28 listopada uczniowie klasy 2d i 2a (o profilu biologiczno-chemicznym) uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych pt.: „Mikrobiologia od kuchni nie tylko dla profesjonalistów” na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej.
Podczas warsztatów mieli okazję zobaczyć jakie mikroorganizmy są odpowiedzialne za kiszenie kapusty i ogórków, smak jogurtu, kefiru i różnych serów. Wyizolowali również DNA z owoców kiwi. Zajęcia były wspaniałą okazją aby przekonać się, jak wygląda praca profesjonalnego mikrobiologa.
Wiadomości
Mikrobiologia od kuchni
XIX edycja interdyscyplinarnego projektu edukacyjno – artystycznego z antykiem w tle
O tempora, o mores!
czyli: Dziwny jest ten świat…
Ruszyła XIX edycja interdyscyplinarnego projektu edukacyjno–artystycznego z antykiem w tle pod patronatem Katedry Filologii Klasycznej UŁ!
W przygotowaniu widowisko multimedialne w humorystyczny sposób opisujące świat, który wydaje się dobrze znany, a jednak wciąż zaskakuje.
Premiera w marcu 2020 roku. Już dziś zapraszamy na spektakl w imieniu zespołu uczniów z klas: Icg, IIc1, IIIc, IIIa, Idp oraz absolwentów VIII LO.
Warsztaty z sędzią Sądu Rejonowego
W połowie listopada gościliśmy w szkole sędziego Andrzeja Klimiuka z Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia. Dzięki fundacji ProPublika, która w szkołach organizuje spotkania pod hasłem „Teraz ty bądź sędzią", mogliśmy porozmawiać z zawodowcem i uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania prawne. Pierwsze, miejmy nadzieję, z kilku spotkań dotyczyło prawnej odpowiedzialności za sprzedaż i spożycie narkotyków. Podczas rozmowy mogliśmy korzystać z filmów zaprezentowanych na stronie fundacji, które miały nam pomóc zrozumieć jak pracuje sędzia i jak niezwykle trudne jest wydawanie wyroków. W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele klas humanistycznych oraz dwujęzycznej.
Sukces naszych siatkarek
13.11.2019r. odbyła się kolejna faza rozgrywek piłki siatkowej dziewcząt. W 1/8 finału nasze uczennice rozegrały trzy spotkania z XIII LO, II LO, XXXI LO. Wszystkie mecze wygraliśmy tracąc tylko jednego seta z XIII LO. Po fantastycznej grze nasze uczennice w tie-break zdeklasowały przeciwniczki, pokazując charakter i dojrzałość sportową. Brawa dla naszych dziewcząt i czekamy na dalsze sukcesy. Nasze reprezentantki:
1. Nadia Chmielecka 2a
2.Zuzanna Fisiak 3c
3.Anita Krasińska 2d
4.Laura Rowińska 2d
5.Monika Szumigaj 2c1
6.Wiktoria Sardygiewicz 1dg
7.Ania Walczak 1cg
8.Aleksandra Baraniecka 1ag
9.Oliwia Kolasa 3a
11 listopada
Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości cała społeczność VIII LO uroczyście odśpiewała polski hymn narodowy. Na przerwach towarzyszyły nam pieśni legionowe.
55 1240 3028 1111 0010 9373 6230
Informujemy, że wpłat na Radę Rodziców będzie można dokonywać przelewem bezpośrednio na konto Rady Rodziców w tytule podając imię i nazwisko ucznia, wraz z numerem klasy, do której uczęszcza.
radarodzicow.8lo@wp.pl to adres do kontaktów z Radą Rodziców.
Psycholog
Od 1.10.2019 w szkole zatrudniony jest psycholog. Pani Małgorzata Wasiak pełni dyżury w gabinecie nr 3 na parterze w następujących terminach:
wtorki 8.15-12.00
czwartki 12.30-17.00
piątki 8.15-10.30
23 października - Dzień Mola
Klasy biologiczno-chemiczne razem z nauczycielkami tego dnia świętowały DZIEŃ MOLA, czyli DZIEŃ JEDNOSTKI LICZNOŚCI MATERII. Święto obchodzone jest między 6:02 i 18:02 (6:02 AM i 6:02 PM na zegarze 12-godzinnym) 23 października każdego roku.
Uczniowie z klas 1a, 1d oraz 1e przygotowali wystawę plakatów, aby uczcić to święto i zapoznać innych uczniów szkoły z pojęciem mola i liczby Avogadra. Niektórzy napisali również wiersze oraz sporządzili portrety Amadeo Avogadra. Tego dnia odbył się również szkolny konkurs pod nazwą MOLtest, w którym uczniowie klas pierwszych i drugich bilogiczno-chemicznych w trzyosobowych zespołach zmagali się z zadaniami rachunkowymi dotyczącymi tego zagadnienia.
