• Konkurs 'Prepositions Propositions' roztrzygnięty!

• Z przyjemnością ogłaszamy, że w tegorocznej edycji konkursu, w którym uczniowie naszej szkoły sprawdzali swoją znajomość kłopotliwych przyimków, zwycięzcami zostali następujący uczniowie:

POZIOM UPPER-INTERMEDIATE

I miejsce - Oliwia Bargieł,  klasa IIIB

II miejsce - Natalia Fajst, klasa IIIC

III miejsce - Zuzanna Zawadzka,  klasa IIC

POZIOM INTERMEDIATE

I miejsce - Dominika Górniewicz, klasa II D i Julia Roszpara, klasa ID

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim za produktywny udział w konkursie  i  wytrwałość w doskonaleniu znajomości języka angielskiego. Good  job!

• Projekty dla kreatywnych humanistów w Ósemce

• Uczniowie klas humanistycznych zbliżają się do podsumowania tegorocznych edycji cyklicznych przedsięwzięć. Młodzież zgłębiała tajniki języka teatru (na przykładzie spektaklu „Wiele demonów” w Teatrze Nowym) i języka filmu (na przykładzie hitu „Pulp Fiction” Q. Tarantino). W ramach przedsięwzięcia „Projekt na życzenie” uczniowie zajmowali się m.in. literaturą japońską, kinem koreańskim, motywami refleksyjnymi w serialach komediowych, kultowymi komediami Barei, tekstami znanych raperów… Zainspirowani kulturą antyku grecko-rzymskiego, uczniowie interpretowali różne teksty kultury wykorzystujące motywy starożytnych bóstw i herosów, analizowali współczesne realizacje gatunków literackich zaczerpniętych z antyku. Początkujący pisarze, redaktorzy i graficy tworzą własną antologię autorskich tekstów uczniowskich „Nie pisz do szuflady…”. Przedsiębiorczy humaniści zajęli się reklamą i marketingiem, czego efektem ma być opublikowanie antologii w wersji książkowej za środki pozyskane dzięki spektaklowi poetyckiemu przygotowanemu przez młodzież w Teatrze DOM (premiera w sobotę 2 czerwca 2018 r. o godz. 18.00).  Ambitny humanista w Ósemce nie ma czasu się nudzić!

• Uczniowie Ósemki w  … sądzie!
          • Uczniowie Ósemki w … sądzie!

• Uczniowie klas drugich realizujący rozszerzony program wiedzy o społeczeństwie udali się 17 maja 2018 r. w ramach edukacji prawnej ze swoją nauczycielką p. A. Petrykiewicz i p. M. Szymanek do Sądu Okręgowego na rozprawę.  Młodzież przyglądała się i przysłuchiwała autentycznej rozprawie w procesie karnym o pobicie z pobudek politycznych.   Uczestnicy wycieczki mieli okazję porozmawiać z sędzią i zadać mu różne pytania, zwiedzić zakamarki ogromnego gmachu, a nawet wdziać (przynajmniej na chwilę) togę sędziowską.

• Mitologia inspiruje humanistów

• Julia Bartnicka, Klaudia Mularczyk i Sandra Milosevic, uczennice polonistki I. Stasiak i nauczycielki kultury antycznej A. Petrykiewicz, nakręciły film „Ubi sunt”  niebanalnie interpretujący popularny grecki mit o Demeter i Korze. Zostały wyróżnione w ogólnopolskim konkursie „Antyk-Kamera-Akcja” zorganizowanym przez Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Utalentowane pierwszoklasistki odebrały dyplomy i nagrody na uroczystym podsumowaniu przedsięwzięcia w Warszawie 15 maja 2018 r.
            Labores pariunt honores
            Gratulationes!

• Wyjazdowa Sesja Naukowa

• 16.05.2017 odbyła się trzydniowa wycieczka do miejscowości Piaski, malowniczej miejscowości położonej  na samym końcu Mierzei Wiślanej, tuż przy granicy z Rosją.

Uczniowie uczestniczący w Wyjazdowej Sesji Naukowej rozwiązywali zadania maturalne z przedmiotów, które realizują na poziomie rozszerzonym: chemii, biologii i matematyki. Wzięli również udział w zajęciach pt.: „Fascynujące organizmy Morza Bałtyckiego”, zorganizowanych przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej. W ramach relaksu pomiędzy wyczerpującymi lekcjami uczniowie mogli się zrelaksować spacerując na pobliskiej plaży. Nie zabrakło również czasu na zajęcia sportowe oraz dyskotekę. W powrotnej drodze odbył się rejs statkiem po Zalewie Wiślanym.

• Obchody Dnia Ziemi w EC1

• 27 kwietnia klasa 2 d pod opieką p. Marty Smulik-Gruski obchodziła Święto Ziemi w Centrum Nauki i Techniki EC1. Podczas wycieczki uczniowie  wzbogacili swoją wiedzę na temat Ziemi – gleb, wody, powietrza, świata przyrody. Wykonali min. mini profile glebowe, za pomocą prostych eksperymentów sprawdzili  czy powietrze ma masę, jak wygląda obieg wody w przyrodzie, a na końcu wzięli  pod lupę ciekawe organizmy zwierzęce. Wysiali również  rośliny użytkowe. Każdy zwiedzający miał okazję wysiać wybraną roślinę i zabrać w torfowej doniczce do domu, aby dalej ją pielęgnować i cieszyć się z jej rozwoju. To tylko nieliczne atrakcje, jakie spotkały uczniów podczas pobytu w EC1. W strefie głębokiego kosmosu mogli wcielić się w rolę prawdziwych astronomów i zbadać odległość dzielącą Ziemię od odległych gwiazd oraz „odbyć" lot statkiem kosmicznym na orbitę Ziemi.

• Humaniści recytują Herberta. Celująco!

• Międzyszkolny Konkurs  Recytatorski Poezji Zbigniewa Herberta „(…) żebym zrozumiał innych ludzi, inne języki, inne cierpienia” zorganizowano z okazji 20 rocznicy śmierci artysty. Do finału zakwalifikowali się uczniowie polonistki Izabeli Stasiak: Sandra Milošević, Karolina Matecka, Julia Kosiedowska z Ic oraz Dominik Prądzyński z IIc. 25 kwietnia 2018 r. wyłoniono najlepszych interpretatorów tekstów Herberta, przyznając II nagrodę Dominikowi i III nagrodę Julii. Wszyscy uczniowie z Ósemki wykazali się biegłością w trudnej sztuce recytacji.  Gratulujemy!