W naszej szkole mamy radio internetowe! Od początku września uczniowie klasy 2g oraz 3b pracowali nad stworzeniem podcastów, których tematyka może Was zainteresować. Znajdują się tam autorskie propozycje czytelnicze, dyskusje o kinie, motoryzacji, piłce nożnej a także wprawiające w doskonały nastrój rozmowy o fejkach w internecie. Radio Ósemka na fali powstało przy współudziale Fundacji Rozwoju Aktywności Międzynarodowej i Edukacyjnej FRAME w ramach projektu IncludeArt współfinansowanego przez Unię Europejską. Zapraszamy do obserwowania kanału! Jeśli i TY masz jakiś pomysł na swój podcast dołącz do nas (zgłoszenia do prof. Ewy Gontarskiej Pawluczyk).
Sukces Koła Debat Oksfordzkich VIII LO
Koło Debat Oksfordzkich w VIII LO realizuje kolejne przedsięwzięcia debatanckie. W ubiegłym tygodniu dwa zespoły odniosły spore sukcesy. W turnieju KAFCIA drużyna w składzie: Antonina Łukasik, Maja Urbańska, Jakub Pietrzak i Jakub Piotrowski zajęła czwarte miejsce. Turniej był związany z tematyką filozofii Kaizen. Drugi zespół w składzie Olga Olczyk, Maciej Drogosz, Nataniel Kubicki, Franciszek Rychter zajął trzecie miejsce w debatach Muzeum Historii Polski w Warszawie. W debatach brały udział w sumie 32 drużyny. Ósemkowicze najpierwej zwyciężyli w eliminacjach a potem w trzydniowych zmaganiach wywalczyli podium. Serdecznie gratulujemy sukcesów i zachęcamy do udziału w kole debat, w którym jak widać można rozmawiać na różne tematy, nie tylko historyczne, ale także społeczne, gospodarcze czy polityczne.
Wizyta w Sądzie Okręgowym w Łodzi
W listopadzie wybraliśmy się wizytą do Sądu Okręgowego w Łodzi, żeby poznać od podszewki zawody prawnicze. Mogliśmy uczestniczyć w jawnej sprawie sądowej, a później porozmawiać z sędzią i zadać mu pytania na temat tejże oraz na temat jego zawodu. Wizyta była arcyciekawa, pozdrawiamy sędziego, który z tak wspaniałym podejściem tłumaczył naszym uczniom prawnicze zawiłości
Pilatożowe spotkanie
W listopadzie młodzież "Ósemki" mogła uczestniczyć w spotkaniu pilotażowym programu "Bezpieczna szkoła - odporny mŁodziak". W czasie prelekcji poruszano tematy kryzysu psychicznego, rozpoznawania emocji, radzenia sobie ze stresem, uważności. Uwrażliwiono młodzież na temat zdrowia psychicznego i depresji. Nasza szkoła weźmie udział w kolejnych etapach programu, w formie zajęć warsztatowych, uczących konkretnych umiejętności, pomagających radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Dwujęzyczni na Uniwersytecie Europejskim Viadrina i w Poczdamie
Dwujęzyczni na Uniwersytecie Europejskim Viadrina i w PoczdamieW listopadzie uczniowie z klasy dwujęzycznej 3a wraz z p. Morawską i p. Wideńską uczestniczyli w drzwiach otwartych na najbardziej wielonarodowościowym Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, który kształci w zakresie prawa, ekonomii i kulturoznawstwa. Młodzież dowiedziała się o zasadach studiowania, rekrutacji oraz o kierunkach studiów prowadzonych przez Viadrinę, brała udział w wykładach w języku niemieckim i angielskim. Spotkanie z absolwentem Ósemki Juliuszem Ciepłotą - studentem III roku prawa dało możliwość poznania bliższych, subiektywnych informacji o studiowaniu i życiu studenckim na Viadrinie. Uczniowie mieli również okazję poczuć smak życia studenckiego jedząc obiad w uniwersyteckiej stołówce oraz nocując w akademikach w Słubicach, które razem z Frankfurtem tworzą swoiste „dwumiasto”.Korzystając z bliskiego położenia odwiedziliśmy również Poczdam – stolicę Brandenburgii – miasto parków, pałaców i wyjątkowej królewskiej atmosfery.
