Po dwóch latach przerwy w dniach 20.05. -27.05. odwiedziliśmy naszą partnerską szkołę w Ansbach w Niemczech. 22 uczniów z Polski i 21 uczniów z Niemiec wspólnie pracowało nad projektem "Land und Leute des Nachbarlandes kennen lernen" , który miał na celu przełamanie barier językowych, pokazanie podobieństw miedzy naszymi narodami, odrzucenie uprzedzeń i rozprawienie się ze stereotypami. Po pierwszym wspólnym śniadaniu zostaliśmy powitani w domach przez rodziny naszych niemieckich partnerów i tam przełamywaliśmy pierwsze bariery językowe i osłuchiwaliśmy się z dialektem frankońskim, którego zrozumienie dla niektórych było dużym wyzwaniem. Kolejne dwa dni spędziliśmy razem w Würzburgu. Tutaj angażowaliśmy się w rozmaite gry i zabawy spostrzegawcze, które miały na celu bliższe poznanie naszych partnerów. Wieczór gier integracyjnych pokazał nam, jak bardzo nasze narody są do siebie podobne. W kolejnych dniach odwiedziliśmy Rothenburg i przede wszystkim Norymbergę, która była tłem do przekazania zarysu historycznego i wymusiła na nas refleksję nad naszą wspólną historią. Ponadto prawie codzienne wizyty na lekcjach naszych partnerów niemieckich pozwoliły nam nie tylko na poznanie funkcjonowania niemieckiej szkoły, ale również na osłuchanie się z językiem niemieckim i językiem młodzieżowym. Cały pobyt obfitował w wiele atrakcji oraz niespodzianek, dzięki którym mieliśmy okazję do pogłębienia relacji polsko- niemieckich, zawiązania przyjaźni i poszerzenia horyzontów kulturowych oraz polepszeniu umiejętności językowych.
Dzień dziecka
Dzień Dziecka świętowaliśmy zabawą i tańcem Ósemkowym Garden Party. Samorząd Szkolny i Klub Wolontariuszy zaprosili całą szkolną społeczność na szkolne boisko, gdzie delektowaliśmy się lemoniadą z wyciskanych cytrusów, szaszłykami z czekoladowej fontanny i popcornem. Przeprowadziliśmy konkursy, których niekwestionowanym zwycięzcą okazała się klasa 1c. Dochód z imprezy będzie przeznaczony na potrzeby ciężko chorych dzieci pozostających pod opieką Fundacji Gajusz.
69
English Ace 2023 Jersz Łowcy Talentów
Uczniowie naszej szkoły zostali docenieni przez jury XXII Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego English Ace 2023 Jersz Łowcy Talentów. W konkursie wzięło udział blisko 6 tysięcy uczestników z całej Polski.
Oto wyniki naszych najlepszych uczniów:
Zuzanna Stypa uzyskała 1 miejsce w województwie, 53 w kraju
Krzysztof Piaskowski uzyskał 2 miejsce w województwie, 37 w kraju
Maja Durys uzyskała 5 miejsce w województwie, 97 w kraju
Szymon Kobylański uzyskał 10 miejsce w województwie, 156 w kraju
Pola Wardyńska uzyskała 11 miejsce w województwie, 164 w kraju
Olga Głowacką uzyskała 13 miejsce w województwie, 193 w kraju
Karolina Przybysz uzyskała 14 miejsce w województwie, 218 w kraju
Zofia Pudłowska uzyskała 16 miejsce w województwie, 308 w kraju
Wiktor Tylkowski uzyskał 16 miejsce w województwie, 308 w kraju
Agata Sakowska uzyskała 19 miejsce w województwie, 350 w kraju
Humaniści na Łysej Górze
Jak pogodzić miłośników Sienkiewicza i Gombrowicza a jeszcze dołożyć do tego Żeromskiego? To da się zrobić jedynie na Łysej Górze. Taką wycieczkę połączoną z warsztatami odbyli uczniowie klas humanistycznych VIII LO. Wyjatkowy literacko-historyczny wyjazd dał możliwość odwiedzenia miejsc mało znanych a jednocześnie niezwykle ważnych dla kultury i tradycji. Liczymy na to, że sucha kąpiel w przywiezionej z Nicei wannie Witolda Gombrowicza, pławienie się w odrobinie geniuszu mistrza przyniesie efekty na przyszłej maturze.
