W dniach 21-22 marca 2025 r. dwie uczennice naszej szkoły - Magdalena Szostek i Maja Urbańska - brały udział z finale XI Olimpiady Wiedzy o Mediach organizowanej na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Maja zakwalifikowała się do ścisłego finału i jako laureatka zajęła ostatecznie 9. miejsce. Serdecznie gratulujemy obu uczennicom - Mai za zdobycie tytułu laureatki i Magdalenie awansu do finału. Życzymy dalszych sukcesów.
Lekcja biologii w Orientarium
Uczniowie klasy 2e o profilu biologiczno-chemicznym odwiedzili 25.03.2025 r. łódzki Ogród Zoologiczny, by poznać bliżej przedstawicieli gromady płazów i gadów oraz ich przystosowania do życia w środowisku. Mogli również zaobserwować kąpiel słoni, różnorodność gatunków ryb oraz ptaków.
6
Wymiana z Hansa-Gymnasium w Kolonii
W dniach 8–15 marca 2025 roku odbyła się pierwsza część tegorocznej wymiany z Hansa Gymnasium w Kolonii pod opieką pani profesor Agnieszki Stępczyńskiej oraz pana profesora Macieja Binkowskiego. Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. W tym czasie mieliśmy przyjemność gościć naszych partnerów z Niemiec.
Pierwszego dnia odebraliśmy naszych gości ze stacji Łódź Kaliska i udaliśmy się z nimi do domów. Następnego dnia, aby lepiej się poznać, wybraliśmy się wspólnie na kręgle. Atmosfera była świetna – śmiech i zdrowa rywalizacja pomogły nam szybko przełamać pierwsze lody.
W poniedziałek rozpoczęliśmy oficjalną część wymiany w naszej szkole. Pracowaliśmy nad projektem „Młodzi Europejczycy – co nas łączy?”, tworząc plakat przedstawiający nasze wspólne wartości. Uczestniczyliśmy także w lekcjach języka niemieckiego i angielskiego, co było doskonałą okazją do sprawdzenia i rozwinięcia naszych umiejętności językowych.
Wtorek spędziliśmy w Warszawie, gdzie odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik, a następnie spacerowaliśmy po stolicy, poznając jej fascynującą historię. Zwiedziliśmy najbardziej charakterystyczne miejsca, m.in. Pałac Kultury i Nauki, gdzie wjechaliśmy na taras widokowy. Panorama miasta była imponująca, a zachód słońca sprawił, że widok stał się jeszcze bardziej magiczny.
Środa upłynęła nam na odkrywaniu historii Łodzi. Zwiedziliśmy Księży Młyn, poznając jego przemysłową przeszłość, a po południu mieliśmy sporo czasu wolnego. Część grupy postanowiła wykorzystać go na wspólną rozgrywkę w laser game, co stało się dodatkową okazją do integracji i dobrej zabawy.
W czwartek wyruszyliśmy do Torunia. Mimo deszczowej pogody miasto zachwyciło nas swoim urokiem. Spacerując jego urokliwymi uliczkami, odwiedziliśmy muzeum historii Torunia oraz wzięliśmy udział w warsztatach piernikarskich. Mieliśmy okazję nie tylko poznać tajniki tradycyjnej receptury, ale także własnoręcznie przygotować pachnące pierniki, które zabraliśmy na pamiątkę.
Piątek poświęciliśmy na dalsze odkrywanie Łodzi. Spacerowaliśmy po ulicy Piotrkowskiej, a następnie odwiedziliśmy Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu. To poruszające miejsce skłoniło nas do refleksji, zwłaszcza po obejrzeniu wzruszającej prezentacji i udziale w warsztatach.
Niestety, sobota była dniem pożegnania z naszymi niemieckimi przyjaciółmi. Tydzień wymiany był niezwykle intensywny, ale jednocześnie pełen wspaniałych przeżyć. Mieliśmy okazję doskonalić nasze umiejętności językowe, odkrywać fascynujące miejsca i – co najważniejsze – nawiązać nowe, wartościowe przyjaźnie. Ta przygoda na długo pozostanie w naszej pamięci.
Już 11 czerwca czeka nas kolejny etap tej wyjątkowej wymiany. Tym razem to my wyruszymy w podróż do Kolonii, by odkrywać piękno Nadrenii Północnej-Westfalii, a co ważniejsze – pielęgnować nawiązane znajomości. Nie możemy się doczekać!
99
Drzwi Otwarte już 22 marca!
Dni Otwarte
Zapraszamy Uczennice i Uczniów klas ósmych oraz ich Rodziców na Dni Otwarte w VIII Liceum Ogólnokształcącym. Do zobaczenia!
