.
English Ace 2023 Jersz Łowcy Talentów
Uczniowie naszej szkoły zostali docenieni przez jury XXII Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego English Ace 2023 Jersz Łowcy Talentów. W konkursie wzięło udział blisko 6 tysięcy uczestników z całej Polski.
Oto wyniki naszych najlepszych uczniów:
Zuzanna Stypa uzyskała 1 miejsce w województwie, 53 w kraju
Krzysztof Piaskowski uzyskał 2 miejsce w województwie, 37 w kraju
Maja Durys uzyskała 5 miejsce w województwie, 97 w kraju
Szymon Kobylański uzyskał 10 miejsce w województwie, 156 w kraju
Pola Wardyńska uzyskała 11 miejsce w województwie, 164 w kraju
Olga Głowacką uzyskała 13 miejsce w województwie, 193 w kraju
Karolina Przybysz uzyskała 14 miejsce w województwie, 218 w kraju
Zofia Pudłowska uzyskała 16 miejsce w województwie, 308 w kraju
Wiktor Tylkowski uzyskał 16 miejsce w województwie, 308 w kraju
Agata Sakowska uzyskała 19 miejsce w województwie, 350 w kraju
Humaniści na Łysej Górze
Jak pogodzić miłośników Sienkiewicza i Gombrowicza a jeszcze dołożyć do tego Żeromskiego? To da się zrobić jedynie na Łysej Górze. Taką wycieczkę połączoną z warsztatami odbyli uczniowie klas humanistycznych VIII LO. Wyjatkowy literacko-historyczny wyjazd dał możliwość odwiedzenia miejsc mało znanych a jednocześnie niezwykle ważnych dla kultury i tradycji. Liczymy na to, że sucha kąpiel w przywiezionej z Nicei wannie Witolda Gombrowicza, pławienie się w odrobinie geniuszu mistrza przyniesie efekty na przyszłej maturze.
Spotkanie z prezydentem Lechem Wałęsą
Uczniowie klasy dwujęzycznej uczestniczą w wymianie z Gymnasium Immanuela Kanta w Lachendorf. Tematem spotkania jest rola Solidarności w upadku komunizmu w Europie. Poza zajęciami warsztatowymi przygotowanymi przez nauczycieli historii oraz łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, ważnym elementem wymiany są wycieczki. Ze względu na tematykę projektu, w tym roku nauczyciele VIII LO przygotowali wyjazd do Gdańska, gdzie mieliśmy możliwość spotkać się z prezydentem Lechem Wałęsą. Rozmowa w kolebce Solidarności z jej najbardziej rozpoznawalnym bohaterem zostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników. Liczne pytania, które zadawała młodzież świadczyły o żywym zainteresowaniu podejmowana tematyką.
Sesja naukowa w terenie
Sesja Naukowa dla uczniów klasy 3d o profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym odbyła się w Ośrodku Nadwarciański Gród w dniach 17-18 maja i mimo zmiennej aury była bardzo udana.
Uczniowie badali m.in. stan powietrza metodą bioindykacji oraz zanieczyszczenie wody w Warcie używając odczynników chemicznych. Nie zabrakło też ekologicznych zabaw terenowych oraz ogniska nad brzegiem rzeki.
Jesteśmy w czołówce szkół z wysokim EWD z przedmiotów humanistycznych
Co to znaczy?
VIII LO według analizy przeprowadzonej przez Instytutu Badań Edukacyjnych, w których porównuje się wyniki ucznia na egzaminach kończących gimnazjum (w kolejnych latach będą szkoły podstawowe) z wynikami egzaminów maturalnych. Właśnie to badanie pokazuje jak dana placówka wykorzystuje potencjał swoich uczniów. Cieszymy się, że nasi uczniowie wyróżniają się wyjątkowymi postępami i nie zamierzamy zwalniać tempa.
Wykład o literaturze amerykańskiej
16 maja uczniowie klasy trzeciej w ramach rozszerzenia z języka angielskiego odwiedzili American Corner, aby uczestniczyć pierwszym z cyklu wykładów o literaturze amerykańskiej. Wykład poprowadzony był w języku angielskim przez prof. Kacpra Bartczaka z Wydziału Filologicznego UŁ, który nie tylko jest wykładowcą literatury amerykańskiej, ale także poetą i tłumaczem.
Wycieczka do Londynu i Cambridge
W kwietniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lotniczej wycieczce do stolicy Zjednoczonego Królestwa oraz Cambridge. Swoją przygodę młodzież rozpoczęła w Greenwich, gdzie miała okazję poznać historię brytyjskiej marynarki , podziwiać oszałamiająca architekturę, a przede wszystkim stanąć jednocześnie na 2 półkulach Ziemi na słynnym południku zerowym.