Spotkanie z prezydentem Lechem Wałęsą
Uczniowie klasy dwujęzycznej uczestniczą w wymianie z Gymnasium Immanuela Kanta w Lachendorf. Tematem spotkania jest rola Solidarności w upadku komunizmu w Europie. Poza zajęciami warsztatowymi przygotowanymi przez nauczycieli historii oraz łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, ważnym elementem wymiany są wycieczki. Ze względu na tematykę projektu, w tym roku nauczyciele VIII LO przygotowali wyjazd do Gdańska, gdzie mieliśmy możliwość spotkać się z prezydentem Lechem Wałęsą. Rozmowa w kolebce Solidarności z jej najbardziej rozpoznawalnym bohaterem zostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników. Liczne pytania, które zadawała młodzież świadczyły o żywym zainteresowaniu podejmowana tematyką.
Sesja naukowa w terenie
Sesja Naukowa dla uczniów klasy 3d o profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym odbyła się w Ośrodku Nadwarciański Gród w dniach 17-18 maja i mimo zmiennej aury była bardzo udana.
Uczniowie badali m.in. stan powietrza metodą bioindykacji oraz zanieczyszczenie wody w Warcie używając odczynników chemicznych. Nie zabrakło też ekologicznych zabaw terenowych oraz ogniska nad brzegiem rzeki.
Jesteśmy w czołówce szkół z wysokim EWD z przedmiotów humanistycznych
Co to znaczy?
VIII LO według analizy przeprowadzonej przez Instytutu Badań Edukacyjnych, w których porównuje się wyniki ucznia na egzaminach kończących gimnazjum (w kolejnych latach będą szkoły podstawowe) z wynikami egzaminów maturalnych. Właśnie to badanie pokazuje jak dana placówka wykorzystuje potencjał swoich uczniów. Cieszymy się, że nasi uczniowie wyróżniają się wyjątkowymi postępami i nie zamierzamy zwalniać tempa.
Wykład o literaturze amerykańskiej
16 maja uczniowie klasy trzeciej w ramach rozszerzenia z języka angielskiego odwiedzili American Corner, aby uczestniczyć pierwszym z cyklu wykładów o literaturze amerykańskiej. Wykład poprowadzony był w języku angielskim przez prof. Kacpra Bartczaka z Wydziału Filologicznego UŁ, który nie tylko jest wykładowcą literatury amerykańskiej, ale także poetą i tłumaczem.
Wycieczka do Londynu i Cambridge
W kwietniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lotniczej wycieczce do stolicy Zjednoczonego Królestwa oraz Cambridge. Swoją przygodę młodzież rozpoczęła w Greenwich, gdzie miała okazję poznać historię brytyjskiej marynarki , podziwiać oszałamiająca architekturę, a przede wszystkim stanąć jednocześnie na 2 półkulach Ziemi na słynnym południku zerowym.
Najsłynniejsze miejsca Londynu tj. Buckingham Palace , Houses of Parliament czy Big Ben można było podziwiać w trakcie spaceru, który rozpoczął się w przepięknym królewskim parku St. James’s Park. Ponadto uczniowie zobaczyli także słynne obrazy Van Gogha w National Gallery oraz delektowali się orientalnymi potrawami w dzielnicy China Town. Dzień pełen wrażeń zakończyła relaksująca wycieczka statkiem wzdłuż rzeki Tamizy. W kolejnych dniach ósemkowicze odwiedzili słynne muzea: Natural History Museum, Science Museum, Victoria and Albert Museum oraz obejrzeli jeden z najbardziej spektakularnych widowisk muzycznych: Lion King. Oczywiście nie mogło zabraknąć wyprawy na słynną Oxford Street.
Ostatni dzień poświęcono na zwiedzanie miasta Cambridge, będącego siedzibą drugiego najstarszego uniwersytetu w Anglii.
