Hayek serdecznie gratulujemy wygranej i życzymy, aby wena twórcza jej nie opuszczała!
Podsumowanie współpracy klas przyrodniczych z łódzkimi uczelniami
1. zajęcia dla uczniów klasy 1a i 1d w Katedrze Cytofizjologii Roślin- uczniowie samodzielnie wykonywali preparaty tkanek roślinnych, barwili je i obserwowali pod mikroskopem świetlnym oraz fluorescencyjnym.
2. warsztaty z szycia chirurgicznego dla uczniów klasy 4e w UMedzie połączone z prelekcją dotyczącą zasad rekrutacji na uczelnię.
3. zajęcia dla uczniów klasy 3d w Katedrze Neurobiologii UŁ dotyczące pobudzenia nerwowego mięśni.
4. super ciekawe zajęcia w Centrum Symulacji Medycznej UMedu dla uczniów klasy 3d:
uczniowie mieli okazję wejść do karetki pogotowia, uczestniczyć w porodzie, zobaczyć salę operacyjną i SOR
5. prelekcja dotyczącą zasad rekrutacji na UMed dla uczniów klasy 3d, która odbyła się w budynku naszej szkoły.
9
Szkoły polonijne w Filadelfii i Nowym Jorku
Szkoły polonijne w Filadelfii i Nowym Jorku stanowiły dużą grupę widzów dwóch z czterech spektakli jakie wystawili uczniowie VIII LO, podczas amerykańskiego tournee. Młodzież nie tylko reagowała żywiołowo nagradzając naszych aktorów brawami, ale chętnie po spektaklach uczestniczyła we wspólnej zabawie. W ramach podziękowania za występ otrzymaliśmy upominki. Na ręce nauczycieli zostało wystosowane podziękowanie dla dyrekcji VIII LO i prośba o nawiązanie współpracy, która miejmy nadzieje zaowocuje częstszymi wyjazdami i wymianami.
VIII LO w Nowym Jorku
Trwająca od wielu lat współpraca pomiędzy naszą szkołą a Fundacją Hatikva po raz kolejny zaowocowała niezwykłym projektem. Mieliśmy możliwość przygotować i wystawić spektakl pt. Paszporty życia, poświęcony tzw. Grupie Berneńskiej. Przedstawienie miało swoją premierę w Nowym Jorku w Museum of Jewish Heritage. Poza działalnością artystyczną, uczniowie mieli możliwość zwiedzić kilka amerykańskich miast z ich największymi atrakcjami. W Nowym Jorku zobaczyliśmy teren WTC, most Brookliński, w Central Park i oczywiście Statuę Wolności. Podziwialiśmy świąteczne dekoracje przy Rockefeller Plaza oraz panoramę Manhattanu z tramwaju wodnego. Mieliśmy także okazję zobaczyć kolebkę amerykańskiej demokracji czyli Filadelfię i budynki w których zebrał się wieki temu Pierwszy Kongres Kontynentalny. Poza metropoliami, czas spędzaliśmy w małych miasteczkach zlokalizowanych w pobliżu NY, gdzie przyglądaliśmy się życiu Polonii amerykańskiej. Nasi koledzy podbijali nie tylko sceny za oceanem ale błyszczeli talentem śpiewając i tańcząc w metrze czy na ulicach. W ten sposób stawali się częścią wielobarwnego tłumu tamtejszych artystów. Mnóstwo wrażeń zawdzięczamy Fundacji Hatikva, która wystarała się o granty finansujące projekt. Informacje o samym przedstawieniu, wrażeniach z podróży i współpracy ze szkołami polonijnymi podamy w kolejnych postach
21
Nauczyciele na rzecz szlachetnej paczki!