Uczniowie klas dwujęzycznych na Uniwersytecie Europejskim Viadrina
W październiku uczniowie z klas dwujęzycznych zainteresowani studiowaniem na „unikatowym” Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą uczestniczyli w drzwiach otwartych uczelni. Uczniowie dowiedzieli się o zasadach studiowania i rekrutacji. Mogli również na chwile poczuć smak życia studenckiego jedząc obiad w uniwersyteckiej stołówce oraz nocując w akademikach w Słubicach, które razem z Frankfurtem tworzą swoiste „dwumiasto”.
Viadrina prowadzi studia prawnicze, ekonomiczne i z zakresu kulturoznawstwa. Jest najbardziej wielonarodowościowym uniwersytetem w Niemczech. Oryginalność tej placówki polega nie tylko na tym,że położona jest na granicy polsko-niemieckiej i że wykładowym językiem jest niemiecki, ale również na tym, że osoby kończące np. studia prawnicze otrzymują dyplom polski i niemiecki, co poszerza możliwości na międzynarodowym rynku pracy.
Budżet Obywatelski
Z ogromną radością informujemy, że nasz projekt Przywróćmy blask VIII LO im. Adama Asnyka w Łodzi - modernizacja budynku szkoły będzie realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019/2020! Projekt uzyskał najwięcej głosów ze wszystkich projektów osiedla Śródmieście - Wschód.
Dziękuję za zaangażowanie i wsparcie!
Ślubowanie klas pierwszych i Dzień Patrona
14 października świętowaliśmy w naszej szkole z aż trzech powodów. Po pierwsze, odbyło się ślubowanie klas pierwszych – najpierw dla uczniów po szkole podstawowej, a następnie po gimnazjum. Jednocześnie obchodziliśmy Dzień Edukcji Narodowej oraz Dzień Patrona VIII Liceum Ogólnokształcącego – Adama Asnyka. Z tej okazji grupa uczniów przygotowała spektakl zatytułowany „Skoszlawione pieśni czarnoksięstwo”.
Uroczystość ślubowania klas pierwszych prowadzone przez Julię Śliwińską – uczennicę klasy 2a rozpoczęło się od przemówienia Pani Dyrektor – Anny Panek, która zaapelowała do uczniów, by wykorzystywali możliwości, jakie stwarza im szkoła, nie patrzyli na nią jak na źródło stresu czy obowiązków, ale przede wszystkim szans, a poprzez koleżeńskość, zaagażowanie, szacunek dla obowiązujących zasad wykazywali się dojrzałością. Następnie przedstawiciele klas pierwszych, zgromadzeni wokół sztandaru szkoły, i ich koledzy oraz koleżanki ślubowali m.in. wytrwale zdobywać wiedzę i umiejętności, dbać o godność ucznia i dobre imię szkoły, krzewić ideały dobra, piękna, sprawiedliwości.
Po ślubowaniu i życzeniach, które z okazji Dnia Edukacji Narodowej Julia Śliwińska złożyła społeczności szkolnej – uczniom, pracownikom i nauczycielom, przyszedł czas na część artystyczną, którą zapowiedział nauczyciel języka polskiego – Piotr Szwed. Zwrócił uwagę, że w twórczości patrona VIII LO Adama Asnyka – tak często wyznaczającej wzorce postępowania, można też odnaleźć pierwiastki zwątpienia a nawet rozpaczy. Do tych, mniej znanych aspektów poezji autora „Do młodych”, nawiązywał spektakl „Skoszlawione pieśni czarnoksięstwo” stanowiący inscenizację fragmentów wiersza „Poeci do publiczności”.
Krótkie przedstawienie, które wspólnie z Piotrem Szwedem przygotowała grupa uczniów: Zosia Jasik, Wiktor Łyszczyński, Jan Konstanty Matyjaszczyk, Elżbieta Szosland-Fałtyn oraz zapewniający oprawę muzyczną – Nikodem Kocemba, stanowiło opowieść o twórczej niemocy, frustracji i zagubieniu. Dzięki intensywnej aktorskiej ekspresji, dynamice scen, w których śmieszność mieszła się z dramatyzmem, postawiono pytania o rolę poezji w czasach niepoetyckich oraz o stosunek do twórczości dawnych wieszczów, która staje się coraz częściej „niezrozumiałym szumem”. Słowa z wiersza Adama Asnyka zabrzmiały bardzo naturalne w ustach młodych ludzi – rozdartych między zaangażowaniem a sceptycyzmem, między zawstydzeniem, niepewnością a śmiałym oskrażeniem skierowanym w stronę tłamszącej twórczy entuzjazm współczeności.
