Zapraszamy Maturzystów po odbiór świadectw dojrzałości we wtorek, 8 lipca 2025, o godzinie 12.00 do sali gimnastycznej.
Wiadomości
Świadectwa dojrzałości
Zakończenie roku szkolnego
W piątek, 27 czerwca 2025 r., odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego w naszym liceum. Uczniowie klas I–III odebrali świadectwa, nagrody oraz wyróżnienia za osiągnięcia naukowe, artystyczne, sportowe i społeczne.
Był to czas podsumowania wspólnej pracy, zaangażowania i codziennego wysiłku włożonego w rozwój oraz budowanie szkolnej wspólnoty. W trakcie uroczystości nie zabrakło podziękowań dla nauczycieli, wychowawców oraz pracowników szkoły.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za całoroczną pracę, a rodzicom – za wsparcie i współpracę.
Życzymy wszystkim udanych, bezpiecznych wakacji – pełnych odpoczynku, inspirujących spotkań i dobrej energii na nowy rok szkolny. Do zobaczenia we wrześniu!
5
Sukces Krzysztofa!
Z wielką przyjemnością i dumą informujemy, że nasz tegoroczny absolwent Krzysztof Piaskowski został laureatem XVIII Olimpiady im. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Krzysztof znalazł się w gronie 45 najlepszych z najlepszych wyłonionych spośród 3200 osób biorących udział w zmaganiach. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy
Wiedeń: Spacerkiem po cesarskim mieście
W dniach 16.06.- 18.06. klasy dwujęzyczne oraz klasa wstępna miały okazję uczestniczyć w wycieczce szkolnej do stolicy Austrii – Wiednia. Celem wyjazdu było nie tylko poznanie zabytków jednego z najpiękniejszych miast Europy, ale także przybliżenie historii potężnej dynastii Habsburgów, która przez wieki miała ogromny wpływ na losy Europy, w tym również Polski. Zwiedzając Pałac Schönbrunn - letnią rezydencję cesarską, zwaną często „austriackim Wersalem”, poznawaliśmy codzienne życie cesarzowej Marii Teresy, cesarza Franciszka Józefa i słynnej Sisi. Zwiedziliśmy Katedrę św. Szczepana – symbol Wiednia, podziwialiśmy zabytkowe kamienice i zaułki, a także wysłuchaliśmy ciekawostek o historii miasta. Wieczorne spacery pozwoliły nam poczuć niezapomnianą atmosferę tego wyjątkowego miasta. Wróciliśmy pełni wrażeń, inspiracji i nowych doświadczeń, które na długo pozostaną w naszej pamięci.
5
Ósemka w kosmosie!
Wspólnie celebrowaliśmy transmisję startu misji kosmicznej, w której wziął udział nasz absolwent Sławosz Uznański-Wiśniewski. W naszej szkole nie mogło zabraknąć kibicowania temu niezwykłemu wydarzeniu. Towarzyszyła nam duma, radość i ekscytacja. Sławosz inspiruje uczniów do spełniania marzeń, zdobywania wiedzy i podążania za swoją pasją. Razem z nim możemy wspólnie z przestrzeni kosmicznej podziwiać planetę bez granic, podziałów i pełną piękna. Trzymamy kciuki za dalszą cześć misji i nie możemy doczekać się spotkania Sławosza z naszymi uczniami po powrocie.
U nas nie zabrakło tortu z rakietą oraz planet-pączków!
Cała Ósemka trzyma kciuki!
Obóz naukowy klasy 1d
W dniach 10-13.06.2025 r. odbył się pierwszy obóz naukowy klasy Id do Krakowa. Podczas zajęć w Ogrodzie Botanicznym UJ poznaliśmy różne gatunki roślin zarówno rosnących w Polsce, jak i te bardziej egzotyczne. Kwitnący ogród nas zachwycił i chciałoby się zostać tam na dłużej.
Drugiego dnia odwiedziliśmy Wydział Chemii UJ, gdzie wykonaliśmy różne doświadczenia związane z ogniwami, polimerami stosowanymi w życiu codziennym. Otoczeni zielenią miejską w parku z przyjemnością rozwiązywaliśmy zadania z chemii i biologii. A wieczorami było trochę sportu.
5
Zdolny Uczeń - Świetny Student
6 czerwca, w Auli prof. Szuberta w Uniwersytecie Łódzkim odbyło się podsumowanie VIII edycji programu "Zdolny Uczeń - Świetny Student".
Naszą Szkołę reprezentował uczeń Franciszek Koronkiewicz z klasy 3c, który brał udział w projekcie na Wydziale Filologicznym oraz uczniowie klasy 2d: Julia Ciechomska, Antoni Kurowski i 3a: Natalia Gortat, którzy badali mikroorganizmy na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska.