Najsłynniejsze miejsca Londynu tj. Buckingham Palace , Houses of Parliament czy Big Ben można było podziwiać w trakcie spaceru, który rozpoczął się w przepięknym królewskim parku St. James’s Park. Ponadto uczniowie zobaczyli także słynne obrazy Van Gogha w National Gallery oraz delektowali się orientalnymi potrawami w dzielnicy China Town. Dzień pełen wrażeń zakończyła relaksująca wycieczka statkiem wzdłuż rzeki Tamizy. W kolejnych dniach ósemkowicze odwiedzili słynne muzea: Natural History Museum, Science Museum, Victoria and Albert Museum oraz obejrzeli jeden z najbardziej spektakularnych widowisk muzycznych: Lion King. Oczywiście nie mogło zabraknąć wyprawy na słynną Oxford Street.
Ostatni dzień poświęcono na zwiedzanie miasta Cambridge, będącego siedzibą drugiego najstarszego uniwersytetu w Anglii.
Sztuka w laboratorium
21 kwietnia uczennice klasy 3d wzięły udział w zajęciach laboratoryjnych w Katedrze Biotechnologii Molekularnej i Genetyki na Wydziale BiOŚ UŁ w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki. Transgeniczna E. coli przygotowana przez pana doktora Tomasza Kowalczyka pozwoliła nam stworzyć prawdziwe dzieła sztuki ;)
Podsumowanie współpracy z uczelniami wyższymi w ramach realizacji zajęć laboratoryjnych z chemii dla uczniów z klas o profilu biologiczno-chemicznym
Istotną funkcję w nauczaniu chemii jako przedmiotu przyrodniczego pełni eksperyment chemiczny. Dzięki samodzielnemu wykonywaniu doświadczeń uczniowie poznają metody badawcze oraz sposoby opisu i prezentacji wyników.
Ósemka szczególny nacisk kładzie na kształtowanie u uczniów umiejętności praktycznych. Uczniowie mają szansę wykonywać ćwiczenia laboratoryjne nie tylko w szkole ale również w profesjonalnych laboratoriach uczelnianych pod opieką pracowników naukowych.
20 kwietnia grupa 1a/1d uczestniczyła w warsztatach laboratoryjnych z chemii kosmetycznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.
21 kwietnia klasa 3d wzięła udział w zajęciach w Centrum Badań Molekularnych Państwowej Akademii Nauk.
11 maja grupa 2a1/2a2 przeprowadziła alkacymetryczną analizę miareczkową na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.
12 maja klasa 3d zapoznała się z praktycznymi aspektami technologii produktów spożywczych z zastosowaniem zamienników cukru, wytworzyła i dokonała ich analizy sensorycznej.
Oprócz zajęć przeznaczonych dla klas lub grup, uczniowie szczególnie zainteresowani doskonaleniem swoich umiejętności podczas wykonywania pracy laboratoryjnej oraz rozwijania zainteresowań z dziedziny chemii, w bieżącym roku szkolnym uczestniczyli w następujących projektach:
- Zdolny Uczeń -Świetny Student na Wydziale Chemii UŁ (uczennice z klas 2a1 i 2a2),
- cotygodniowe zajęcia laboratoryjne z chemii w ramach Koła Młodych Chemików na Wydziale Chemicznym PŁ (uczniowie z klasy 3d),
-Akademia Ciekawej Chemii (uczniowie z klas 1a/1d, 2a1/2a2 oraz 3d)
8
Kacper Sworczuk i Lars Labuk laureatami konkursu Sprachdoktor
Uczniowie naszej szkoły zostali docenieni przez jury XXII Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego Sprachdoktor 2023 Jersz Łowcy Talentów.
Tytuł laureata oraz nagrody rzeczowe otrzymali następujący uczniowie:
- Kacper Sworczuk (kl. 1a) – 1 miejsce w województwie łódzkim, 2 miejsce w Polsce,
- Lars Labuk (kl. 2a2) - 2 miejsce w województwie łódzkim, 6 miejsce w Polsce.
Dyplomy uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku otrzymali następujący uczniowie:
- Wiktoria Klimczak (kl. 1a) – 3 miejsce w województwie łódzkim,
- Jan Cywiński (kl. 2a2) – 3 miejsce w województwie łódzkim,
- Tobiasz Żebiałowicz (kl. 1a) – 4 miejsce w województwie łódzkim,
- Michalina Dekiert (kl. 2a1) – 4 miejsce w województwie łódzkim,
- Maja Urbańska (kl. 2a2) – 6 miejsce w województwie łódzkim,
- Daria Zajdel (kl. 2a1) – 7 miejsce w województwie łódzkim.
Dyplomy uznania za uzyskanie dobrego wyniku otrzymali następujący uczniowie:
- Oliwia Cieślicka (kl. 3b) – 3 miejsce w województwie łódzkim,
- Nikola Badek (kl. 4a) – 4 miejsce w województwie łódzkim,
- Zuzanna Stypa (kl. 4a) – 5 miejsce w województwie łódzkim,
- Kacper Pawłowski (kl. 4a) – 6 miejsce w województwie łódzkim,
- Daria Nowicka (kl. 2a2) – 9 miejsce w województwie łódzkim.
Gratulujemy uczniom wyjątkowej znajomości języka niemieckiego, zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach i życzymy dalszych sukcesów.