2
Zajęcia terenowe w Rogowie
10 października 2019 uczniowie klasy 3d i 3a (o profilu biol – chem) uczestniczyli w zajęciach terenowych przeprowadzonych w Arboretum w Rogowie. Arboretum ma charakter parku leśnego, a na jego obszarze znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej i innych kontynentów. Jest jednostką dydaktyczną Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Podczas zajęć uczniowie nie tylko usystematyzowali wiedzę na temat roślin iglastych i liściastych, niezbędną do matury z biologii ale również dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat substancji chemicznych znajdujących się w roślinach, które wykorzystywane są w medycynie, farmacji i chemii. Wykonane zostały zdjęcia i notatki potrzebne do wykonania prezentacji do projektu biologiczno – chemicznego pt. „ Rośliny znane i nieznane – wykorzystywane w medycynie i chemii” .
Dopełnieniem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Lasu i Drewna, które jest integralną częścią bazy naukowo-dydaktycznej Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie. Znajdują się tam ciekawe zbiory reprezentujące różne dyscypliny leśne, wiele eksponatów roślinnych i zwierzęcych a także wystawa zdjęć przedstawiających ciekawe gatunki zwierząt. Organizatorkami wycieczki były panie Bożena Granatowska oraz Marta Smulik - Gruska.
3
Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli
800 080 222
MISTRZOSTWA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W KOSZYKÓWCE 3X3 CHŁOPCÓW - 25 WRZEŚNIA 2019
Naszą szkołę w zawodach reprezentowali: Zalewski Michał, Papis-Brzęczek Alan, Klimczak Jakub, Oleszczyk Michał.Chłopcy zakończyli rozgrywki na etapie ćwierćfinałów znajdując się tym samym w ósemce najlepszych zespołów w Łodzi.
JESIENNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW W VIII LO - 24 WRZEŚNIA 2019
Turniej po raz kolejny cieszył się olbrzymim zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, że do zawodów przystąpiło 75 uczniów z 14 klas. Po wielogodzinnej rywalizacji wyłoniono trzy najlepsze zespoły.
I miejsce - klasa 3A (Pietrzykowski, Kalinka, Czernik, Kruś, Gosławski, Bartczak),
II miejsce - klasa 3B (Potrzebowski, Kubiak, Kołomański, Domińczak),
III miejsce - klasa 1Ap (Kościelecki, Szymański, Pawłowski, Czekalski, Gronowalski, Kowalski)
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję turnieju.
Dobrowolne ubezpieczenie
W roku szkolnym 2019/2020 Rada Rodziców wybrała ubezpieczenie Compensa OWU NNW 2019
Osoby, które nie opłaciły składki gotówką, mogą wejść na stronę https://szkola.compensa.pl i wpisać hasło, które zostało wysłane przez Librus, aby dokonać wpłaty przelewem.
Wyjazd integracyjny klas pierwszych
W dniach 16-17 września pierwszoklasiści rozpoczynający w tym roku swoją naukę w trybie trzyletnim udali się wraz z wychowacami i opiekunami na wycieczkę do urokliwego, znajdującego się wśród lasów spalskiego ośrodka Zacisze. Tam mieli okazję lepiej poznać siebie nazwajem, nauczycieli oraz zasady panujące w szkole. Przećwiczyli również, podczas zajęć zaproponowanych przez wuefistów, umiejętności współpracy w grupie. Następnie trenowali zdolności artystyczne, a może w jeszcze większym stopniu organizacyjne, przygotowując w ekspresowym tempie autoprezentacje klas, które doskonale sprawdziły się jako dodatkowo atrakcja podczas wieczornego ogniska, poprzedzającego dyskotekę. Zwieńczeniem wyjazdu był odbywający się kolejnego dnia przedpołudniowy spacer do zabytkowych bunkrów z okresu II wojny światowej znajdujących się w miejscowości Konewka. Tuż po nim zmęczeni, ale i zadowoleni uczestnicy wycieczki wrócili do Łodzi.
2
Narodowe Czytanie z łódzkim akcentem
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
2 września 2019 roku w VIII LO odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2019 / 2020.
Uroczystość uświetniła wizyta pana pułkownika Włodzimierza Pajdowskiego, który dla upamiętnienia 80 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, wygłosił krótką mowę na temat wydarzeń, których był świadkiem i uczestnikiem.
Podręczniki 2019/2020
Archiwum Aktualności