Oferta klas pierwszych na rok szkolny 2025/2026
Sukces uczennicy klasy wstępnej
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie poetyckim „Spotkania z Poezją Krajów Niemieckojęzycznych”, podczas którego mogli zaprezentować swoje talenty artystyczne. Potwierdzeniem tego były oryginalne interpretacje głosowe wybranych utworów. Spektakularny sukces odniosła uczennica klasy wstępnej Letycja Łamacz, która swoją interpretacją wiersza pt. „Lorelei” zachwyciła jury konkursowe.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Sukces naszej uczennicy
Uczennica klasy 4a Maja Urbańska została finalistką XIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o III Rzeczypospolitej Centrum Organizacji Przedmiotowo - Tematyczno - Interdyscyplinarnych Olimpiad Społeczno - Historycznyc, organizowanej na Wydziale Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku.
Serdecznie gratulujemy!
Ostatki w Ósemce
Po raz kolejny uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły bawili się na balu ostatkowym. To wspaniała okazja do wspólnej zabawy, integracji oraz pożegnania karnawału w radosnej atmosferze. Uczestnicy wydarzenia zachwycili kreatywnymi strojami, a muzyka, tańce i konkursy dostarczyły wszystkim mnóstwo pozytywnych emocji.
Dziękujemy organizatorom oraz wszystkim, którzy wzięli udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Już nie możemy doczekać się kolejnego balu w przyszłym roku!
54
W Centrum Szyfrów Enigma
Czy matematyka może wpływać na losy świata? Oczywiście, że tak! Przekonali się o tym uczniowie klas 3c i 2f podczas wizyty w poznańskim Centrum Szyfrów Enigma, gdzie poznali historię szyfrowania od starożytności, mieli szansę wypróbować różnych metod w praktyce, a na końcu dowiedzieli się jak działa Enigma i kto przyczynił się do jej rozszyfrowania.
Przy okazji odwiedzili też Bramę Poznania - interaktywną wystawę o historii miasta. Nie mogło też zabraknąć krótkiego spaceru po starówce.
18
Kolejny sukces Mai Urbańskiej z kl. IVa
Pragniemy poinformować, że Maja Urbańska, uczennica klasy 4a, uzyskała tytuł laureatki 3. miejsca X Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie Centrum Organizacji Przedmiotowo-Tematyczno-Interdyscyplinarnych Olimpiad Społeczno-Historycznych organizowanej na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
Sukcesy na LI Olimpiadzie Geograficznej
W dniu 08.02.2025 odbył się II etap (okręgowy) LI Olimpiady Geograficznej, do którego przystąpiło 69 uczniów naszego województwa. VIII liceum reprezentowali Maja Urbańska 4a, Julian Kurczewski 3b oraz Bronisław Stańczyk 2b.
W pierwszym dniu zawodów po trójetapowym pisemnym konkursie wiedzy Jury wyłoniło 19 uczestników części ustnej, która odbyła się 9 lutego na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ. Wszyscy nasi uczniowie uzyskali bardzo dobre wyniki!
Julian Kurczewski przeszedł do części ustnej zawodów. Ostatecznie uplasował się na 3 miejscu Olimpiady Geograficznej na szczeblu regionalnym z ogromnymi szansami na uzyskanie tytułu finalisty.
Obecnie oczekujemy na listę zakwalifikowanych uczniów do trzeciego (ostatniego) etapu Olimpiady, która zostanie ogłoszona w marcu przez Komitet Główny.
Maja Urbańska otrzymała wyróżnienie za najlepszą pracę konkursową pierwszego etapu Olimpiady Geograficznej.
Serdecznie gratulujemy naszym uczniom!
Julek, trzymamy kciuki!
Nowości w bibliotece
Biblioteka VIII LO z ogromną przyjemnością prezentuje nowości, w które wzbogaciła się w ostatnim czasie, dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa a także wsparciu Rady Rodziców. Nowe pozycje czytelnicze to przede wszystkim literatura piękna: klasyka literacka, literatura młodzieżowa, obyczajowa, fantastyka, kryminał i sensacja. Na półce z nowościami nie brakuje literatury popularnonaukowej, ale też i poradników, felietonów, czy reportaży. W obliczu zbliżających się wielkimi krokami ferii zimowych zapraszamy czytelników do zaopatrywania się w lektury na czas wolny.
Co nowego w naszym księgozbiorze?
Sprawdź: Nowości w bibliotece
Wizyta w CKD Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Zajęcia z Medycyny Sądowej, spotkanie z Panią Ewa Nowak z Działu Promocji uczelni, Centrum Symulacji Medycznych, nauka bandażowania ze studentami Pielęgniarstwa UM ... - tyle atrakcji czekało na naszych uczniów z klas trzecich biologiczno-chemicznych, którzy pod opieką nauczycielek biologii odwiedzili CDK Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Wielki Laur Poetycki przyznany!
Tegoroczna edycja szkolnego konkursu poetyckiego cieszyła się zdecydowanie większą popularnością niż poprzednia. Niełatwo było wybrać najlepsze teksty, nad czym biedziły się p. prof. Ewa Gontarska-Pawluczyk i p. prof. Anna Rakowska. Ostatecznie Wielki Laur Poetycki Adama Asnyka zdobyła uczennica klasy III d Magda Hayek. Natomiast równorzędne drugie miejsce zajęły: Kalina Oleszczyk z klasy I c oraz Alicja Krzyżanowska z klasy II a. Zwyciężczyniom gratulujemy! Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy wytrwałości w zmaganiach ze słowem poetyckim i niech Euterpe Wam sprzyja! Wszak ćwiczenie czyni mistrzem...
