• Klub Debat Oksfordzkich
     • Klub Debat Oksfordzkich

     • Wyjazdowe szkolenie Klubu Debat Oksfordzkich. Pięciodniową podróż po Pomorskich miejscowościach odbyli członkowie klubu w ramach projektu Historia w Trasie zorganizowanego przez Fundację Projekty Edukacyjne. Podczas wyjazdu uczniowie bardzo intensywnie szkolili się z zasad debatowania, odbywali szereg debat sparingowych ze szkołami z całej Polski oraz zwiedzali miejsca historyczne min. opactwo cystersów w Pelplinie, zamek w Gniewie, Kwidzyń, Gdańsk. Projekt był niezwykłą okazja do sprawdzenia i szlifowania swoich debatanckich umiejętności a przede wszystkim nawiązania nowych znajomości z ludźmi, którzy sztukę retoryki traktują niezwykle poważnie. 

    • Dzień patrona oraz ślubowanie klas pierwszych
     • Dzień patrona oraz ślubowanie klas pierwszych

     • Więcej dymu! Więcej dymu? Za dużo dymu!
      Tym razem nasi aktorzy byli wyjątkowo niezdecydowani. Teatr szkolny o wdzięcznej nazwie WIĘCEJ DYMU wystawił dziś kolejne przedstawienie poświęcone patronowi VIII LO Adamowi Asnykowi i jego twórczości. Opiekun i reżyser spektaklu pan prof. Piotr Szwed oraz jego zespół aktorski z roku na rok są coraz bardziej zachwycają zarówno profesjonalizmem jak i coraz wspanialszymi pomysłami na scenariusz. Jest coraz więcej dymu, a my chcemy go jeszcze więcej!

    • Konferencja psychologiczna
     • Konferencja psychologiczna

     • Uczniowie klasy 3a2 oraz członkowie koła psychologicznego wzięli udział w konferencji "Jak być (u)ważnym dla siebie nawzajem, czyli sztuka kreowania relacji". Gospodarzami byli uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego PŁ". Wysłychaliśmy wystąpienia pani Agaty Kobylińskiej - pełnomocnika prezydenta Łodzi ds. dzieci i młodzieży. Kolejni prelegenci zagłębiali się w tematykę relacji, dobrej komunikacji oraz zaburzeń odżywiania powstających wskutek stresu. 

    • Powrót po latach - 13. wymiana młodzieży z Hansa Gymnasium z Kolonii 
     • Powrót po latach - 13. wymiana młodzieży z Hansa Gymnasium z Kolonii 

     • W dniach: 22-29.09.2023 odbyła się reaktywowana po kilku latach przerwy wymiana młodzieży z zaprzyjaźnioną szkołą w Kolonii. Wzięli w niej udział uczniowie klasy 2b i 1a, a całe przedsięwzięcie przygotowała pani profesor Katarzyna Szelągowska.  

      Program spotkania był bardzo bogaty w różnorakie atrakcje: począwszy od integracji podczas wspólnej zabawy na kręgielni, poprzez wycieczki: po Łodzi, do Żelazowej Woli, Ogrodzieńca i Krakowa, zakończywszy na wspólnej pracy nad projektem: Młodzi Europejczycy- co nas łączy? Okazało się, że łączy nas naprawdę wiele- z pewnością więcej, niż dzieli... Trzynastka okazała się dla naszej wymiany bardzo szczęśliwa. Wspólne działania, rozmowy, podróże zbliżyły nas bardzo do siebie. Partnerzy polscy i niemieccy bardzo się wzajemnie polubili, a podczas pożegnania na dworcu Łódź Kaliska popłynęło wiele łez. Na szczęście były to łzy szczęścia, gdyż nasza wspólna przygoda dopiero się zaczęła. W czerwcu powtórzymy spotkanie z naszymi partnerami z wymiany - tym razem na niemieckiej ziemi... A co się wówczas wydarzy? Tego na razie nie wiemy, ale obiecujemy o wszystkim napisać, gdy tylko przyjdzie na to czas... 

     • Różowy październik

     • Różowy październik to miesiąc świadomości profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Maturzystki wzięły udział w XIII Meetingu zorganizowanym przez fundację Carpe die'm i panią wiceprezydent Joannę Skrzydlewską. Wśród prelegentów lekarze onkolodzy, Amazonki oraz aktorka Katarzyna Grabowska. 

