•  

    Szkolna wymiana z Immanuel – Kant – Gymnasium w Lachendorf

     

     

    Pierwszego dnia, 3 grudnia 2018 r., braliśmy udział w warsztatach w Bergen-Belsen, w byłym obozie koncentracyjnym, a po wojnie – obozie dla dipisów. Poznaliśmy historię poszczególnych więźniów: jak żyli przed wojną, w jej trakcie i po uwolnieniu z obozu.

    Kolejny dzień spędziliśmy w miejscowości Celle. W synagodze wysłuchaliśmy wykładu o sytuacji gminy żydowskiej w regionie, a następnie zwiedziliśmy zamek w Celle śledząc miłosne perypetie jego mieszkańców.

    W środę pojechaliśmy do Marienborn, gdzie 30 lat temu przebiegała granica między Wschodnimi i Zachodnimi Niemcami. W trakcie warsztatów i oprowadzania po byłym punkcie granicznym usłyszeliśmy kilka przerażających historii o ucieczkach z NRD do RFN.

    Popołudniem udaliśmy się do Braunschweig, gdzie kupowaliśmy pamiątki na typowym Weihnachtsmarkt.

    Następny dzień należał do sztuki nowoczesnej. W hanowerskim Sprengelmuseum mieliśmy okazję  podziwiać dzieła wielu uznanych artystów.

    W piątek uczestniczyliśmy w warsztatach w  Fallersleben – Haus, gdzie poznaliśmy historię twórcy niemieckiego hymnu, Augusta Heinricha Hoffmanna. Wieczorem urządziliśmy Schrottparty jako zabawne zakończenie naszej wymiany w Niemczech.

     

    GALERIA


    W październiku 2018 uczniowie z klas dwujęzycznych zainteresowani studiowaniem na „unikatowym” Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą uczestniczyli wraz z nauczycielami w drzwiach otwartych uczelni. Viadrina prowadzi studia prawnicze, ekonomiczne i z zakresu kulturoznawstwa. Jest najbardziej wielonarodowościowym uniwersytetem w Niemczech. Oryginalność tej placówki polega nie tylko na tym,że położona jest na granicy polsko-niemieckiej i że wykładowym językiem jest niemiecki, ale również na tym, że osoby kończące np. studia prawnicze otrzymują dyplom polski i niemiecki, co poszerza możliwości na międzynarodowym rynku pracy.

    Uczniowie dowiedzieli się o zasadach studiowania i rekrutacji, spotkali się z absolwentami Ósemki studiującymi na Viadrinie, którzy oprowadzili po campusie uniwersyteckim oraz odpowiadali na liczne pytania dotyczące nie tylko studiów ale również codziennego życia poza uczelnią. Młodzież mogła na chwile poczuć smak życia studenckiego jedząc obiad w uniwersyteckiej stołówce oraz nocując w akademikach w Słubicach, które razem z Frankfurtem tworzą swoiste „dwumiasto”.

            


    We wrześniu 2018 r. odbyła się druga część wymiany z naszą partnerską szkołą w Niemczech- Gymnasium Carolinum w Ansbach, w której wzięli udział uczniowie klasy dwujęzycznej 2a. Polska i niemiecka młodzież spędziła kolejny tydzień razem. Wszystko zaczęło się od radosnego powitania gości w piątkowy wieczór i ta radosna atmosfera utrzymała się aż do samego końca wymiany. Program spotkania był wypełniony różnymi atrakcjami. Po dniu spędzonym w rodzinach polskich, wspólnie odwiedziliśmy Warszawę, pojechaliśmy do Krakowa, gdzie obok Starego Miasta i Wzgórza Wawelskiego zwiedziliśmy interaktywne Muzeum Podziemne pod Sukiennicami, które zrobiło na wszystkich duże wrażenie. Pełni zadumy zwiedziliśmy Muzeum Auschwitz. Młodzież niemiecka również poznała historię naszego miasta podczas wycieczki po Łodzi oraz zobaczyła jak wygląda dzień w polskiej szkole. Nie zabrakło czasu na zabawę w kręgielni w Manufakturze i w parku linowym w Arturówku oraz na inne atrakcje organizowanie przez polskich uczniów takie jak basen, escape room, laser game czy pożegnalny grill. Wymiana przebiegła w bardzo dobrej atmosferze.

