• Projekty z antykiem

        •  

           

          Z Horacego Na jubileusz FKA

          Zbudowaliśmy antyk trwalszy niż ze spiżu,
          Strzelający nad ogrom innych festiwali.
          Nie naruszą go deszcze głupoty, nie zburzy
          Ignorancja. Trwa - nieporuszone ogniwo


          Łańcucha lat niezliczonych i mijania wieków.
          Nie wszystek umrze. Wiem, że uniknie pogrzebu
          Nasz Festiwal, bo, święcący triumfy,
          Potąd będzie wciąż młody, pokąd nowa młodzież


          Ma wstępować na scenę leciwej Ósemki.
          I niech mówią, że u nas cny antyk wciąż huczy.
          W tym kraju, gdzie łaciny brak, gdzie Facebook
          Rządzi ludem rubasznym, On, z dusz naszych wyrosły,


          Pierwszy doprowadzi nurt antycznej pieśni
          Do młodzieży, przebiwszy najtrudniejszą drogę.
          Bądź dumna z jego zasług, Melpomeno,
          I delfickim laurem na wieki opleć go!


          Kamila Kuchnicka, III c

          Zapraszamy do obejrzenia strony poświęconej projektom z antykiem w tle: www.dni-kultury-antycznej.cba.pl


          Edukacyjno-artystyczne projekty międzyprzedmiotowe z antykiem grecko-rzymskim w tle

          Realizujemy je z powodzeniem w VIII LO od 10 lat. Co roku trwają od września do czerwca. Ich organizacją zajmują się uczniowie klas humanistycznych (c), objętych patronatem przez Katedrę Filologii Klasycznej UŁ, pod opieką nauczycielek-pomysłodawczyń i koordynatorek przedsięwzięcia: polonistki Izabeli Stasiak i łacinniczki Alicji Petrykiewicz. Do współpracy zapraszamy młodzież z innych zespołów klasowych oraz nauczycieli różnych przedmiotów. Dołączają do nas najbardziej zdeterminowani absolwenci szkoły.
          Zadania wykonywane w ramach projektu kształtują umiejętności i pogłębiają wiedzę z wielu przedmiotów: języka łacińskiego i kultury antycznej, języka polskiego, języka angielskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, przedsiębiorczości, wiedzy o kulturze.
          Punktem wyjścia jest dla nas zawsze antyk grecko-rzymski. Poszukujemy w nim korzeni naszej współczesności. Językiem pisarzy i filozofów starożytności zabawnie komentujemy rzeczywistość, w której żyjemy. Popularyzujemy wiedzę o kulturze antyku w sposób atrakcyjny nawet dla bardzo wymagających odbiorców.
          Uczniowie pracują co rok w kilkunastu międzyklasowych zespołach zadaniowych. Starsi pełnią funkcje: liderów, konsultantów, koordynatorów, konferansjerów.
          Co roku w przedsięwzięciu bierze udział od 60 do 100 uczniów! Pracujemy w ramach zajęć pozalekcyjnych. Nie ma mowy, by umknął nam ktoś utalentowany, gdyż dajemy uczniom możliwość sprawdzenia się w przeróżnych grupach zadaniowych. Pierwszaki wypełniają ankiety diagnostyczne, z których wynika, czym się interesują i jakie mają uzdolnienia. Staramy się, by każdy znalazł zespół dający mu szansę pełnego wykorzystania posiadanych talentów (wiele talentów projekt dopiero ujawnia).
          Przygotowujemy spektakle teatralne na podstawie autorskich scenariuszy uczniów (którzy obficie korzystają z dzieł pisarzy i filozofów antycznych), widowiska muzyczne (po polsku, po angielsku, a nawet po łacinie), prezentacje multimedialne.
          Organizujemy konkursy literackie, recytatorskie, krasomówcze, plastyczne o zasięgu szkolnym i międzyszkolnym. Samodzielnie prowadzimy badania ankietowe, opracowujemy ich wyniki i przedstawiamy wnioski w formie interesujących raportów.
          Uczniowie pragnący sprawdzić się w roli nauczycieli opracowują konspekty zajęć z historii, kultury antycznej i prowadzą lekcje dla swoich kolegów. Plastycznie uzdolnieni tworzą kompozycje artystyczne, kolaże, komiksy, a następnie urządzają ich ekspozycje.
          Młodzież projektuje scenografię, kostiumy; zajmuje się szeroko pojętą oprawą plastyczną przedsięwzięcia, czyli opracowuje afisze, ulotki informacyjne, programy teatralne, zaproszenia, harmonogramy. Od września do czerwca towarzyszą nam uczniowie z aparatami fotograficznymi, dzięki czemu powstają długo potem komentowane fotoreportaże zatrzymujące w kadrze niepowtarzalne chwile intensywnie przeżyte podczas przygotowań czy w czasie prezentacji. Grupa promocyjna zajmuje się prowadzeniem strony internetowej, blogów, dba o kontakt z mediami, poszukuje sponsorów.
          Premierowe prezentacje odbywają się podczas Festiwalu Kultury Antycznej w VIII LO. Potem wychodzimy z częścią naszego projektowego dorobku poza szkołę i występujemy na przykład na Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Katedrze Filologii Klasycznej UŁ, na Międzyszkolnych Spotkaniach z Antykiem, w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.