    • Ósemka w Centrum Edelmana
     • Ósemka w Centrum Edelmana

     • Klasy 1g i 4c  uczestniczyły w zajęciach projektowych „Łódź w kinie” zorganizowanych przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Uczniowie nie tylko mogli obejrzeć film „Był Jazz” w reżyserii Feliksa Falka, ale również brać udział w spotkaniu, którego celem było omówienie miejsc w Łodzi „występujących” w filmie. Projekcja stała się punktem wyjścia do dyskusji na lekcji języka polskiego – „Miasto jako bohater w tekstach kultury”.

      Klasy 1g oraz 2b pod opieka Ewy Gonatskiej - Pawluczyk uczestniczyły również w warsztatach pt. "Podobieństwa międzykulturowe" organizowanych przez Biuro Aktywności Miejskiej Oddział ds. Integracji Społecznej Cudzoziemców. Trzygodzinne zajęcia prowadzone były przez Adama Gogacza, łódzkiego działacza na rzecz edukacji – https://www.facebook.com/adam.gogacz. Uczniowie naszej szkoły zagłębili pojęcia związane z kulturą, innością, odrębnością i tolerancją. Aktywne warsztaty zaangażowały do krytycznej oceny Polaków jako narodu na tle innych w Europie i na świecie. Czekamy na następne spotkania:)

    • Sprachcamp - obóz językowy w Nieporęcie pod Warszawą
     • Sprachcamp - obóz językowy w Nieporęcie pod Warszawą

     • W dniach 11.09 - 15.09.2023 48 uczniów z różnych szkół przygotowujących uczniów do egzaminu DSD II z krajów nadbałtyckich: Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Szwecji spotkało się w Nieporęcie koło Warszawy. Był tam również nasz uczeń z klasy IVB Kajetan Madej. Wszyscy uczestnicy przez pięć dni przygotowywali się do państwowego egzaminu z języka niemieckiego DSD II przy wsparciu uczniów z Lubeki. Obóz był możliwością nawiązania nowych przyjaźni i szlifowania języka niemieckiego, dzięki intensywnej nauce praktycznej. Młodzież uczestniczyła również w wycieczce po Warszawie, co dało wszystkim możliwość poznania historii miasta. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że obóz języka niemieckiego był bardzo pouczającym i przyjemnym doświadczeniem.

    • Wymiana z Gymnasium Carolinum z Ansbach
     • Wymiana z Gymnasium Carolinum z Ansbach

     • W dniach 15.09. - 22.09.2023 mieliśmy przyjemność gościć uczniów  z Gymnasium Carolinum z Ansbach. Była to rewizyta w ramach wspólnego projektu "Poznaj kraj naszych sąsiadów". Naszą przygodę rozpoczęliśmy w Łodzi od zwiedzania Pałacu Herbsta, który częściowo ilustruje łódzką historię. Następnie pokazywaliśmy naszym gościom architekturę i symbole Łodzi.  Łódź to także miasto, gdzie tragiczny los Żydów odcisnął swoje piętno. Stacja Radegast czy obszar byłego Getta Lizmannstadt stały się celem niejednego spaceru. Dlatego nie mogło zabraknąć w naszym programie  wyjazdu do byłego obozu zagłady Auschwitz- Birkenau, w którym tragizm historii Polski przeplata się z historią Niemiec. Dwie wycieczki do Torunia i Krakowa umożliwiły nam poznanie zupełnie innych regionów Polski. Te dwa średniowieczne miasta wywarły spore wrażenie na naszych niemieckich przyjaciołach.

      Podczas wymiany miała miejsce integracja młodzieży w czasie wspólnych zabaw. Tłem do tego były wizyty w Orientarium Łódzkim oraz w ZOO Safari w Borysewie. W Borysewie rozpieszczała nas cudowna pogoda, a świetna pani przewodnik Magdalena Sosnowska opowiadała ciekawie o zwierzętach i ich przyzwyczajeniach. Największy zachwyt wzbudziły wśród uczniów pokazy karmienia zwierząt czy kąpiel tygrysów. Składamy szczególne podziękowania za gościnę panu Andrzejowi Pabichowi, prezesowi ZOO Borysew.