    Do zorganizowania spotkania, które pozostanie pięknym wspomnieniem i wartościowym doświadczeniem dla naszych uczniów przyczynili się sami uczniowie, ich rodzice, nauczyciele dwujęzyczni Ósemki oraz Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, która dofinansowała wymianę.


    30 maja 2018 r. klasa 1a wybrała się do Warszawy. Nasi dwujęzyczni uczniowie otrzymali  zaproszenie do Ambasady Niemiec na Dzień Otwartych Drzwi. W programie były m.in.: zabawy językowe z Goethe-Institut, quiz wiedzy o wynalazkach, klasa dyplomatyczna, pokaz pracy psów tropiących niemieckiej federalnej Służby Celnej, niemiecka policja federalna i jej pojazdy oraz wyposażenie, dyplomatyczna Żywa Biblioteka- wypożycz dyplomatę!, warsztaty gotowania z Niemiecką Centralą Turystyki oraz pokaz protokolarnie nakrytego stołu w rezydencji ambasadora. Spotkało nas wyróżnienie, ponieważ wyjaśnień dotyczących oficjalnych obiadów wystawianych w ambasadzie udzielił nam osobiście pan ambasador Rolf Nikel.
       
     


    W naszej szkole klasy dwujęzyczne i lingwistyczne uczą się języka niemieckiego i historii w praktyce. W kwietniu grupa uczniów  wyjechała,  aby wraz z młodzieżą z niemieckiego Lachendorf realizować wspólny projekt dotyczący II wojny światowej. W przepięknych okolicznościach przyrody, w murach  pałacu należącego  niegdyś do rodziny

    Wietersherim-Kramsta, gdzie obecnie mieści się fundacja współpracy polsko-niemieckiej, uczyliśmy się tolerancji, jak burzyć bariery i tworzyć mimo dzielących nas różnic wspólną Europę.

    Pobyt w Morawie to nie tylko nauka ale również wspólne wieczory, wycieczki, podziwianie zabytków dolnego Śląska. Największe jednak wrażenie zrobiły na nas warsztaty w niemieckim obozie koncentracyjnym Gross Rosen.

    W naszej pamięci pozostaną na długo wieczory przy pałacowym kominku spędzane w towarzystwie jednej z ostatnich niemieckich właścicielek majątku Morawa, pani Melitty Salai.

    Ta przeurocza kobieta opowiadała mam nie tylko o życiu przedwojennej arystokracji, czasach wojny widzianej oczami niemieckiej nastolatki, ale także o swoim burzliwym życiu w Angoli. Nie możemy się doczekać ponownego spotkania z niemieckimi kolegami i koleżankami podczas grudniowej wymiany.
       


    Wymiana z Ansbach 2016

    Już od kilkudziesięciu lat VIII LO organizuje wymiany z młodzieżą z Niemiec. We wrześniu w ramach wieloletniej współpracy mogliśmy gościć młodzież z bawarskiego Ansbach. Przyjechali z rewizytą do uczniów z klas IIa i IIb. W ramach wymiany codziennie odbywały się wspólne wycieczki, wyjścia spotkania. Byliśmy min. Na dwudniowej wycieczce w Toruniu, w Warszawie a także pokazywaliśmy naszym gościom Łódź. Tematem tegorocznego spotkania były cztery kultury: polska, żydowska, niemiecka i rosyjska żyjące od wieków razem w zgodzie i harmonii. W ramach projektu szukaliśmy miejsc, gdzie stały łódzkie synagogi, odwiedziliśmy cerkiew Aleksandra Newskiego, pruski fort wojenny w Toruniu czy muzeum Polin w Warszawie. Nie tylko nauką i wiedzą żyje człowiek, dlatego podczas wymiany nie mogło zabraknąć wspólnych wieczorów przy pizzy czy kręglach.

