Imprezy kulturalne i czytelnicze

        • Dyskusyjne Kluby Książki działające na terenie Łodzi i województwa łódzkiego zapraszają na spotkania autorskie z:

          Agnieszką Lingas-Łoniewską

          • 12 października  2023 roku w Bibliotece Miejskiej w Łodzi filii nr 55 o godzinie 17.00, spotkanie odbędzie się w siedzibie biblioteki, ul. Wilcza 7.

          Współorganizatorami spotkania są Dyskusyjne Kluby Książki działające przy filiach nr 58, 65.

          • 13 października 2023 roku w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Uniejowie  o godzinie 17.00, spotkanie odbędzie się w siedzibie biblioteki, ul. Kościelnicka 8/10.

          Justyną Bednarek

          • 18 października 2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Konstantynowie Łódzkim filia nr 1 o godzinie 9.00, spotkanie odbędzie się w siedzibie biblioteki, Plac Kościuszki 10
          • 18 października 2023 roku w  Bibliotece Miejskiej w Łodzi filia nr 53 o godzinie 11.00, spotkanie odbędzie się w siedzibie biblioteki, ul. Jurczyńskiego 30a

          Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi jest koordynatorem projektu.

           Ikonografika jest własnością organizatora

          Dom Literatury w Łodzi zaprasza na odsłonięcie graffiti Manueli Gretkowskiej w ramach projektu TWARZE LITERATURY.

          • Odsłonięcie muralu Manueli Gretkowskiej autorstwa Michała Arkusińskiego
          • Spotkanie z Manuelą Gretkowską. Prowadzenie: Marta Zdanowska

          O godz. 18:00 spotykamy się przy Bibliotece Wolność (plac Wolności 4), gdzie zostanie odsłonięty wizerunek Manueli Gretkowskiej. Autorem graffiti artystki jest Michał Akrusiński.

          O 18:15 w Bibliotece Wolność rozpocznie się spotkanie z ManueląGretkowską, pisarką, felietonistką, scenarzystką filmową, działaczką społeczną i założycielką Partii Kobiet. Manuela Gretkowska urodziła się w Łodzi, aż do matury mieszkała na Bałutach, a Łódź pojawia się w jej twórczości do dziś. Pisarka jest autorką ponad dwudziestu książek, m.in. słynnego debiutu  Myzdies’ emigranty, a także Tarota paryskiegoKabaretu metafizycznego, Podręcznika do ludzi, Światowidza, Polki, Europejki, Scen z życia pozamałżeńskiego, Obywatelki, Transu, Obywatelki, Faworyt, Mistrzyni. Powieści inspirowanej życiem Lucyny Ćwierczakiewiczowej oraz autobiografii Trudno z miłości się podnieść.

           

          Akcja UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. Już po raz kolejny w ramach akcji „Upoluj swoją książkę”, organizowanej z inicjatywy Instytutu Książki, plakaty akcji umożliwiające bezpłatny dostęp do bestsellerowych ebooków i audiobooków trafią także do szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju.


          Spotkanie z Oksaną Zabużko w Teatrze Nowym 8 października o 16.30.
          Rozmowę o tym jak „ukraińskie story” wychodzi z cienia poprowadzi Anna Łazar.


          Ballady i romanse słowem i obrazem malowane:

          • Romantyczność w photoshopie - konkurs fotograficzny na ilustrację do Ballad i romansów. Zadaniem uczestników jest stworzenie cyklu fotografii będących ilustracjami do wybranej ballady lub romansu z jubileuszowego tomiku Poezye
          • Świtezianka w jeansach - konkurs literacki na balladę lub romans sposobem Adama Mickiewicza spisany. Zadaniem uczestników konkursu jest napisanie ballady lub romansu utrzymanego w kanonie literackim utworów Mickiewicza, którego akcja dzieje się w czasach nam współczesnych.
          • Mowa dźwięków duszy zapisana w czasie [...] - konkurs słowno-muzyczny na interpretację ballady lub romansu Adama Mickiewicza. Konkurs polegający na nagraniu interpretacji wybranego utworu z jubileuszowego tomiku.


          Prace w konkursach można składać drogą elektroniczną, pocztą lub osobiście w siedzibie Biblioteki do 30 września 2022 r.

          W konkursach mogą brać udział osoby z grupy wiekowej powyżej 12 lat.

           Celem konkursów jest upamiętnienie wydania ballad i romansów Adama Mickiewicza w pierwszym tomie Poezyj w dwusetną rocznicę tego wydarzenia, przypomnienie treści i wymowy ideologicznej poszczególnych utworów oraz ich popularyzacja.

          Regulaminy konkursów dostępne na stronie:www.wbp.lodz.pl/ballady-romanse

          Projekt Ballady i romanse słowem i obrazem malowane dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Ballady i romanse.

          Szczegółowych informacji na temat konkursów udziela Dział Informacji Naukowej tel. 42 6630333 lub 42 6630347, email: informacja@wbp.lodz.pl