Od wielu lat Deutsch-Polnisches Jugendwerk - Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży wspiera finansowo wymiany z naszymi szkołami partnerskimi. W tym roku dwudziestu jeden uczniów Ósemki pod opieką pani profesor Katarzyny Szelągowskiej i pani profesor Alicji Kusztelskiej miało okazję przeżyć kolejną szkolną przygodę. Przedstawiamy napisaną przez uczestników wyjazdu relację z wycieczki do Kolonii, która miała miejsce dniach 4-11 czerwca.
Wieczorem pojawiliśmy się na miejscu zbiórki, aby wyruszyć w oczekiwaną podróż i ponownie spotkać się z naszymi niemieckimi partnerami z wymiany, tym razem nie w Polsce, a w Kolonii. Po dotarciu na miejsce i serdecznym przywitaniu mieliśmy trochę czasu wolnego, aby odpocząć w niemieckich domach. Następnie zwiedziliśmy Stare Miasto i Promenadę Nadreńską. Po zakończeniu zwiedzania grupa polsko-niemiecka nadrabiała czas długiej rozłąki, spędzając wspólnie wieczór.
Podczas drugiego dnia naszego pobytu zostaliśmy przywitani pięknym koncertem, granym przez uczniów naszej szkoły partnerskiej. Mieliśmy za zadanie przygotować projekt w mieszanych grupach polsko-niemieckich pt. „Nasze wspólne korzenie”, zwiedzaliśmy Hansa Gymnasium w Kolonii, gdzie zostaliśmy oprowadzeni po szkole i zapoznaliśmy się z jej historią. Następnie odwiedziliśmy Katedrę w Kolonii, podziwiając jej imponującą architekturę. Na koniec wjechaliśmy na wieżę widokową, skąd mogliśmy podziwiać panoramiczne widoki na miasto i jego okolice.
Kolejny dzień naszej wymiany zaczęliśmy od zwiedzania Muzeum Ludwika. Mogliśmy podziwiać tam wiele różnych prac, obrazów, rzeźb oraz piękny widok z tarasu na katedrę. Po wrażeniach artystycznych czekał nas wspólny lunch. W sobotę rano spotkaliśmy się na dworcu w Kolonii, żeby pociągiem udać się do Frankfurtu nad Menem. Po dotarciu do celu zjedliśmy wspólnie obiad w schronisku młodzieżowym, w którym też zostaliśmy na jedną noc. Po obiedzie udaliśmy się do dzielnicy bankowej i wjechaliśmy windą na wieżę widokową, aby zobaczyć miasto z góry.
Noc z soboty na niedzielę spędziliśmy w schronisku młodzieżowym we Frankfurcie. Po śniadaniu udaliśmy się do Muzeum Przyrody Senckenberg. Podziwialiśmy tam wiele starożytnych okazów. Widzieliśmy min. kości dinozaurów. Kolejne muzeum, jakie tego dnia mieliśmy możliwość zobaczyć, było to Muzeum Żydowskie. Mogliśmy bliżej poznać historię i obyczaje tego narodu. Następnego dnia udaliśmy się do parku rozrywki Phantasialand, w którym spędziliśmy czas aż do wieczora.
We wtorek rano nadszedł czas naszego wyjazdu. Niemieccy partnerzy, nasi nowi przyjaciele odprowadzili nas na przystanek. Był to moment pożegnań. Po całym tygodniu spędzonym razem towarzyszyło mu wiele wzruszeń. Zostaliśmy pożegnani nie tylko przez uczniów, ale i nauczycieli. Odjechaliśmy zmęczeni po wielu wrażeniach tygodnia, lecz szczęśliwi. Podczas podróży autokarem było wesoło. Śpiewaliśmy, wspominaliśmy i byliśmy przepełnieni emocjami. Nasz kolega Kamil obchodził tego dnia urodziny, co było okazją do odśpiewania mu 100 lat! Wymiana z naszymi rówieśnikami z Niemiec była dla nas wszystkich ciekawym doświadczeniem. Mieliśmy okazję poznać inną kulturę, zwiedzić niemieckie miasta. Przetestowaliśmy naszą znajomość języka niemieckiego, zawarliśmy nowe przyjaźnie i przerobiliśmy kolejną lekcję życia.