Troje uczniów klasy dwujęzycznej zakwalifikowało się do drugiego etapu 43. Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego. Są to:
ZUZANNA BAĆKOWSKA
ALEKSANDRA NOCUŃ
MATEUSZ KALINKA
Troje uczniów zakwalifikowało się do drugiego etapu Olimpiady z Historii. Są to:
IWONA PRESLER
ŁUKASZ CZACHAROWSKI
KAMIL PIETRZYKOWSKI
Do drugiego etapu Olimpiady z Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym zakwalifikował się:
KAMIL PIETRZYKOWSKI
Z ogromną przyjemnością zawiadamiamy, że:
Lekcja otwarta w klasach przyrodniczych
W dniu 2.12.2019 klasa II a i d biologiczno - chemiczna przygotowała wystawę roślin przyprawowych w ramach projektu "rośliny znane i nieznane wykorzystywane w medycynie, chemii, kuchni. Podczas lekcji otwartej uczniowie przedstawili właściwości, zastosowania w kuchni, medycynie i chemii każdej rośliny z wystawy. Przez cały tydzień uczniowie naszej szkoły mogli oglądać wystawę w sali 25.
Warsztaty z chemii kosmetycznej
16 grudnia uczniowie klasy 1d i 1a o profilu biologiczno-chemicznym uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, których celem było przygotowanie naturalnego kosmetyku. Podczas warsztatów uczniowie zostali również zapoznani z właściwościami naturalnych substancji stosowanych podczas otrzymywania kremów lub balsamów do twarzy i ciała.
Taki własnoręcznie otrzymany kosmetyk może być również wspaniałym prezentem z okazji świat.
Czym jest piękno?
Na to trudne pytanie próbowali odpowiedzieć humaniści z klasy IIc1, którzy wzięli udział w IX edycji Wojewódzkiego Konkursu Literackiego i Artystycznego „W świecie wartości moralnych”. Jurorzy docenili ich artystyczne wariacje na temat trudnej do zdefiniowania kategorii piękna i przyznali :
Amelii Maros - pierwszą nagrodę,
Oliwii Jagodzkiej - wyróżnienie za prace plastyczne,
zaś Julii Fortunie - wyróżnienie za opowiadanie.
Ponadto praca Marty Szakiel znalazła się wśród najlepszych dzieł tworzących okolicznościową ekspozycję.
Dziewczęta uczestniczyły w gali konkursowej w XXVI LO 27 listopada 2019 r.Wszystkie utalentowane laureatki z pasją pracują w tegorocznym projekcie edukacyjno - artystycznym z antykiem w tle „O tempora, o mores!” , wykorzystując swoje uzdolnienia i dzieląc się umiejętnościami z koleżankami i kolegami.
Opiekunka uczennic, ich polonistka i wychowawczyni Izabela Stasiak, z ogromną przyjemnością przyjęła od organizatorów konkursu (już po raz trzeci) zaszczytny tytuł przyjaciela młodego etyka.
Turniej Tenisa Stołowego
V Edycja Turnieju Tenisa Stołowego w VIII Liceum Ogólnokształcącym cieszyła się w tym roku olbrzymim zainteresowaniem. W zawodach, które odbyły się 29 listopada 2019 r. wzięło udział 25 uczniów. Spośród startujących po zaciętej rywalizacji wyłoniono finalistów.
I miejsce Bartłomiej Binkowski 1cg
II miejsce Igor Podlasiak 3d
III miejsce Kamil Batorowicz 1bp
IV miejsce Dawid Błaszczyk 3b
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!!!
Kręgle
26 listopada 2019 r. w kręgielni "Król kul" - Sukcesja odbyły się Zawody Promujące Kulturę Fizyczną w kręgle. VIII Liceum Ogólnokształcące reprezentowali: Zuzanna Polinceusz, Anita Krasińska, Agata Jeziorska, Mikołaj Fomin, Szymon Jarek i Jacek Zalewski. Zawodnicy podczas turnieju eliminacyjnego zajęli w swoich kategoriach I miejsce - chłopcy, II miejsce - dziewczyny. Po rozegraniu rundy finałowej drużyna chłopców uplasowała się na II miejscu, a dziewcząt na IV miejscu.
Gratulujemy!!!
Projekt współfinansowany przez PNWM
Tacy sami czy ściana między nami?
