• JESIENNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW W VIII LO - 24 WRZEŚNIA 2019
          • JESIENNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW W VIII LO - 24 WRZEŚNIA 2019

          • Turniej po raz kolejny cieszył się olbrzymim zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, że do zawodów przystąpiło 75 uczniów z 14 klas. Po wielogodzinnej rywalizacji wyłoniono trzy najlepsze zespoły.
            I miejsce - klasa 3A (Pietrzykowski, Kalinka, Czernik, Kruś, Gosławski, Bartczak),
            II miejsce - klasa 3B (Potrzebowski, Kubiak, Kołomański, Domińczak),
            III miejsce - klasa 1Ap (Kościelecki, Szymański, Pawłowski, Czekalski, Gronowalski, Kowalski)
            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję turnieju.

        • Wyjazd integracyjny klas pierwszych
          • Wyjazd integracyjny klas pierwszych

          • W dniach 16-17 września pierwszoklasiści rozpoczynający w tym roku swoją naukę w trybie trzyletnim udali się wraz z wychowacami i opiekunami na wycieczkę do urokliwego, znajdującego się wśród lasów spalskiego ośrodka Zacisze. Tam mieli okazję lepiej poznać siebie nazwajem, nauczycieli oraz zasady panujące w szkole. Przećwiczyli również, podczas zajęć zaproponowanych przez wuefistów, umiejętności współpracy w grupie. Następnie trenowali zdolności artystyczne, a może w jeszcze większym stopniu organizacyjne, przygotowując w ekspresowym tempie autoprezentacje klas, które doskonale sprawdziły się jako dodatkowo atrakcja podczas wieczornego ogniska, poprzedzającego dyskotekę. Zwieńczeniem wyjazdu był odbywający się kolejnego dnia przedpołudniowy spacer do zabytkowych bunkrów z okresu II wojny światowej znajdujących się w miejscowości Konewka. Tuż po nim zmęczeni, ale i zadowoleni uczestnicy wycieczki wrócili do Łodzi.

        • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

          • 2 września 2019 roku w VIII LO odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2019 / 2020. 
            Uroczystość uświetniła wizyta pana pułkownika Włodzimierza Pajdowskiego, który dla upamiętnienia 80 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, wygłosił krótką mowę na temat wydarzeń, których był świadkiem i uczestnikiem.

        • To już 25 lat wymiany Ósemki z Gymnasium Carolinum w Ansbach!
          • To już 25 lat wymiany Ósemki z Gymnasium Carolinum w Ansbach!

          • Już 25 raz uczniowie klasy dwujęzycznej z „Asnyka” odwiedzili partnerską szkołę w Ansbach w Niemczech, by doskonalić swe umiejętności językowe oraz wspólnie pracować nad projektem. W nauce języka obcego ważny jest nie tylko kontakt z językiem potocznym, ale również z kulturą danego kraju. Realizację tych celów umożliwia zamieszkanie u niemieckich rodzin partnerów, towarzyszenie im podczas zajęć lekcyjnych, wspólne zwiedzanie i spędzanie czasu wolnego oraz poznanie zwyczajów życia codziennego. Podczas uroczystości jubileuszowej dokonano podsumowania wieloletnich wspólnie podejmowanych działań, zaprezentowano wcześniej przygotowany program artystyczny oraz efekty końcowe projektu. Warto podkreślić zaangażowanie dyrektorów obu szkół, nauczycieli, uczniów i rodziców, a także fakt, iż corocznie wymiana jest dofinansowywana przez PNWM.

             

        • Wymiana z Gymnasium Immanuela Kanta
          • Wymiana z Gymnasium Immanuela Kanta

          • Po raz trzeci uczniowie VIII LO spotkali się ze swoimi rówieśnikami z niemieckiego Lachendorf. Projekt wspierany był finansowo, jak co roku, przez PNWJM, organizację dbająca o relacje polsko-niemieckie. Tematem realizowane w tym roku szkolnym wymiany była „Wielokulturowość na przykładzie Łodzi i Celle”. Bardzo ciepło przyjęci w Niemczech próbowaliśmy równie serdecznie ugościć naszych kolegów i chyba nam się udało, bo opinie o spotkaniu były entuzjastyczne. Największe wrażenie zrobiła na gościach Warszawa i nietypowy sposób oprowadzania na zasadzie gry miejskiej. Świetnie się bawiąc poznawaliśmy przedwojenną i wojenną historię stolicy. Także w Łodzi staraliśmy się pokazać najpiękniejsze miejsca tego niedocenionego miasta. Chcieliśmy przybliżyć gościom atmosferę XIX wiecznej industrialnej metropolii, stąd warsztaty o tym, co wyróżnia Łódź na tle innych miast Europy. Nasi koledzy dowiedzieli się kim byli Lodzermensche, czym jest krańcówka i żulik. Chcąc pokazać naszym kolegom, że wielokulturowości tworzyła  tradycję tego miasta zwiedziliśmy pałace należące do łódzkich fabrykantów, gdzie odbyliśmy liczne warsztaty. Najbardziej w pamięci zapadły nam te dotyczące awangardy w MS1 czy mody w Białej Fabryce. Okazało się, że tożsamość kulturowa i etniczna doskonale uwidacznia się poprzez strój. Tak było w XIX w i tak jest współcześnie, a nasze miasto jest przecież polską stolicą mody.

