• XXI ŁÓDZKI FESTIWAL BIBLIOTEK SZKOLNYCH pod hasłem MAGICZNA MOC FANTASY

     Dla uczniów szkół podstawowych w ramach festiwalu ogłoszono konkurs Fantastyczna polecajka.

     Zadaniem uczestników będzie przygotowanie filmu, którego tematem jest wybrana książka z działu fantastyki. Praca konkursowa powinna:

     • być dziełem jednego ucznia,
     • być zaprojektowana przy użyciu dowolnych programów komputerowych np. Canva
     • mieć formę filmu z podkładem słownym o maksymalnej długości 3 minuty
     • być poleceniem wybranej książki o tematyce fantastycznej

     KRYTERIA OCENY PRAC KONKURSOWYCH

     Zawartość merytoryczna                                                        

     • zgodność z tematem
     • odpowiedni dobór środków wyrazu

     Kompozycja

     • oryginalność
     • efektywne wykorzystanie czasu

     Język                            

     • komunikatywność
     • poprawność językowa

     Dodatkowe walory                                                                            

     • oryginalność
     • wrażenia artystyczne
     • jakość dźwięku                              

     Pracę należy przekazać do biblioteki szkolnej do 4 lutego 2022 wraz z załącznikiem.


     Osoby zainteresowane proszone są o kontakt osobisty lub przez Librus w kwestii omówienia szczegółów w tym przekazania stosownego załącznika do podpisania. Tekst regulaminu w pełnym brzmieniu wywieszony jest na tablicy obok wejścia do biblioteki.


     Wypożycz sobie prezent na święta!

         

     Biblioteka poleca prezenty – niespodzianki.
     Przyjdź, wybierz krótki cytat z opisu książki
     i wypożycz trochę w ciemno.
     A może to będzie początek nowej fascynacji literackiej? Zapraszam!


     Czytaj i słuchaj za darmo do 30.11.2021r.

     Więcej na stronie organizatora


     W imieniu Biura Promocji Wojewódzkiej Biblioteki Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi informuję o następujących imprezach:

     13 października  2021 r. o godz. 14.00 spotkanie autorskie online z Andrzejem Pilipiukiem, pisarzem literatury fantastycznej, autorem m. in. cyklu opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza, cyklu o kuzynkach Kruszewskich oraz Michale Sędziwoju, laureatem Nagrody im. Janusza Zajdla za opowiadanie "Kuzynki" http://www.pilipiuk.com/

     Link do wydarzenia https://wbpwlodzi.clickmeeting.com/spotkanie-on-line-z-andrzejem-pilipiukiem-z-tlumaczeniem-na-pjm

     Ikonografika jest własnością organizatora

      

      21 września 2021 roku o godz. 14.00 spotkanie autorskie online z Martą Orzeszyną – pisarką, znawczynią literatury i kultury francuskiej, autorką książek m. in.: Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów; Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa. Ekscentryk. Milioner. Artysta; Gra o miłość; Paryż : miasto sztuki i miłości w czasach belle époque (współautorka wraz z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk).

     Link do wydarzenia: https://wbpwlodzi.clickmeeting.com/spotkanie-on-line-z-marta-orzeszyna

     Ikonografika jest własnością organizatora

     23 września 2021 roku o godz. 14.00 spotkanie autorskie online z Maxem Czornyjem – twórcą thrillerów z cyklu o komisarzu Eryku Deryle oraz cyklu o komisarz Lizie Langer i profilerze Oreście Rembercie, autorem powieści obyczajowych oraz historycznych oraz powieści i opowiadań opartych na autentycznych zbrodniach.

     Link do wydarzenia: https://wbpwlodzi.clickmeeting.com/spotkanie-on-line-z-maxem-czornyj

     Ikonografika jest własnością organizatora

     28 września 2021 roku o godz. 14.00  spotkanie autorskie online z Mariuszem Urbankiem – pisarzem i publicystą, autorem bestsellerowych książek m. in.: Tuwim. Wylękniony bluźnierca; Brzechwa nie dla dzieci;Broniewski. Miłość, wódka, polityka;  Zły Tyrmand; Wieniawa. Szwoleżer na Pegazie. (Dwa pierwsze tytuły dostępne w Bibliotece Szkolnej VIII LO)

     Link do wydarzenia: https://wbpwlodzi.clickmeeting.com/spotkanie-on-line-z-mariuszem-urbankiem
      


     Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza uczniów szkół średnich z woj. łódzkiego udziału w konkursie na inscenizację fragmentu dzieła autorki „Być jak Zapolska".

