• To już 25 lat wymiany Ósemki z Gymnasium Carolinum w Ansbach!

• Już 25 raz uczniowie klasy dwujęzycznej z „Asnyka” odwiedzili partnerską szkołę w Ansbach w Niemczech, by doskonalić swe umiejętności językowe oraz wspólnie pracować nad projektem. W nauce języka obcego ważny jest nie tylko kontakt z językiem potocznym, ale również z kulturą danego kraju. Realizację tych celów umożliwia zamieszkanie u niemieckich rodzin partnerów, towarzyszenie im podczas zajęć lekcyjnych, wspólne zwiedzanie i spędzanie czasu wolnego oraz poznanie zwyczajów życia codziennego. Podczas uroczystości jubileuszowej dokonano podsumowania wieloletnich wspólnie podejmowanych działań, zaprezentowano wcześniej przygotowany program artystyczny oraz efekty końcowe projektu. Warto podkreślić zaangażowanie dyrektorów obu szkół, nauczycieli, uczniów i rodziców, a także fakt, iż corocznie wymiana jest dofinansowywana przez PNWM.

• Wymiana z Gymnasium Immanuela Kanta

• Po raz trzeci uczniowie VIII LO spotkali się ze swoimi rówieśnikami z niemieckiego Lachendorf. Projekt wspierany był finansowo, jak co roku, przez PNWJM, organizację dbająca o relacje polsko-niemieckie. Tematem realizowane w tym roku szkolnym wymiany była „Wielokulturowość na przykładzie Łodzi i Celle”. Bardzo ciepło przyjęci w Niemczech próbowaliśmy równie serdecznie ugościć naszych kolegów i chyba nam się udało, bo opinie o spotkaniu były entuzjastyczne. Największe wrażenie zrobiła na gościach Warszawa i nietypowy sposób oprowadzania na zasadzie gry miejskiej. Świetnie się bawiąc poznawaliśmy przedwojenną i wojenną historię stolicy. Także w Łodzi staraliśmy się pokazać najpiękniejsze miejsca tego niedocenionego miasta. Chcieliśmy przybliżyć gościom atmosferę XIX wiecznej industrialnej metropolii, stąd warsztaty o tym, co wyróżnia Łódź na tle innych miast Europy. Nasi koledzy dowiedzieli się kim byli Lodzermensche, czym jest krańcówka i żulik. Chcąc pokazać naszym kolegom, że wielokulturowości tworzyła  tradycję tego miasta zwiedziliśmy pałace należące do łódzkich fabrykantów, gdzie odbyliśmy liczne warsztaty. Najbardziej w pamięci zapadły nam te dotyczące awangardy w MS1 czy mody w Białej Fabryce. Okazało się, że tożsamość kulturowa i etniczna doskonale uwidacznia się poprzez strój. Tak było w XIX w i tak jest współcześnie, a nasze miasto jest przecież polską stolicą mody.