• GŁOSUJCIE NA POCZĄTKUJĄCYCH PISARZY!
     • GŁOSUJCIE NA POCZĄTKUJĄCYCH PISARZY!

     • Utalentowani uczniowie klas humanistycznych po raz kolejny wzięli udział w konkursie wydawnictwa  Ridero „Misja – książka!”. Trzy grupy stworzyły wzruszające, przerażające i pełne tajemnic  książki, które mają szansę na publikację w formie papierowej. Ich autorzy, poza satysfakcją, zdobędą wspaniałe nagrody.

      Aby przeczytać książki i zagłosować na jedną z nich, wystarczy wejść na stronę konkursu . Można skorzystać z linków zamieszczonych przy opisach opowiadań. Na stronie danej książki znajduje się przycisk do głosowania. Głosy można oddać przy użyciu aktywnego konta na Facebooku lub Twitterze. Pomóżcie spełnić marzenia ambitnym humanistom z Ósemki.

      https://ridero.eu/pl/books/ostatnie_pietro_szkola - link do książki „Ostatnie piętro”

    • Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Turbolandeskunde
     • Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Turbolandeskunde

     • Natalia Feliniak, Szymon Cichucki i Zuzanna Gaczyńska w ramach nagrody za zajęcie II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie PSNJN "Turbolandeskunde" wyjechali na wycieczkę do Lubeki. Zachęcamy do zapoznanie się z relaicją z tego wyjazdu: Artykuł prasowy

      Galeria

    • Rośliny przyprawowe i zioła w życiu codziennym człowieka
     • Rośliny przyprawowe i zioła w życiu codziennym człowieka

     • Uczniowie klas biologiczno-chemicznych przygotowali wystawę roślin przyprawowych na której zaprezentowali zioła i rośliny przyprawowe używane w codziennym życiu człowieka oraz  możliwości zastosowania ich w gospodarstwie domowym, znaczenie kosmetyczne, farmaceutyczne oraz aromaterapeutyczne.

     • SPEKTAKULARNY SUKCES UCZNIÓW KLAS DWUJĘZYCZNYCH

     • Z ogromną radością i dumą informujemy, że uczniowie naszej szkoły w sposób spektakularny zadebiutowali podczas II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego „VERSTEHEN”. Oto wyniki konkursu w trzech kategoriach wiekowych:

      Klasy pierwsze:

      Zuzanna Baćkowska

      Wojciech Czernik

      Justyna Jabłońska

      Weronika Kornata

      Kinga Pilarska

      Joanna Małkiewicz

      Patrycja Lisowska

      Oliwia Kolasa

      Paulina Szymczak

      Oliwia Matusiak

      Sebastian Gosławski

      Zofia Kubisz

      Mateusz Kalinka

      Ia

      Ia

      Ia

      Ia

      Ia

      Ia

      Ia

      Ia

      Ia

      Ia

      Ia

      Ia

      Ia

       

      1. miejsce w Polsce – laureatka

      4. miejsce w Polsce – finalista

      5. miejsce w Polsce – finalistka

      9. miejsce w Polsce – finalistka

      11. miejsce w Polsce – finalistka

      wyróżnienie

      wyróżnienie

      wyróżnienie

      wyróżnienie

      wyróżnienie

      wyróżnienie

      wyróżnienie

      wyróżnienie

      Klasy drugie :

      Damian Klimczak

      Wiktoria Śniadek

      Karolina Miller

      IIa

      IIa

      IIa

      3. miejsce w Polsce – laureat

      5. miejsce w Polsce – finalistka

      wyróżnienie

      Klasy trzecie:

      Julian Michalak – Wotton

      Natalia Feliniak

      Weronika Golis

      Aleksandra Piątek

      Damian Jagieła

      IIIa

      IIIa

      IIIa

      IIIa

      IIIa

      1. miejsce w Polsce – laureat

      2. miejsce w Polsce – laureatka

      3. miejsce w Polsce – laureatka

      4. miejsce w Polsce – finalistka

      5. miejsce w Polsce – finalista

       

      W konkursie wzięło udział 846 uczniów ze 160 szkół w całej Polsce (ze wszystkich województw ). W naszej szkole do konkursu przystąpiło 24 uczniów (ze wszystkich poziomów łącznie). 21 uczniów odniosło sukces.
      Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy, cieszymy się z Waszych sukcesów i zachęcamy do aktywnego udziału w innych konkursach, które Wam proponujemy. Trzymamy kciuki za Sympatyków Języka Niemieckiego.
      Wasi nauczyciele germaniści

    • 100 LAT STOSUNKÓW POLSKO – AMERYKAŃSKICH
     • 100 LAT STOSUNKÓW POLSKO – AMERYKAŃSKICH

     • Młodzież VIII LO z klas trzecich uczestniczyła w obchodach 100-lecia polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych. Obchody w American Corner w Łodzi zainagurował wykład pana Aarona Fishmana z Ambasady w USA na temat stosunków Polski ze Stanami Zjednoczonymi oraz połączenie video dwudziestu ośrodków American Corner z całej Polski  z Ambasadą w USA i rozmowa z Ambasadorem USA w Polsce panem Paulem W. Jonesem. 

