W dniach 8–15 marca 2025 roku odbyła się pierwsza część tegorocznej wymiany z Hansa Gymnasium w Kolonii pod opieką pani profesor Agnieszki Stępczyńskiej oraz pana profesora Macieja Binkowskiego. Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. W tym czasie mieliśmy przyjemność gościć naszych partnerów z Niemiec.
Pierwszego dnia odebraliśmy naszych gości ze stacji Łódź Kaliska i udaliśmy się z nimi do domów. Następnego dnia, aby lepiej się poznać, wybraliśmy się wspólnie na kręgle. Atmosfera była świetna – śmiech i zdrowa rywalizacja pomogły nam szybko przełamać pierwsze lody.
W poniedziałek rozpoczęliśmy oficjalną część wymiany w naszej szkole. Pracowaliśmy nad projektem „Młodzi Europejczycy – co nas łączy?”, tworząc plakat przedstawiający nasze wspólne wartości. Uczestniczyliśmy także w lekcjach języka niemieckiego i angielskiego, co było doskonałą okazją do sprawdzenia i rozwinięcia naszych umiejętności językowych.
Wtorek spędziliśmy w Warszawie, gdzie odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik, a następnie spacerowaliśmy po stolicy, poznając jej fascynującą historię. Zwiedziliśmy najbardziej charakterystyczne miejsca, m.in. Pałac Kultury i Nauki, gdzie wjechaliśmy na taras widokowy. Panorama miasta była imponująca, a zachód słońca sprawił, że widok stał się jeszcze bardziej magiczny.
Środa upłynęła nam na odkrywaniu historii Łodzi. Zwiedziliśmy Księży Młyn, poznając jego przemysłową przeszłość, a po południu mieliśmy sporo czasu wolnego. Część grupy postanowiła wykorzystać go na wspólną rozgrywkę w laser game, co stało się dodatkową okazją do integracji i dobrej zabawy.
W czwartek wyruszyliśmy do Torunia. Mimo deszczowej pogody miasto zachwyciło nas swoim urokiem. Spacerując jego urokliwymi uliczkami, odwiedziliśmy muzeum historii Torunia oraz wzięliśmy udział w warsztatach piernikarskich. Mieliśmy okazję nie tylko poznać tajniki tradycyjnej receptury, ale także własnoręcznie przygotować pachnące pierniki, które zabraliśmy na pamiątkę.
Piątek poświęciliśmy na dalsze odkrywanie Łodzi. Spacerowaliśmy po ulicy Piotrkowskiej, a następnie odwiedziliśmy Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu. To poruszające miejsce skłoniło nas do refleksji, zwłaszcza po obejrzeniu wzruszającej prezentacji i udziale w warsztatach.
Niestety, sobota była dniem pożegnania z naszymi niemieckimi przyjaciółmi. Tydzień wymiany był niezwykle intensywny, ale jednocześnie pełen wspaniałych przeżyć. Mieliśmy okazję doskonalić nasze umiejętności językowe, odkrywać fascynujące miejsca i – co najważniejsze – nawiązać nowe, wartościowe przyjaźnie. Ta przygoda na długo pozostanie w naszej pamięci.
Już 11 czerwca czeka nas kolejny etap tej wyjątkowej wymiany. Tym razem to my wyruszymy w podróż do Kolonii, by odkrywać piękno Nadrenii Północnej-Westfalii, a co ważniejsze – pielęgnować nawiązane znajomości. Nie możemy się doczekać!