Wielkie brawa dla naszych zdolnych uczniów, a przyszłych świetnych studentów
3
Greetings from the Netherlands! Greetings from Scotland!
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w wycieczce krajoznawczej za granicą – tym razem podbili urokliwy holenderski Amsterdam oraz przemierzyli wzdłuż i wszerz Wyspy Brytyjskie! Zawitali m. in. do kolebki Szkotów na zamku w Stirling, poczuli mroczny i tajemniczy klimat stolicy Szkocji – Edynburga oraz zanurzyli się w historię przemysłowego miasta, spacerując po angielskim Newcastle upon Tyne. Nie zabrakło również zapierających dech w piersiach widoków podczas wędrówki po górskich Scottish Highlands oraz upragnionych chwil odpoczynku spędzonych w doborowym towarzystwie w miejscu zakwaterowania – przytulnym Comrie Croft.
Dla wielu niezapomnianym doświadczeniem okazała się również podróż promem, podczas której chętnie korzystano z bogatej oferty atrakcji, wśród których prym wiodło wspólne śpiewanie piosenek karaoke i podbijanie parkietu w towarzystwie muzyki granej na żywo. Wspaniałe wspomnienia ze Szkocji z pewnością zostaną na zawsze w naszych sercach! Dziękujemy i czekamy na więcej!
41
Stypendium naukowe marszałka województwa łódzkiego
Nasza tegoroczna maturzystka, Maja Urbańska znalazła się w gronie laureatów Stypendium naukowego Marszałka Województwa Łódzkiego w kategorii uczeń. Gali wręczenia dyplomów towarzyszył znakomity koncert studentów Akademii Muzycznej w Łodzi.
Liczby zespolone
24 kwietnia kasa 3d wzięła udział w lekcji o liczbach zespolonych poprowadzonej przez przedstawicieli Stowarzyszenia Fascynatów Matematyki przy Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ.
1
Zajęcia z kombinatoryki
30 maja 2025 r. uczniowie klasy 2f kombinowali na warsztatach z kombinatoryki :) Dziękujemy pracownikom Wydziału Matematyki i Informatyki UŁ za zaproszenie.
5
Podsumowanie projektu UŁ "Zdolny Uczeń, Świetny Student"
29 maja, na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska odbyło się podsumowanie projektu UŁ "Zdolny Uczeń, Świetny Student".
Wzięli w nim udział nasi uczniowie z klas biologiczno-chemicznych: 2d i 3a.
Prezentowali oni wyniki swoich, prowadzonych od września, prac badawczych. W tym roku zmieniła się nieco formuła projektu i spośród prezentacji uczniów z różnych łódzkich i pozałódzkich liceów wybrano tę najlepszą (wyłoniono ją w wyniku tajnego glosowania), która zostanie zaprezentowana podczas finałowej gali międzywydziałowej. Zaszczyt ten przypadł zespołowi z VIII LO w składzie: Julia Ciechomska i Antoni Kurowski z klasy 2d oraz Natalia Gortat z 3a. Tematem ich badań były bakterie występujące w powietrzu, w wodzie oraz na różnych powierzchniach w laboratorium. Uczniowie z wielką pasją, a jednocześnie z dużą swobodą zaprezentowali wyniki swoich badań przed szacownym audytorium, za co należą im się wielkie gratulacje.
Pozostali uczniowie Ósemki również godnie reprezentowali naszą Szkołę.
1
Roch Szkudlarek w finale XIII Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego!
Z dumą informujemy, że Roch Szkudlarek zakwalifikował się do finału XIII Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego, który odbędzie się w dniach 12–13 czerwca 2025 r. w Lublinie.
Pierwszego dnia finaliści wezmą udział w części konkursowo-wykładowej, natomiast drugiego – w warsztatach logicznych. To prestiżowe wydarzenie gromadzi młodych pasjonatów logiki z całej Polski, a awans do finału świadczy o wybitnych umiejętnościach analitycznych i logicznym myśleniu.
Gratulujemy Rochowi i trzymamy kciuki za finałowe zmagania!
Sukces Rocha w ogólnopolskim konkursie matematycznym JAROMAT 2025!
Z radością informujemy, że Roch Szkudlarek z klasy 3a został laureatem ogólnopolskiego konkursu matematycznego JAROMAT 2025! To ogromne osiągnięcie, które świadczy o jego wyjątkowych zdolnościach i pasji do matematyki.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na matematycznej ścieżce!
Stypednium Lions Club Łódź 2025
Z ogromną przyjemnością i dumą informujemy, że Maja Urbańska z klasy 4a po raz drugi została stypendystką Lions Club Łódź 2025 za wybitne uzdolnienia. Spośród wszystkich przyznanych stypendiów – zaledwie dwunastu – jedno trafiło właśnie do naszej absolwentki! Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!
