• Humaniści książki piszą…
     • Humaniści książki piszą…

     • Z przyjemnością informujemy, że zespół realizujący w ubiegłym roku szkolnym projekt
      z antykiem w tle Antologia. Nie pisz do szuflady wydał książkę ze swoimi tekstami inspirowanymi sentencją Seneki
       Quis sibi verum dicere ausus est? (Któż ma odwagę powiedzieć prawdę samemu sobie?). Podarowany szkole egzemplarz jest już dostępny
      w bibliotece. Młodzi poeci i prozaicy z klas c objętych patronatem Katedry Filologii Klasycznej UŁ kontynuują udane przedsięwzięcie i obiecują, że przed końcem bieżącego roku szkolnego będzie można przeczytać ich kolejną publikację, tym razem poświęconą refleksji
      Liberae sunt nostrae cogitationes (Wolne są nasze myśli). Projekt wymaga od młodzieży nie tylko talentu literackiego, lecz również zdolności w zakresie reklamy
      i marketingu. Uczniowie pozyskują środki na publikowanie swoich książek, prezentując autorskie widowiska poetycko-muzyczne w Teatrze DOM w Łodzi. Humaniści pracują pod kierunkiem nauczycielek: Izabeli Stasiak i Alicji Petrykiewicz

       

    • Dominik z IIIc znów nagrodzony!
     • Dominik z IIIc znów nagrodzony!

     • Łowca nagród w konkursach literackich wzbogacił się o kolejne trofeum. Dominik Prądzyński, uczeń polonistki Izabeli Stasiak, zachwycił jurorów konkursu na wiersz inspirowany twórczością Zbigniewa Herberta, zorganizowany dla licealistów przez XXI LO w Łodzi. Tekst naszego humanisty, nawiązujący do słynnego Powrotu prokonsula, zdobył II nagrodę. Laureat odebrał dyplom na uroczystym podsumowaniu konkursu w październiku 2018 r. Gratulujemy!

     • DWUJĘZYCZNI Z ÓSEMKI ZNÓW NA PODIUM

     • Z ogromną radością pragniemy poinformować o sukcesach zdobytych przez naszych uczniów  w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego „Verstehen” 2018/2019.

       

      Uczennica klasy 2A- Zuzanna Baćkowska uzyskała tytuł laureata zdobywając I miejsce w Polsce;

      Uczennica klasy 3A- Wiktoria Śniadek uzyskała I miejsce w województwie łódzkim i V miejsce w Polsce;

      Uczennica klasy 1A- Julia Śliwińska I miejsce w woj.łódzkim

      Uczennica klasy 1A - Anna Mieczyńska II miejsce w woj.łódzkim

      Uczeń klasy 3A- Damian Klimczak II miejsce w woj.łódzkim;

      Uczennica klasy 2A- Weronika Kornata II miejsce w woj.łódzkim;

      Uczennica klasy 3A- Karolina Miller III miejsce w woj.łódzkim;

      Uczniowie klasy 2A:
      Jakub Bartczak III miejsce w woj.łódzkim,

      Aleksandra Nocuń IV miejsce w woj.łódzkim,

      Mateusz Kalinka V miejsce w woj.łódzkim,

      Patrycja Lisowska VI miejsce w woj.łódzkim,

      Zofia Kubisz VII miejsce w woj.łódzkim,

      Justyna Jabłońska  VIII miejsce w woj.łódzkim,

      Wojciech Czernik IX miejsce w woj.łódzkim,

      Sebastian Gosławski X miejsce w woj.łódzkim.
      Gratulacje dla wszystkich! „Ósemka” jest z Was dumna!

    • 1d w Muzeum Farmacji
     • 1d w Muzeum Farmacji

     • 21 listopada klasa 1d odwiedziła Muzeum Farmacji im. prof. J. Muszyńskiego. Młodzież zwiedziła wnętrze apteki z  przełomu XIX i XX w., officinę sanitatis,  recepturę, zielarnię, bibliotekę i salonik. Podczas zwiedzania odbyły się również warsztaty, w trakcie których uczniowie mogli poznać techniki pracy aptekarzy w dawnych czasach.

