• Akcja UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. Już po raz kolejny w ramach akcji „Upoluj swoją książkę”, organizowanej z inicjatywy Instytutu Książki, plakaty akcji umożliwiające bezpłatny dostęp do bestsellerowych ebooków i audiobooków trafią także do szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju.


          Spotkanie z Oksaną Zabużko w Teatrze Nowym 8 października o 16.30.
          Rozmowę o tym jak „ukraińskie story” wychodzi z cienia poprowadzi Anna Łazar.


          Ballady i romanse słowem i obrazem malowane:

          • Romantyczność w photoshopie - konkurs fotograficzny na ilustrację do Ballad i romansów. Zadaniem uczestników jest stworzenie cyklu fotografii będących ilustracjami do wybranej ballady lub romansu z jubileuszowego tomiku Poezye
          • Świtezianka w jeansach - konkurs literacki na balladę lub romans sposobem Adama Mickiewicza spisany. Zadaniem uczestników konkursu jest napisanie ballady lub romansu utrzymanego w kanonie literackim utworów Mickiewicza, którego akcja dzieje się w czasach nam współczesnych.
          • Mowa dźwięków duszy zapisana w czasie [...] - konkurs słowno-muzyczny na interpretację ballady lub romansu Adama Mickiewicza. Konkurs polegający na nagraniu interpretacji wybranego utworu z jubileuszowego tomiku.


          Prace w konkursach można składać drogą elektroniczną, pocztą lub osobiście w siedzibie Biblioteki do 30 września 2022 r.

          W konkursach mogą brać udział osoby z grupy wiekowej powyżej 12 lat.

           Celem konkursów jest upamiętnienie wydania ballad i romansów Adama Mickiewicza w pierwszym tomie Poezyj w dwusetną rocznicę tego wydarzenia, przypomnienie treści i wymowy ideologicznej poszczególnych utworów oraz ich popularyzacja.

          Regulaminy konkursów dostępne na stronie:www.wbp.lodz.pl/ballady-romanse

          Projekt Ballady i romanse słowem i obrazem malowane dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Ballady i romanse.

          Szczegółowych informacji na temat konkursów udziela Dział Informacji Naukowej tel. 42 6630333 lub 42 6630347, email: informacja@wbp.lodz.pl


          XXI ŁÓDZKI FESTIWAL BIBLIOTEK SZKOLNYCH pod hasłem MAGICZNA MOC FANTASY

          Dla uczniów szkół podstawowych w ramach festiwalu ogłoszono konkurs Fantastyczna polecajka.

          Zadaniem uczestników będzie przygotowanie filmu, którego tematem jest wybrana książka z działu fantastyki. Praca konkursowa powinna:

          • być dziełem jednego ucznia,
          • być zaprojektowana przy użyciu dowolnych programów komputerowych np. Canva
          • mieć formę filmu z podkładem słownym o maksymalnej długości 3 minuty
          • być poleceniem wybranej książki o tematyce fantastycznej

          KRYTERIA OCENY PRAC KONKURSOWYCH

          Zawartość merytoryczna                                                        

          • zgodność z tematem
          • odpowiedni dobór środków wyrazu

          Kompozycja

          • oryginalność
          • efektywne wykorzystanie czasu

          Język                            

          • komunikatywność
          • poprawność językowa

          Dodatkowe walory                                                                            

          • oryginalność
          • wrażenia artystyczne
          • jakość dźwięku                              

          Pracę należy przekazać do biblioteki szkolnej do 4 lutego 2022 wraz z załącznikiem.


          Osoby zainteresowane proszone są o kontakt osobisty lub przez Librus w kwestii omówienia szczegółów w tym przekazania stosownego załącznika do podpisania. Tekst regulaminu w pełnym brzmieniu wywieszony jest na tablicy obok wejścia do biblioteki.


          Wypożycz sobie prezent na święta!

              

          Biblioteka poleca prezenty – niespodzianki.
          Przyjdź, wybierz krótki cytat z opisu książki
          i wypożycz trochę w ciemno.
          A może to będzie początek nowej fascynacji literackiej? Zapraszam!


