• 2010/2011 Ars amandi

        •  

          2010/2011

          Ars amandi. Starożytni Grecy i Rzymianie – współcześni przewodnicy po labiryntach miłości.
          Uczniowie VIII LO w hołdzie antycznym mistrzom literatury erotycznej


          „Odi et amo”. Słowa Katullusa towarzyszyły jako motto realizatorom projektu z antykiem w tle w roku 2010/2011. Zapanowała szczególna atmosfera, bo wprawdzie temat ekscytował, lecz budził też pewne obawy: Czy cenzura zewnętrzna albo autocenzura (jeśli przemkną
          się tylnymi drzwiami do projektu) nie pozbawią tekstów starożytnych pikantnego uroku? Szybko się rozluźniliśmy, nie było podstaw do lęku, że staniemy się ofiarami własnej lub cudzej pruderii. Zgodziliśmy się co do jednego: obowiązuje zasada dobrego smaku (w końcu czujemy się spadkobiercami tradycji klasycznej).
          Salwy śmiechu na widowni wywoływały komediowe spektakle teatralne wg autorskich uczniowskich scenariuszy wykorzystujących teksty pisarzy antycznych: „Tap żonl, czyli: Gdzie jest nimfa dla Narcyza?”, „Przystanek Miłość”. Zespół muzyczny przygotował widowisko w 8 zróżnicowanych stylistycznie odsłonach. Prezentacje multimedialne wprowadziły widzów w świat intrygujących historii miłosnych starożytności, precyzyjnie omówiły remedia amoris, czyli substancje naturalne i chemiczne wykorzystywane w antyku jako afrodyzjaki. Film „Per Latinam ad amorem” dowcipnie skomentował zdarzenia towarzyszące przygotowaniom do FKA. Podziw odbiorców wzbudziły recytacje poezji Safony i Katullusa. Nowością był autorski pokaz mody. Uczennice zaprojektowały kolekcję, odwołując się do wzornictwa w starożytnym Rzymie, uszyły suknie i zaprosiły na wybieg uzdolnione tanecznie koleżanki. Pokaz nagrodzono gromkimi brawami. Podsumowaliśmy kolejną edycję pięknie się rozwijającego międzyszkolnego konkursu literackiego w języku angielskim i szkolny konkurs literacki na erotyk. Daliśmy szansę zabłyśnięcia wszystkim uczniom uzdolnionym plastycznie i fotograficznie, dzięki czemu powstały oryginalne kolaże, ciekawe fotoreportaże, cieszące oko, a zarazem funkcjonalne afisze, programy teatralne i muzyczne, ulotki informacyjne. Wyjątkowy charakter miała cykliczna publikacja w biuletynie „W Centrum”: koordynatorki, pisząc artykuł, wykorzystały zabawne komentarze i inne materiały przygotowane przez wiele grup zadaniowych. Tegoroczna lekcja historii dotyczyła instytucji małżeństwa. Nietypowe zajęcia w języku angielskim dla kolegów zaproponowali dodatkowo uczniowie, którzy zainscenizowali wywiady z antycznymi celebrytami.
          Za bardzo udane uznaliśmy prezentacje projektowe na Międzyszkolnych Spotkaniach z Antykiem, na Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki oraz w ŁCDNiKP.

