Nawigacja

Wymiany i projekty

30 maja 2018 r. klasa 1a wybrała się do Warszawy. Nasi dwujęzyczni uczniowie otrzymali  zaproszenie do Ambasady Niemiec na Dzień Otwartych Drzwi. W programie były m.in.: zabawy językowe z Goethe-Institut, quiz wiedzy o wynalazkach, klasa dyplomatyczna, pokaz pracy psów tropiących niemieckiej federalnej Służby Celnej, niemiecka policja federalna i jej pojazdy oraz wyposażenie, dyplomatyczna Żywa Biblioteka- wypożycz dyplomatę!, warsztaty gotowania z Niemiecką Centralą Turystyki oraz pokaz protokolarnie nakrytego stołu w rezydencji ambasadora. Spotkało nas wyróżnienie, ponieważ wyjaśnień dotyczących oficjalnych obiadów wystawianych w ambasadzie udzielił nam osobiście pan ambasador Rolf Nikel.
   
 


W naszej szkole klasy dwujęzyczne i lingwistyczne uczą się języka niemieckiego i historii w praktyce. W kwietniu grupa uczniów  wyjechała,  aby wraz z młodzieżą z niemieckiego Lachendorf realizować wspólny projekt dotyczący II wojny światowej. W przepięknych okolicznościach przyrody, w murach  pałacu należącego  niegdyś do rodziny

Wietersherim-Kramsta, gdzie obecnie mieści się fundacja współpracy polsko-niemieckiej, uczyliśmy się tolerancji, jak burzyć bariery i tworzyć mimo dzielących nas różnic wspólną Europę.

Pobyt w Morawie to nie tylko nauka ale również wspólne wieczory, wycieczki, podziwianie zabytków dolnego Śląska. Największe jednak wrażenie zrobiły na nas warsztaty w niemieckim obozie koncentracyjnym Gross Rosen.

W naszej pamięci pozostaną na długo wieczory przy pałacowym kominku spędzane w towarzystwie jednej z ostatnich niemieckich właścicielek majątku Morawa, pani Melitty Salai.

Ta przeurocza kobieta opowiadała mam nie tylko o życiu przedwojennej arystokracji, czasach wojny widzianej oczami niemieckiej nastolatki, ale także o swoim burzliwym życiu w Angoli. Nie możemy się doczekać ponownego spotkania z niemieckimi kolegami i koleżankami podczas grudniowej wymiany.
   


Wymiana z Ansbach 2016

Już od kilkudziesięciu lat VIII LO organizuje wymiany z młodzieżą z Niemiec. We wrześniu w ramach wieloletniej współpracy mogliśmy gościć młodzież z bawarskiego Ansbach. Przyjechali z rewizytą do uczniów z klas IIa i IIb. W ramach wymiany codziennie odbywały się wspólne wycieczki, wyjścia spotkania. Byliśmy min. Na dwudniowej wycieczce w Toruniu, w Warszawie a także pokazywaliśmy naszym gościom Łódź. Tematem tegorocznego spotkania były cztery kultury: polska, żydowska, niemiecka i rosyjska żyjące od wieków razem w zgodzie i harmonii. W ramach projektu szukaliśmy miejsc, gdzie stały łódzkie synagogi, odwiedziliśmy cerkiew Aleksandra Newskiego, pruski fort wojenny w Toruniu czy muzeum Polin w Warszawie. Nie tylko nauką i wiedzą żyje człowiek, dlatego podczas wymiany nie mogło zabraknąć wspólnych wieczorów przy pizzy czy kręglach.

 


Już po raz 21 odbyła się wymiana młodzieży z partnerska szkołą Gymnasium Carolinum w Ansbach (Bawaria) - 2015

Więcej informacji

 

Drugi etap wymiany ze szkołą partnerską w Ansbach - 2014

19 września 2014 rozpoczął się drugi etap wymiany ze szkołą partnerską w Ansbach. Nasi niemieccy koledzy zawitali przed szkołę w godzinach wieczornych. Wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością, ale korki na trasie wciąż wydłużały czas ich przyjazdu. Partnerów z Niemiec przywitaliśmy tradycyjnym polskim obyczajem: chlebem i solą. Po czułych powitaniach pod osłoną nocy udaliśmy się zmęczeni, lecz szczęśliwi do domów. Weekend upłynął na mile i wspólnie spędzonych chwilach w naszych rodzinach.