          Czytaj i słuchaj za darmo do 30.11.2021r.

          Więcej na stronie organizatora


          W imieniu Biura Promocji Wojewódzkiej Biblioteki Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi informuję o następujących imprezach:

          13 października  2021 r. o godz. 14.00 spotkanie autorskie online z Andrzejem Pilipiukiem, pisarzem literatury fantastycznej, autorem m. in. cyklu opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza, cyklu o kuzynkach Kruszewskich oraz Michale Sędziwoju, laureatem Nagrody im. Janusza Zajdla za opowiadanie "Kuzynki" http://www.pilipiuk.com/

          Link do wydarzenia https://wbpwlodzi.clickmeeting.com/spotkanie-on-line-z-andrzejem-pilipiukiem-z-tlumaczeniem-na-pjm

          Ikonografika jest własnością organizatora

           

           21 września 2021 roku o godz. 14.00 spotkanie autorskie online z Martą Orzeszyną – pisarką, znawczynią literatury i kultury francuskiej, autorką książek m. in.: Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów; Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa. Ekscentryk. Milioner. Artysta; Gra o miłość; Paryż : miasto sztuki i miłości w czasach belle époque (współautorka wraz z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk).

          Link do wydarzenia: https://wbpwlodzi.clickmeeting.com/spotkanie-on-line-z-marta-orzeszyna

          Ikonografika jest własnością organizatora

          23 września 2021 roku o godz. 14.00 spotkanie autorskie online z Maxem Czornyjem – twórcą thrillerów z cyklu o komisarzu Eryku Deryle oraz cyklu o komisarz Lizie Langer i profilerze Oreście Rembercie, autorem powieści obyczajowych oraz historycznych oraz powieści i opowiadań opartych na autentycznych zbrodniach.

          Link do wydarzenia: https://wbpwlodzi.clickmeeting.com/spotkanie-on-line-z-maxem-czornyj

          Ikonografika jest własnością organizatora

          28 września 2021 roku o godz. 14.00  spotkanie autorskie online z Mariuszem Urbankiem – pisarzem i publicystą, autorem bestsellerowych książek m. in.: Tuwim. Wylękniony bluźnierca; Brzechwa nie dla dzieci;Broniewski. Miłość, wódka, polityka;  Zły Tyrmand; Wieniawa. Szwoleżer na Pegazie. (Dwa pierwsze tytuły dostępne w Bibliotece Szkolnej VIII LO)

          Link do wydarzenia: https://wbpwlodzi.clickmeeting.com/spotkanie-on-line-z-mariuszem-urbankiem
           


          Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza uczniów szkół średnich z woj. łódzkiego udziału w konkursie na inscenizację fragmentu dzieła autorki „Być jak Zapolska".

          Zadaniem uczestnika konkursu „Być jak Zapolska" jest wybór dowolnego fragmentu tekstu Gabrieli Zapolskiej, przygotowanie na jego podstawie inscenizacji, nagranie jej i przesłanie filmu do Organizatora konkursu. Może to być scenka, czytanie tekstu z podziałem na role, ciekawa interpretacja...
          Film nie powinien przekraczać 10 minut. Może być nagrany telefonem komórkowym.
          Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu 3 filmy.
          Film może być realizowany przez zespół składający się maksymalnie z 5 osób.
          Na filmy czekamy do 31 października 2021 r.
          Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe!!!     

           
          •Kategoria I - Wyboru najlepszego filmu dokonują internauci. Filmy zamieszczone zostaną 27 września 2021 r. na YouTube WBP w Łodzi: https://www.youtube.com/channel/UC0z0wS01XY56isu-fyvvn0g 
          Od tego dnia będzie można głosować na najlepsze filmy. Głosujący poprzez przycisk „To mi się podoba" wskazuje film (dowolną ilość), który mu się najbardziej podoba. Głosowanie będzie trwało od 27 września do 10 października 2021 r.  Film, który zdobędzie największą ilość polubień zostanie nagrodzony. Przycisk „To mi się nie podoba" nie będzie liczony w głosowaniu.