     Zadaniem uczestnika konkursu „Być jak Zapolska" jest wybór dowolnego fragmentu tekstu Gabrieli Zapolskiej, przygotowanie na jego podstawie inscenizacji, nagranie jej i przesłanie filmu do Organizatora konkursu. Może to być scenka, czytanie tekstu z podziałem na role, ciekawa interpretacja...
     Film nie powinien przekraczać 10 minut. Może być nagrany telefonem komórkowym.
     Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu 3 filmy.
     Film może być realizowany przez zespół składający się maksymalnie z 5 osób.
     Na filmy czekamy do 31 października 2021 r.
     Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe!!!     

      
     •Kategoria I - Wyboru najlepszego filmu dokonują internauci. Filmy zamieszczone zostaną 27 września 2021 r. na YouTube WBP w Łodzi: https://www.youtube.com/channel/UC0z0wS01XY56isu-fyvvn0g 
     Od tego dnia będzie można głosować na najlepsze filmy. Głosujący poprzez przycisk „To mi się podoba" wskazuje film (dowolną ilość), który mu się najbardziej podoba. Głosowanie będzie trwało od 27 września do 10 października 2021 r.  Film, który zdobędzie największą ilość polubień zostanie nagrodzony. Przycisk „To mi się nie podoba" nie będzie liczony w głosowaniu.


     •Kategoria II – wyboru trzech najlepszych filmów dokona jury wskazane przez Organizatora konkursu.


     Ikonografika jest własnością organizatora

     Z okazji 127. rocznicy urodzin Juliana Tuwima zapraszamy Dom Literatury zaplanował trzy dni z poświęconymi Jubilatowi spacerami, konkursami i tradycyjnym już spotkaniem przy ławeczce Tuwima. Więcej na facebooku: https://www.facebook.com/events/852457242057810/?active_tab=discussion


     Teatr Chorea zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2021: Spotkanie / Wspólnota / Święto, który odbędzie się w dniach 20-29 sierpnia 2021 roku, w Fabryce Sztuki. Program i inne ważne informacje o związanych z nim wydarzeniach są na stronie http://www.retroperspektywy.com/

     Ikonografika jest własnością organizatora


     Od lipca do sierpnia 2021 r. w EC1 odbywać się będą koncerty najpopularniejszych polskich artystów. Więcej na stronie UMŁ https://uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/koncerty-najpopularniejszych-polskich-artystow-wec1lodz-id41304/2021/6/10/       18 czerwca 2021 o 17.00 CENTRUM DIALOGU przy Wojska Polskiego 83 zapraszamy na pokaz filmu "Wszyscy wszystko zjedli" oraz na spotkanie z Mariną Hulią, współautorką filmu, autorką książki Dzieci z Dworca Brześć. Dokument „Wszyscy wszystko zjedli” opowiada historię Czeczenki, która uciekła wraz z rodziną do Polski. Los zaprowadził ją do rodziny, Stuhrów, gdzie znalazła swój polski dom. To historia przyjaźni, tolerancji, udzielania i dawania pomocy i o dzieleniu się dobrem.

     ZAPOWIEDŹ: https://www.youtube.com/watch?v=n20WK-x72Pg

     Wstęp bezpłatny. Ze względu na obowiązujące obostrzenia pandemiczne liczba miejsc ograniczona.