The Soul of Education
Chętni uczniowie klas 1b, 1c i 1d pod opieką pani profesor Alicji Leżańskiej biorą udział w międzynarodowym projekcie eTwinning Equality: The Soul of Education, w którym wraz z uczniami z Turcji i Portugalii wykonują różnorodne zadania propagujące równość płci w edukacji i nie tylko. Celem projektu jest szerzenie świadomości młodych ludzi, a także rozwój kompetencji językowych oraz kreatywności. Efekty naszej pracy można obejrzeć na instagramie https://liblink.pl/izCyuwuYu6 a także na tablicy wywieszonej na korytarzu obok sali 27.
Krzysztof Piaskowski finalistą olimpiady
Uczeń klasy klasy IIc Krzysztof Piaskowski został finalistą XVI Olimpiady Mediewistycznej, czyli olimpiady wiedzy o średniowieczu. To pierwszy, ale miejmy nadzieję nie ostatni, sukces Krzysztofa w konkursie na szczeblu ogólnopolskim. Gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć.
Warsztaty Culture of England and Great Britain
26 kwietnia uczniowie klas pierwszych b i c w ramach rozszerzenia z języka angielskiego uczestniczyli w warsztatach Culture of England and Great Britain. Warsztaty prowadzone były przez rodowitego Brytyjczyka, pochodzącego z Manchesteru, Thomasa Liggett. Podczas spotkania nasi uczniowie mieli okazję porozmawiania z Thomasem i doświadczenia "żywego" języka angielskiego. Dodatkowo ciekawe i angażujące quizy i zadania dotyczące kultury i zwyczajów angielskich , jak zawsze, zmotywowały naszych uczniów do jeszcze bardziej intensywnej nauki języka angielskiego.
Dwujęzyczni na Wydziale Ekonomiczno- Socjologicznym UŁ
W ramach Drzwi Otwartych na znanym EkSocu UŁ uczniowie klasy 2a2 realizujący rozszerzenie matematyczno- geograficzne brali udział w wykładach, quizach, grach oraz spotkaniach i rozmowach ze studentami z kół naukowych wydziału. Wizyta miała na celu zapoznanie z kierunkami studiów, atmosferą sal wykładowych, studentami oraz wykładowcami. Mamy nadzieję, że poznawanie różnych uczelni w kraju i zagranicą podczas podobnych wizyt ułatwi w przyszłości naszym uczniom wybór dalszej, satysfakcjonującej ich ścieżki kształcenia.
Natalia Tyszkiewicz laureatką olimpiady
Natalia Tyszkiewicz z klasy 4b (lingwistycznej) została laureatką 34. Olimpiady Filozoficznej. Pomyślnie przeszła etap I pisząc pracę na temat: „Czy mamy moralny obowiązek, aby żyć w świecie realnym a nie wirtualnym?”. Podczas etapu II (okręgowego) przystąpiła do testu z wiedzy filozoficznej, napisała esej filozoficzny, a w eliminacjach ustnych zdobyła maksymalną liczbę punktów. Na etapie III (finałowym) pomyślnie obroniła przed komisją swoją pracę z etapu I. Jako laureatka olimpiady została zwolniona z matury z filozofii z uzyskaniem maksymalnego wyniku.
Jakby tego było mało, podczas pobytu w Warszawie Natalia wzięła również udział w eliminacjach do Międzynarodowej Olimpiady Filozoficznej, pisząc esej w języku angielskim. Trzymamy kciuki z całych sił!
Marcin Drążczyk finalistą olimpiady
Z dumą informujemy, że Marcin Drążczyk, uczeń klasy 3c (profil humanistyczny) zdobył tytuł finalisty Olimpiada Literatury i Języka Polskiego. Po napisaniu znakomitej pracy na temat improwizacji Mickiewiczowskich (etap szkolny), poradzeniu sobie z testem językowym, wypracowaniem i rozmową z dociekliwą komisją (II etap - zawody okręgowe), dostał się do finałowego III etapu ogólnopolskiego, w którym osiągnął wynik zapewniający mu tytuł finalisty, a tym samym został zwolniony z obowiązku zdawania matury z j. polskiego, uzyskując z poziomu podstawowego jak i rozszerzonego maksymalną ilość punktów. Gratulujemy!
Koło Debat Oksfordzkich w niezmiennie świetniej formie
20 kwietnia 2023 roku w Instytucie Europejskim odbyła się VIII edycja debat oksfordzkich organizowana przez IPN. Finałową debatę nad tezą „Upadek muru berlińskiego niesłusznie jest symbolem końca komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej” zwyciężyła drużyna z VIII LO w składzie: Amelia Kwiatkowska, Wiktoria Sadowska, Adam Bogdański i Jakub Pietrzak. Nasi uczniowie pokonali 3 niemniej doskonale przygotowane drużyny. Gratulujemy również opiekunce Koła Debat Oksfordzkich pani prof. Iwonie Witkowskiej.
Archiwum Aktualności