16
WF w klasie 2F
Wyjątkowy WF klasy 2F czyli wizyta w Saltos. Nic, tylko skakać z radości!
1
Dookoła Tatr
W ubiegłym tygodniu klasa 2g uczestniczyła w wycieczce szkolnej ,,Dookoła Tatr". Na Słowacji uczniowie zwiedzili Zamek Orawski, Szczyrbskie Jezioro, górę Hrebienok z Wodospadami Zimnej Wody oraz w Polsce Rusinową Polanę. W ramach integracji odbył się również rafting Dunajcem w Pieninach.
3
Błękitna szkoła
Wyjazdowa Sesja Naukowa: Błękitna Szkoła 2024.
Uczestnicy - uczniowie klas drugich: biol - chem - mat i biol - chem.
Dzień 1. - Władysławowo: Rezerwat "Słona Łąka", port, plaża
Dzień 2. - Gdynia: Akwarium - zwiedzanie, wykłady i warsztaty: "Anatomia ryby" i "Chemia wody"
Gdańsk: wystawa interaktywna w Hevelianum i spacer.
Dzień 3. i 4. - Hel: Stacja Morska - pobranie próby z Bałtyku do analizy fito- i zooplanktonu, zajęcia laboratoryjne, wykłady, pokaz karmienia i tresury fok, warsztaty z fizjologii nurkowania ssaków, wykład o mikroplastiku, odwiedziny w Domu Morświna, wizyty gigantów, wykład i zajęcia plastyczne na temat przystosowań ptaków morskich.
A wieczorami... rozwiązywanie zadań maturalnych z biologii, chemii, matematyki i języka polskiego.
24
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
30-lecie wymiany z Ansbach
Już po raz 30 gościliśmy w murach naszej szkoły gości ze szkoły partnerskiej Gymnasium Carolinum Ansbach. W tym roku mieliśmy zaszczyt z przyjaciółmi z Niemiec świętować nasz wspólny jubileusz. Nie każda szkoła może się pochwalić tak wieloletnią współpracą. Z tej okazji odbył się uroczysty koncert, który swoją obecnością zaszczycili goście z Urzędu Miasta Łodzi, z Urzędu Marszałkowskiego i Wydziału Edukacji. Na uroczystości obecne były również pani Anna Garmulewicz-Polińska oraz pani Jolanta Woźniakowska, które w latach wcześniejszych pełniły funkcje dyrektora VIII LO i zainicjowały współpracę z gimnazjum z Ansbach. Nie zabrakło bliskich naszej szkole absolwentów klas dwujęzycznych oraz przedstawicieli rodziców. Podczas obchodów jubileuszowych młodzież polska i niemiecka stanęła na scenie Ósemki, dokonaliśmy też podsumowania podejmowanych wspólnie działań. Nie zabrakło też miejsca na wspomnienia, które dzięki opowieściom absolwentów o swoich przeżyciach z Ansbach sprzed lat znów ożyły.
Zarówno to spektakularne wydarzenie jak i cała realizacja projektu rewizyty w Łodzi odbyła się dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Łodzi ze środków Miasta Łodzi w ramach zadania Promocja Oświaty. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni. Młodzież polska i niemiecka rozpoczęła swoją łódzką przygodę od poznania historii miasta, spacerując ulicą Piotrkowską. Oczarowani urokliwymi zakątkami łódzkich podwórek jak i tętniącą życiem, usłaną przytulnymi kawiarenkami ulicą udaliśmy się do pałacu Herbsta, w którym zostaliśmy niezwykle gościnnie przyjęci. Miejsce to jak i cała infrastruktura Księży Młyn to jedna z najpiękniejszych perełek naszego miasta. Młodzież biorąca udział w wymianie została również zaproszona do Urzędu Miasta, aby zapoznać się z funkcjonowaniem samorządu w Polsce. Z dumą możemy stwierdzić, że prelekcja prowadzona była w języku niemieckim i zrozumiała także dla polskich uczniów.
