• Drzwi otwarte w VIII LO – 2019

• DRODZY GIMNAZJALIŚCI

i UCZNIOWIE KLAS ÓSMYCH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH!

Zapraszamy na DRZWI OTWARTE, które odbędą się w terminach:

29 marca 2019 r. (piątek) w godz. 15:00 – 18:00 – dla uczniów klas 3 gimnazjum

30 marca 2019 r. (sobota) w godz. 10:00 – 13:00 – dla uczniów klas 8 szk. podstawowej

• Z ortografią na co dzień

• W konkursach polonistycznych do etapu trzeciego, finału ogólnopolskiego, zastała zakwalifikowana Wiktoria Śniadek. Wiktoria będzie reprezentowała naszą szkołę w konkursie "Z ortografią na co dzień". Trzymamy kciuki!

• ASNYK W KATALONII

• W pierwszym tygodniu lutego nasi uczniowie wzięli udział w wymianie międzynarodowej w Hiszpanii. Grupa uczniów spędziła tydzień w przepięknym katalońskim mieście Girona. Celem projektu jest zapoznanie młodzieży polskiej z rówieśnikami z Hiszpanii. Nasi uczniowie mieli okazję wziąć udział w lekcjach w szkole hiszpańskiej, spotkaniach i rozmowach z uczniami. Dodatkowo, każdego dnia młodzież opracowywała zadania językowe polegające nam.in. uzyskaniu odpowiedzi na pytania związane z kulturą, tradycjami oraz życiem codziennym Katalończyków. Codzienne zajęcia językowe pozwoliły na poszerzenie słownictwa oraz rozwianie wątpliwości związanych z kwestiami językowymi. Rozmowa z mieszkańcami pozwoliła młodzieży na przełamanie bariery językowej i swobodne wypowiadanie się w języku obcym.

Ósemka zaczęła od Katalonii – spróbowaliśmy doskonałą hiszpańską kuchnię, niektórzy obserwowali mecz Barcelony na stadionie Camp Nou, jednocześnie mogliśmy swobodnie porozumiewać się w języku angielskim. Katalonia słynie z pięknych plaży na wybrzeżu Costa Brava miejscowości Sant Feliu i Roses, ale przede wszystkim z Barcelony –magicznego miasta, w którym tworzył genialny architekt –Antoni Gaudi, dzięki niemu dziś można podziwiać jedne z najcenniejszych na świecie zabytków modernistycznych -Sagradę Familię oraz Park Guell. Poznaliśmy oryginalne dzieła fenomenalnego artysty Salvadora Dali w muzeum w malowniczym miasteczku Figueres. Już w kwietniu rewizyta. Nie możemy się doczekać. W kolejnych latach może Andaluzja… Ach, co to był za wyjazd!!!

• Scena dla Ósemki

• Śpiewasz, grasz na instrumencie muzycznym, tańczysz, piszesz wiersze lub prozę, tworzysz grafikę, fotografujesz? Masz talent w tych dziedzinach? Pokaż co potrafisz! W piątek, 22 marca 2019 roku, na profesjonalnej scenie Domu Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17) będziesz mogła (mógł) zaprezentować swoje umiejętności. Odwagi – Scena dla ÓSEMKI stoi przed Tobą otworem! REGULAMIN Zgłoszenia do dnia 8 marca do Pani Prof. Małgorzaty Ułamek (na Karcie Zgloszenia).

• Zajęcia laboratoryjne na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej

• 5 lutego uczniowie klasy 2d uczestniczyli w warsztatach laboratoryjnych na Politechnice Łódzkiej. Podczas zajęć, każdy uczeń samodzielnie wykonał dwa ćwiczenia z zakresu analizy miareczkowej: ustalanie  zawartości NaOH w próbce oraz określenie twardości wody wodociągowej metodą wersenianową.

• Aurea libertas w Teatrze DOM w Łodzi

• Wszyscy ludzie z natury pragną wolności i nienawidzą stanu niewoli? Podobno. Pożądamy wolności czy też się jej boimy? Jesteśmy szczęśliwi, gdy ją posiądziemy, czy też sprawia nam problem, gdy mamy jej za wiele? Refleksję nad jednym z kluczowych pojęć filozoficznych proponują wszystkim uczniowie klas humanistycznych pod patronatem Katedry Filologii Klasycznej UŁ, którzy w ramach XVII edycji interdyscyplinarnych projektów edukacyjnych z antykiem w tle przygotowują od października 2018 r. widowisko multimedialne Aurea libertas (Złota wolność). Będzie można je obejrzeć w Teatrze DOM w Łodzi 13 (premiera)  i 17 marca 2019 r. Nowoczesny spektakl łączy literaturę z piosenką, tańcem, filmem i grafiką. Twórcy przedsięwzięcia z klas Ic1, IIc, IIIc, IIa, IIIa i IIId oraz koordynatorki projektu – nauczycielki: Izabela Stasiak i Alicja Petrykiewicz serdecznie zapraszają do teatru. Zgłoszenia uczniów na premierę (13.03.2019 r.) przyjmuje p. A. Petrykiewicz (sala 15), zaś na wieczorny spektakl (17.03.2019 r.) - Klaudia Tańska z IIIc.