Zdjęcia

W poniedziałek o 8.15 przywitał nas, zarówno Polaków jak i Niemców, asnykowy dzwonek. Po południu nasi partnerzy udali się na zwiedzanie Łodzi, my zaś zdobywaliśmy wiedzę w murach ukochanej szkoły. We wtorek rozpoczęliśmy dwudniową wycieczkę do Oświęcimia i Krakowa – miejsc ściśle związanych z pamięcią oraz tragicznymi wydarzeniami z okresu II wojny światowej. To co zobaczyliśmy w muzeum obozu Auschwitz bardzo nas poruszyło. Wieczorny spacer po krakowskim rynku wywołał zachwyt u każdego. Rankiem kolejnego dnia, po krótkiej nieprzespanej nocy, ruszyliśmy w stronę sukiennic. Schodząc 3 metry pod ziemię w błyskawicznym tempie znaleźliśmy się w czasach średniowiecza. Po dwóch aktywnie spędzonych dniach w stolicy Małopolski drogę powrotną przespaliśmy w autokarze. W czwartek wróciliśmy do szarej rzeczywistości, którą rozświetlił JUBILEUSZ obchodów 20-lecia wymian z Gymnasium Carolinum w Ansbach.
Naszą wymianę zwieńczył wieczór na kręgielni, który wszyscy miło wspominamy. Pełne łez pożegnanie miało miejsce 26.09.2014 w piątkowy poranek na placu przed szkołą. Nasi partnerzy
do Niemiec dotarli dość późno, a ich podróż była długa i męcząca. Cały czas utrzymujemy z nimi kontakt i z niecierpliwością oczekujemy na kolejne spotkania. To wspaniale, że mogliśmy uczestniczyć w tym niezwykle dla nas ważnym przedsięwzięciu. Udział w wymianie uczniowskiej był dla nas bardzo ważnym wydarzeniem. Nawiązaliśmy wiele przyjaźni, zintegrowaliśmy się jako klasa oraz wyćwiczyliśmy język niemiecki. Niestraszna nam już wizja egzaminu międzynarodowego z języka niemieckiego DSD II, do którego podchodzić będziemy w klasie trzeciej.

                                                                                              Dwujęzyczni uczniowie klasy 2A

Wymiana polsko-niemiecka z Augustum-Annen-Gymnasium w Görlitz  31.03.2014-11.04.2014

Na przełomie marca i kwietnia odbyła się polsko-niemiecka wymiana uczniów Görlitz - Łódź 2014. Wzięło w niej udział 7 uczniów klas pierwszych VIII LO im. Adama Asnyka w Łodzi, 3 uczniów klas trzecich Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Ozorkowie oraz 10 uczniów z 10 klasy Augustum-Annen-Gymnasium w Görlitz.

Wymiana ta zorganizowana była już po raz czwarty. VIII LO  to szkoła, w której w klasie dwujęzycznej językiem wykładowym jest język niemiecki i często organizowane są tam polsko-niemieckie wymiany uczniów z różnymi szkołami w Niemczech.

Pomimo wielu obaw i barier np. językowych czy kulturowych wiemy, że na pewno było warto. Koszty wymiany nie były wysokie, dzięki zaangażowaniu rodziców, którzy gościli w swoich domach Niemców i zapewniali im śniadania i kolacje. Otrzymaliśmy też dofinansowanie z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży – organizacji wspierającej wymiany młodzieży. Obydwie strony włożyły w organizację wymiany całe serce i siły. Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy poznać tylu przesympatycznych ludzi, z którymi ciągle utrzymujemy kontakt. Zachęcamy więc wszystkich uczniów do uczestniczenia w wymianach międzynarodowych. Jest to nie tylko okazja do nauczenia się języka, ale również do poznania innej kultury, do nawiązania nowych znajomości i odkrycia nowych możliwości, które mamy na wyciągnięcie ręki.

„Die Sprache ist nicht nur als Kommunikationsmittel zu betrachten – sie ist vor allem Schlüssel zur Kultur und zur Mentalität seiner Bewohner.”

(Nie postrzegajmy języka tylko i wyłącznie jako środek komunikacji ale przede wszystkim jako klucz do zrozumienia mentalności i kultury jego mieszkańców)

Informacje o pobycie w Niemczech
 
Sprawozdanie z pobytu w Polsce
 
 
  Wymiana ze szkołą partnerską z Niemiec Hansa - Gymnasium w Kolonii - wroku szkolnym 2011/2012

W dniach 04-11.09.2011 wychowankowie VIII Liceum Ogólnokształcącego gościli swoich rówieśników ze szkoły partnerskiej z Niemiec - Hansa-Gymnasium w Kolonii.
czytaj więcej
 
 
Wymiana polsko-niemiecka z Gymnasium Carolinum w Ansbach - w roku szkolnym 20011/2012


W dniach 16.09 – 25.09 odbyła się druga część wymiany polsko-niemieckiej z Gymnasium Carolinum w Ansbach,
czytaj więcej
 
WYMIANA MŁODZIEŻOWA Z GÖRLITZ - w roku szkolnym 20010/2011
 
W dniach 04/04/11 – 08/04/11 spotkaliśmy się z naszymi rówieśnikami z Görlitz. Było to dość zaskakujące spotkanie, ponieważ uczniowie ci znają język polski.
czytaj więcej
 
Uczniowie klasy 1A i 2A - „WYRUSZAMY NA PODBÓJ GÖRLITZ!” - w roku szkolnym 2009/2010


W tym roku po raz pierwszy spotkaliśmy się z naszymi kolegami z Görlitz. Wszyscy bardzo obawiali się tej wymiany, ponieważ wiedzieliśmy, że nasi partnerzy uczą się języka polskiego.
czytaj więcej
 
Udział klasy Ib (dwujęzycznej) w wymianie z Gymnasium Ganderkesee w roku szkolnym 2009/2010


W ramach wymiany międzyszkolnej z Gymnasium w Ganderkesee (Dolna Saksonia) uczniowie naszej klasy, tj Ib uczestniczyli w projekcie „The Niners".
czytaj więcej

Wymiana z uczniami z Gӧrlitz - 15-26.05.2013

Aktualności

Kontakt

  • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka
    90-225 Łódź
    ul. Pomorska 105
  • (+42) 678-65-22

Galeria zdjęć