Już po raz 30 gościliśmy w murach naszej szkoły gości ze szkoły partnerskiej Gymnasium Carolinum Ansbach. W tym roku mieliśmy zaszczyt z przyjaciółmi z Niemiec świętować nasz wspólny jubileusz. Nie każda szkoła może się pochwalić tak wieloletnią współpracą. Z tej okazji odbył się uroczysty koncert, który swoją obecnością zaszczycili goście z Urzędu Miasta Łodzi, z Urzędu Marszałkowskiego i Wydziału Edukacji. Na uroczystości obecne były również pani Anna Garmulewicz-Polińska oraz pani Jolanta Woźniakowska, które w latach wcześniejszych pełniły funkcje dyrektora VIII LO i zainicjowały współpracę z gimnazjum z Ansbach. Nie zabrakło bliskich naszej szkole absolwentów klas dwujęzycznych oraz przedstawicieli rodziców. Podczas obchodów jubileuszowych młodzież polska i niemiecka stanęła na scenie Ósemki, dokonaliśmy też podsumowania podejmowanych wspólnie działań. Nie zabrakło też miejsca na wspomnienia, które dzięki opowieściom absolwentów o swoich przeżyciach z Ansbach sprzed lat znów ożyły.
Zarówno to spektakularne wydarzenie jak i cała realizacja projektu rewizyty w Łodzi odbyła się dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Łodzi ze środków Miasta Łodzi w ramach zadania Promocja Oświaty. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni. Młodzież polska i niemiecka rozpoczęła swoją łódzką przygodę od poznania historii miasta, spacerując ulicą Piotrkowską. Oczarowani urokliwymi zakątkami łódzkich podwórek jak i tętniącą życiem, usłaną przytulnymi kawiarenkami ulicą udaliśmy się do pałacu Herbsta, w którym zostaliśmy niezwykle gościnnie przyjęci. Miejsce to jak i cała infrastruktura Księży Młyn to jedna z najpiękniejszych perełek naszego miasta. Młodzież biorąca udział w wymianie została również zaproszona do Urzędu Miasta, aby zapoznać się z funkcjonowaniem samorządu w Polsce. Z dumą możemy stwierdzić, że prelekcja prowadzona była w języku niemieckim i zrozumiała także dla polskich uczniów.
Wymiany międzynarodowe to okazja do poznania innych regionów naszego kraju. Tym razem odwiedziliśmy stolicę Polski Warszawę oraz jedno z najznakomitszych miast Kraków. Te dwa miasta o ogromnym historycznym i kulturowym znaczeniu wywarły duże wrażenie na młodzieży niemieckiej. Było tez miejsce na zadumę i zmierzenie się z trudną częścią naszej wspólnej historii. Dlatego nie mogło zabraknąć w naszym programie wyjazdu do byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
Ale wymiany to przede wszystkim czas budowania wzajemnych relacji, zawiązywania często wieloletnich przyjaźni oraz doskonalenia umiejętności językowych. Okazją do tego stały się dyskusje prowadzone podczas wycieczek, praca nad projektem czy gra miejska. Młodzież niemiecka miała szansę poznać nasze tradycje i zwyczaje, odkryć niemieckie ślady w naszym mieście i zasmakować łódzkich specjałów. Goszcząc w polskich rodzinach, uczniowie niemieccy stali się przez chwilę mieszkańcami Łodzi, a wspomnienia z tego wyjątkowego ciepłego wrześniowego tygodnia pozostaną w sercach uczestników wymiany na zawsze.