      100 LAT STOSUNKÓW POLSKO – AMERYKAŃSKICH - Obrazek 1 


      100 LAT STOSUNKÓW POLSKO – AMERYKAŃSKICH - Obrazek 2 


      100 LAT STOSUNKÓW POLSKO – AMERYKAŃSKICH - Obrazek 3

    • „Winny” nagrodzony, czyli sukces Dominika Prądzyńskiego z klasy IIc
     • „Winny” nagrodzony, czyli sukces Dominika Prądzyńskiego z klasy IIc

     • Nasz uzdolniony literacko humanista został doceniony przez jury Turnieju Jednego Wiersza o nagrodę im. Edwarda Stachury. Zaprezentował swój wiersz pt. „Winny” i zajął II miejsce w kategorii juniorów. Konkurs o zasięgu wojewódzkim odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Zgierzu 18 listopada 2017 r.
      Dominik Prądzyński, uczeń polonistki Izabeli Stasiak,  dostrzeżony został już  w ubiegłym roku z powodu fenomenalnego debiutu aktorskiego na XV Festiwalu Kultury Antycznej. Podziwiamy wszechstronne uzdolnienia ucznia i, gratulując mu dotychczasowych sukcesów, życzymy kolejnych.

      18 listopada 2017 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Zgierzu odbył się Turniej Jednego Wiersza o nagrodę im. Edwarda Stachury, konkurs cieszący się już od ponad kilkunastu lat  dobrą sławą, zwany potocznie Stachuriadą. Uczestnicy zaprezentowali na nim autorskie utwory poetyckie, które oceniło wymagające i profesjonalne  jury w składzie: Agnieszka Kowalska – Owczarek ( redaktor kwartalnika literackiego "Arterie",  Piotr Grobliński – poeta, publicysta i wydawca poezji oraz Kamil Wojciechowski – autor tekstów poetyckich, redaktor w internetowych serwisach. Poprzeczka ustawiona była bardzo wysoko. O miejsca na podium walczyli poeci w różnym wieku. Dominik należał do grona bardzo młodych zawodników, startował więc w kategorii juniorów (poniżej 20 lat). Stawka była wysoka: dla laureatów konkursu przewidziano nagrody pieniężne. Dominikowi Prądzyńskiemu z klasy IIc udało się zrobić swoim wierszem lirycznym pt. „Winny” duże wrażenie
      na członkach jury. Świadczą o tym, poza przyznaną nagrodą, także pochlebne komentarze skierowane pod adresem naszego młodego poety z Ósemki.

    • Triumf Dominika Prądzyńskiego!
     • Triumf Dominika Prądzyńskiego!

     • Humanista z IIc podtrzymał piękną tradycję pielęgnowaną przez uczniów klas c, którzy uczestniczą co rok w cyklicznym Wojewódzkim Konkursie Literackim i Artystycznym „W świecie wartości moralnych”, odnosząc sukcesy. Przez dwa ostatnie lata w konkursie, potocznie zwanym „etycznym”, triumfowali nasi „filmowcy”. W tym roku Dominik ruszył do boju pod hasłem „Egoizm – altruizm” o nagrodę w kategorii „Opowiadanie” i … zwyciężył w stylu godnym pozazdroszczenia!

      Na uroczystym podsumowaniu imprezy w XXVI LO w Łodzi 1 grudnia 2017r. uczeń nie tylko odebrał I nagrodę, ale został publicznie pochwalony za wysoki poziom artystyczny i oryginalność tekstu. Jurorzy określili pracę naszego humanisty mianem „bezkonkurencyjnej” i nie przyznali nikomu drugiej nagrody; inni wyróżnieni musieli się zadowolić dopiero trzecią. Co więcej, młody autor dostąpił zaszczytu oglądania krótkiego spektaklu na podstawie własnego tekstu, przygotowanego przez koło teatralne XXVI LO!

      Polonistka Dominika, pani Izabela Stasiak, pod której opieką uczeń rozwija swój talent literacki, z ogromną radością dołączyła do swojej kolekcji kolejny dyplom nadający jej tytuł Przyjaciela młodego etyka.

    • Certyfikaty DSD II
     • Certyfikaty DSD II

     • Uczniowie klasy dwujęzycznej przystąpili do egzaminów DSD II. Mają juz za soba część pisemną i przygotowują się do części ustnej. To już w drugim tygodniu stycznia. Trzymamy kciuki!!!

