Wiadomości

          • Budujemy mosty: relacja z wymiany młodzieży z Hansa-Gymnasium w Kolonii!

          • Za nami dwa niezwykle intensywne, pełne emocji i niezapomnianych wrażeń tygodnie. W tym roku szkolnym nasza szkoła realizowała projekt polsko-niemieckiej wymiany młodzieży z partnerską szkołą Hansa-Gymnasium w Kolonii. Obie części projektu – zarówno ta w Polsce, jak i rewizyta w Niemczech – pokazały, że współczesna młodzież potrafi doskonale przełamywać bariery językowe i kulturowe, budując trwałe relacje na przyszłość.

            Część I: Polska gościnność i historyczne stolice (21–28 kwietnia)
            Pierwszy etap wymiany upłynął pod znakiem odkrywania polskiego dziedzictwa. Tematem przewodnim w naszym kraju były stolice Polski. Wspólnie z naszymi gośćmi z Kolonii wyruszyliśmy w podróż w czasie:
            • Gniezno – gdzie u podnóża katedry odkrywaliśmy początki państwa polskiego,
            • Kraków – zachwycający Wawelem, Sukiennicami i niepowtarzalną atmosferą dawnej stolicy,
            • Łódź (dawna i obecna) – nasza lokalna duma. Pokazaliśmy gościom fascynującą transformację miasta – od dziewiętnastowiecznej, industrialnej potęgi (Manufaktura, Księży Młyn) po nowoczesne, tętniące życiem centrum kultury i biznesu.

            Oprócz intensywnego zwiedzania postawiliśmy na integrację! Wspólne wyjście na kręgielnię okazało się strzałem w dziesiątkę – sportowa rywalizacja i mnóstwo śmiechu błyskawicznie przełamały pierwsze lody.

            Część II: Rewizyta w Kolonii – „Poszukiwanie wspólnych korzeni” (9–16 czerwca)
            Czerwiec przyniósł czas na rewizytę. Nasza grupa udała się do Kolonii, gdzie hasłem przewodnim było „Poszukiwanie wspólnych korzeni”. Niemieccy koledzy i ich rodziny przygotowali dla nas fantastyczny program, łączący historię z wielką dawką rozrywki:
            • Kolonia – zwiedzanie monumentalnej Katedry (Kölner Dom), która wywarła na wszystkich ogromne wrażenie, oraz wspólne spacery nad Renem,
            • Bonn – dawna stolica RFN, gdzie tropiliśmy ślady współczesnej historii Niemiec,
            • Frankfurt nad Menem – imponująca metropolia, w której tradycja miesza się z nowoczesnymi wieżowcami,
            • Phantasialand – całodniowy pobyt w jednym z najlepszych parków rozrywki w Europie dostarczył nam gigantycznej dawki adrenaliny i doskonałej zabawy!

            Co zyskaliśmy? Więcej niż tylko wspomnienia!
            Mimo że tegoroczna wymiana dobiegła końca, jej efekty zostaną z nami na bardzo długo. Projekt ten przyniósł naszym uczniom ogromne korzyści:
            • Pogłębienie znajomości języka niemieckiego – codzienne rozmowy w domach goszczących i podczas wycieczek były najlepszą, żywą lekcją języka,
            • Przełamane stereotypy i głębsze zrozumienie kultury naszych sąsiadów,
            • Trwałe, polsko-niemieckie przyjaźnie – łzy wzruszenia podczas pożegnania na lotnisku były najlepszym dowodem na to, jak bliskie relacje udało się nam zbudować.

            Serdecznie dziękujemy Dyrekcji, Koordynatorom projektu, Rodzicom za wspaniałe przyjęcie gości w Polsce oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) za wsparcie finansowe naszej inicjatywy.


            Do zobaczenia za rok! Bis bald!


            Projekt współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży

          • Szlakiem Bursztynu - wycieczka klas o profilu matematyczno-biologiczno-chemicznym

          • Uczniowie klas realizujących rozszerzenia z matematyki, biologii i chemii uczestniczyli w trzydniowej wycieczce edukacyjnej „Szlakiem Bursztynu”, podczas której mieli okazję poszerzać swoją wiedzę oraz poznawać przyrodnicze i kulturowe walory polskiego wybrzeża.