        • Opowiadanie na medal!
          • Opowiadanie na medal!

          • Natalia Tengosz, uczennica klasy humanistycznej IIIc, zdobyła I nagrodę w międzyszkolnym konkursie literackim „Jestem człowiekiem wolnym, nie poddam się uzależnieniom” za tekst „Wybacz mi, mamo”. Młoda pisarka uczestniczyła w uroczystym podsumowaniu przedsięwzięcia w XXV LO w Łodzi wraz ze swoją polonistką Izabelą Stasiak 13 czerwca 2019 r. Gratulujemy Natalii sukcesu i życzymy, aby wena nigdy jej nie zawiodła. Zapraszamy na szkolną stronę internetową, na której można przeczytać teksty Natalii w antologiach z cyklu „Nie pisz do szuflady” redagowanych w ramach projektu z antykiem w tle.

        • Asnyk w Irlandii
          • Asnyk w Irlandii

          • Grupa Asnykowiczów wzięła udział w warsztatach językowych w Wielkiej Brytanii, tym razem w pięknych miastach Irlandii Płn. oraz Republiki Irlandii – Belfaście i Dublinie. Była to niecodzienna okazja, aby lepiej poznać jedne z piękniejszych miast Zielonej Wyspy, dowiedzieć się więcej o kulturze i mieszkańcach Irlandii, a także sprawdzić znajomość języka angielskiego w naturalnych, codziennych sytuacjach w kontakcie z żywym językiem. Dla niektórych była to również możliwość doświadczenia lotu samolotem po raz pierwszy w życiu. Podczas wyjazdu odbywały się warsztaty językowo-kulturowe. Przy tej niepowtarzalnej okazji zwiedziliśmy Muzeum Tytanika, „dzielnice podziału”: Falls i Shankill, bibliotekę Trinity College, przybrzeżne miasteczka i wiele innych historycznych miejsc Belfastu i Dublina.

             

        • Recenzujemy z klasą!
          • Recenzujemy z klasą!

          • Do licznego grona humanistów z naszej szkoły - recenzentów książek, których nagradzano w rozmaitych konkursach, dołączyła uczennica klasy IIIc Zuzanna Bakalarz. Pod opieką polonistki Izabeli Stasiak przygotowała recenzję książki G. Flynn „Zaginiona dziewczyna” i zajęła II miejsce w międzyszkolnym konkursie „Tę książkę warto przeczytać”, zorganizowanym przez XXV LO w Łodzi pod patronatem ŁCDNiKP. Zuzanna jest wszechstronnie uzdolniona, czego wyrazem były jej występy w Teatrze DOM w tegorocznym widowisku „Aurea libertas”.

                      Wszystkim miłośnikom książek życzymy zmierzenia się z trudną sztuką recenzowania. Zuzanna odebrała nagrodę 13 czerwca 2019 r.

        • Bank z nagrodami rozbity!
          • Bank z nagrodami rozbity!

          • Humanistki z klasy 1c1 Oliwia Jagodzka i Marta Szakiel oraz z klasy IIIc Adrianna Kusiak zachwyciły jurorów międzyszkolnego konkursu plastycznego „Jestem człowiekiem wolnym, nie poddam się uzależnieniom”. Dziewczynom przyznano pierwszą (Oliwia), drugą (Marta) i trzecią (Adrianna) nagrodę. Prace laureatek można było podziwiać na ekspozycji przygotowanej w ramach uroczystości podsumowania przedsięwzięcia w XXV LO w Łodzi 13 czerwca 2019 r. Wszystkie nagrodzone uczennice ujawniły już wcześniej swój talent plastyczny, pracując w projekcie z antykiem w tle „Aurea libertas”. Laureatki odbierały nagrody w towarzystwie swojej opiekunki Alicji Petrykiewicz.