     


    Już po raz 21 odbyła się wymiana młodzieży z partnerska szkołą Gymnasium Carolinum w Ansbach (Bawaria) - 2015

    Więcej informacji

     

    Drugi etap wymiany ze szkołą partnerską w Ansbach - 2014

    19 września 2014 rozpoczął się drugi etap wymiany ze szkołą partnerską w Ansbach. Nasi niemieccy koledzy zawitali przed szkołę w godzinach wieczornych. Wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością, ale korki na trasie wciąż wydłużały czas ich przyjazdu. Partnerów z Niemiec przywitaliśmy tradycyjnym polskim obyczajem: chlebem i solą. Po czułych powitaniach pod osłoną nocy udaliśmy się zmęczeni, lecz szczęśliwi do domów. Weekend upłynął na mile i wspólnie spędzonych chwilach w naszych rodzinach.

    Zdjęcia

    W poniedziałek o 8.15 przywitał nas, zarówno Polaków jak i Niemców, asnykowy dzwonek. Po południu nasi partnerzy udali się na zwiedzanie Łodzi, my zaś zdobywaliśmy wiedzę w murach ukochanej szkoły. We wtorek rozpoczęliśmy dwudniową wycieczkę do Oświęcimia i Krakowa – miejsc ściśle związanych z pamięcią oraz tragicznymi wydarzeniami z okresu II wojny światowej. To co zobaczyliśmy w muzeum obozu Auschwitz bardzo nas poruszyło. Wieczorny spacer po krakowskim rynku wywołał zachwyt u każdego. Rankiem kolejnego dnia, po krótkiej nieprzespanej nocy, ruszyliśmy w stronę sukiennic. Schodząc 3 metry pod ziemię w błyskawicznym tempie znaleźliśmy się w czasach średniowiecza. Po dwóch aktywnie spędzonych dniach w stolicy Małopolski drogę powrotną przespaliśmy w autokarze. W czwartek wróciliśmy do szarej rzeczywistości, którą rozświetlił JUBILEUSZ obchodów 20-lecia wymian z Gymnasium Carolinum w Ansbach.
    Naszą wymianę zwieńczył wieczór na kręgielni, który wszyscy miło wspominamy. Pełne łez pożegnanie miało miejsce 26.09.2014 w piątkowy poranek na placu przed szkołą. Nasi partnerzy
    do Niemiec dotarli dość późno, a ich podróż była długa i męcząca. Cały czas utrzymujemy z nimi kontakt i z niecierpliwością oczekujemy na kolejne spotkania. To wspaniale, że mogliśmy uczestniczyć w tym niezwykle dla nas ważnym przedsięwzięciu. Udział w wymianie uczniowskiej był dla nas bardzo ważnym wydarzeniem. Nawiązaliśmy wiele przyjaźni, zintegrowaliśmy się jako klasa oraz wyćwiczyliśmy język niemiecki. Niestraszna nam już wizja egzaminu międzynarodowego z języka niemieckiego DSD II, do którego podchodzić będziemy w klasie trzeciej.

                                                                                                  Dwujęzyczni uczniowie klasy 2A

    Wymiana polsko-niemiecka z Augustum-Annen-Gymnasium w Görlitz  31.03.2014-11.04.2014

    Na przełomie marca i kwietnia odbyła się polsko-niemiecka wymiana uczniów Görlitz - Łódź 2014. Wzięło w niej udział 7 uczniów klas pierwszych VIII LO im. Adama Asnyka w Łodzi, 3 uczniów klas trzecich Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Ozorkowie oraz 10 uczniów z 10 klasy Augustum-Annen-Gymnasium w Görlitz.

    Wymiana ta zorganizowana była już po raz czwarty. VIII LO  to szkoła, w której w klasie dwujęzycznej językiem wykładowym jest język niemiecki i często organizowane są tam polsko-niemieckie wymiany uczniów z różnymi szkołami w Niemczech.