     • Finał projektu edukacji patriotycznej

     • 17 października br. w siedzibie WODN nastąpiło uroczyste zakończenie i podsumowanie wojewódzkiego projektu edukacji patriotycznej „Regionalna edukacja historyczna i wychowanie patriotyczno-obronne młodzieży szkolnej, oparte na miejscowych tradycjach walk o niepodległość”.

      Realizowany przez ponad rok projekt obejmował liczne i różnorodne formy przybliżania i pogłębiania wiedzy historycznej młodzieży szkół ponadgimnazjalnych regionu łódzkiego. Obchodzona w tym roku 100 rocznica odzyskania niepodległości Polski skupiła uwagę uczestników na wydarzeniach, często niezwykle dramatycznych, których istotą były zmagania o odzyskanie niepodległości oraz jej utrzymanie. Nauczyciele i młodzież szkół uczestniczących w projekcie odwiedzali miejsca w Łodzi i w regionie bezpośrednio związane z  walkami Powstania Styczniowego, rewolucji 1905 roku, starciami I wojny światowej, walkami obronnymi w 1939 r. a także z walką o niepodległość w okresie dominacji sowieckiej po zakończeniu II wojny światowej. Uczczono też pamięć o bohaterach tamtych wydarzeń wspominając ich i odwiedzając ich groby.
      Koordynatorem projektu w VIII LO był prof. Piotr Jaworski, liderami uczniowskimi byli Wiktoria Sobierańska  i Szymon Kurzawa z obecnej III D. Prezentację multimedialną będącą formą podsumowania rocznych przedsięwzięć edukacyjnych przygotowały Sandra Otocka i Karolina Wołczyńska z obecnej II D.
       Systematyczny udział Ósemki w działaniach projektowych  oraz prezentacja podsumowująca znalazły uznanie organizatorów. W trakcie wojewódzkiej międzyszkolnej konferencji nt. wyzwolenia regionu łódzkiego w 1918 r. nasza Szkoła uzyskała wyróżnienie potwierdzone dyplomem Łódzkiego Kuratora Oświaty oraz cenne nagrody książkowe przyznane przez WODN i Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

    • 100-lecie Niepodległości Polski
     • 100-lecie Niepodległości Polski

     • Ósemka uczciła obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości uroczystościami szkolnymi. Zaczęliśmy od wieloboju historycznego dla wszystkich klas pierwszych. Uczniowie wzięli udział w zawodach, w których mogli wykazać się znajomością historii Polski z okresu odzyskania niepodległości. O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zaśpiewała hymn państwowy. Uroczystości zakończył występ artystyczny młodzieży składający się z pieśni i piosenek patriotycznych.

     • Zapraszamy na spektakl "Pamiętnik Żyda Legionisty" 7 listopada 2018 r. o godzinie 19.00 do Akademii Sztuk Pięknych, ul. Wojska Polskiego 121.
      W przedstawieniu wystąpią uczniowie i absolwenci VIII Liceum Ogolnokształcącego w Łodzi oraz gościnnie Urszula Makosz. Producentem spektaklu jest Fundacja Trzeci Wymiar Kultury.

    • Dwujęzyczni na Uniwersytecie Europejskim Viadrina
     • Dwujęzyczni na Uniwersytecie Europejskim Viadrina

     • W październiku uczniowie z klas dwujęzycznych zainteresowani studiowaniem na „unikatowym” Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą uczestniczyli wraz z nauczycielami w drzwiach otwartych uczelni. Viadrina prowadzi studia prawnicze, ekonomiczne i z zakresu kulturoznawstwa. Jest najbardziej wielonarodowościowym uniwersytetem w Niemczech. Oryginalność tej placówki polega nie tylko na tym,że położona jest na granicy polsko-niemieckiej i że wykładowym językiem jest niemiecki, ale również na tym, że osoby kończące np. studia prawnicze otrzymują dyplom polski i niemiecki, co poszerza możliwości na międzynarodowym rynku pracy.