Sztuka w laboratorium
21 kwietnia uczennice klasy 3d wzięły udział w zajęciach laboratoryjnych w Katedrze Biotechnologii Molekularnej i Genetyki na Wydziale BiOŚ UŁ w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki. Transgeniczna E. coli przygotowana przez pana doktora Tomasza Kowalczyka pozwoliła nam stworzyć prawdziwe dzieła sztuki ;)
Podsumowanie współpracy z uczelniami wyższymi w ramach realizacji zajęć laboratoryjnych z chemii dla uczniów z klas o profilu biologiczno-chemicznym
Istotną funkcję w nauczaniu chemii jako przedmiotu przyrodniczego pełni eksperyment chemiczny. Dzięki samodzielnemu wykonywaniu doświadczeń uczniowie poznają metody badawcze oraz sposoby opisu i prezentacji wyników.
Ósemka szczególny nacisk kładzie na kształtowanie u uczniów umiejętności praktycznych. Uczniowie mają szansę wykonywać ćwiczenia laboratoryjne nie tylko w szkole ale również w profesjonalnych laboratoriach uczelnianych pod opieką pracowników naukowych.
20 kwietnia grupa 1a/1d uczestniczyła w warsztatach laboratoryjnych z chemii kosmetycznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.
21 kwietnia klasa 3d wzięła udział w zajęciach w Centrum Badań Molekularnych Państwowej Akademii Nauk.
11 maja grupa 2a1/2a2 przeprowadziła alkacymetryczną analizę miareczkową na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.
12 maja klasa 3d zapoznała się z praktycznymi aspektami technologii produktów spożywczych z zastosowaniem zamienników cukru, wytworzyła i dokonała ich analizy sensorycznej.
Oprócz zajęć przeznaczonych dla klas lub grup, uczniowie szczególnie zainteresowani doskonaleniem swoich umiejętności podczas wykonywania pracy laboratoryjnej oraz rozwijania zainteresowań z dziedziny chemii, w bieżącym roku szkolnym uczestniczyli w następujących projektach:
- Zdolny Uczeń -Świetny Student na Wydziale Chemii UŁ (uczennice z klas 2a1 i 2a2),
- cotygodniowe zajęcia laboratoryjne z chemii w ramach Koła Młodych Chemików na Wydziale Chemicznym PŁ (uczniowie z klasy 3d),
-Akademia Ciekawej Chemii (uczniowie z klas 1a/1d, 2a1/2a2 oraz 3d)
8
Kacper Sworczuk i Lars Labuk laureatami konkursu Sprachdoktor
Uczniowie naszej szkoły zostali docenieni przez jury XXII Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego Sprachdoktor 2023 Jersz Łowcy Talentów.
Tytuł laureata oraz nagrody rzeczowe otrzymali następujący uczniowie:
- Kacper Sworczuk (kl. 1a) – 1 miejsce w województwie łódzkim, 2 miejsce w Polsce,
- Lars Labuk (kl. 2a2) - 2 miejsce w województwie łódzkim, 6 miejsce w Polsce.
Dyplomy uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku otrzymali następujący uczniowie:
- Wiktoria Klimczak (kl. 1a) – 3 miejsce w województwie łódzkim,
- Jan Cywiński (kl. 2a2) – 3 miejsce w województwie łódzkim,
- Tobiasz Żebiałowicz (kl. 1a) – 4 miejsce w województwie łódzkim,
- Michalina Dekiert (kl. 2a1) – 4 miejsce w województwie łódzkim,
- Maja Urbańska (kl. 2a2) – 6 miejsce w województwie łódzkim,
- Daria Zajdel (kl. 2a1) – 7 miejsce w województwie łódzkim.
Dyplomy uznania za uzyskanie dobrego wyniku otrzymali następujący uczniowie:
- Oliwia Cieślicka (kl. 3b) – 3 miejsce w województwie łódzkim,
- Nikola Badek (kl. 4a) – 4 miejsce w województwie łódzkim,
- Zuzanna Stypa (kl. 4a) – 5 miejsce w województwie łódzkim,
- Kacper Pawłowski (kl. 4a) – 6 miejsce w województwie łódzkim,
- Daria Nowicka (kl. 2a2) – 9 miejsce w województwie łódzkim.
Gratulujemy uczniom wyjątkowej znajomości języka niemieckiego, zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach i życzymy dalszych sukcesów.