Wymiany międzynarodowe to okazja do poznania innych regionów naszego kraju. Tym razem odwiedziliśmy stolicę Polski Warszawę oraz jedno z najznakomitszych miast Kraków. Te dwa miasta o ogromnym historycznym i kulturowym znaczeniu wywarły duże wrażenie na młodzieży niemieckiej. Było tez miejsce na zadumę i zmierzenie się z trudną częścią naszej wspólnej historii. Dlatego nie mogło zabraknąć w naszym programie wyjazdu do byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
Ale wymiany to przede wszystkim czas budowania wzajemnych relacji, zawiązywania często wieloletnich przyjaźni oraz doskonalenia umiejętności językowych. Okazją do tego stały się dyskusje prowadzone podczas wycieczek, praca nad projektem czy gra miejska. Młodzież niemiecka miała szansę poznać nasze tradycje i zwyczaje, odkryć niemieckie ślady w naszym mieście i zasmakować łódzkich specjałów. Goszcząc w polskich rodzinach, uczniowie niemieccy stali się przez chwilę mieszkańcami Łodzi, a wspomnienia z tego wyjątkowego ciepłego wrześniowego tygodnia pozostaną w sercach uczestników wymiany na zawsze.
10
Ósemkowicze na Salonie Maturzystów
Klasy czwarte wzięły udział wraz z wychowawcami w Łódzkim Salonie Maturzystów Perspektywy 2024.
Tegoroczni maturzyści mieli okazję zebrać ofertę edukacyjną nie tylko Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej ale również innych szkół wyższych w Łodzi i pozostałych miast akademickich w kraju, porozmawiać ze studentami oraz dowiedzieć się o zasadach rekrutacji. Równolegle odbywały się spotkania, prelekcje poświęcone m.in. głównym zasadom matury, sposobom przygotowania się do matury ustnej oraz do egzaminu z matematyki.
Mamy nadzieję, że wizyta na Salonie Maturzystów zachęciła młodzież do aktywnego wyboru własnych ścieżek życiowych.
2e vs. Black World
Uczniowie klasy 2e, wraz z wychowawczynią p. prof. Górmińską, w ramach zajęć integracyjno-wychowawczych i dydaktycznych, uczestniczyli w zajęciach w całkowitej ciemności. Wymagało to od nich umiejętności komunikowania się i współpracy oraz wyostrzenia, innych niż oko, narządów zmysłów. Naszymi przewodnikami były osoby niewidome. Dodatkowo przespacerowaliśmy się ulicami naszego miasta.
Wyjazd integracyjny klas pierwszych
Już w drugim tygodniu września pierwszoklasiści mieli okazję się poznać na tradycyjnym wyjeździe integracyjnym. Spędzili dwa dni w lesie, korzystając z zajęć integracyjnych prowadzonych przez naszą psycholożkę i pedagożkę, zabaw i spacerów, które zaoferowali im wychowawcy oraz zawodów sportowych zorganizowanych przez nauczycieli WF. Wszystkim dopisywały świetne humory! Kolejny wyjazd już za rok!
2
Ubezpieczenie
Szanowni Rodzice!
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą ubezpieczenia, wybraną przez Radę Rodziców.
Można wybrać jeden z kilku dostępnych wariantów. Więcej informacji w zakładce Ubezpieczenie.
Szkoły Pełne Talentów
Oficjalnie rozpoczynamy akcję SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW #3! Gorąco zapraszamy do zbierania Talenciaków i wymieniania ich na nowy sprzęt dydaktyczny dla naszej szkoły.
Zasady są proste: za zakupy w sklepach Lidl otrzymacie Talenciaki, które będziecie mogli przekazać naszej szkole. Im więcej Talenciaków zbierzemy, tym więcej atrakcyjnych nagród będziemy mogli wybrać z Katalogu nagród.
Pamiętajcie, że dla pierwszych wśród najaktywniejszych przewidziane są nagrody!
Talenciaki będzie można wrzucać do skrzynki, która umieszczona będzie na półpiętrze na głównej klatce schodowej przy planie lekcji! Zbierajcie i wrzucajcie! Trzymamy kciuki!
Archiwum Aktualności