          Tekst: Izabela Stasiak



          „TAP ŻONL, CZYLI: GDZIE JEST NIMFA DLA NARCYZA?” PIOTR ELIASZ ZAWISTOWSKI, ALINA JANOWSKA



          „PRZYSTANEK MIŁOŚĆ” ALINA JANOWSKA, KAROLINA RZEPECKA, ANNA ZAWADZKA



          „TAP ŻONL, CZYLI: GDZIE JEST NIMFA DLA NARCYZA?” PIOTR ELIASZ ZAWISTOWSKI, MAGDALENA GAJDEROWICZ



          WIDOWISKO MUZYCZNE ANNA BIEŻYŃSKA, MARTA OWSIAK, JAGODA DYK



          „TAP ŻONL, CZYLI: GDZIE JEST NIMFA DLA NARCYZA?” PIOTR ELIASZ ZAWISTOWSKI, IZABELA PASIAK



          MARTA OWSIAK, WOJCIECH MODZELEWSKI



          „PRZYSTANEK MIŁOŚĆ” ALINA JANOWSKA, MARTA TYLAK



          „PRZYSTANEK MIŁOŚĆ” ALINA JANOWSKA, KRZYSZTOF ZDRZYNICKI



          „PRZYSTANEK MIŁOŚĆ” JOANNA DOPIERAŁA, KRZYSZTOF ZDRZYNICKI, MACIEJ SWACZYNA




          12 i 13 stycznia 2011 roku humaniści z klas I c, II c i III c (objętych patronatem przez Katedrę Filologii Klasycznej UŁ) zaprosili licznych gości na premierowe prezentacje w ramach cyklicznych międzyprzedmiotowych projektów z antykiem w tle. Oprowadzili nas po labiryntach miłości, kierując się wskazówkami zapisanymi w dziełach starożytnych pisarzy i filozofów. Towarzyszyła im fraza Katullusa „Odi et amo”.
          Festiwal Kultury Antycznej był w tym roku imprezą dwudniową.
          W środę 12 stycznia 2011 r. (dzień główny)
          zaszczycili nas obecnością: pani Anna Garmulewicz-Polińska – dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Wspierania Edukacji Kuratorium Oświaty w Łodzi, pani Małgorzata Bartosiak – przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Łodzi, pani Anna Zgoda – delegowana przez Urząd Miasta Łodzi, pani Krystyna Kulik – inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi, pani prof. Hanna Zalewska-Jura – kierownik Katedry Filologii Klasycznej UŁ, pan prof. Zbigniew Danek z KFK UŁ, pani dr Magdalena Koźluk z KFK UŁ, pani dr Idalina Kaczor z KFK UŁ, pani dr Anna Maciejewska z KFK UŁ, pani dr Małgorzata Budzowska z KFK UŁ, pani Kinga Gałązka – kierownik Pracowni Edukacji Matematycznej, Fizycznej i Chemicznej Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, pani Danuta Górecka – kierownik Pracowni Edukacji Humanistycznej ŁCDNiKP, pani Ewa Sztombka – doradca metodyczny j. polskiego z ŁCDNiKP, pani konsultant Elżbieta Bytniewska z ŁCDNiKP, pan Janis Hrisidis – wiceprzewodniczący Towarzystwa Greków w Łodzi, pan Michał Woźniak – dyrektor Amerykańskiego Centrum Kultury i Informacji „American Corner” w Łodzi, pani Anna Idzikowska – dyrektor Studium Języków Obcych „Szuster” w Łodzi, pan Piotr Wasilewski – przedstawiciel Rady Rodziców VIII LO, pan Andrzej Maculewicz – reprezentant Stowarzyszenia Wychowanków VIII LO, pan Zbigniew Sodolski -wieloletni dyrektor VIII LO, przedstawiciele Łódzkiego Ośrodka TVP 3, Radia Żak, studenci filologii klasycznej UŁ, nauczyciele i uczniowie z wybranych łódzkich gimnazjów i liceów, pani Elżbieta Ździebło – dyrektor VIII LO, pani Agnieszka Caban – wicedyrektor VIII LO, pani Milena Łysyganicz – wicedyrektor VIII LO, nauczyciele VIII LO, absolwenci VIII LO, uczniowie, rodzice uczniów.

          Zobacz film

          Zobacz prezentację

          Zobacz komiks



          Imprezę z wdziękiem prowadzili: Magdalena Tomczak z II c i Filip Narkiewicz z III c.