The Soul of Education
Chętni uczniowie klas 1b, 1c i 1d pod opieką pani profesor Alicji Leżańskiej biorą udział w międzynarodowym projekcie eTwinning Equality: The Soul of Education, w którym wraz z uczniami z Turcji i Portugalii wykonują różnorodne zadania propagujące równość płci w edukacji i nie tylko. Celem projektu jest szerzenie świadomości młodych ludzi, a także rozwój kompetencji językowych oraz kreatywności. Efekty naszej pracy można obejrzeć na instagramie https://liblink.pl/izCyuwuYu6 a także na tablicy wywieszonej na korytarzu obok sali 27.
Krzysztof Piaskowski finalistą olimpiady
Uczeń klasy klasy IIc Krzysztof Piaskowski został finalistą XVI Olimpiady Mediewistycznej, czyli olimpiady wiedzy o średniowieczu. To pierwszy, ale miejmy nadzieję nie ostatni, sukces Krzysztofa w konkursie na szczeblu ogólnopolskim. Gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć.
Warsztaty Culture of England and Great Britain
26 kwietnia uczniowie klas pierwszych b i c w ramach rozszerzenia z języka angielskiego uczestniczyli w warsztatach Culture of England and Great Britain. Warsztaty prowadzone były przez rodowitego Brytyjczyka, pochodzącego z Manchesteru, Thomasa Liggett. Podczas spotkania nasi uczniowie mieli okazję porozmawiania z Thomasem i doświadczenia "żywego" języka angielskiego. Dodatkowo ciekawe i angażujące quizy i zadania dotyczące kultury i zwyczajów angielskich , jak zawsze, zmotywowały naszych uczniów do jeszcze bardziej intensywnej nauki języka angielskiego.
Dwujęzyczni na Wydziale Ekonomiczno- Socjologicznym UŁ
W ramach Drzwi Otwartych na znanym EkSocu UŁ uczniowie klasy 2a2 realizujący rozszerzenie matematyczno- geograficzne brali udział w wykładach, quizach, grach oraz spotkaniach i rozmowach ze studentami z kół naukowych wydziału. Wizyta miała na celu zapoznanie z kierunkami studiów, atmosferą sal wykładowych, studentami oraz wykładowcami. Mamy nadzieję, że poznawanie różnych uczelni w kraju i zagranicą podczas podobnych wizyt ułatwi w przyszłości naszym uczniom wybór dalszej, satysfakcjonującej ich ścieżki kształcenia.
Natalia Tyszkiewicz laureatką olimpiady
Natalia Tyszkiewicz z klasy 4b (lingwistycznej) została laureatką 34. Olimpiady Filozoficznej. Pomyślnie przeszła etap I pisząc pracę na temat: „Czy mamy moralny obowiązek, aby żyć w świecie realnym a nie wirtualnym?”. Podczas etapu II (okręgowego) przystąpiła do testu z wiedzy filozoficznej, napisała esej filozoficzny, a w eliminacjach ustnych zdobyła maksymalną liczbę punktów. Na etapie III (finałowym) pomyślnie obroniła przed komisją swoją pracę z etapu I. Jako laureatka olimpiady została zwolniona z matury z filozofii z uzyskaniem maksymalnego wyniku.
Jakby tego było mało, podczas pobytu w Warszawie Natalia wzięła również udział w eliminacjach do Międzynarodowej Olimpiady Filozoficznej, pisząc esej w języku angielskim. Trzymamy kciuki z całych sił!
Marcin Drążczyk finalistą olimpiady
Z dumą informujemy, że Marcin Drążczyk, uczeń klasy 3c (profil humanistyczny) zdobył tytuł finalisty Olimpiada Literatury i Języka Polskiego. Po napisaniu znakomitej pracy na temat improwizacji Mickiewiczowskich (etap szkolny), poradzeniu sobie z testem językowym, wypracowaniem i rozmową z dociekliwą komisją (II etap - zawody okręgowe), dostał się do finałowego III etapu ogólnopolskiego, w którym osiągnął wynik zapewniający mu tytuł finalisty, a tym samym został zwolniony z obowiązku zdawania matury z j. polskiego, uzyskując z poziomu podstawowego jak i rozszerzonego maksymalną ilość punktów. Gratulujemy!
Archiwum Aktualności