• Wycieczki

        • Załęczański Park Krajobrazowy pod lupą młodych geografów z Ósemki

          Zwieńczeniem działań całorocznego projektu ekologicznego była trzydniowa wycieczka  do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, będącego najbardziej na północ wysuniętym fragmentem Jury Krakowsko- Częstochowskiej.  Uczniowie wraz z nauczycielkami geografii: A. Moritz i A. Morawską-Stusek oraz wychowania fizycznego M.Michalak brali udział w szeregu zajęć ekologicznych. Badaliśmy czystość wody w Warcie za pomocą obserwacji złowionych organizmów wodnych, rozpoznawaliśmy cechy charakterystyczne drzew i krzewów rosnących w centralnej Polsce, określaliśmy właściwości fizyczno-chemiczne gleby oraz odwiedziliśmy kamieniołomy, w których zebraliśmy okazy skał wapiennych ze skamieniałościami przewodnimi z ery mezozoicznej. Urozmaiceniem warsztatów były wycieczki piesze i rowerowe po okolicy m.in. do starorzecza Wronia Woda i do Źródełka „Objawienia” oraz bieg na orientację. Na nudę nie było czasu!

          Czas wolny spędzaliśmy przy ognisku, wieczornych podchodach i długich nocnych rozmowach.

          Te trzy dni pośród lasów, na świeżym, czystym powietrzu w otoczeniu przyrody mogliśmy spędzić dzięki dofinansowaniu zajęć ekologicznych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Łodzi. Wyjazd był wyjątkową i niecodzienną lekcją geografii. 

          Zdjęcia


          Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich

          Klasa 2d odbyła 30 maja 2016 rok wycieczkę do Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Przewodnikiem był biolog, który zapoznał naszą klasę przyrodniczą z tamtejszymi gatunkami roślin i opowiedział o zwyczajach zwierząt zamieszkujących tereny parku. Młodzież obejrzała Parowy Janinowskie, dwór w Byszewach, cmentarz z I wojny światowej oraz największy w Polsce środkowej las bukowy.


          Halit, chlorek sodu czyli sól kamienna 

          W kwietniu uczniowie klasy 2 a,b,c odbyli wycieczkę do kopalni soli w Kłodawie w ramach projektu dotyczącego osobliwości przyrodniczych i kulturowych regionu łódzkiego.

          Wyjazd  był w całości finansowany dzięki dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Młodzież wyposażona w kaski i latarki górnicze po ekscytującym zjeździe windą z prędkością 6m/sek na głębokość 600 metrów zgłębiała tajniki powstawania i eksploatacji złóż soli kamiennej. Z wyprawy każdy wrócił z własnoręcznie zebraną bryłą soli .

          Dopełnieniem wyjazdu była krótka wizyta na szlaku romańskim w Tumie koło Łęczycy, gdzie uczniowie zwiedzili jeden z najstarszych zabytków Polski- romańską kolegiatę z XII wieku.

          Zdjęcia


          Osobliwości przyrodnicze i kulturowe Łodzi po angielsku

          W kwietniu uczniowie trzeciej klasy lingwistycznej wraz z wychowawcą wzięli udział w autokarowo-pieszej wycieczce po Łodzi w ramach szkolnego projektu przyrodniczego dotyczącego osobliwości przyrodniczych i kulturowych regionu łódzkiego.  Zgodnie z profilem klasy zwiedzanie najciekawszych zakątków naszego miasta odbyło się w języku angielskim,uczniowie wypełniali również karty pracy dotyczące zwiedzanych obiektów. Wycieczka była w całości refundowana dzięki dotacji WFOŚiGW w Łodzi.

          Trasa wycieczki rozpoczęła się od dawnego przemysłowego królestwa Scheiblera na Księży Młynie, gdzie uczniowie obejrzeli Willę Herbsta, nowoczesne lofty, budynek „Filmówki”ze słynnymi schodami, na których nie wypada nie  zrobić pamiątkowej fotografii oraz najstarszy łódzki park- Źródliska z licznymi pomnikami przyrody. Następnie uczniowie zwiedzili Skansen Architektury Drewnianej oraz wystawę interaktywną poświęconej Łodzi przemysłowej w Białej Fabryce. Kolejnymi punktami był spacer Pietryną , zwiedzanie Pałacu Poznańskiego wraz z ogrodem oraz Muzeum Fabryki w Manufakturze. Była to ostatnia wspólna wycieczka klasy 3b przed maturą, do której zostały dwa tygodnie. Kochani Maturzyści życzymy Wam powodzenia i samych zadań, na które znacie odpowiedzi!.

          Zdjęcia