Kolejny raz gościliśmy uczniów z Gymnasium Carolinum w Ansbach. Tym razem wspólnie realizowaliśmy projekt kulturowo-językowy. „Lokomotywa” Juliana Tuwima w wydaniu polsko-niemieckim była wyzwaniem, zwłaszcza dla grupy niemieckiej. Warsztaty, w tym zadanie: „5 najważniejszych słów” pokazały, że jednak jesteśmy tacy sami. Uczniowie z klasy dwujęzycznej ze swoimi partnerami opracowali też słownik polsko-niemiecko-łódzki, w którym zajęli się najbardziej popularnymi łodzianizmami. Gra miejska pozwoliła dotrzeć zarówno na krańcówkę, jak i do Pasażu Róży. A wspólne wycieczki do Warszawy, Krakowa i Oświęcimia stanowiły lekcję historii i języka. Różnorodność, wymiana poglądów i doświadczeń, wspólne uczenie się zapewniło wszystkim uczestnikom rozwój i przełamywanie barier, czyli realizacje postawionych wcześniej celów.
Fundacja Archiwum Literackie Karla Dedeciusa
28 listopada gościliśmy w naszej szkole przedstawicielkę Fundacji Archiwum Literackie Karla Dedeciusa, panią dr Ilonę Czechowską. W ramach spotkania z uczniami klas dwujęzycznych, pani Czechowska przybliżyła sylwetkę Karla Dedeciusa, nestora tłumaczy polskiej literatury na język niemiecki, omówiła dekalog tłumacza, czyli co wolno, a czego wolno tłumaczowi. Na przykładzie analizy wiersza T. Różewicza „Ojciec”, zwróciła uwagę na specyfikę warsztatu translatorskiego.
Fundacja Archiwum Literackie Karla Dedeciusa sprawuje opiekę nad literackim dziedzictwem autora oraz wspiera współpracę tłumaczy polsko-niemieckich i niemiecko-polskich.
W spotkaniu z młodzieżą uczestniczył również dr Hans-Gerd Happel, dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.
Karl Dedecius, najsłynniejszy tłumacz literatury polskiej na język niemiecki, nestor dialogu polsko-niemieckiego i znawca Polski przekazał w listopadzie 2013 r. Uniwersytetowi Europejskiemu Viadrina całą swoją literacką spuściznę oraz prawa autorskie.
Sukcesy w konkursie VERSTEHEN
Serdecznie gratulujemy naszym uczniom wyśmienitych wyników w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Niemieckiego „Verstehen”.
W sposób szczególny wyróżnili się:
1. Baćkowska Zuzanna 3a - Laureatka 1. miejsca w Polsce
2. Bartczak Jakub 3a - Laureat 2. miejsca w Polsce
3. Danhauser Vanessa 1ap 5. miejsce w Polsce, wynik bardzo dobry
4. Nocuń Aleksandra 3a, wynik bardzo dobry
5. Kalinka Mateusz 3a, wynik bardzo dobry
6. Chuchler Julia 1ag, wynik bardzo dobry
7. Terzyjska Lena 1ap, wynik bardzo dobry
8. Badek Nikola 1ap, wynik bardzo dobry
9. Jóźwiak Julia 1ag, wynik bardzo dobry
10. Ciepłota Juliusz 1ag, wynik bardzo dobry
11. Feterlich Sandra 1ag, wynik bardzo dobry
12. Gronowska Natalia 2a, wynik bardzo dobry
13. Pawlik Zuzanna 2a, wynik bardzo dobry
14. Chmielecka Nadia 2a, wynik bardzo dobry
15. Cyniak Alicja 2a, wynik bardzo dobry
16. Chodobińska Julia 2a, wynik dobry
17. Świercz Monika 2a, wynik dobry
18. Lewandowski Marcel 2a, wynik dobry
19. Łabuz Amelia 1ap, wynik dobry
20. Kukulska Natalia 1ag, wynik dobry
21. Grabiński Jan 1ag, wynik dobry
22. Stypa Zuzanna 1ap, wynik dobry
23. Mieczyńska Anna 2a, wynik dobry
24. Śliwińska Julia 2a, wynik dobry
25. Kornata Weronika 3a, wynik dobry
26. Gosławski Sebastian 3a, wynik dobry
27. Szymczak Paulina 3a, wynik dobry
28. Czernik Wojciech 3a, wynik dobry
29. Anderwald Antonina 3a, wynik dobry
30. Sieroń Kamila 3a, wynik dobryŻyczymy wszystkim sukcesów w kolejnych konkursach z języka niemieckiego!
Mikrobiologia od kuchni
28 listopada uczniowie klasy 2d i 2a (o profilu biologiczno-chemicznym) uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych pt.: „Mikrobiologia od kuchni nie tylko dla profesjonalistów” na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej.
