• 55 1240 3028 1111 0010 9373 6230
          • 55 1240 3028 1111 0010 9373 6230

          • Informujemy, że wpłat na Radę Rodziców będzie można dokonywać przelewem bezpośrednio na konto Rady Rodziców w tytule podając imię i nazwisko ucznia, wraz z numerem klasy, do której uczęszcza.

            radarodzicow.8lo@wp.pl to adres do kontaktów z Radą Rodziców.

        • Uczniowie klas dwujęzycznych na Uniwersytecie Europejskim Viadrina
          • Uczniowie klas dwujęzycznych na Uniwersytecie Europejskim Viadrina

          • W październiku uczniowie z klas dwujęzycznych zainteresowani studiowaniem na „unikatowym” Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą uczestniczyli w drzwiach otwartych uczelni. Uczniowie dowiedzieli się o zasadach studiowania i rekrutacji. Mogli również na chwile poczuć smak życia studenckiego jedząc obiad w uniwersyteckiej stołówce oraz nocując w akademikach w Słubicach, które razem z Frankfurtem tworzą swoiste „dwumiasto”.

            Viadrina prowadzi studia prawnicze, ekonomiczne i z zakresu kulturoznawstwa. Jest najbardziej wielonarodowościowym uniwersytetem w Niemczech. Oryginalność tej placówki polega nie tylko na tym,że położona jest na granicy polsko-niemieckiej i że wykładowym językiem jest niemiecki, ale również na tym, że osoby kończące np. studia prawnicze otrzymują dyplom polski i niemiecki, co poszerza możliwości na międzynarodowym rynku pracy.

        • Budżet Obywatelski
          • Budżet Obywatelski

          • Z ogromną radością informujemy, że nasz projekt Przywróćmy blask VIII LO im. Adama Asnyka w Łodzi - modernizacja budynku szkoły będzie realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019/2020! Projekt uzyskał najwięcej głosów ze wszystkich projektów osiedla Śródmieście - Wschód.
            Dziękuję za zaangażowanie i wsparcie!

        • Ślubowanie klas pierwszych i Dzień Patrona
          • Ślubowanie klas pierwszych i Dzień Patrona

          • 14 października świętowaliśmy w naszej szkole z aż trzech powodów. Po pierwsze, odbyło się ślubowanie klas pierwszych – najpierw dla uczniów po szkole podstawowej, a następnie po gimnazjum. Jednocześnie obchodziliśmy Dzień Edukcji Narodowej oraz Dzień Patrona VIII Liceum Ogólnokształcącego – Adama Asnyka. Z tej okazji grupa uczniów przygotowała spektakl zatytułowany „Skoszlawione pieśni czarnoksięstwo”. 

            Uroczystość ślubowania klas pierwszych prowadzone przez Julię Śliwińską – uczennicę klasy 2a rozpoczęło się od przemówienia Pani Dyrektor – Anny Panek, która zaapelowała do uczniów, by wykorzystywali możliwości, jakie stwarza im szkoła, nie patrzyli na nią jak na źródło stresu czy obowiązków, ale przede wszystkim szans, a poprzez koleżeńskość, zaagażowanie, szacunek dla obowiązujących zasad wykazywali się dojrzałością. Następnie przedstawiciele klas pierwszych, zgromadzeni wokół sztandaru szkoły, i ich koledzy oraz koleżanki ślubowali m.in. wytrwale zdobywać wiedzę i umiejętności, dbać o godność ucznia i dobre imię szkoły, krzewić ideały dobra, piękna, sprawiedliwości.

            Po ślubowaniu i życzeniach, które z okazji Dnia Edukacji Narodowej Julia Śliwińska złożyła społeczności szkolnej – uczniom, pracownikom i nauczycielom, przyszedł czas na część artystyczną, którą zapowiedział nauczyciel języka polskiego – Piotr Szwed. Zwrócił uwagę, że w twórczości patrona VIII LO Adama Asnyka – tak często wyznaczającej wzorce postępowania, można też odnaleźć pierwiastki zwątpienia a nawet rozpaczy. Do tych, mniej znanych aspektów poezji autora „Do młodych”, nawiązywał spektakl „Skoszlawione pieśni czarnoksięstwo” stanowiący inscenizację fragmentów wiersza „Poeci do publiczności”.

            Krótkie przedstawienie, które wspólnie z Piotrem Szwedem przygotowała grupa  uczniów: Zosia Jasik, Wiktor Łyszczyński, Jan Konstanty Matyjaszczyk, Elżbieta Szosland-Fałtyn oraz zapewniający oprawę muzyczną – Nikodem Kocemba, stanowiło opowieść o twórczej niemocy, frustracji i zagubieniu. Dzięki intensywnej aktorskiej ekspresji, dynamice scen, w których śmieszność mieszła się z dramatyzmem, postawiono pytania o rolę poezji w czasach niepoetyckich oraz o stosunek do twórczości dawnych wieszczów, która staje się coraz częściej „niezrozumiałym szumem”. Słowa z wiersza Adama Asnyka zabrzmiały bardzo naturalne w ustach młodych ludzi – rozdartych między zaangażowaniem a sceptycyzmem, między zawstydzeniem, niepewnością a śmiałym oskrażeniem skierowanym w stronę tłamszącej twórczy entuzjazm współczeności.

             

        • Zajęcia terenowe w Rogowie
          • Zajęcia terenowe w Rogowie

          • 10 października 2019 uczniowie klasy 3d i 3a (o profilu biol – chem) uczestniczyli w zajęciach terenowych przeprowadzonych  w Arboretum w Rogowie. Arboretum ma charakter parku leśnego, a na jego obszarze znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej i innych kontynentów. Jest jednostką dydaktyczną Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

            Podczas zajęć uczniowie nie tylko usystematyzowali wiedzę na temat roślin iglastych i liściastych, niezbędną do matury z biologii ale również  dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat substancji chemicznych znajdujących się w roślinach, które wykorzystywane są w medycynie, farmacji i chemii. Wykonane zostały zdjęcia i notatki potrzebne do wykonania prezentacji do projektu biologiczno – chemicznego pt. „ Rośliny znane i nieznane – wykorzystywane w medycynie i chemii” .

            Dopełnieniem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Lasu i Drewna, które  jest integralną częścią bazy naukowo-dydaktycznej Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie. Znajdują się tam  ciekawe zbiory reprezentujące różne  dyscypliny leśne, wiele eksponatów roślinnych i zwierzęcych a także wystawa zdjęć przedstawiających ciekawe gatunki zwierząt.  Organizatorkami wycieczki były panie Bożena Granatowska oraz Marta Smulik - Gruska.

        • JESIENNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW W VIII LO - 24 WRZEŚNIA 2019
          • JESIENNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW W VIII LO - 24 WRZEŚNIA 2019

          • Turniej po raz kolejny cieszył się olbrzymim zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, że do zawodów przystąpiło 75 uczniów z 14 klas. Po wielogodzinnej rywalizacji wyłoniono trzy najlepsze zespoły.
            I miejsce - klasa 3A (Pietrzykowski, Kalinka, Czernik, Kruś, Gosławski, Bartczak),
            II miejsce - klasa 3B (Potrzebowski, Kubiak, Kołomański, Domińczak),
            III miejsce - klasa 1Ap (Kościelecki, Szymański, Pawłowski, Czekalski, Gronowalski, Kowalski)
            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję turnieju.