          Dużo się działo. Można było na przykład podpatrzeć i posłuchać kilka pogawędek prowadzonych na przystanku tramwajowym przez Dewotkę, Dresiarza, Niezdarę, Przyjaciółki, Biznesmena, Dziewczynę w spektaklu grupy Discipuli Amoris „Przystanek miłość”. Wszyscy bohaterowie mówili tekstami Owidiusza i Katullusa!



          Na spektakularny casting zaprosił nas zespół Narcyz-reaktywacja w widowisku „Tap żonl, czyli: Gdzie jest nimfa dla Narcyza?”. W arkana sztuki kochania z różnym skutkiem wprowadzały narcystycznego mężczyznę kandydatki na jego żonę (odznaczające się różnym natężeniem cech stereotypowo uznawanych za typowo kobiece).



          Grupa muzyczna Together But Apart dziewięciokrotnie pojawiała się na scenie. Muzycy i wokaliści w pełni panowali nad emocjami widzów, mistrzowsko różnicując klimat w poszczególnych fragmentach występu, zaskakując przewrotnymi interpretacjami znanych piosenek. Śpiewali po angielsku i po łacinie.



          Duże wrażenie na zgromadzonych zrobiły nastrojowe recytacje w języku polskim i po łacinie. Słuchaliśmy tekstów Safony i Katullusa, podziwiając kunszt uczniów, którzy połączyli w swych wystąpieniach pasję aktorską oraz umiejętność silnego oddziaływania na odbiorcę z profesjonalnym podawaniem tekstu (entuzjazm licznych gości z KFK UŁ wzbudzał szacunek recytatorów wobec metrum w tekstach łacińskich).



          Prezentacje festiwalowe zaspokoiły także potrzeby sympatyków mody. Obejrzeliśmy dynamiczne, z gracją poruszające się modelki w sukniach zaprojektowanych i uszytych przez uczennice z II c. Debiutujące projektantki w dwuczęściowym, zgrabnie skomentowanym przez siebie, pokazie zademonstrowały kolekcję damskich strojów inspirowanych ubiorami starożytnych Rzymianek. Potraktowały szatę jako ważny element trudnej sztuki uwodzenia i gry miłosnej.



          Nie powinni być zawiedzeni miłośnicy prezentacji multimedialnych. W atmosferę festiwalu wprowadziła nas prezentacja „Per Latinam ad amorem” odwołująca się do różnych etapów pracy uczniów w zespołach zadaniowych. Inna opowiedziała najbardziej intrygujące historie miłosne starożytności. W kolejnej podano szczegółowe informacje o substancjach naturalnych oraz chemicznych wykorzystywanych jako afrodyzjaki i środki upiększające. Dużą przyjemność estetyczną sprawiło widzom obejrzenie nastrojowej prezentacji „Impressiones” urokliwie ukazującej



          Podsumowaliśmy uroczyście, wręczając nagrody i dyplomy laureatom, dwa konkursy: międzyszkolny konkurs literacki w języku angielskim (zorganizowany przez nauczycieli języka angielskiego w VIII LO) oraz szkolny konkurs literacki w języku polskim (zorganizowany przez uczniów tworzących jedną z grup zadaniowych).



          Obejrzeliśmy film zrealizowany przez uczniów w czasie prac nad przygotowaniami do premierowych prezentacji. Realizatorom świetnie udało się uchwycić zarówno wzloty, jak i upadki (niezbyt, na szczęście, bolesne) kolegów, o czym świadczyła entuzjastyczna reakcja publiczności bardzo żywo reagującej na kolejne sceny. Zaprosiliśmy gości do podziwiania ekspozycji prac plastycznych, afiszy oraz fotoreportaży. W drugim dniu FKA (czwartek 13 stycznia 2011 r.) humaniści z II c przeprowadzili 2-godzinną lekcję historii dla kolegów z klasy I d, koncentrując się na funkcjonowaniu instytucji małżeństwa w starożytnej Grecji i starożytnym Rzymie.