A oto zwycięski tekst.
Ostatnia Wieczerza
Kolorem krzyczy mroźny grudzień
Za oknem próżno szukać śniegu
Na skraju lasu chata stara
A życie wokół w ciągłym bieguCzas się zatrzymał wieki temu
Nie trafisz żadną ścieżką leśną
A dom rodzinny niegdyś gwarny
Dziś o uwagę żebrze śmiesznąA jednak światło tli się w mroku
Jeszcze tam wszystko nie umarło
W obejściu biega pies kulawy
W paśniku błyszczy złote ziarnoChoć pierwsza gwiazda już na niebie
I krzyczy bielą pusty talerz
Na stole zimny karp i kubek
Na próżno czeka człowiek staryMam tato przecież tyle pracy
Już nie przesadzaj wielka sprawa
A my jedziemy na wycieczkę
Na stole już wystygła kawaIskierka życia już przygasła
Zarosły wszystkie ścieżki wokół
A kruchy starzec już podąża
Świetlistą drogą w nieba mroku
Obchody 80. rocznicy likwidacji niemieckiego nazistowskiego obozu dla polskich dzieci w Łodzi przy ul. Przemysłowej
„18 stycznia, 80 lat temu przy ulicy Przemysłowej zgasły światła w stróżówce. 80 lat temu nie zwołano apelu na placu głównym obozu. 80 lat temu bramy obozu pozostawiono otwarte”. Takimi słowami zostali przywitani goście, którzy przybyli na uroczystość upamiętniającą likwidację niemieckiego nazistowskiego obozu dla polskich dzieci w Łodzi. Uroczystość, na której obecnością zaszczycili nas: p. Jarosław Pawlicki, Dyrektor Wydziału Edukacji; p. Dorota Derecka, Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty; p. Katarzyna Zielińska, pełnomocnik p. Prezydent Hanny Zdanowskiej; prof. Marek Gensler, Dziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego; dr. Andrzej Janicki, Dyrektor Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu.
Uroczystość odbyła się po raz pierwszy w murach naszej szkoły. Dzięki nawiązaniu w ubiegłym roku współpracy z Muzeum, uczniowie VIII LO mogli nie tylko uczestniczyć w warsztatach historycznych, ale także wykorzystać zdobytą na nich wiedzę do realizacji filmu i przedstawienia teatralnego. Wystawiony dziś przez uczniów Ósemki spektakl zatytułowany „Byliśmy - jesteśmy” miał na celu przywrócenie miejsca w zbiorowej pamięci Polaków dzieciom, które, tak jak dorośli, były ofiarami II wojny światowej. Po spektaklu społeczność szkolna mogła wysłuchać krótkiej rozmowy z panem Jackiem Dybą, synem Władysława Dyby, który trafił do obozu jako piętnastolatek. Spektakl świetnie zagrany przez uczniów naszej szkoły, projekcja filmu, debata historyczna to działania, które towarzyszyły tegorocznym obchodom. Mamy nadzieję, że zarówno współpraca z Muzeum Dzieci Polskich, jak i dni poświęcone pamięci ofiar II wojny światowej wpiszą się w coroczny kalendarz szkolnych uroczystości.
9
Sukces VIII LO!
Z ogromną radością informujemy o znaczącym sukcesie naszej szkoły w rankingu Perspektywy 2025! VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka zdobyło Srebrną Tarczę, awansując aż o 175 miejsc w rankingu krajowym, gdzie zajęliśmy 234. pozycję. W rankingu województwa łódzkiego jesteśmy na miejscu 14, a w Łodzi uplasowaliśmy się zarówno w rankingu szkół jak i rankingu maturalnym na wysokim 10. miejscu. To wielki sukces naszej społeczności szkolnej, za który dziękujemy uczniom i nauczycielom!
Źródło zdjęć: Ranking Liceów Ogólnokształcących - Perspektywy
Biała Szkoła
Tegoroczny wyjazd na narty do Tylicza to strzał w dziesiątkę! Pogoda zdecydowanie dopisała, a idealnie przygotowane trasy ułatwiały szusowanie na nartach czy desce.Nie zabrakło też chwil radości, szczególnie podczas widowiskowych "upadków kontrolowanych", a dzięki profesjonalnym instruktorom udało się zdobywać kolejne stoki i przekraczać własne granice.Każdy moment był wyjątkowy: od gorącej czekolady na stoku po wspólne wieczory integracyjne po pysznej kolacji.Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas naszej kadrze i naszym kolegom. Już nie możemy się doczekać kolejnego wyjazdu – oby było równie magicznie!
Archiwum Aktualności