• Ekopracownia

        •  

            

            

             

          Program ekologiczny

          Ziemia Łódzka- ekologiczne warunki życia”

           

          Cel główny programu:

           

          Cel wychowawczy i edukacyjny realizowany poprzez uwrażliwienie młodzieży na wpływ działalności człowieka na elementy środowiska przyrodniczego , a tym samym na warunki życia w różnych obszarach regionu łódzkiego. Program oparty jest na wiedzy uczniów z zakresu wątków przyrodniczych poruszanych na lekcjach biologii, chemii, fizyki, geografii i przyrody oraz na realizacji wielowątkowego projektu „Ziemia Łódzka- ekologiczne warunki życia”. Program uwzględnia korelację wiedzy teoretycznej z działaniem praktycznym w terenie przy wykorzystaniu sprzętu badawczego zakupionego z funduszy Wojewódzkiego funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz analizę zebranych danych statystycznych i syntezę prowadząca do wyciągnięcia wniosków na temat ekologicznych warunków życia.

          Program obejmuje podprojekty edukacyjne:

           

          1. Badanie i ocena czystości powietrza w Łodzi i regionie

          2. Badanie i ocena fizyko-chemicznych parametrów wody w mieście

            i regionie

          3. Badanie i ocena parametrów gleby w mieście i regionie

          4. Badanie natężenia hałasu w wybranych miejscach Łodzi i regionu

          5. Formy ochrony przyrody w Łodzi i w regionie

          6. Wpływ działalności przemysłowej człowieka na środowisko przyrodnicze (Bełchatów, Kamieńsk)

          7. Badania ankietowe dotyczące ekologicznych warunków życia mieszkańców z różnych obszarów aglomeracji łódzkiej.

           

           

          Realizacja projektu

           

          Realizacja programu rozpoczęta została 8-9 września 2014 r. na wyjeździe integracyjnym klas pierwszych. Uczniowie zaczynający edukację w naszej szkole spędzili dwa dni w Spale poznając walory przyrodnicze i kulturowe miejscowości i okolic. Oprócz zajęć integrujących zespół klasowy wyjazd sprzyjał długim spacerom podczas, których młodzież mogła podziwiać przyrodę Spalskiego Parku Krajobrazowego, oddychać czystym, świeżym powietrzem o zapachu lasu i grzybów.

          Uczniowie wzięli udział w spotkaniu z pracownikiem Nadleśnictwa Spała, który z zainteresowaniem opowiedział o gospodarce leśnej w kraju, lasach spalskich, funkcjach lasów, ekosystemach występujących w środowisku leśnym i oprowadził po ścieżce dydaktyczno-ekologicznej.

          Wyjazd ten i prelekcja o tematyce ekologicznej była wstępem do realizacji całorocznego i wielowątkowego programu przyrodniczego.