• Wyjazdowa Sesja Naukowa dla klas biologiczno-chemicznych
          • Wyjazdowa Sesja Naukowa dla klas biologiczno-chemicznych

          • 20.05.2019r.  odbyła się trzydniowa wycieczka do Spały w ramach naukowej sesji wyjazdowej dla uczniów klas o profilu biol-chem-mat. Pierwszego dnia zwiedziliśmy  rezerwat Niebieskie źródła, który posiada wybitne walory krajobrazowe i położony jest  w dolinie Pilicy, na prawym brzegu rzeki. Następnego dnia odbyły się zajęcia terenowe w rezerwacie przyrody Spała, znajdującego się  na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat utworzony został ze  względów naukowo-dydaktycznych  i znajdują się tam  fragmenty lasu mieszanego głównie  z udziałem jodły. Las ten jest przykładem naturalnych zespołów roślinnych jakie występowały w dawnej Puszczy Pilickiej (zwanej też Lasami Spalskimi). Rośnie tu wielopiętrowy drzewostan złożony z dębu szypułkowego, sosny, klonu jawora, grabu, olchy, jodły i świerka.  

            Wyjazd obfitował również w zajęcia,  podczas których rozwiązywaliśmy testy maturalne z chemii, biologii i matematyki oraz przeprowadziliśmy badania wody z rzeki Gać przy użyciu teczki ekobadacza. Wieczorem zaś, w ramach integracji miedzyklasowej, odbyło się ognisko. W drodze powrotnej  zwiedzaliśmy ruiny zamku w Inowłodzu pod opieką przewodnika, który przekazał nam wiele ciekawych informacji na temat historii tego miejsca.

        • Dzień Czekolady
          • Dzień Czekolady

          • Czekolada doczekała się swojego święta. Dzień Czekolady obchodzimy 12 kwietnia. Jej jedzenie raz na jakiś czas jest wskazane nawet osobom na diecie - ma dużo magnezu, a do tego działa pobudzająco. Czekolada ma długą historię. Na początku nie była jednak słodką przekąską i dodatkiem do dań i deserów, ale gorzko-pikantnym napojem, pitym przez Majów i Azteków. Oni też jako pierwsi opracowali sposób obróbki kakaowca. Rozcierali owoce tego drzewa, fermentowali, mielili i następnie prażyli. Później dodawali wodę, chilli, pieprz, kukurydzę, miód i suszone płatki kwiatów. Dzisiejsza postać czekolady pojawiła się w Europie w XVI wieku, a jej popularność na dworach wzrosła dopiero sto lat później. Wtedy też produkowano czekoladę na skalę przemysłową, wykorzystując cukier i formując słodki kruszec w fantazyjne kształty.

            Z tej okazji uczniowie klas biologiczno-chemicznych (2d, 2a i 1d) przygotowali sesję plakatową dotyczącą zagadnień związanych min. z: technologią produkcji,  składnikami odżywczymi czekolady, zastosowaniem tłuszczu kakaowego w kosmetyce oraz medycynie.

            Na długiej przerwie odbyła się również degustacja różnych rodzajów czekolady oraz innych przysmaków czekoladowych przygotowanych własnoręcznie przez uczniów.

        • Katalończycy w Asnyku!!!
          • Katalończycy w Asnyku!!!

          • W kwietniu nasi uczniowie gościli grupę Katalończyków z Liceum Sobreques y Vidal z Girony w Łodzi. Rewizyta, podczas której Katalończycy mieli okazję zobaczyć Łódź, Kraków, Warszawę oraz Toruń, trwała cały tydzień. Uczniowie poznali historię naszego miasta, rozkoszowali się naszą kuchnią i poznali polską gościnność. Doświadczenie interakcji międzykulturowej jest bezcenne. Kolejna wizyta Asnyka w Gironie już w przyszłym roku szkolnym. Nie możemy się doczekać!!!

          • Laureaci ogólnopolskiego konkursu

          • Uczniowie naszej szkoły zostali docenieni przez jury XX Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego Sprachdoktor Jersz Łowcy Talentów. Laureatami konkursu są:

            • Justyna Jabłońska – 2 miejsce w województwie łódzkim, 8 miejsce w Polsce,
            • Wojciech Czernik – 3 miejsce w województwie łódzkim, 17 miejsce w Polsce.