• Turniej Tenisa Stołowego

• V Edycja Turnieju Tenisa Stołowego w VIII Liceum Ogólnokształcącym cieszyła się w tym roku olbrzymim zainteresowaniem. W zawodach, które odbyły się 29 listopada 2019 r. wzięło udział 25 uczniów. Spośród startujących po zaciętej rywalizacji wyłoniono finalistów.

I miejsce Bartłomiej Binkowski 1cg

II miejsce Igor Podlasiak 3d

III miejsce Kamil Batorowicz 1bp

IV miejsce Dawid Błaszczyk 3b

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!!!

• Kręgle

• 26 listopada 2019 r. w kręgielni "Król kul" - Sukcesja odbyły się Zawody Promujące Kulturę Fizyczną w kręgle. VIII Liceum Ogólnokształcące reprezentowali: Zuzanna Polinceusz, Anita Krasińska, Agata Jeziorska, Mikołaj Fomin, Szymon Jarek i Jacek Zalewski. Zawodnicy podczas turnieju eliminacyjnego zajęli w swoich kategoriach I miejsce - chłopcy, II miejsce - dziewczyny. Po rozegraniu rundy finałowej drużyna chłopców uplasowała się na II miejscu, a dziewcząt na IV miejscu.

Gratulujemy!!!

• Projekt współfinansowany przez PNWM

• Tacy sami czy ściana między nami?

Kolejny raz gościliśmy uczniów z Gymnasium Carolinum w Ansbach. Tym razem wspólnie realizowaliśmy projekt kulturowo-językowy. „Lokomotywa” Juliana Tuwima w wydaniu polsko-niemieckim była wyzwaniem, zwłaszcza dla grupy niemieckiej. Warsztaty, w tym zadanie: „5 najważniejszych słów” pokazały, że jednak jesteśmy tacy sami. Uczniowie z klasy dwujęzycznej ze swoimi partnerami opracowali też słownik polsko-niemiecko-łódzki, w którym zajęli się najbardziej popularnymi łodzianizmami. Gra miejska pozwoliła dotrzeć zarówno na krańcówkę, jak i do Pasażu Róży. A wspólne wycieczki do Warszawy, Krakowa i Oświęcimia stanowiły lekcję historii i języka. Różnorodność, wymiana poglądów i doświadczeń, wspólne uczenie się zapewniło wszystkim uczestnikom rozwój i przełamywanie barier, czyli realizacje postawionych wcześniej celów.

• Fundacja Archiwum Literackie Karla Dedeciusa

• 28 listopada gościliśmy w naszej szkole przedstawicielkę Fundacji Archiwum Literackie Karla Dedeciusa, panią dr Ilonę Czechowską.  W ramach spotkania z uczniami klas dwujęzycznych, pani Czechowska przybliżyła sylwetkę Karla Dedeciusa, nestora tłumaczy polskiej literatury na język niemiecki, omówiła dekalog tłumacza, czyli co wolno, a czego wolno tłumaczowi. Na przykładzie analizy wiersza T. Różewicza „Ojciec”,  zwróciła uwagę na specyfikę warsztatu translatorskiego.

Fundacja Archiwum Literackie Karla Dedeciusa sprawuje opiekę  nad literackim dziedzictwem autora oraz wspiera współpracę tłumaczy polsko-niemieckich i niemiecko-polskich.
            W spotkaniu z młodzieżą uczestniczył również  dr  Hans-Gerd Happel, dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.
            Karl Dedecius, najsłynniejszy tłumacz literatury polskiej na język niemiecki, nestor dialogu polsko-niemieckiego i znawca Polski przekazał w listopadzie 2013 r. Uniwersytetowi Europejskiemu Viadrina całą swoją literacką spuściznę  oraz  prawa autorskie.