      Wspólne wieczory i goszczenie uczniów z Niemiec w polskich domach umożliwiło nie tylko integrację młodzieży polskiej i niemieckiej, ale też efektywnie poprawiło porozumiewanie się w języku obcym i  przede wszystkim zacieśniło nasze przyjaźnie. 

      Nasza wizyta w Pałacu Herbsta odbyła się dzięki uprzejmości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Departament Nauki i Kultury.

       

       

       

       

    • Młodzież z prawem na cz@sie
     • Młodzież z prawem na cz@sie

     • 18 września w VIII LO odbyły się zajęcia realizowane w ramach projektu Fundacji LexCultura pt. "Młodzież z prawem na cz@sie” finansowanego ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Gościliśmy specjalistów, którzy przedstawili uczniom aż 10 klas mało znane tajniki sprzedaży internetowej. Było to bardzo wartościowe szkolenie nie tylko ze względu na poszerzenie wiedzy o prawach konsumenta ale również na rozwijający się dropshipping. Młodzież miała okazję otrzymać odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące zakupów internetowych i płatnych subskrypcji.

     • Wyjazd integracyjny

     • We wrześniu odbyła się wycieczka integracyjna klas pierwszych i klasy wstępnej „0” do Międzynarodowego Ośrodka Integracji  Młodzieży „Pilica” Polska YMCA Kurnędz. 

     • Lekcja geografii na Księżym Młynie

     • Uczniowie rozszerzeń geograficznych nie tylko pilnie studiują mapy i analizują dane statystyczne ale również odbywają zajęcia w terenie. Tym razem korzystając z pięknej wyżowej pogody wyruszyli na Księży Młyn, aby w cieniu drzew najstarszego w mieście  Parku Źródliska przeanalizować rozwój przestrzenny i przemysłowy Łodzi oraz poznać historię fabrykantów. Wyjątkowe „miasto w mieście” stworzone przez króla bawełny Karola Scheiblera zachwyciło nas spokojem, ciszą, urokliwymi podwórkami i rewitalizowanymi famułami. Niebawem ósemkowych geografów czekają warsztaty terenowe w lasach nad Pilicą .

    • Stypendium Deutschland Plus
     • Stypendium Deutschland Plus

     • Uczennica klasy 3a2 Maja Urbańska została absolwentką stypendium Deutschland Plus, organizowanego przez Pädagogischer Austauschdienst Konferencji Ministrów Kultury i Oświaty Republiki Federalnej Niemiec, w ramach którego w dniach 13.08. - 01.09.2023 r. miała przyjemność rozwijać swoją znajomość języka niemieckiego, uczęszczając do Marie-Kahle-Gesamtschule w Bonn oraz w podczas pobytu w Berlinie. 

    • Inauguracja roku szkolnego 2023/2024
     • Inauguracja roku szkolnego 2023/2024

     • Uczniowie klas pierwszych rozpoczęli rok szkolny podczas krótkiej uroczystości w sali gimnastycznej. następnie podobnie jak starsi koledzy spotkali się z wychowawcami w salach lekcyjnych.

    • Do zobaczenia 4 września!
     • Do zobaczenia 4 września!

     • Rozdanie świadectw, dyplomy i nagrody dla najlepszych uczniów, życzenia oraz podziękowania od Pani Dyrektor Anny Panek, podsumowanie sukcesów olimpijczyków, członków Koła Debat, Koła Wolontariuszy, Koła Armii Krajowej, koncert zespołu The Seasons oraz pożegnanie odchodzącego ze szkoły, uwielbianego wuefisty - Marka Tosika. Zakończenie roku szkolnego w naszym liceum przynioslo za sobą bardzo wiele różnorodnych emocji.

    • Dlaczego warto jeździć na „polskie wycieczki”?
     • Dlaczego warto jeździć na „polskie wycieczki”?

     • Może dlatego, żeby zobaczyć miejsca dalekie od uczęszczanych szlaków, takie jak Gołotczyzna i Opinogóra, które 15 czerwca br. odwiedziła klasa II c.