     130 rocznica urodzin M. Bułhakowa

     Dom Literatury w Łodzi ogłosił konkurs, którego przedmiotem jest napisanie wywiadu z wybraną  postacią z powieści M. Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata” np.: Volandem, Behemotem, Mistrzem, Małgorzatą,… 

     Prace należy przesłać do 15.05.2021r. Więcej szczegółów na stronie http://dom-literatury.pl/wywiad-z/


     BOSKA GRA Z OKAZJI 700 URODZIN "BOSKIEJ KOMEDII"

     WBP przygotowała grę smartfony/tablety, której inspiracją jest dzieło Dantego Alighieri Boska komedia. Biblioteka zaprasza na literacką wędrówkę po Piekle, Czyśćcu i Raju. Zadaniem graczy jest odnalezienie Dantego. Pisarz zdradzi nam ważne motto, co pozwoli ocalić od zapomnienia światowe dzieło Boską komedię.
     W trakcie wędrówki gracz zmierzy się z licznymi zadaniami i zagadkami literackimi. Gra będzie okazją do poszerzenia swojej wiedzy z zakresu literatury i historii.
     W jakim języku pojawiło się pierwsze wydanie drukiem Boskiej komedii?
     Kogo Dante spotykał podczas swojej wędrówki?
     Dlaczego Anioł wypisał na czole Dantego siedem razy literę P?
     Tego wszystkiego można się dowiedzieć grając bezpłatnie w naszą grę.

     Wystarczy pobrać darmową aplikację ActionTrack z internetowego sklepu Google Play lub AppStore.
     Zeskanuj KOD QR ze strony https://liblink.pl/1hHdlPjqGU

     Kod QR

     Z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Dział Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przygotował wystawę online, na której zaprezentowany został zbiór oryginalnych historycznych map z okesu 1770 - 1939. Ponieważ ze względu na obostrzenia wprowadzone z powodu pandemii biblioteka została czasowo zamknięta, zachęcam do odwiedzenia wystawy online: 

     wystawa online


     Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do akcji czytaj.pl, dzięki której można nieodpłatnie skorzystac z wybranych ebooków i audiobooków. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą i umilenia sobie szarych jesiennych wieczorów interesująca książką.


     DOM LITERATURY zaprosił do wzięcia udziału w literackim konkursie internetowym DEKAMERON 2020. HISTORIE NA 5 TYGODNI (DEKAMERON 2020)"

     Organizatorem konkursu jest Dom Literatury w Łodzi. Patronat medialny nad konkursem sprawuje łódzki miesięcznik kulturalny "Kalejdoskop".

     Inspiracją do organizacji konkursu jest arcydzieło literatury światowej - "Dekameron" Giovanniego Boccaccio. W tej powieści dziesięć osób - siedem kobiet i trzech mężczyzn (wszyscy szlachetnie urodzeni) - aby uchronić się przed zarazą panującą w mieście we Florencji w roku 1348, udaje się na wieś. Spędzają tam dziesięć dni, w trakcie których każda z osób opowiada po jednej historii. Temat opowieści jest każdego dnia inny.

     Ponieważ obecnie znajdujemy się w podobnej sytuacji, moglibyśmy spotkać się za pośrednictwem internetu i wzorem bohaterów "Dekameronu" opowiedzieć historie. Podzielić się nimi ze sobą. Tym bardziej że - jak pisał Jonathan Culler w „Teorii literatury" - „Skłonność do słuchania i opowiadania historii jest naturalną cechą każdego człowieka”.

     Zasady konkursu

     1. Konkurs trwa pięć tygodni (rozpoczęcie 1 maja – zakończenie 5 czerwca) - w każdym z nich uczestnicy mogą nadsyłać teksty literackie z opowiedzianymi przez siebie historiami.

     2. Tematy przewodnie historii w poszczególnych tygodniach zaczerpnięte zostały z tematów kolejnych rozdziałów "Dekameronu".
     .
     3. Niezależnie od tematyki wiodącej w danym tygodniu, teksty powinny odnosić się do obecnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

     4. Nadsyłane teksty powinny liczyć od 3500 do 9000 znaków.

     5. Teksty należy nadsyłać na adres mailowy: dekameron@dom-literatury.pl (w tytule wiadomości prosimy wpisać: „Dekameron 2020").

     6. Jedna osoba może w danym tygodniu nadesłać tylko jeden tekst, może jednak brać udział w trakcie trwania całego konkursu, nadsyłając teksty w kolejnych tygodniach (można więc nadesłać maksymalnie 5 tekstów).