Podczas warsztatów mieli okazję zobaczyć jakie mikroorganizmy są odpowiedzialne za kiszenie kapusty i ogórków, smak jogurtu, kefiru i różnych serów. Wyizolowali również DNA z owoców kiwi. Zajęcia były wspaniałą okazją aby przekonać się, jak wygląda praca profesjonalnego mikrobiologa.
XIX edycja interdyscyplinarnego projektu edukacyjno – artystycznego z antykiem w tle
O tempora, o mores!
czyli: Dziwny jest ten świat…
Ruszyła XIX edycja interdyscyplinarnego projektu edukacyjno–artystycznego z antykiem w tle pod patronatem Katedry Filologii Klasycznej UŁ!
W przygotowaniu widowisko multimedialne w humorystyczny sposób opisujące świat, który wydaje się dobrze znany, a jednak wciąż zaskakuje.
Premiera w marcu 2020 roku. Już dziś zapraszamy na spektakl w imieniu zespołu uczniów z klas: Icg, IIc1, IIIc, IIIa, Idp oraz absolwentów VIII LO.
Warsztaty z sędzią Sądu Rejonowego
W połowie listopada gościliśmy w szkole sędziego Andrzeja Klimiuka z Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia. Dzięki fundacji ProPublika, która w szkołach organizuje spotkania pod hasłem „Teraz ty bądź sędzią", mogliśmy porozmawiać z zawodowcem i uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania prawne. Pierwsze, miejmy nadzieję, z kilku spotkań dotyczyło prawnej odpowiedzialności za sprzedaż i spożycie narkotyków. Podczas rozmowy mogliśmy korzystać z filmów zaprezentowanych na stronie fundacji, które miały nam pomóc zrozumieć jak pracuje sędzia i jak niezwykle trudne jest wydawanie wyroków. W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele klas humanistycznych oraz dwujęzycznej.
Sukces naszych siatkarek
13.11.2019r. odbyła się kolejna faza rozgrywek piłki siatkowej dziewcząt. W 1/8 finału nasze uczennice rozegrały trzy spotkania z XIII LO, II LO, XXXI LO. Wszystkie mecze wygraliśmy tracąc tylko jednego seta z XIII LO. Po fantastycznej grze nasze uczennice w tie-break zdeklasowały przeciwniczki, pokazując charakter i dojrzałość sportową. Brawa dla naszych dziewcząt i czekamy na dalsze sukcesy. Nasze reprezentantki:
1. Nadia Chmielecka 2a
2.Zuzanna Fisiak 3c
3.Anita Krasińska 2d
4.Laura Rowińska 2d
5.Monika Szumigaj 2c1
6.Wiktoria Sardygiewicz 1dg
7.Ania Walczak 1cg
8.Aleksandra Baraniecka 1ag
9.Oliwia Kolasa 3a
23 października - Dzień Mola
Klasy biologiczno-chemiczne razem z nauczycielkami tego dnia świętowały DZIEŃ MOLA, czyli DZIEŃ JEDNOSTKI LICZNOŚCI MATERII. Święto obchodzone jest między 6:02 i 18:02 (6:02 AM i 6:02 PM na zegarze 12-godzinnym) 23 października każdego roku.
Uczniowie z klas 1a, 1d oraz 1e przygotowali wystawę plakatów, aby uczcić to święto i zapoznać innych uczniów szkoły z pojęciem mola i liczby Avogadra. Niektórzy napisali również wiersze oraz sporządzili portrety Amadeo Avogadra. Tego dnia odbył się również szkolny konkurs pod nazwą MOLtest, w którym uczniowie klas pierwszych i drugich bilogiczno-chemicznych w trzyosobowych zespołach zmagali się z zadaniami rachunkowymi dotyczącymi tego zagadnienia.