          Młodzież z klasy politologicznej I b przedstawiła z kolei kolegom z klas II c i II d Wywiady z antycznymi celebrytami – w języku angielskim. Projekt trwa. Przygotowujemy się do kolejnych prezentacji, m. in. na Międzyszkolnych Spotkaniach z Antykiem w XIII LO w Łodzi oraz na Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Katedrze Filologii Klasycznej UŁ. Patronat medialny: TVP Łódź, Studenckie Radio PŁ Żak, Radio Parada. Koordynatorki projektu i opiekunki grup – nauczycielki: Alicja Petrykiewicz, Izabela Stasiak Nauczyciele – opiekunowie grup: Iwona Niciak, Barbara Madanowska, Małgorzata Kozieł, Małgorzata Michalak, Artur Rosiak Koordynatorki projektu – uczennice: Karolina Szymczak III c i Angela Samsel II c

          Ars amandi w mediach:
          TVP 3 – felieton filmowy w „Wiadomościach”, Radio Żak – informacje i wywiady, Radio Parada
          – informacje i wywiady, Plaster Łódzki – informacje (www.plasterlodzki.pl), „Kalejdoskop”
          – informacje, 042Magazine – informacje, biuletyn ŁCDNiKP „W Centrum” – cykliczny artykuł.


          Oto grupy zadaniowe:

          Zespół teatralny Discipuli amoris
          Ars est celare artem (Sztuką jest ukrycie wysiłków sztuki)



          1.Alina Janowska, 3C (liderka)
          2. Karolina Rzepecka, 2C (liderka)
          3. Marta Tylak, 2C
          4. Szymon Weder, 2C
          5. Joanna Dopierała, 1C
          6. Anna Zawadzka, 1C
          7. Krzysiek Zdrzynicki, 1B

          Zespół teatralny Narcyz - reaktywacja
          Absens carens (Nieobecny traci)



          1. Eliasz Zawistowski, 3C (lider)
          2. Karolina Hanuszkiewicz, 2C
          3. Magda Suska, 2C
          4. Tomek Misiała, 1B
          5. Magda Gajderowicz, 1C
          6. Iza Pasiak, 1C

          Zespół recytatorów
          Cum tacent, clamant (Milczenie jest wymowniejsze od mowy)



          1. Alina Janowska, 3C (liderka)
          2. Eliasz Zawistowski, 3C (lider)
          3. Magda Suska, 2C
          4. Majka Ignasiak, 1C
          5. Justyna Strzelecka, 1C
          6. Maciej Swaczyna, 1C

          Grupa muzyczna Together But Apart
          Est modus in rebus (Wszystko ma swoje granice)



          1. Zuzia Kabała, 3C (liderka)
          2. Dagmara Kiełbasa, 3C (liderka)
          3. Paulina Lubecka, 3C (liderka)
          4. Eliasz Zawistowski, 3C
          5. Marzena Sobolczyk, 2A
          6. Dominik Klatka, 2B
          7. Julka Sałata, 2C
          8. Ania Bieżyńska, 1B
          9. Jagoda Dyk, 1B
          10. Martyna Owsiak, 1B
          11. Ola Żegnałek, 1B
          12. Paulina Kociołek, 1C
          13. Monika Zylberberg, 1C

          Autorzy prezentacji multimedialnej Impressiones
          Feci, quod potui, faciant meliora potentes (Zrobiłem, co mogłem, kto potrafi, niech zrobi lepiej)



          1. Dominika Krupa (liderka), 2C
          2. Marcin Marchwicki, 1B

          Autorzy prezentacji multimedialnej Remedia amoris
          Amor non est medicabilis herbis (Miłości nie da się wyleczyć ziołami)



          1. Wiktor Urzędowicz, 2C (lider)
          2. Eliasz Zawistowski, 3C
          3. Daniel Marszałek, 1C
          4. Kamil Zasadziński, 1C

