• Warsztaty terenowe

        • Badanie wody i powietrza

          W listopadzie i grudniu 2014r młodzież realizująca projekt ekologiczny „ Ziemia Łódzka- ekologiczne warunki życia” , badała czystość powietrza w Łodzi i regionie oraz fizyko- chemiczne parametry wody.



          Badania zanieczyszczeń powietrza prowadzone były w:
          1.    Antoniewie
          2.    ogródku szkolnym
          3.    centrum Łodzi / Rondo Solidarności, skrzyżowanie ulic Zachodniej i Legionów/.
          Uczniowie sprawdzali zawartość ozonu w powietrzu, obecność pyłów i pyłków, określali ph pyłów oraz na podstawie skali porostowej oceniali jakość powietrza. Zbierali również podstawowe dane meteorologiczne.
          Badania fizyko- chemiczne parametrów wody dotyczyły prób pobranych z:
          1.    cieku w Aleksandrowie Łódzkim
          2.    wody głębinowej w Aleksandrowie Łódzkim
          3.    wody z zalewu w Ozorkowie
          4.    źródła w Łagiewnikach


          Przeprowadzono testy m.in. na wykrycie: fosforanów (PO4), azotanów ( NO3), amonu (NH4), azotynów ( NO2), oznaczanie ph wody oraz jej twardości.
          Zajęcia terenowe poświęcone obserwacji elementów środowiska przyrodniczego za pomocą specjalistycznego sprzętu do badań ekologicznych cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Młodzież wykonywała badania z dużym zaangażowaniem, zgodnie z instrukcjami, wczuwając się w role młodych eko-badaczy. Niebawem wszystkie wyniki badań dotyczące ekologicznych warunków życia zostaną opracowane za pomocą technik komputerowych i opublikowane    na  forum szkoły.

           


           

          Terenowe warsztaty ekologiczne

                      W ramach realizacji całorocznego projektu przyrodniczego uczniowie naszej szkoły brali udział we wrześniu i w październiku w warsztatach terenowych mających na celu określenie ekologicznych warunków życia w mieście i w regionie. Młodzież wraz z nauczycielkami geografii i przyrody Aleksandrą Moritz i Anną Morawską-Stusek przeprowadzała badania dotyczące zanieczyszczeń gleby oraz jej właściwości fizykochemicznych. Do badań wykorzystywano specjalistyczny sprzęt badawczy, który jest wyposażeniem naszej nowej szkolnej ekopracowni- Eko-Geo-Centrum.  Uczniowie pobierali próbki oraz dokonywali pomiary w różnych  rejonach miasta i regionu:

          • ogródek szkolny
          • Nowy Józefów,
          • Antoniew,
          • Wiączyń.

          Podczas warsztatów badano:

          1. Skład mineralny gleb,
          2. Podstawowe frakcje glebowe.

          Wykonano również testy z wykorzystaniem reagentów w celu wykrycia w glebie:

          • azotanów(V)
          • amonów
          • fosforanów
          • tlenków fosforu
          • tlenków potasu

          Oznaczona została także wartość pH gleby.

          Warsztaty terenowe to nie tylko możliwość wykazania się interdyscyplinarną wiedzą merytoryczną z dziedziny geografii, chemii czy biologii. To doskonały  czas doskonalenia umiejętności posługiwania się specjalistycznym sprzętem badawczym ale również czas radości, poznania i integracji zespołów klasowych.