Uczniowie klas dwujęzycznych na Uniwersytecie Europejskim Viadrina
W październiku uczniowie z klas dwujęzycznych zainteresowani studiowaniem na „unikatowym” Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą uczestniczyli w drzwiach otwartych uczelni. Uczniowie dowiedzieli się o zasadach studiowania i rekrutacji. Mogli również na chwile poczuć smak życia studenckiego jedząc obiad w uniwersyteckiej stołówce oraz nocując w akademikach w Słubicach, które razem z Frankfurtem tworzą swoiste „dwumiasto”.
Viadrina prowadzi studia prawnicze, ekonomiczne i z zakresu kulturoznawstwa. Jest najbardziej wielonarodowościowym uniwersytetem w Niemczech. Oryginalność tej placówki polega nie tylko na tym,że położona jest na granicy polsko-niemieckiej i że wykładowym językiem jest niemiecki, ale również na tym, że osoby kończące np. studia prawnicze otrzymują dyplom polski i niemiecki, co poszerza możliwości na międzynarodowym rynku pracy.
Budżet Obywatelski
Z ogromną radością informujemy, że nasz projekt Przywróćmy blask VIII LO im. Adama Asnyka w Łodzi - modernizacja budynku szkoły będzie realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019/2020! Projekt uzyskał najwięcej głosów ze wszystkich projektów osiedla Śródmieście - Wschód.
Dziękuję za zaangażowanie i wsparcie!
Ślubowanie klas pierwszych i Dzień Patrona
14 października świętowaliśmy w naszej szkole z aż trzech powodów. Po pierwsze, odbyło się ślubowanie klas pierwszych – najpierw dla uczniów po szkole podstawowej, a następnie po gimnazjum. Jednocześnie obchodziliśmy Dzień Edukcji Narodowej oraz Dzień Patrona VIII Liceum Ogólnokształcącego – Adama Asnyka. Z tej okazji grupa uczniów przygotowała spektakl zatytułowany „Skoszlawione pieśni czarnoksięstwo”.
Uroczystość ślubowania klas pierwszych prowadzone przez Julię Śliwińską – uczennicę klasy 2a rozpoczęło się od przemówienia Pani Dyrektor – Anny Panek, która zaapelowała do uczniów, by wykorzystywali możliwości, jakie stwarza im szkoła, nie patrzyli na nią jak na źródło stresu czy obowiązków, ale przede wszystkim szans, a poprzez koleżeńskość, zaagażowanie, szacunek dla obowiązujących zasad wykazywali się dojrzałością. Następnie przedstawiciele klas pierwszych, zgromadzeni wokół sztandaru szkoły, i ich koledzy oraz koleżanki ślubowali m.in. wytrwale zdobywać wiedzę i umiejętności, dbać o godność ucznia i dobre imię szkoły, krzewić ideały dobra, piękna, sprawiedliwości.
Po ślubowaniu i życzeniach, które z okazji Dnia Edukacji Narodowej Julia Śliwińska złożyła społeczności szkolnej – uczniom, pracownikom i nauczycielom, przyszedł czas na część artystyczną, którą zapowiedział nauczyciel języka polskiego – Piotr Szwed. Zwrócił uwagę, że w twórczości patrona VIII LO Adama Asnyka – tak często wyznaczającej wzorce postępowania, można też odnaleźć pierwiastki zwątpienia a nawet rozpaczy. Do tych, mniej znanych aspektów poezji autora „Do młodych”, nawiązywał spektakl „Skoszlawione pieśni czarnoksięstwo” stanowiący inscenizację fragmentów wiersza „Poeci do publiczności”.
Krótkie przedstawienie, które wspólnie z Piotrem Szwedem przygotowała grupa uczniów: Zosia Jasik, Wiktor Łyszczyński, Jan Konstanty Matyjaszczyk, Elżbieta Szosland-Fałtyn oraz zapewniający oprawę muzyczną – Nikodem Kocemba, stanowiło opowieść o twórczej niemocy, frustracji i zagubieniu. Dzięki intensywnej aktorskiej ekspresji, dynamice scen, w których śmieszność mieszła się z dramatyzmem, postawiono pytania o rolę poezji w czasach niepoetyckich oraz o stosunek do twórczości dawnych wieszczów, która staje się coraz częściej „niezrozumiałym szumem”. Słowa z wiersza Adama Asnyka zabrzmiały bardzo naturalne w ustach młodych ludzi – rozdartych między zaangażowaniem a sceptycyzmem, między zawstydzeniem, niepewnością a śmiałym oskrażeniem skierowanym w stronę tłamszącej twórczy entuzjazm współczeności.
2
Archiwum Aktualności