• Grupa Inicjatyw Artystycznych przy VIII LO zakończyła bardzo aktywny i bogaty w wydarzenia pierwszy

semestr. Przyszedł czas na podsumowanie. Do najbardziej spektakularnych przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu „Obrazy Pamięci” zaliczyć niewątpliwie należy:

1. łódzką premierę spektaklu „Pamiętnik Żyda legionisty”
        2. amerykańskie tourne spektaklu „Pamiętnik Żyda legionisty”
        3. Wieczór Polskiego Państwa Podziemnego

Pod koniec września obchodzimy dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji w VIII LO zorganizowaliśmy cykliczną już imprezę Wieczór Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystość miała dwojaki charakter. Pierwsza część to gra miejska, w której uczniowie podzieleni na bataliony, odpowiadające nazwom oddziałów Armii Krajowej rywalizowali rozwiązując zadania nie tylko historyczne ale także militarne. Grozę scenerii podkreślał mrok w jaki spowity był budynek szkoły, odgłosy wojny dochodzące z radiowęzła oraz grupa rekonstrukcyjna niemieckich formacji wojskowych. Każdy z uczestników otrzymał kenkartę, z której danych musiał się nauczyć na wypadek rewizji lub zatrzymania przez oddziały niemieckie. Dla zwycięzców gry przewidziano nagrody rzeczowe ufundowane przez IPN w Łodzi.

Druga część uroczystości to spotkanie ze świadkami historii panią porucznik Krystyną Bielską i majorem Władysławem Pajdowskim, żołnierzami AK, którzy opowiedzieli o swoim udziale w powstaniu warszawskim, okropieństwach wojny i okupacji. Aktorsko uzdolnieni członkowie grupy przygotowali również happening wcielając się w rolę ofiar III Rzeszy.

GALERIA

Przedsięwzięciem wymagającym zdecydowanie więcej pracy i zaangażowania, zarówno od uczniów jak i nauczycieli, było przygotowanie widowiska „Pamiętnik Żyda legionisty” opartego na pamiętnikach Władysława Steinhausa, bohatera odznaczonego pośmiertnie orderem Virtutti Militari. Przedstawienie słowno-muzyczne w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego z muzyką Marcina Wernera było kulminacją prac grupy złożonej zarówno z obecnych uczniów jak i absolwentów. W spektaklu gościnnie wystąpiła Urszula Makosz. Przy realizacji tego projektu pracowały także Małgorzata Sarnecka-Papis, Małgorzata Ułamek oraz Iwona Witkowska. Premiera spektaklu, którego producentem była Fundacja Trzeci Wymiar Kultury odbyła się 07.11.2018 w auli Centrum Promocji Mody ASP w Łodzi. Uczniowie w sposób profesjonalny przedstawili zarówno działalność legionów Józefa Piłsudskiego jak i wielonarodowy charakter formacji. Poza pieśniami i piosenkami towarzyszącymi legionistom i ludności tworzącego się państwa, mogliśmy usłyszeć fragmenty listów, pamiętników pisanych przez świadków wydarzeń. Brawurowo zaprezentowali uczniowie niepokoje, grozę, radość i nadzieję, jaka towarzyszyła przyszłym polskim obywatelom na drodze do niepodległości.

GALERIA

Spektakl odniósł sukces w kraju, dlatego otrzymaliśmy możliwość zaprezentowania go Polonii w Stanach Zjednoczonych w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Wyjazd grupy uczniów do Chicago i Nowego Yorku to nie tylko praca nad realizacją przedstawienia, ale również i przyjemność oraz nagroda w postaci możliwości  zwiedzania amerykańskich metropolii.