          •Kategoria II – wyboru trzech najlepszych filmów dokona jury wskazane przez Organizatora konkursu.


          Ikonografika jest własnością organizatora

          Z okazji 127. rocznicy urodzin Juliana Tuwima zapraszamy Dom Literatury zaplanował trzy dni z poświęconymi Jubilatowi spacerami, konkursami i tradycyjnym już spotkaniem przy ławeczce Tuwima. Więcej na facebooku: https://www.facebook.com/events/852457242057810/?active_tab=discussion


          Teatr Chorea zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2021: Spotkanie / Wspólnota / Święto, który odbędzie się w dniach 20-29 sierpnia 2021 roku, w Fabryce Sztuki. Program i inne ważne informacje o związanych z nim wydarzeniach są na stronie http://www.retroperspektywy.com/

          Ikonografika jest własnością organizatora


          Od lipca do sierpnia 2021 r. w EC1 odbywać się będą koncerty najpopularniejszych polskich artystów. Więcej na stronie UMŁ https://uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/koncerty-najpopularniejszych-polskich-artystow-wec1lodz-id41304/2021/6/10/  



          18 czerwca 2021 o 17.00 CENTRUM DIALOGU przy Wojska Polskiego 83 zapraszamy na pokaz filmu "Wszyscy wszystko zjedli" oraz na spotkanie z Mariną Hulią, współautorką filmu, autorką książki Dzieci z Dworca Brześć. Dokument „Wszyscy wszystko zjedli” opowiada historię Czeczenki, która uciekła wraz z rodziną do Polski. Los zaprowadził ją do rodziny, Stuhrów, gdzie znalazła swój polski dom. To historia przyjaźni, tolerancji, udzielania i dawania pomocy i o dzieleniu się dobrem.

          ZAPOWIEDŹ: https://www.youtube.com/watch?v=n20WK-x72Pg

          Wstęp bezpłatny. Ze względu na obowiązujące obostrzenia pandemiczne liczba miejsc ograniczona.


          130 rocznica urodzin M. Bułhakowa

          Dom Literatury w Łodzi ogłosił konkurs, którego przedmiotem jest napisanie wywiadu z wybraną  postacią z powieści M. Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata” np.: Volandem, Behemotem, Mistrzem, Małgorzatą,… 

          Prace należy przesłać do 15.05.2021r. Więcej szczegółów na stronie http://dom-literatury.pl/wywiad-z/


          BOSKA GRA Z OKAZJI 700 URODZIN "BOSKIEJ KOMEDII"

          WBP przygotowała grę smartfony/tablety, której inspiracją jest dzieło Dantego Alighieri Boska komedia. Biblioteka zaprasza na literacką wędrówkę po Piekle, Czyśćcu i Raju. Zadaniem graczy jest odnalezienie Dantego. Pisarz zdradzi nam ważne motto, co pozwoli ocalić od zapomnienia światowe dzieło Boską komedię.
          W trakcie wędrówki gracz zmierzy się z licznymi zadaniami i zagadkami literackimi. Gra będzie okazją do poszerzenia swojej wiedzy z zakresu literatury i historii.
          W jakim języku pojawiło się pierwsze wydanie drukiem Boskiej komedii?
          Kogo Dante spotykał podczas swojej wędrówki?
          Dlaczego Anioł wypisał na czole Dantego siedem razy literę P?
          Tego wszystkiego można się dowiedzieć grając bezpłatnie w naszą grę.

          Wystarczy pobrać darmową aplikację ActionTrack z internetowego sklepu Google Play lub AppStore.
          Zeskanuj KOD QR ze strony https://liblink.pl/1hHdlPjqGU

          Kod QR

          Z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Dział Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przygotował wystawę online, na której zaprezentowany został zbiór oryginalnych historycznych map z okesu 1770 - 1939. Ponieważ ze względu na obostrzenia wprowadzone z powodu pandemii biblioteka została czasowo zamknięta, zachęcam do odwiedzenia wystawy online: 

          wystawa online