Wycieczka naukowa do Torunia
13.05 odbyła się wycieczka naukowa z chemii do Torunia, a dokładniej do Centrum Chemii w Małej Skali. Była to doskonała okazja do poszerzenia wiedzy teoretycznej o praktyczne doświadczenia. Wzięli w niej udział uczniowie klas z rozszerzeniem z chemii, którzy zgłębiali tajniki eksperymentów chemicznych. Centrum Chemii w Małej Skali to ośrodek naukowy, który specjalizuje się w edukacji chemicznej, oferując innowacyjne metody nauczania oparte na eksperymentach przeprowadzanych w małej skali. Uczniowie mieli szansę uczestniczyć w licznych warsztatach, podczas których sami wykonywali doświadczenia, stosując nowoczesne techniki laboratoryjne. Każde z zajęć zostało zaplanowane tak, aby uczniowie nie tylko zdobyli wiedzę teoretyczną, ale również rozwinęli swoje umiejętności praktyczne i mogli w pełni zrozumieć zasady działania różnych reakcji chemicznych. Program wycieczki obejmował różnorodne eksperymenty związane z podstawowymi zagadnieniami chemii, takimi jak reakcje kwasowo-zasadowe, reakcje utleniania-redukcji czy też analiza chemiczna substancji. Uczniowie poznali także techniki bezpiecznego pracy w laboratorium. Wycieczka okazała się także doskonałą integracją grupy, wymianą doświadczeń oraz wspólnym zgłębianianiem pasji do nauk ścisłych. Podsumowując, wycieczka do Centrum Chemii w Małej Skali była inspirującym i edukacyjnym wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci uczniów. To doskonała możliwość połączenia teorii z praktyką i lepszego zrozumienia, jak chemia wpływa na nasze codzienne życie
3
Marsz przeciwko hejtowi
Dnia 24.04.2025 odbył się marsz przeciwko hejtowi, zorganizowany przez SP 11, w Łodzi. Brała w nim udział delegacja z naszej szkoły, z klasy 1b, pod opieką psychologa i pedagoga szkolnego. Hejt to zjawisko będące źródłem konfliktów, trudnych emocji i zaburzeń psychicznych wśród młodzieży. Należy głośno rozmawiać na trudne tematy, ponieważ tylko takie działanie przynosi sukcesy w eliminowaniu nieakceptowanych zachowań.
2
Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych
Drodzy Maturzyści VIII Liceum Ogólnokształcącego!
Nadszedł wyjątkowy moment – dzień, na który wielu z Was czekało z niecierpliwością. Zakończyliście ważny etap w swoim życiu. Przez ostatnie lata spędziliście w murach naszej szkoły wiele godzin – ucząc się, rozwijając, tworząc relacje, które, mamy nadzieję, zostaną z Wami na długo.
To czas podsumowań, refleksji i wspomnień. Z pewnością nie zabrakło momentów pełnych radości, dumy, ale i wyzwań. Teraz przed Wami kolejny krok – matura. Trzymamy za Was mocno kciuki i wierzymy, że sobie dobrze poradzicie.
Wkraczacie w dorosłość – świat pełen możliwości, ale też wyborów, które będą kształtować Waszą przyszłość. Życzymy Wam, byście szli przez życie z odwagą, pasją i przekonaniem, że warto być wiernym sobie. Nie bójcie się marzyć i działać – z zaangażowaniem i sercem.
Pamiętajcie, że VIII LO to nie tylko szkoła – to miejsce, które będzie Waszym wspomnieniem, niezależnie od tego, gdzie poniosą Was dalsze losy. Zawsze będziecie tu mile widziani.
W imieniu wszystkich wychowawców i grona pedagogicznego dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas, za Waszą obecność, energię i osobowości, które wzbogaciły naszą społeczność.
Z serca życzymy Wam powodzenia na maturze i wszystkiego, co najlepsze na kolejnych etapach życia. Idźcie śmiało w świat – i nie zapominajcie, że zawsze możecie wrócić tam, gdzie wszystko się zaczęło.
21
Teatralna lekcja historii Łodzi
Klasa 2e, w ramach zajęć wychowawczych, obejrzała dziś, 25.04.2025 r. spektakl pt. "Biedermannowie" w Teatrze Powszechnym w Łodzi.
Była to żywa lekcja historii naszego miasta, z elementami języka niemieckiego, a nawet biologii. 🎭 A po południu uczniowie integrowali się grając w kręgle. 🎳
Różnorodność gatunkowa płazów i gadów
Uczniowie klasy 2d i 2a biol-chem. poznawali 23.04.2025 r. różnorodność gatunkową płazów i gadów oraz ich przystosowania do środowiska życia.
2
Archiwum Aktualności