Teatr

„Muzg” pod lupą humanistów, czyli teatr ruchu bez tajemnic

„Na początku było ciężko. Dużo się kłóciliśmy i wydawało nam się, że nic z tego
nie będzie. Jednak, gdy minęło więcej czasu, okazało się, że projekt bardzo nas
 do siebie zbliżył. W końcu nic tak nie integruje, jak zostawanie w szkole do
 późna, jedzenie pizzy i wspólne picie kawy. Jesteśmy szczęśliwi, że dzięki temu
 przedsięwzięciu udało nam się zaprzyjaźnić.
Mamy nadzieję, że tak już zostanie.”
Tak jedna z pięciu grup opisała swoje wrażenia z pracy w cyklicznym projekcie polonistycznym humanistów „Język teatru”. Ic wzięła tym razem na warsztat ambitne i niekonwencjonalne przedstawienie-spektakl „Muzg” Teatru Chorea. Finałowe prezentacje uczniowskie odbyły się pod koniec października 2016 r.

Przykładowe projekty związane tematycznie ze sztuką teatralną

realizowane przez humanistów w VIII LO

• Język teatru (projekt cykliczny – na podstawie spektakli obejrzanych w łódzkich teatrach)

• Warsztat reżysera teatralnego (na podstawie spektakli obejrzanych w łódzkich teatrach)

• Niepokorni i kontrowersyjni. Prezentacje sylwetek twórczych wybranych współczesnych
     polskich reżyserów teatralnych

• Inscenizacje fragmentów utworów dramatycznych

Uczniowie Ic w ciekawy sposób nawiązali do tradycji teatralnych zainteresowań absolwentów Ósemki. Realizując cykliczny projekt „Język teatru”, sięgnęli po sztukę, do której scenariusz napisała nasza była uczennica, Agnieszka Jakimiak. Spektakl „Artyści prowincjonalni” w Teatrze Powszechnym w Łodzi okazał się wymarzonym przedstawieniem do rozważań na temat funkcjonalności typowych dla sztuki teatralnej środków artystycznego wyrazu. Nasi humaniści dołączyli do recenzentów bardzo dobrze oceniających obejrzane przedsięwzięcie.

Teatralna jesień humanistów Ósemki

Wierna tradycji, młodzież klas humanistycznych rozpoczęła tegoroczną przygodę z teatrem.
Spektakl „Kokolobolo…” w Teatrze Nowym (14.10.2012) zainspirował Ic do analizy teatralnych środków artystycznego wyrazu, a IIc - do zgłębiania tajników warsztatu reżysera. Z kolei uczniowie IIIc sprawdzą się w roli recenzentów po obejrzeniu w Teatrze im. S. Jaracza przedstawienia „Jajo węża” (09.11.2012), w którym mogli podziwiać kolejną znakomitą kreację wielokrotnie nagradzanej aktorki - naszej absolwentki Mileny Lisieckiej.

Pokazy prezentacji multimedialnych w IIc mają charakter konkursowy.
Jury pracuje w skupieniu.

Kryteria oceny prezentacji nie mogą być tajne! Tradycyjna tablica okazuje się bardzo przydatna.

Prezenterom nie brakuje poczucia humoru. Oto reakcja zaobserwowana na widowni.

Uczniowie IIc w czasie prezentacji są zawsze na luzie
(nawet gdy ekranu trzeba szukać pod sufitem).

Ten kostium jest zbyt śmiały jako propozycja do spektaklu realizowanego w warunkach szkolnych? Bez przesady!

Szkolny Hades jako miejsce akcji dramatycznej? Czemu nie.
Tylko gdzie wygospodarować miejsce dla widzów?

ul. Pomorska 105