          Autorki prezentacji multimedialnej Najbardziej intrygujące historie miłosne Starożytności
          Experto credite (Wierzcie doświadczonemu)



          1. Kasia Frątczak, 2C (liderka)
          3. Joanna Rorat, 1C
          3. Agnieszka Mrówka, 1C

          Autor komiksu
          Nulla dies sine linea (Ani dnia bez kreski)



          1. Adam Harwaziński, 3C

          Zespół plastyczny
          Arte regendus amor (Sztuka winna łączyć się z miłością)



          1. Patrycja Woźniak, 2C (liderka)
          2. Daria Goliszewska, 2C
          3. Kamila Kuchnicka, 2C
          4. Paulina Szczerkowska, 2C
          5. Magda Tomczak, 2C
          6. Marta Hajduk, 1B
          7. Ola Kowalik, 1B
          8. Justyna Krygier, 1B
          9. Adam Zagozda, 1B
          10. Adela Czeczotka, 1C
          11. Beata Frąckowicz, 1C
          12. Ola Rajt, 1C
          13. Basia Sałata, 1C
          14. Luiza Stuleblak, 1C
          15. Kamila Warszawska, 1C

          Zespół do spraw promocji
          Beatus, qui prodest, quibus potest (szczęśliwy, kto pomaga komu może)



          1. Michał Ornatowski, 3C (lider)
          2. Hubert Otwinowski, 3C (lider)
          3. Angela Samsel, 2C (liderka)
          4. Wiola Barylska, 2C
          5. Bartek Czechowski, 2C
          6. Kamila Kusio, 2C
          7. Mieszko Nawrot, 2C
          8. Wiktor Urzędowicz, 2C
          9. Szymon Weder, 2C
          10. Iga Berner, 1C
          11. Justyna Tomalkowska, 1C

          Fotoreporterzy
          Miscere utile dulci (Łączyć przyjemne z pożytecznym)



          1. Iga Szczęsnowicz, 2C (liderka)
          2. Mateusz Ochota, 2C (FKA)
          3. Patryk Bracki, 1B (FNKiSz)
          4. Grzesiek Gawroński, 1B (FNKiSz)
          5. Weronika Kalisz, 1B (MSzA)
          6. Kuba Kuberski, 1B (MSzA)
          7. Sylwia Żaczek, 1B (P)
          8. Jagoda Jaśkiewicz, 1C (FNKiSz)
          9. Wojtek Modrzelewski, 1C (FKA)
          10. Justyna Rożniewska, 1C (MSzA)
          11. Basia Sałata, 1C (P)
          12. Michał Staszek, 1C (P)
          13. Basia Świerzewska, 1C (FKA)

          Prowadzący lekcję historii
          Si vis amari,ama! (Jeśli chcesz być kochanym, kochaj!)>



          1. Karolina Szpoton, 2C (liderka)
          2. Adam Grzegorczak, 2C
          3. Marysia Włodarska, 2C

          Organizatorki konkursu literackiego
          Poetae nascuntur, oratores fiunt (Poetami się rodzą, mówcami zostają)



          1. Marysia Włodarska, 2C (liderka)
          2. Ewelina Dalik, 1C
          3. Sylwia Górka, 1C
          4. Martyna Hejduk, 1C
          5. Jagoda Jaśkiewicz, 1C
          6. Asia Kałużna, 1C

          Filmowcy
          Ars alit artificem (Sztuka żywi twórcę)



          1. Błażej Bernat, 3C (lider)
          2. Daria Goliszewska, 2C
          3. Mateusz Jaskólski, 1B
          4. Magda Kruszyna, 1B

          Projektantki mody Non vestimentum virum ornat, sed vir vestimentum (Nie szata zdobi człowieka, lecz człowiek szatę)



          1. Karolina Rzepecka, 2C (liderka)
          2. Kasia Frątczak, 2C
          Dodane przez admin dnia marzec 03 2012 22:11:07 3256 Czytań · Drukuj · Edytuj