      Uczniowie dowiedzieli się o zasadach studiowania i rekrutacji, spotkali się z absolwentami Ósemki studiującymi na Viadrinie, którzy oprowadzili po campusie uniwersyteckim oraz odpowiadali na liczne pytania dotyczące nie tylko studiów ale również codziennego życia poza uczelnią. Młodzież mogła na chwile poczuć smak życia studenckiego jedząc obiad w uniwersyteckiej stołówce oraz nocując w akademikach w Słubicach, które razem z Frankfurtem tworzą swoiste „dwumiasto”.

      Dwujęzyczni na Uniwersytecie Europejskim Viadrina - Obrazek 1  Dwujęzyczni na Uniwersytecie Europejskim Viadrina - Obrazek 2  Dwujęzyczni na Uniwersytecie Europejskim Viadrina - Obrazek 3  Dwujęzyczni na Uniwersytecie Europejskim Viadrina - Obrazek 4  Dwujęzyczni na Uniwersytecie Europejskim Viadrina - Obrazek 5

       

       

       

       

    • Awans w Mistrzostwach Szkół Ponadgimnazjalnych w piłce siatkowej
     • Awans w Mistrzostwach Szkół Ponadgimnazjalnych w piłce siatkowej

     • 25.10.2018 roku rozpoczęła się rywalizacja w ramach Mistrzostw Szkół Ponadgimnazjalnych w piłce siatkowej dziewcząt.  VIII LO reprezentowały: Matyja, Bogdanowicz, Fisiak, Urbańska, Szumigaj, Rowińska, Krasińska, Sobczak, Piestrzeniewicz. Pierwszy etap rozgrywek zakończył się sukcesem, dziewczyny awansowały do 1/8 finału.

    • Światowy Dzień Żywności
     • Światowy Dzień Żywności

     • 16 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Żywności, którego celem jest pogłębianie świadomości społecznej na temat globalnych problemów żywnościowych.

      W ramach obchodów tego święta odbył się w naszej szkole konkurs na plakat, którego tematami przewodnimi były: „Jak nie marnować jedzenia” oraz „Zdrowe systemy żywności”. Zwyciężczynią konkursu została Natalia Igras z klasy 3d.

       W tym dniu uczniowie klasy 2 d przygotowali własnoręcznie zdrowe i pyszne koktajle owocowo-warzywne.

      Światowy Dzień Żywności - Obrazek 1

    • Uroczyste ślubowanie klas pierwszych
     • Uroczyste ślubowanie klas pierwszych

     • 12 października odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych. W części uroczystości poświęconej patronowi szkoły uczniowie zaprezentowali postać Adama Asnyka w formie krótkiego przedstawienia.
      Po oficjalnej uroczystości klasa 2c zorganizowała dla pierwszaków otrzęsiny.

      Uroczyste ślubowanie klas pierwszych - Obrazek 1   Uroczyste ślubowanie klas pierwszych - Obrazek 2

    • "Z pamiętnika Żyda legionisty"
     • "Z pamiętnika Żyda legionisty"

     • Grupa Inicjatyw Artystycznych przy VIII LO w ramach projektu „Obrazy pamięci” przygotowuje spektakl poświęcony odzyskaniu niepodległości.  Setna rocznica tego wydarzenia jest dla nas okazją, aby przypomnieć o wielonarodowym charakterze II Rzeczpospolitej, o roli jaką w tworzeniu suwerennego państwa odgrywały mniejszości. Spektakl, który premierę będzie miał  07. 11. 2018 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, uświetni swoim udziałem Urszula Makosz.  Muzykę do przedsięwzięcia, które nabrało niebywałego wręcz rozmachu, napisał kompozytor Marcin Werner, a za reżyserię odpowiada wieloletni dyrektor Teatru Nowego w Łodzi i Teatru Małego w Tychach Andrzej Maria Marczewski. Po ubiegłorocznym sukcesie przedstawienia „Przerwana lekcja” przygotowanego w ramach uroczystości 50. rocznicy  Marca 68 fundacja Trzeci Wymiar Kultury, producent i organizator wydarzenia zaprosiła nas do dalszej współpracy, z czego niezmiernie się cieszymy.