      Certyfikaty DSD II - Obrazek 1

    • MIKOŁAJKOWY KIERMASZ CIAST
     • MIKOŁAJKOWY KIERMASZ CIAST

     • Szkolny Klub Wolontariatu zaprasza na tradycyjny mikołajkowy kiermasz ciast. Dochód będzie przeznaczony dla Hospicjum Dzieci Osieroconych w Łodzi.

    • Szkolne Czytanie Reymonta
     • Szkolne Czytanie Reymonta

     • 5 grudnia w 108 rocznicę śmierci Władysława Reymonta w VIII LO młodzież pod opieką polonistek pani Anny Rakowskiej i pani Małgorzaty Sarneckiej-Papis zorganizowała Szkolne Czytanie Reymonta. W każdej klasie odczytano fragment "Ziemi obiecanej", a w Hadesie wybrana grupa uczniów przeczytała szkic powieściowy noblisty: "Marzyciel".
      Imprezie towarzyszyła wystawa posterowa poświęcona pisarzowi i jego najznamienitszemu dziełu "Ziemi obiecanej".

       

      Szkolne Czytanie Reymonta - Obrazek 1  Szkolne Czytanie Reymonta - Obrazek 2 


      Szkolne Czytanie Reymonta - Obrazek 3  Szkolne Czytanie Reymonta - Obrazek 4 


      Szkolne Czytanie Reymonta - Obrazek 5

    • Zabytek kontra szyld reklamowy
     • Zabytek kontra szyld reklamowy

     • Klasa dwujęzyczna 1a wzięła udział w zajęciach „Warsztat z tożsamości architektonicznej Łodzi” koordynowanych przez Wydział Edukacji UMŁ, a prowadzonych przez p. Martę Nowacką ze Stowarzyszenia Estetyka Raz!

      Uczniowie w pierwszej części zapoznali się z historią Łodzi, architekturą miasta, zdefiniowali pojęcie „zabytek” i wyrazili swoje opinie na temat szyldów reklamowych na miejskich kamienicach  w oparciu o przedstawioną prezentację. Druga część warsztatów miała charakter praktyczny- młodzież układała makiety łódzkich kamienic z klocków Archizo zawierających elementy architektoniczne. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy bardzo aktywnie brali udział w warsztatach i wyrazili chęć udziału w kolejnych.

    • Wielka Lekcja Geografii
     • Wielka Lekcja Geografii

     • 17 listopada grupa uczniów klas drugich realizująca rozszerzenie geograficzne wzięła udział w całodziennej Wielkiej Lekcji Geografii w ramach Festiwalu Explorers. Tegoroczna lekcja dotyczyła wybrzeży świata. Uczniowie wysłuchali wykładów naukowych i wizualizacji z podróży po charakterystycznych typach wybrzeży. Poszerzyli swoja wiedzę na temat wybrzeży lodowych na Spitzbergenie badanych przez polskich naukowców, zapoznali się z funkcjonowaniem i życiem codziennym w najdalej na północ wysuniętej polskiej stacji badawczej, wysłuchali wykładu nt. procesów prowadzących do zmiany linii brzegowej oraz wyruszyli wirtualnym szlakiem po wybrzeżach Południowobałtyckich.

       

    • IV miejsce dziewcząt w międzyszkolnych zawodach w kręgle!
     • IV miejsce dziewcząt w międzyszkolnych zawodach w kręgle!

     • Dnia 6 listopada odbyły się zawody szkół ponadgimnazjalnych w kręgle. W rywalizacji licealistów naszą szkołę reprezentowali: Weronika Sobieska, Izabela Iwan, Paulina Kowalczyk, Bartosz Jurkowski, Czerwiński Paweł, Wiktor Miller i Michał Malec.
      IV miejsce dziewcząt w międzyszkolnych zawodach w kręgle! - Obrazek 1

    • III Edycja Tenisa Stołowego w VIII LO
     • III Edycja Tenisa Stołowego w VIII LO

     • Zwycięzcą turnieju tenisa stołowego został uczeń klasy IB, Dawid Błaszczyk. Drugie miejsce zajął Piotr Błażejewski z klasy IIC. III miejsce wywalczył Wojciech Głowacki z klasy IB.

   • Kontakty

    • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka
    • osemka@8lolodz.eu
    • (+42) 678-65-22
    • 90-225 Łódź ul. Pomorska 105
    • biblioteka@8lolodz.eu
    • iod@8lolodz.eu
  • Galeria zdjęć

   • warsztaty Irlandia
   • warsztaty Szkocja
   • 20-lecie dwujęzyczności w VIII LO
   • Konferencja CLIL 20-lecie dwujęzyczności
   • USA
   • Pamietnik Żyda legionisty
   • Państwo podziemne 2018
   • Katalonia
   • Lachendorf
   • warsztaty chemiczne
   • warsztaty laboratoryjne PŁ (2)
   • Amerykańskie tourney VIII LO