    Pomimo wielu obaw i barier np. językowych czy kulturowych wiemy, że na pewno było warto. Koszty wymiany nie były wysokie, dzięki zaangażowaniu rodziców, którzy gościli w swoich domach Niemców i zapewniali im śniadania i kolacje. Otrzymaliśmy też dofinansowanie z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży – organizacji wspierającej wymiany młodzieży. Obydwie strony włożyły w organizację wymiany całe serce i siły. Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy poznać tylu przesympatycznych ludzi, z którymi ciągle utrzymujemy kontakt. Zachęcamy więc wszystkich uczniów do uczestniczenia w wymianach międzynarodowych. Jest to nie tylko okazja do nauczenia się języka, ale również do poznania innej kultury, do nawiązania nowych znajomości i odkrycia nowych możliwości, które mamy na wyciągnięcie ręki.

    „Die Sprache ist nicht nur als Kommunikationsmittel zu betrachten – sie ist vor allem Schlüssel zur Kultur und zur Mentalität seiner Bewohner.”

    (Nie postrzegajmy języka tylko i wyłącznie jako środek komunikacji ale przede wszystkim jako klucz do zrozumienia mentalności i kultury jego mieszkańców)

    Informacje o pobycie w Niemczech
     
    Sprawozdanie z pobytu w Polsce
     
     
      Wymiana ze szkołą partnerską z Niemiec Hansa - Gymnasium w Kolonii - wroku szkolnym 2011/2012

    W dniach 04-11.09.2011 wychowankowie VIII Liceum Ogólnokształcącego gościli swoich rówieśników ze szkoły partnerskiej z Niemiec - Hansa-Gymnasium w Kolonii.
    czytaj więcej
     
     
    Wymiana polsko-niemiecka z Gymnasium Carolinum w Ansbach - w roku szkolnym 20011/2012


    W dniach 16.09 – 25.09 odbyła się druga część wymiany polsko-niemieckiej z Gymnasium Carolinum w Ansbach,
    czytaj więcej
     
    WYMIANA MŁODZIEŻOWA Z GÖRLITZ - w roku szkolnym 20010/2011
     
    W dniach 04/04/11 – 08/04/11 spotkaliśmy się z naszymi rówieśnikami z Görlitz. Było to dość zaskakujące spotkanie, ponieważ uczniowie ci znają język polski.
    czytaj więcej
     
    Uczniowie klasy 1A i 2A - „WYRUSZAMY NA PODBÓJ GÖRLITZ!” - w roku szkolnym 2009/2010


    W tym roku po raz pierwszy spotkaliśmy się z naszymi kolegami z Görlitz. Wszyscy bardzo obawiali się tej wymiany, ponieważ wiedzieliśmy, że nasi partnerzy uczą się języka polskiego.
    czytaj więcej
     
    Udział klasy Ib (dwujęzycznej) w wymianie z Gymnasium Ganderkesee w roku szkolnym 2009/2010


    W ramach wymiany międzyszkolnej z Gymnasium w Ganderkesee (Dolna Saksonia) uczniowie naszej klasy, tj Ib uczestniczyli w projekcie „The Niners".
    czytaj więcej

  • Kontakty

   • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka
   • osemka@8lolodz.eu
   • (+42) 678-65-22
   • 90-225 Łódź ul. Pomorska 105
   • biblioteka@8lolodz.eu
   • iod@8lolodz.eu
 • Galeria zdjęć

  • 20-lecie dwujęzyczności w VIII LO
  • Konferencja CLIL 20-lecie dwujęzyczności
  • USA
  • Pamietnik Żyda legionisty
  • Państwo podziemne 2018
  • Katalonia
  • Lachendorf
  • warsztaty chemiczne
  • warsztaty laboratoryjne PŁ (2)
  • Amerykańskie tourney VIII LO
  • Euroweek
  • otrzęsiny