      Może po to, aby się przekonać, że przeszłość zapisana w literaturze i podręcznikach szkolnych do historii jest na wyciągnięcie ręki, że można jej „dotknąć”, chodząc po siedzibach dawnych Polaków: dworach Krzewina Aleksandra Świętochowskiego czy emancypantki Aleksandry Bąkowskiej, zwiedzając neogotycki zameczek Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze i oficynę dworską upamiętniającą szwoleżerów napoleońskich.

      A może, aby porównać styl życia drobnej szlachty i arystokracji, poznać zwyczaje i sekrety rodzinne; podziwiać obrazy wsi Aleksandra Gierymskiego i galerie portretów szlacheckich, schronić się w cieniu drzew pamiętających dziewiętnastowiecznych mieszkańców północnego Mazowsza, oglądać pola maków, kwitnące róże, założenia parkowe czy krzyczące pawie.

      Warto, bo … „to Polska właśnie”.

      Nasi humaniści to wiedzą , a Ty?

    • Zdolni Ósemkowicze
     • Zdolni Ósemkowicze

     • W dniach 15-16 czerwca absolwenci programu ZDOLNY UCZEŃ – ŚWIETNY STUDENT gościli w Sali Senatu Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu. Wśród tego grona znaleźli się uczniowie prezentujący tematu opracowywane pod okiem pracowników naukowych UŁ. Ósemka była bardzo licznie reprezentowana. Cieszymy się, że nasi uczniowie realizują w ten sposób swoje pasje.  Zgromadzeni na uroczystości  mogli poznać efekty pracy następujących uczniów VIII LO:
      -Maja Urbańska – Współczesne podziały w społeczeństwie, opiekun merytoryczny UŁ: dr Marcin Kotras
      -Paweł Dębski - Stres okołomaturalny - źródła napięcia maturzystów, opiekun merytoryczny: mgr Olga Zwardoń-Kuchciak
      -Marcin Godecki - Dobrostan zawodowy nauczycieli i nauczycielek, opiekun merytoryczny: mgr Olga Zwardoń-Kuchciak
      -Amelia Malinowska - Sprawiedliwość okresu przejściowego – wyzwania społeczeństw post-konfliktowych po zakończonej wojnie, opiekun merytoryczny UŁ: dr Tomasz Lachowski
      -Adam Bogdański - Doktryna polityczno-prawna Johna Locke’a jako fundament liberalizmu, opiekun merytoryczny: dr Olgierd Górecki
      -Matylda Mikołajczyk - Czy przyszłość jest kobietą?, opiekun merytoryczny UŁ: dr Jolanta Bieńkowska
      -Aleksandra Węclewska - Otrzymywanie smarów plastycznych, opiekun merytoryczny: dr Renata Stanecka-Badura
      −Michalina Walczak - Analiza składu dymu tytoniowego, opiekun merytoryczny: dr Renata Stanecka-Badura
      -Karolina Kłąb i Julia Zygmanowska - Synteza fotokatalizatorów półprzewodnikowych do rozkładu zanieczyszczeń wody, opiekun merytoryczny: dr Aneta Kisielewska
      -Jakub Nowak - Motyle Brodnickiego Parku Krajobrazowego, opiekun merytoryczny: dr Mateusz Płóciennik
      -Julia Sujka i Natalia Warawąsowska - Od mikstury w probówce do leku w strzykawce - jak wygląda ocena właściwości toksycznych substancji o potencjalnym działaniu przeciwnowotworowym w warunkach in vitro?, opiekun merytoryczny: dr Marzena Szwed

    • Spektakularny sukces Koła Debat Oksfordzkich
     • Spektakularny sukces Koła Debat Oksfordzkich

     • Humaniści ósemki udowadniają, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Nie dość, że po raz trzeci z rzędu wygrali wojewódzki etap Turnieju Debat Oksfordzkich Instytutu Pamięci Narodowej, to jeszcze w finale turnieju, który odbył się w Sejmie 5 i 6 czerwca, zajęli trzecie miejsce ustępując jedynie aktualnym mistrzom. Debatując o historii zaprezentowali nie tylko ogromną wiedzę ale również świetny warsztat debatancki. Drużyna w składzie Adam Bogdański, Wiktoria Sadowska, Jakub Pietrzak, Antonii Witkowski, Amelia Kwiatkowska, stoczyła pojedynki na słowa z wieloma bardziej doświadczonymi i utytułowanymi przeciwnikami, przegrywając dopiero w półfinale. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.