         "Z pamiętnika Żyda legionisty" - Obrazek 1   "Z pamiętnika Żyda legionisty" - Obrazek 2

    • Sukces Huberta Walczaka
     • Sukces Huberta Walczaka

     • Uroczyste  zakończenie pierwszej edycji programu „Zdolny uczeń, świetny student”

      20.06.2018 r. w Sali Senatu Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się uroczyste zakończenie pierwszej edycji programu „Zdolny uczeń, świetny student”. Podczas uroczystości, nasz uczeń Hubert Walczak zaprezentował  swoje osiągnięcia naukowe, które realizował w ramach programu oraz odebrał certyfikat z rąk pana Rektora  dr hab. Tomasza Cieślaka, profesora nadzw. UŁ.
      Hubert pod kierunkiem pana dr. Pawła Krzyczmonika z Zakładu Elektroanalizy i Elektrochemii Katedry Chemii Nieorganicznej i Analitycznej, wykonywał pracę badawczą pt.: „Synteza nanocząstek złota”.

      Sukces Huberta Walczaka - Obrazek 1  Sukces Huberta Walczaka - Obrazek 2

    • Studium polsko-niemieckiej historii Śląska w Morawie
     • Studium polsko-niemieckiej historii Śląska w Morawie

     • W naszej szkole klasy dwujęzyczne i lingwistyczne uczą się języka niemieckiego i historii w praktyce. W kwietniu grupa uczniów  wyjechała,  aby wraz z młodzieżą z niemieckiego Lachendorf realizować wspólny projekt dotyczący II wojny światowej. W przepięknych okolicznościach przyrody, w murach  pałacu należącego  niegdyś do rodziny

      Wietersherim-Kramsta, gdzie obecnie mieści się fundacja współpracy polsko-niemieckiej, uczyliśmy się tolerancji, jak burzyć bariery i tworzyć mimo dzielących nas różnic wspólną Europę.

      Pobyt w Morawie to nie tylko nauka ale również wspólne wieczory, wycieczki, podziwianie zabytków dolnego Śląska. Największe jednak wrażenie zrobiły na nas warsztaty w niemieckim obozie koncentracyjnym Gross Rosen.

      W naszej pamięci pozostaną na długo wieczory przy pałacowym kominku spędzane w towarzystwie jednej z ostatnich niemieckich właścicielek majątku Morawa, pani Melitty Salai.

      Ta przeurocza kobieta opowiadała mam nie tylko o życiu przedwojennej arystokracji, czasach wojny widzianej oczami niemieckiej nastolatki, ale także o swoim burzliwym życiu w Angoli. Nie możemy się doczekać ponownego spotkania z niemieckimi kolegami i koleżankami podczas grudniowej wymiany.
      Studium polsko-niemieckiej historii Śląska w Morawie - Obrazek 1  Studium polsko-niemieckiej historii Śląska w Morawie - Obrazek 2  Studium polsko-niemieckiej historii Śląska w Morawie - Obrazek 3

   • Kontakty

    • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka
    • osemka@8lolodz.eu
    • (+42) 678-65-22
    • 90-225 Łódź ul. Pomorska 105
    • biblioteka@8lolodz.eu
    • iod@8lolodz.eu
  • Galeria zdjęć

   • warsztaty Irlandia
   • warsztaty Szkocja
   • 20-lecie dwujęzyczności w VIII LO
   • Konferencja CLIL 20-lecie dwujęzyczności
   • USA
   • Pamietnik Żyda legionisty
   • Państwo podziemne 2018
   • Katalonia
   • Lachendorf
   • warsztaty chemiczne
   • warsztaty laboratoryjne PŁ (2)
   • Amerykańskie tourney VIII LO