            Dzień 1

            Naszą przygodę rozpoczęliśmy od wizyty w Fokarium na Helu, gdzie mogliśmy z bliska obserwować foki oraz poznać działania związane z ochroną tych wyjątkowych zwierząt. Następnie uczniowie uczestniczyli w wykładzie i warsztatach poświęconych życiu fok, zdobywając wiele ciekawych informacji na temat ich biologii, zachowań i środowiska naturalnego.

            Dzień 2

            Kolejnego dnia odwiedziliśmy Uniwersytet Gdański, gdzie wysłuchaliśmy interesujących wykładów:

            🔹 „Mózg mordercy”

            🔹 „Metody biologiczne w ocenie skażenia środowiska naturalnego zanieczyszczeniami chemicznymi”.

            Po zajęciach udaliśmy się do Oceanarium w Gdyni, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach dotyczących fauny i flory Morza Bałtyckiego. Następnie zwiedzaliśmy najpiękniejsze zakątki Gdańska, poznając historię i zabytki miasta. Na zakończenie dnia wzięliśmy udział w emocjonującej grze terenowej związanej z poszukiwaniem bursztynu.

            Dzień 3

            Ostatni dzień wycieczki poświęciliśmy nauce poprzez doświadczenia. Podczas warsztatów z chemizmu wody uczniowie samodzielnie przeprowadzali badania i analizy próbek, poznając metody oceny jakości wody. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Emigracji w Gdyni, gdzie zapoznaliśmy się z historią Polaków opuszczających ojczyznę na przestrzeni dziejów.

            Wyjazd był doskonałą okazją do połączenia nauki z praktyką, rozwijania zainteresowań oraz integracji uczniów. Wróciliśmy bogatsi o nową wiedzę, doświadczenia i niezapomniane wspomnienia.

          • Przedwakacyjny dzień sportu

          • Jedną z czerwcowych ósemkowych tradycji jest mecz uczniowie kontra nauczyciele. Wrażeń nie brakowało, a rywalizacja dostarczała emocji. Gratulacje dla obu drużyn!

          • Mamy to! Tytuł Brązowej Szkoły!

          • Z radością i dumą ogłaszamy, że nasza szkoła zdobyła prestiżowy tytuł Brązowej Europejskiej Szkoły Praworządności RP 2026 roku! Trzeci rok z rzędu mamy zaszczyt być w czołówce rankingu olimpijskiego. Znaleźliśmy się w elitarnym gronie szkół w Polsce w Ogólnopolskim Rankingu Olimpijskim, prowadzącym przez SEO COPTIOSH oraz Białostockie Centrum Edukacji (pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej).

            Co to dla nas oznacza? To oficjalne potwierdzenie, że edukacja społeczna, europejska, prawna, historyczna oraz wiedza o prawach człowieka stoją u nas na najwyższym poziomie! Możemy dumnie posługiwać się oficjalnym logo Brązowej Szkoły.

            Dziękujemy naszym wspaniałym nauczycielom za zaangażowanie, a uczniom za pasję i ciężką pracę. To nasz wspólny sukces!

          • Czerwiec to w „Ósemce” czas lekcji w terenie

          • Korzystając ze sprzyjającej pogody, uczniowie klas trzecich realizujący rozszerzenie z geografii odbyli spacer, szukając początków historii naszego miasta oraz zmian w rozwoju przestrzennym Łodzi. Odwiedziliśmy rynek Starego Miasta, Górki Plebańskie, zajrzeliśmy do „Oka Śledzia” w Parku Staromiejskim, sprawdziliśmy godzinę na zegarze słonecznym oraz dotarliśmy do najstarszego łódzkiego zabytku – drewnianego kościoła św. Józefa, powstałego w latach 60. XVIII wieku.

            Natomiast klasy 1a i 1b zanurzyły się w świat skał i minerałów w Muzeum Geologicznym, porządkując i poszerzając swoją wiedzę w tym zakresie. Duże zainteresowanie wzbudziły minerały luminescencyjne, świecące pod wpływem promieni ultrafioletowych. Dziękujemy dr. M. Krystkowi za interesującą prelekcję, a dr Karolinie Dmochowskiej za współpracę.

            Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym!

          • "Zdolny Uczeń - Świetny Student" w naukach eksperymentalnych. Gratulacje dla Mai za najlepszą prezentację!

          • 12 czerwca troje uczniów z klas trzecich o profilu biologiczno - chemicznym naszego liceum wzięło udział w uroczystym podsumowaniu projeku UŁ "Zdolny Uczeń- Świetny Student" na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska. Aleksander przedstawił wyniki badań, prowadzonych pod opieką pani dr hab. Anny Jażdżewskiej, nad ukrytą różnorodnością wśród antarktycznych skorupiaków - nowy gatunek obunoga z Morza Rossa. Irmina charakteryzowała bakterie powodujące zakażenia układu moczowego - mentorką była pani dr Iwona Kwil. Maja badała toksyczność magnezu u roślin pod opieką mentora, pana doktora Mateusza Wali. Praca w specjalistycznych laboratoriach i opracowywanie wyników badań to niezwykle cenne doświadczenie dla naszych uczniów.

          • Warsztaty fotograficzne

          • We wtorek, 09.06.2026, klasa 3e wzięła udział w całodziennej wizycie studyjnej realizowanej w ramach programu Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych. Wyjazd finansowany był ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

            W łódzkim studio fotograficznym Platin Studio pod czujnym okiem znakomitego fotografa młodzież mogła wcielić się w jego rolę, wypróbować własnych sił jako model/modelka oraz podpatrzeć pracę profesjonalnej wizażystki.

            Drugim punktem programu była wizyta w Łowiczu w Pracowni Ceramiki i Rękodzieła „Deja” Jadwiga Dębska. W promieniach słońca, w niezwykłej atmosferze stworzonej przez gospodarzy uczniowie klasy 3e mieli szansę odnaleźć swoje talenty artystyczne. Czy je odnaleźli? Zdjęcia mówią same za siebie…

            Aż żal było wracać!

          • "Zdolny Uczeń - Świetny Student"

          • W dniu 10 czerwca dwoje uczniów naszej szkoły miało okazję zaprezentować się na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Aleksandra Majewska z klasy 2c oraz Nataniel Kubicki z klasy 3c przedstawili referaty przygotowane w ramach projektu „Zdolny Uczeń, Świetny Student”. Przygotowania do nich były bardzo wymagające i czasochłonne, jednak uczniowie wraz ze swoim mentorem, dr. hab. Kiriłem Marinowem, świetnie sobie z tym poradzili. Opracowane przez nich wykłady dotyczyły monastycyzmu w Palestynie oraz stambulskich zabytków Bizancjum. Kilka uczennic z klasy 2c miało szansę osobiście wysłuchać tych wystąpień na uniwersytecie. Jako społeczność szkoły jesteśmy dumni z ogromnego wkładu reprezentujących nas uczniów i serdecznie im gratulujemy!

          • Nasi Finaliści! Gratulacje!

          • Finaliści tegorocznej edycji Olimpiady Zwolnieni z Teorii uczestniczyli 28 maja w gali wręczenia nagród dla najlepszych projektów w Polsce. Działania te mają realny wpływ na zmianę postaw społecznych. 

            6 zespołów z naszej szkoły (ok. 40 osób) zdobyło prestiżowe międzynarodowe certyfikaty z zarządzania projektami sygnowane przez Project Management Institute.  "Adopciaki", "Droga do aktywnosci", "Skup się i patrz szerzej" to nazwy projektów ,które zdobyły dodatkowe nagrody Brązowych Wilków. 


            Gratulujemy wszystkim i dziękujemy

          • Gratulacje dla Debatantów

          • Uczniowie naszego szkolnego koła debat oksfordzkich, jako reprezentacja województwa i regionu OBEN Łódź, wzięli udział w finałach Krajowych Mistrzostw Polski w Debatach Historycznych, organizowanych przez Centralę IPN w Warszawie. Nasi debatanci tym razem nie zdołali zająć miejsca na podium, ale po zaciętej walce z 12 innymi mistrzami województw z całej Polski wracają do Łodzi bez wstydu.