     7. Konkurs startuje w piątek 1 maja 2020 roku.

     8. Teksty w każdym kolejnym tygodniu można zgłaszać do piątku do godziny 12.00.

     9. Temat prac, które można nadsyłać w pierwszym tygodniu trwania konkursu, zostanie ogłoszony 1 maja. Kolejne tematy ogłosimy 8, 15,22 i 29 maja.Tematy ogłaszamy w graficznych postach w wydarzeniu.

     10. W każdy kolejny piątek (począwszy od 8 maja) o godzinie 19.00 ogłaszany będzie autor zwycięskiego opowiadania z poprzedniego tygodnia oraz prezentowany będzie temat kolejnej odsłony konkursu.

     11. W jury konkursu zasiadają: Joanna Drzazga, Marta Zdanowska, Piotr Grobliński, Maciej Robert i Łuaksz Kaczyński. Jury dokona wyboru najlepszego opowiadania w każdym kolejnym tygodniu trwania konkursu.

     12. Nagrodzone opowiadania zostaną opublikowane na stronach Domu Literatury w Łodzi i serwisie internetowym miesięcznika „Kalejdoskop” (www.e-Kalejdoskop.pl), a wybrane opowiadania w kolejnych numerach miesięcznika "Kalejdoskop".

     13. Autorzy wybranych opowiadań otrzymają nagrody finansowe w wysokości 300 złotych.      

     Regulamin_XVI Ogólonopolskiego Konkursu na Esej_-_Olga_Tokarczuk

      


     Pani Magdalena Starzycka jest absolwentką naszej szkoły!

          

     SZKOLNE CZYTANIE TUWIMA

     8 STYCZNIA 2019

     W VIII LO


     Wielki szkal himalajski - spotkanie z Bartoszem Malinowskim w Wojewódzkiej i Miejsckiej Biblitece im. J. Piłsudskiego w Łodzi. 14 marca 2018, godzina 17.00

     Więcej informacji


     SZKOLNE CZYTANIE REYMONTA

     5 GRUDNIA 2017

     W VIII LO


     Dyskusyjny Klub Książki przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej zaprasza na rozmowę o książce Żanny Słoniowskiej "Dom z witrażem" - pierwszą nagrodą w konkursie Wydawnictwa Znak "To się musi POWIEŚĆ".

     Spotkanie odbędzie się w dniu 12 grudnia o godz.17:00 w Czytelni Działu Zbiorów Specjalnych
     (ul. Gdańska 100/102. Budynek B). Zapraszamy.


     ŻYWA BIBLIOTEKA

     5 LISTOPADA 2017

     CENTRUM DIALOGU IM. MARKA EDELMANA

     Więcej informacji: https://www.centrumdialogu.com/dzialalnosc-centrum-dialogu/1657-zywa-biblioteka-2017


     25 października 2017r wznawia swoją działalność koło polonistyczne Spiżowe strofy i wersety. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu zawsze w środę na zerówce w sali 24 lub 28.
     Pierwsze spotkanie poświęcone będzie erotykom drugie zaś parodii, kolejne dotyczyć będą małych form prozatorskich.

     Do koła nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść i być z nami.
     Czekamy na wszystkich zainteresowanych.                       

                                         Małgorzata Sarnecka – Papis i Anna Rakowska


     24-26 listopada w Łodzi odbędzie się

     VII Salon Ciekawej Książki

     imprezie towarzyszą zawsze kiermasze książek w korzystnych cenach
     oraz liczne wydarzenia edukacyjne, kulturalne i artystyczne poświęcone książkom

     WIĘCEJ INFORMACJI


     Zachęcamy do obejrzenia wystawy on-line

     Polska Prasa Konspiracyjna z czasów II wojny światowej

     Wystawa ON-LINE


      

     A review in English? - No problem!