W poniedziałek 5 grudnia na długiej przerwie o 10.50 w szkole (mała sala gimnastyczna) odbędą się licytacje podczas, których będzie można zdobyć między innymi:
- Koszulka z haftowanym logo VIII LO oraz kubek od pani dyrektor A. Panek – cena wywoławcza 20zł;
- Chwilę temu przeczytany thriller dla wielbicieli tego gatunku od pani wicedyrektor E. Gałeckiej – cena wywoławcza 20zł;
- Stroik tworzący niepowtarzalny klimat świąteczny od pani J. Miksy – cena wywoławcza 20zł;
- Słynny dzwonek nawiązujący do klimatów alpejskich, Hemingway’owskich… dowolność skojarzeń nieograniczona od pani A. Rakowskiej – cena wywoławcza 20zł;
- Oryginalna strzała od czołowej łuczniczki VIII LO, pani J. Poprawy – cena wywoławcza 25zł;
- Nuty z czasów szkolnych muśnięte długopisem pani M. Ułamek – cena wywoławcza 25zł;
- Książka na poprawę humoru dla wielbicieli języka niemieckiego od pani K. Krych – cena wywoławcza 20zł;
- Obrazek „Mops i jego pani do złudzenia przypominająca nauczycielkę biologii” od pani E. Górmińskiej – cena wywoławcza 25zł;
- Kolczyki z masy perłowej od pani K. Szelągowskiej – cena wywoławcza 20zł;
- Salamandra w stylu Gaudiego z samiuśkiej Barcelony od pani I. Kościelskiej-Suruło – cena wywoławcza 25zł;
- Grzybki z autorskim przepisem i szczyptą poezji od pani E. Gontarskiej-Pawluczyk – cena wywoławcza 20zł;
- Denar Świętego Walentego (14 lutego będzie jak znalazł!) od pana P. Jaworskiego – cena wywoławcza 20zł;
- Od podziemia na sam szczyt, spacer po szkolnych zakamarkach niedostępnych dla zwykłych śmiertelników dla 2 osób z wykwalifikowanymi przewodniczkami znanymi z sekretariatu VIII LO – cena wywoławcza 20zł/os.;
- Niepowtarzalny power bank naładowany energią Klubu Debat Historycznych od pani. I. Witkowskiej – cena wywoławcza 20zł;
- Rozgrzewająca herbatka z aromatycznymi przyprawami, owocami, polskim miodem i geograficznym akcentem w towarzystwie pań A. Moritz i A. Morawskiej-Stusek – cena wywoławcza 20zł;
- „Pan Tadeusz” wydany na kilkunastu płytach winylowych dla wielbicieli audiobooków od pani bibliotekarki M. Szymanek – cena wywoławcza 30zł;
- Gniotliwy pakiet relaksacyjno-uspokajający od pani psycholog A. Drogosz – cena wywoławcza 20zł;
- Pojedynek w tenisa ziemnego z panią K. Rybak – cena wywoławcza 20zł;
- Pojedynek w tenisa stołowego z panią M. Michalak – cena wywoławcza 20zł;
- Pojedynek w tenisa stołowego z panem P. Brzezińskim – cena wywoławcza 20zł;
- Pojedynek w tenisa stołowego z panem M. Tosikiem – cena wywoławcza 20zł;
- Wyjątkowy, ilustrowany 3-letni planer postępów językowych z dedykacją od pani D. Jędrzejewskiej – cena wywoławcza 20zł.
14
Szlachetna paczka
Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele i Sympatycy VIII LO!
Przyłączmy się wszyscy do pomocy potrzebującej rodzinie. Trzy kluczowe potrzeby:
1. Żywność trwała. Ułatwi to nie tylko zaoszczędzenie pieniędzy, ale też i zdrowie, ponieważ na jakiś czas pan Jarosław będzie odciążony od zakupów
2. Środki czystości. By mieć czysto, schludnie i pozbyć się zapachu wilgoci
3. Wykładzina 4x4. Obecna jest cała zwilgocona i bardzo śmierdzi
Pod tym linkiem oraz tym znajdziecie opis rodziny i ich potrzeby. Lista potrzebnych rzeczy.
Dary zbieramy w bibliotece szkolnej.
Curiosity UK
22 listopada, klasy trzecie o profilu językowym oraz humanistycznym, w ramach zajęć z rozszerzenia z języka angielskiego, uczestniczyły w warsztatach językowych, które prowadził pochodzący z Wielkiej Brytanii Leslie Mazur-Park. Podczas zajęć zatytułowanych "Curiosity UK" nasi uczniowie mogli poznać wiele interesujących faktów dotyczących wybranych aspektów kulturowych Wysp Brytyjskich. Dowiedzieli się, między innymi, czym była Magna Carta i Doomsday Book, jaką herbatę pija się na południu Anglii oraz czym są scones.
Archiwum Aktualności