            Całej drużynie w składzie: Artur Nieściur (1C), Nataniel Kubicki (3C), Maciej Drogosz (3C) i Franciszek Rychter (3C) oraz Pani Profesor Iwonie Witkowskiej składamy serdeczne gratulacje i życzymy powodzenia w kolejnych turniejach w nowym roku szkolnym.

          • Uroczyste wręczenie dyplomów DSD II

          • W Ambasadzie Niemiec odbyła się uroczysta gala wręczenia dyplomów DSD II (Deutsches Sprachdiplom). Nasi absolwenci klasy dwujęzycznej odebrali zasłużone certyfikaty potwierdzające bardzo dobrą znajomość języka niemieckiego na poziomie umożliwiającym podjęcie studiów w krajach niemieckojęzycznych.

            To wyjątkowe wyróżnienie jest efektem wielu lat nauki, zaangażowania i systematycznej pracy. Gratulujemy wszystkim absolwentom osiągniętego sukcesu i życzymy powodzenia w dalszej edukacji oraz realizacji ambitnych planów!

          • Piknik dwujęzyczny - przyjdź koniecznie!

          • 2 czerwca (wtorek) o godzinie 13:30 odbędzie się piknik językowy, podczas którego klasa wstępna będzie hucznie świętować zakończenie pierwszego etapu edukacji językowej. Serdecznie zapraszamy wszystkich zerówkowiczów oraz kandydatów do klasy wstępnej do wspólnej zabawy. Będzie to doskonałą okazją do poznania naszej szkolnej społeczności i czasem na nawiązanie pierwszych ósemkowych znajomości. 

            W programie pikniku:

            • języku w ruchu,
            • uwolnij swój potencjał językowy,
            • interaktywna gra plenerowa,
            • znajdź swoją planetę,
            • Ósmeka od kuchni. 

            W programie przewidziany poczęstunek. Przyjdź do nas - gwarantujemy dobrą zabawę!

             

          • Od Stonehenge po Oxford – wycieczka do Wielkiej Brytanii

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lotniczej wycieczce do Wielkiej Brytanii i Walii. Odwiedzili m.in. Bristol – miasto Banksy’ego, muzeum legendarnego Concorde’a, Cardiff, tajemnicze Stonehenge, klimatyczne Oxford i Bath. Nie zabrakło też odrobiny emocji podczas spektaklu „The Woman in Black” oglądanego oczywiście po angielsku. Dodatkową atrakcją był pobyt u brytyjskich rodzin, dzięki któremu uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe w codziennych sytuacjach.

            Wspomnienia zostaną z nami na długo, a zdjęcia będą o tym regularnie przypominać.

          • Sukces - kolejna ekopracownia!

          • Z radością informujemy, że Ósemka wzbogaci się o kolejną ekopracownię, tym razem będzie to przestrzeń łącząca geografię z fizyką inspirowana osiągnięciami naszego absolwenta Sławosza Uznańskiego. Projekt otrzymał pełne dofinansowanie na realizację ekopracowni ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. 

          • Pierwsza piątka w województwie! Zwolnieni z Teorii 2026

          • "Zwolnieni z Teorii" to olimpiada, w której uczniowie nabywają umiejętności komunikacji, kooperacji, kreatywnego i krytycznego myślenia. Nasze liceum znajduje się na 5. miejscu w województwie łódzkim: mamy 6 zespołów laureackich (w tym 3 statuetki Brązowego Wilka oraz 1 zespół wciąż ubiegający się o Złotego Wilka), a łącznie 33 uczniów zdobyło międzynarodowy certyfikat. Gratulacje!

          • 7. miejsce w rankingu

          • W rankingu waszaedukacja.pl nasze liceum zajmuje 7. szczęśliwe miejsce. Ranking bierze pod uwagę bardzo istotne kryteria: efektu edukacyjnego i wyników na egzaminie dojrzałości. Cieszymy się, że razem z naszymi uczniami jesteśmy tak wysoko.