     Oczywiście to, że uczniowie Ósemki lubią czytać, wiemy nie od dziś, wystarczy się im tylko trochę przyjrzeć na przerwach. Tego, że lubią też czytać literaturę w oryginale, domyślaliśmy się ;)
     Ale dzięki konkursowi "Czytaj dobre w oryginale" mamy pewność, że potrafią pisać świetne recenzje tych utworów w języku angielskim.
     Chcemy pogratulować zwycięzcom, a są nimi: Monika Furmaniak (I miejsce), Szymon Kurzawa (II miejsce), Dominik Prądzyński (III miejsce) oraz Laura Adamiak (wyróżnienie).
     Pragniemy także podziękować wszystkim uczestnikom konkursu, ponieważ wszystkie recenzje były ciekawe!
     I oczywiście zachęcamy ósemkowiczów do udziału w kolejnej edycji konkursu :)


      

     Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się już 20 maja.
     Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych dołączając do akcji,
     pragnie zaprosić Państwa oraz uczniów do wzięcia udziału w przygotowanych przez nas na te okazję atrakcjach.

      

     O godzinie 20:00 rusza Biblioteka Artystyczna AOIA.
     Będzie to możliwość spotkania i porozmawiania w cztery oczy z przedstawicielami zawodów artystycznych, ludźmi kultury, osobistościami życia publicznego. W roli " żywych książek" wystąpią:

     - Małgorzata Niemczyk - posłanka, była siatkarka

     - Teresa Latuszewska-Syrda - prezes Fundacji Urban Forms

     - Karolina Banach -  Miss Polski Ziemi Łódzkiej

     - Masza Bogucka-Steczek - aktorka

     - Agnieszka Cygan - tancerka i choreografka

     - Michał Maj Wieczorek - piosenkarz, założyciel Łódzkiego Teatru Piosenki

      

     O godzinie 22:15 - spektakl fundacji Instytutu Teatralnego im. Mieczysława Hertza "Spowiedź chuligana". Po nim zapraszamy na wykład lekarza medycyny sądowej poświęcony smierci bohatera sztuki - Sergiusza Jesienina. 

      

     Wstęp wolny


      

      
     Dom Literatury w Łodzi serdecznie zaprasza do udziału w wydarzeniu organizowanym
     z okazji Międzynarodowego Dnia Książki w dniu 24 kwietnia 2017 roku.
      
     Zapraszam do biblioteki na WALENTYNKOWĄ RANDKĘ W CIEMNO Z KSIĄŻKĄ
      
     Wypożycz sobie tajemniczego książkowego partnera na walentynkowy wieczór!!!
      
      
      

      

     18-20.11. 2016 Salon ciekawej książki z bardzo bogatym programem http://www.salonciekawejksiazki.pl/
     Spotkania z twórcami organizuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna przy Gdańskiej 100 w Łodzi
     Polecamy imprezy czytelnicze w Domu Literatury przy Roosvelta 17 w Łodzi. http://dom-literatury.pl/
      

     Informujemy, że są jeszcze wolne miejsca na warsztatach dziennikarskich i warsztatach twórczego pisania organizowanych w ramach ferii zimowych - oferta jest skierowana do młodzieży gimnazjalnej i licealistów.  
     Zajęcia odbywać się będą w siedzibie Domu Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17, www.dom-literatury.pl

     FERIE ZIMOWE

     16.01.(pon.) godz. 13.00-15.00
     FERIE dla młodzieży
     WARSZTATY DZIENNIKARSKIE
     Prowadzenie: Marcin Bałczewski


     20.01.(pt.)godz.13.00-15.00
     FERIE dla młodzieży
     WARSZTATY TWÓRCZEGO PISANIA
     Prowadzenie: Rafał Gawin, Maciej Robert


     27.01.(pt.)godz.13.00-15.00 
     FERIE dla młodzieży
     WARSZTATY TWÓRCZEGO PISANIA
     Prowadzenie: Rafał Gawin, Maciej Robert

      

      

     W roku szkolnym 2014/2015 w naszej bibliotece przeprowadzono szkolny konkurs "KSIĄŻKA W PLENERZE".

     Komisja konkursowa nagrodziła pracę Ady Mroczkowskiej.

      

  • Kontakty

   • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka
   • osemka@8lolodz.eu
   • (+42) 678-65-22
   • 90-225 Łódź ul. Pomorska 105 Poland
   • biblioteka@8lolodz.eu