        • Program „Zdolny uczeń - świetny student”
          • Program „Zdolny uczeń - świetny student”

          • Wzorem ubiegłego roku nasza szkoła przystąpiła do programu Zdolny uczeń - świetny student”. Uczestnikami tegorocznej edycji są uczniowie klasy 2D: Justyna Bartczyk, Dymitr Sobiczewski, Klaudia Namiecińska, Dawid Bartosik, Julia Roszpara i Aleksandra Swadowska.
            Celem programu jest poszerzanie pasji i zainteresowań uczniów poprzez ich indywidualne, cykliczne konsultacje z pracownikami Uniwersytetu Łódzkiego oraz udział w wybranych zajęciach i badaniach prowadzonych na Uczelni. Uczniowie będą realizować program na Wydziale Chemii UŁ pod kierunkiem nauczycieli akademickich. W tym roku szkolnym opiekunami naukowymi naszych uczniów  zostali: Pan dr Paweł Krzyczmonik, Pan dr Sławomir Domagała z Zakładu Elektroanalizy i Elektrochemii, Pani dr Renata Stanecka-Badura oraz Pan dr Maciej Psarski z Katedry Technologii i Chemii Materiałów. 

            Poniżej znajdują się prezentacje prac uczniów:

            Dawid Bartosik

            Klaudia Namiecińska

            Justyna Bartczyk

            Aleksandra Swadowska

        • Dzień bez papierosa
          • Dzień bez papierosa

          • W ramach obchodów Dnia bez papierosa uczniowie klas o profilu biologiczno-chemicznym przeprowadzili akcję skierowaną do palaczy i nie tylko, która miała promować coraz modniejsze niepalenie.
            W ramach akcji uczniowie przygotowali wystawę plakatów na temat szkodliwości palenia papierosów oraz rozdawali ulotki zachęcające społeczność naszej szkoły do rzucenia palenia i promujące  życie bez papierosów.

        • Wyjazdowa Sesja Naukowa dla klas biologiczno-chemicznych
          • Wyjazdowa Sesja Naukowa dla klas biologiczno-chemicznych

          • 20.05.2019r.  odbyła się trzydniowa wycieczka do Spały w ramach naukowej sesji wyjazdowej dla uczniów klas o profilu biol-chem-mat. Pierwszego dnia zwiedziliśmy  rezerwat Niebieskie źródła, który posiada wybitne walory krajobrazowe i położony jest  w dolinie Pilicy, na prawym brzegu rzeki. Następnego dnia odbyły się zajęcia terenowe w rezerwacie przyrody Spała, znajdującego się  na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat utworzony został ze  względów naukowo-dydaktycznych  i znajdują się tam  fragmenty lasu mieszanego głównie  z udziałem jodły. Las ten jest przykładem naturalnych zespołów roślinnych jakie występowały w dawnej Puszczy Pilickiej (zwanej też Lasami Spalskimi). Rośnie tu wielopiętrowy drzewostan złożony z dębu szypułkowego, sosny, klonu jawora, grabu, olchy, jodły i świerka.  

            Wyjazd obfitował również w zajęcia,  podczas których rozwiązywaliśmy testy maturalne z chemii, biologii i matematyki oraz przeprowadziliśmy badania wody z rzeki Gać przy użyciu teczki ekobadacza. Wieczorem zaś, w ramach integracji miedzyklasowej, odbyło się ognisko. W drodze powrotnej  zwiedzaliśmy ruiny zamku w Inowłodzu pod opieką przewodnika, który przekazał nam wiele ciekawych informacji na temat historii tego miejsca.

        • Warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych
          • Warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych

          • 12 grudnia uczennice klasy 1 D uczestniczyły w warsztatach  tworzenia ekologicznych i naturalnych  kosmetyków.

            Tym razem tematem przewodnim warsztatów były „Prezenty na święta” czyli, jak prosto i szybko obdarować rodzinę własnoręcznie wykonanymi kosmetykami.

            Z warsztatów, oprócz bezcennej wiedzy, uczennice wyniosły własnoręcznie wykonany krem ekologiczny. Odkrywanie tajników tworzenia własnych receptur, oprócz walorów praktycznych, jest również niezwykle wciągające i fascynujące. W trakcie warsztatów najmocniejszy akcent postawiony został  na proste, sprawdzone i łatwe do samodzielnego powtórzenia receptury, bazujące na naturalnych, ekologicznych składnikach. Takie kosmetyki domowej produkcji to wspaniały prezent dla najbliższych na każdą okazję.